Здравейте,от скоро започнах да добавам желязо в аквариума по следната рецепта:
2.5 грама железен сулфат(зелен камък) от агроаптека
2 грама лимонена киселина
250 мл дестилирана вода
Дозировка - 10 мл на 100 литра вода всеки ден.
В началото си помислих, че имам цъфтеж на водата но до другия ден се избистряше и така няколко дена проби започнах да спирам всичко едно по едно.Калиев нитрат и фосфат,акваформула.Оказа се че след като добавя от горе посочения бъркоч и след час два водата помътнява и става леко сива,абе кофти за гледане.
Каде може да е проблема,аз ли бъркам в дозировката,лимонената киселина ли е проблема или железния сулфат не е подходящ.Идеи?
Аз торя по същия метод на Борис,но слагам 1,5 гр.железен сулфат и 2,5гр.лимонена киселина и това е в 0,500 мл.дестилирана вода.Растенията са супер даже вече подарих малко.
Те растенията ми са добре,просто водата не бива :-)
Със какъв процент на чистота е този "зелен камък"който слагаш?
Имаш грешка в приготвянето.
Изхвърлих торбичката и незнам точно колко процента беше,по спомен някаде 99.2 %.А как да го приготвям
2.5гр.железен сулфат+5гр.лимонена киселина +1л.дестилирана или осмозна вода.От тук вече можеш да си разбиеш за по малки дози или както ти си го правиш за 250мл. вода-0.625гр. железен сулфат и 1.25гр.лимонена киселина.
А тази вече готова смес колко време издържа(трайност)и как се съхранява
Ползва се не повече от две седмици и е хубаво да се съхранява в не прозрачна опаковка и на хладно.