Искам да попитам за торене на растенията в корените. За тор или нещо друго което да слагам в пясъка. Четох някъде за глина, но не знам къде да намеря в Благоевград. Има ли нещо друго което мога да използвам за такова торене.
Аквариума е на десетина дни, грунда е речен 3 – 5 мм, осветлението е около 0.7 w/литър. Около 140 литра вода, височина на аквариума 45 см.
Първите няколко дни (3-4) след като го пуснах осветлението беше по слабо 0,3 w/литър и единия анубиас се покри с малки брадички (предполагам от занижаването изведнъж на осветлението), а пак сега наблюдавам на места и еленови рога (малко но се виждат) по други растения.
Не ми се иска още от самото начало да се напълня с водорасли. Давайте съвети.
Какви растения имаш и колко корена приблизително.
Anubias 2 вида (3 корена – на единя (тоя с брадата) 10 ина малки, Echinodorus 3 вида (5 корена), Cryptocorine 4 вида (12 корена), Bolbitis, Microsorum, Glossostigma, Ludwigia, Rotala, Hygrophila, Sagittaria, Aponogeton
Мисълта ми е да подхраня грунда за да се почувстват по добре и да се преборят с водораслите. Ама не знам как и дали ще има ефект. Просто искам да пробвам нещо да спра развитието на водораслите. Имам на Prodac – Nutron Flora ама ме е страх да слагам от него да не се увеличат водораслите. А определено има някакви липси някои листа са с дупки други са жълти. Страното е че един и същ вид ехинодорус, но на различни места засаден на едното място пуска жълти листа а на друго червеникави същото е и анубиаса единя пуска хубави зелени листа - другия жълти.
Май ще трябва да ториш ;-)
Намери си някакъв тор с желязо и калий. Ако те мързи пазарувай готов от Евгени на съботния пазар в София.
За да се справиш с водораслите ще ти трябва нещо повече от криптокорини и анубиас. Не знам колко са ти останалите растения, но е добре да напълниш пространството до задната стена на акварима си с Rotala, Higrophila, Cabomba, Egeria (особено подходяща), Bacopa, Ludvigia. Дъбчето е много полезно също - можеш да го посадиш или да го оставиш да плава над анубиасите, които и без това се нуждаят от по-малко светлина.
А и с тая светлина от 0.7 на литър не е зле да пускаш и СО2 според мене.
Цитат на: "dido"Май ще трябва да ториш ;-)
Намери си някакъв тор с желязо и калий. Ако те мързи пазарувай готов от Евгени на съботния пазар в София.
Добре, но с тея течни торове малко ме е страх. Все си мисля че нещо ще объркам. Не е ли по добре като имам повече засадени растения да подхраня повече грунда, а не да слагам течни торове. Само че не знам това как да стане. В слисал не е ли подхранването на грунда по малко рисковано за развитието на водорасли отколкото използването на течни торове.
Този тор Nutron Flora знаете ли дали съдържа желязо и калий. На опаковката пише ,,съставен от минерални соли и микроелементи", по надолу пък в текста пише ,,базиран на микроелементи – магнезиеви и калциеви соли".
Цитат на: "Longanlon"За да се справиш с водораслите ще ти трябва нещо повече от криптокорини и анубиас.
Другите ми растения са малко 4-5 стръка Ludwigia и също толкова Rotala, а пак Hygrophila и Bacopa са по малко. Може би ако наистина имах повече нямаше да ме е старх да торя, но не мисля че мога да намеря повече. В смисал аз за 4-5 стръка Bacopa дадох 4 лв. (и то мънички) и ако трябва примерно да сложа 30 – 40 то ще ми излезе много солено освен ако не споделите някое място където се намират по ефтино. :D
Прав си - скъпо излиза. Аз бакопата си я размножих от 2 стръка - сега имам стотина. Но егерията примерно ако намериш някой да ти даде/продаде няколко стръка тя сама ще се размножи неимоверно бързо - затова й викат 'водна чума' - само решеш и засаждаш наново.
Много добре си се ориентирал, че е по-добре да ториш в грунда - не го слушай Дидо ;) . Затова моята препоръка е докато не си намножиш растенията да не ториш във водата. За корените си купи от хапчетата на СЕРА и ги набутай под отдолу (не, че са кой-знае какво, ама като не можеш да си намериш глина - стават), а за борба с водораслите сменяй по-често водата - примерно по 1/3 през ден докато се оправиш.
Хехе, виждам все повече поддръжници на добавките в грунта. Това щеше да ми бъде следващия съвет, но лонги ме изпревари.
По принцип добавянето на течни торове може да "закърпи" положнието в случаи като твоя - някакви липси по растенията с ясно изразени признаци - дупки, пожълтели листа и прочее. Така им даваш храна, която могат да ползват на момента.
Добавките към грунта са идеалното решение за мен за дълготраен аквариум - те са нещо като хранително депо за растението, откъдето може да си цоца сравнително дълго време.
Все пак моя съвет като за хора, които никога не са слагали такива добавки е - слагай само около корените, и то на топчета някакви или на плочки.
Значи ако можеш да си намериш глина (от някой грънчар или от пазар ако имате там...) правиш топчета по 1 см от нея и печеш на 300С във фурната 20 минути (няма да станат много твърди, ама поне няма да се разпздт бързо във водата). После слагаш в грунда. Ако нямаш глина - таблетките на СЕРА:
http://petshop1.com/?m=f&a=13&e=view&d=547
Цитат на: "dido"Хехе, виждам все повече поддръжници на добавките в грунта. Това щеше да ми бъде следващия съвет, но лонги ме изпревари.
По принцип добавянето на течни торове може да "закърпи" положнието в случаи като твоя - някакви липси по растенията с ясно изразени признаци - дупки, пожълтели листа и прочее. Така им даваш храна, която могат да ползват на момента.
Добавките към грунта са идеалното решение за мен за дълготраен аквариум - те са нещо като хранително депо за растението, откъдето може да си цоца сравнително дълго време.
Все пак моя съвет като за хора, които никога не са слагали такива добавки е - слагай само около корените, и то на топчета някакви или на плочки.
а ако нищо не се слага в грунта,а се тори само с течни торове обречени ли сме на неуспех :?: и дали такъв аквариум растенията ще се развиват по зле :?:
Ми не съвсем, макар че ако се замисля за твоя аквариум... upset
Шегата на страна... Има някои съединения, които се приемат преобладаващо през корените. Тогава течното торене няма да е толкова ефективно. Те имат друго преимущество - растенията се съвземат бързо когато се тори във водата.
Кореновата подхранка има друго преимущество - както писах - складира химикалите за дълго. Ако имаш такава при корените растението е твърде малко вероятно да покаже някакъв глад за доста дълго време напред.
Всъщност таблетките на Sera ще намеря сигурно толкова успешно колко и глина в Благоевград, но какво да се прави. Сигурно в събота ще пътувам до София и ще потърся глина и след това ще пека. Идеята ми беше по скоро да подсиля малко грунда, но изглежда нямам избор. Имам един АКВА ТОРФ за които бях питал в същия раздел и raven предположи че може да са топчета глина+торф смесени с някакъв течен тор за растения може да го пробвам него пак каквото стане.
Благодаря ви за отговорите.