• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 19:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Как да добавяме макроелементите. Дозиране на Кристалон

Започната от WOLF, 03.12.2005 15:57

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

WOLF

Здравейте на всички!

Днес си взех Кристалон-лазур, защото в последните 2-3 седмици си наблюдавам растенията и виждам че нещо не е на ред. Според мен растенията имат недостик (глад) на някой елементи, която очевидно липсват в аквариума ми. Нитрата и фосфата са ми почти на нула постоянно, азота не съм го мерил, но съм склонен да вярвам че и той ле малко, защото в аквариума си (160л) имам само 10-тина рибки който не храня и досега съм торил само с микроелементи, но явно е настъпил критичният момент  :(

Знам че алтернативите са или добавяне на някой от макроелемнтите или по-сериозно заселване на аквариума с рибки, който обаче трябва и да се хранят. Аз се спрях на първия вариант, мислях да пробвам с NPK-то Hagen но понеже намерих този кристалон реших да видя какво ще стане с него.

Въпроса ми е следния: ще напиша съдържанието а някой ще ми каже как точно да си сметна (или ако има желание ще сметне) с колко ще се повиши азота, фосфора и калия ако добавя 1гр. Кристалон на 100лт. вода. Мисля че информацията ще е полезна и на други хора от форума. А понеже плътноста на Кристалона не е означена никаде и ще има проблеми с претеглянето на 1гр. аз ще се опитам да я измеря и ще я напиша за който го интересува.

Кристалон - лазур 20:5:10:2

Макроелементи

азот  20.0%
нитратен азот 7.9%
амониев азот 12.1%
фосфор 5.0%
калий 10.0%
магнезий 2.0%

Микроелемнти бор, желязо, манган, мед, молибден, цинк (мисля че нама нужда от точното им съдържани) Fe, Mn, Cu, Zn са в хелатна форма.

Надявам се че някой ще помогне за дозирането на кристалона. А може и да се предложат алтернативни торове за добавяне/дозиране на макроелемнтите в растителния аквариум
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

Longanlon

Доколкото съм забелязал, има два подхода в торенето на растителни аквариуми.

Единият е да вземеш от интернета една таблица, в която пише кой елемент в каква концентрация трябва да се съдържа във водата за оптимален растеж, да изчислиш за твоя обем колко от съответния елемент ти трябва и после да сметнеш с колко точно тор ще сипеш изчислената доза. Разбира се, трябва да се съобразяваш с това, че в тора елементите може би не са в същото съотношение, каквото на тебе ти трябва...

Другият метод - аз точно него ползвам - е да държиш Кристалона (или NPK в моя случай) в една кутийка до аквариума и от време на време да вземаш по една щипка тор и да я пускаш във водата. Честно да ти кажа, действа перфектно :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Dimitar

Цитат на: "WOLF"

Въпроса ми е следния: ще напиша съдържанието а някой ще ми каже как точно да си сметна (или ако има желание ще сметне) с колко ще се повиши азота, фосфора и калия ако добавя 1гр. Кристалон на 100лт. вода. Мисля че информацията ще е полезна и на други хора от форума. А понеже плътноста на Кристалона не е означена никаде и ще има проблеми с претеглянето на 1гр. аз ще се опитам да я измеря и ще я напиша за който го интересува.

Кристалон - лазур 20:5:10:2

Макроелементи

азот  20.0%
нитратен азот 7.9%
амониев азот 12.1%
фосфор 5.0%
калий 10.0%
магнезий 2.0%

Микроелемнти бор, желязо, манган, мед, молибден, цинк (мисля че нама нужда от точното им съдържани) Fe, Mn, Cu, Zn са в хелатна форма.

Надявам се че някой ще помогне за дозирането на кристалона. А може и да се предложат алтернативни торове за добавяне/дозиране на макроелемнтите в растителния аквариум

От математическа гледна точка, добавянето на 1 грам кристалон, където и да е,  ще добави 0,2 грама азот; 0,1 грама калий; 0,05 грама фосфор и т.н.
В 1 литър вода (1000 грама) добавянето на 1 грам кристалон= 0,0002%азот; 0,0001% калий и т.н.
В 100 литра вода - 0,000002% азот.
Това - на теория! На практика - мериш, добавяш и пак мериш, отчиташ разликата, водиш статистика и споделяш със съфорумците изводите... :lol:   :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg92.imageshack.us%2Fimg92%2F9615%2Faqaru20060809183411nn1.th.jpg&hash=b70347d06619c6977ec4f558c7cd8e0b32b58d46

miTko

Цитат на: "WOLF"Здравейте на всички!

Днес си взех Кристалон-лазур, защото в последните 2-3 седмици си наблюдавам растенията и виждам че нещо не е на ред. Според мен растенията имат недостик (глад) на някой елементи, която очевидно липсват в аквариума ми. Нитрата и фосфата са ми почти на нула постоянно, азота не съм го мерил, но съм склонен да вярвам че и той ле малко, защото в аквариума си (160л) имам само 10-тина рибки който не храня и досега съм торил само с микроелементи, но явно е настъпил критичният момент  :(

Знам че алтернативите са или добавяне на някой от макроелемнтите или по-сериозно заселване на аквариума с рибки, който обаче трябва и да се хранят. Аз се спрях на първия вариант, мислях да пробвам с NPK-то Hagen но понеже намерих този кристалон реших да видя какво ще стане с него.

Въпроса ми е следния: ще напиша съдържанието а някой ще ми каже как точно да си сметна (или ако има желание ще сметне) с колко ще се повиши азота, фосфора и калия ако добавя 1гр. Кристалон на 100лт. вода. Мисля че информацията ще е полезна и на други хора от форума. А понеже плътноста на Кристалона не е означена никаде и ще има проблеми с претеглянето на 1гр. аз ще се опитам да я измеря и ще я напиша за който го интересува.

Кристалон - лазур 20:5:10:2

Макроелементи

азот  20.0%
нитратен азот 7.9%
амониев азот 12.1%
фосфор 5.0%
калий 10.0%
магнезий 2.0%

Микроелемнти бор, желязо, манган, мед, молибден, цинк (мисля че нама нужда от точното им съдържани) Fe, Mn, Cu, Zn са в хелатна форма.

Надявам се че някой ще помогне за дозирането на кристалона. А може и да се предложат алтернативни торове за добавяне/дозиране на макроелемнтите в растителния аквариум
Азотът гледам ти е най-много, смятай според него колко да сложиш.Можеш да добавиш калиев сулфат(ако имаш) за да вдигнеш калия 2-3 пъти в същия разтвор.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

44775

Публикации: 14
Прегледи: 7401

11441

Започната от besom


Публикации: 10
Прегледи: 27224

18012

Публикации: 15
Прегледи: 9520

30539

Публикации: 7
Прегледи: 9818

3162

Започната от topspeed


Публикации: 11
Прегледи: 7015