• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Кристалон - дозиране

Започната от stilista, 08.05.2008 13:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stilista

Купих си бял кристалон и ме интересува как се дозира -по колко грама за колко вода и по колко милилитра се слага от готовия разтвор за 100л аквариум (за седмица).
Трябва ли да се комбинира с друг кристалон?
Тук в Русе малко трудно ще открия тензо коктейл но не съм се отказал още  *YAHOO*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

stilista

08.05.2008 20:56 #1 Last Edit: 14.05.2008 08:53 by stilista
Днес ми  предлагаха някакъв заместител на тензо желязо в течна форма но не посмях да си го купя.
Чакам вашата помощ  *DRINK*
Намерих най накрая -казва се секвестрен 100% хелатно желязо и ми го дадоха като аналог на тензото..
сложих 10гр към 100мл. вода и слагам в аквариума 1мл.Само дето ме притеснява че леко оцветява водата(и с тензото ли е така)като и придава леко червено кафяв цвят
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

stilista

С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

bastuna

Кристалон използвам вече трета година -пролет април май и късна есен при еднократна доза от разтворени във вода 5гр. на килограм листна маса това е за град.езеро а кристалона е кафяв и жълт белият не използвам поради приоритетното садържание на азот.Филтъра се спира за около 12часа.
ЛИСТОВКА-ПАМЯТКА СНАЙПЕРУ
Снайпер - это специально отобранный, обученный и подготовленный к самостоятельным инициативным действиям воин, меткий стрелок, умеющий искусно действовать в боевой обстановке. Задача снайпера - уничтожение важных и опасных целей

iek

Цитат на: stilista - 08.05.2008 20:56
Само дето ме притеснява че леко оцветява водата(и с тензото ли е така)като и придава леко червено кафяв цвят
И с тензо-желязо е същото. Fe-то в  секвестрена е 6%, а не 100%, освен това ти трябват и другите микро-, а и макроелементи.

stilista

Цитат на: iek - 14.05.2008 17:24
И с тензо-желязо е същото. Fe-то в  секвестрена е 6%, а не 100%, освен това ти трябват и другите микро-, а и макроелементи.
Не приемай това като неуважение но как би коментирал тази снимка .Забележи че пише 100%
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg127.imageshack.us%2Fimg127%2F5852%2F51074385je1.th.jpg&hash=340483f21bd377cfac072028bee04d6902fdd774[/URL
Пс сори за лошата снимка--от интернет е
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

iek

В оригиналната брошура, която гледах в магазина, имам спомен, че беше същото като тензото.На снимката по-горе не се чете превода, който може да е грешен- 100% желязо-в смисъл само желязо.
Най-сигурно си направи тест или потърси официалната страница на производителя:
10гр в 100мл вода (твоя разтвор)
1мл от него добавен в 100л  вода(която е съдържала 0гр Fе) би трябвало да направи концентрация 1мг/л, ако Fe-то е 100%

Predator

Съжалявам за късния отговор, но все пак - лично аз кристалона (който да кажа от самото начало не е съвсем подходящ за всички аквариуми) не го използвам самостоятелно за торене поради високото ниво на фосфати (спрямо нитратите).
В този смисъл кристалона го дозирам само, за да докарам фосфатите на нужните нива и то след като го смесвам с Калиев нитрат, така че да се получи съотношение Нитрати:Фосфати-20:1 или 25:1 и това само ако имаш високоскоростен, силнозасаден, светъл и с СО2 аквариум. Иначе резултатите след време са  :duvar:
Това, което всъщност ти трябва ако искаш да ториш сериозно е: Калиев нитрат (за нитрати - ако са около 0-та), Калиев сулфат (за Калий), Магнезиев сулфат (Магнезий) и някакъв тензо коктейл с микроелементи (най-вече за желязо - аз лично ползвам тора на Евгени, защото не мога да намеря тензо коктейл, а и той е в големи расфасовки и не си заслужава при аквариуми под 300-400л.).
Така ако фосфатите ти са 0 (което е много, ама много рядко) просто можеш да добавиш малко Кристалон, за да ги вдигнеш до необходимото ниво, но иначе хич не ти препоръчвам да се занимаваш с кристалона, освен ако нямаш истинска джунгла  :-)

Similar topics (5)

30539

Публикации: 7
Прегледи: 9811

5499

Започната от patter


Публикации: 5
Прегледи: 8563

11441

Започната от besom


Публикации: 10
Прегледи: 27224

34563

Публикации: 3
Прегледи: 5607

3162

Започната от topspeed


Публикации: 11
Прегледи: 7012