Наобикаляйки един магазин за селскостопански продукти в търсене на калиев сулфат (какъвто не можах да си намеря, затова взех калиев хлорид) се сдобих с един продукт, произвеждан за целите на земеделието, но според мен годен и за акваристиката. Тъй като възнамерявам да го пробвам, ще споделя какъв е и общо взето периодино - резултатите от него.
За сега съм сложил по около 1 грам от него на дъното на 2 саксийки (отрязани пластмасови чашки) с по 2 коренчета Blinxa Japonica (която взех от Корал К&К и след като й изгниха и окапаха всички кафяви листа взе да пуска зелени, както и големи корени).
А, да - продуктът се нарича "NUTRISOL - NPK 20-20-20" - водоразтворим листен тор и е производство на Puccioni, Италия. Внася го Infinity Fertilizers. Както на повечето торове, били те акваристични или не, съставът не е описан елемент по елемент, а само като пропорции:
N - 20
P - 20
K - 20
MgO - 2
B - 0,05
Cu - 0,005
Zn - 0,05
Fe - 0,05
Mn - 0,025
Mo - 0,035
Описанието е(със съкращения):
"Балансирана формула от микро и макроелементи, създадена да задоволи нуждите на различните култури през различните етапи на тяхното развитие. Не съдържа хлор и натрий, което го прави подходящ за използване при интензивно отглеждане на чувствителни към засоляване растения. Металните елементи са в хелатна форма, което ги прави леснодостъпни за растението"
И какво по дяволите е "халатна форма"???
http://www.puccioni.it/intro.shtml
http://www.torove.com/bg/index.php - към края
Халатни - chelate/chelator на английски - ще рече, че металите са фиксирани с EDTA или DPTA за да не влизат в реакция с други елементи - примерно двувалентното желзо, фиксирано с EDTA не става тривалентно, демек не се окислява. Киселината здраво свързва металния йон. Връзката се "разбива" при наличие на светлина.
Тора не е лош, само дето фосфатите са доста. NPK ще рече, че тора дава азот, фосфати и калий. В един магазин в Добрич намерих такъв NPK тор със съдържание NPK 6-6-38 в проценти плюс микроелементите. Лично аз предпочитам в тора да няма нитрати и фосфати, демек добрата комбинация е тор само микроелементи плюс тор само калий. Ако имаш нужда от нитрати и фосфати, такива торове има колкото искаш.
Идеята е, че ако фосфатите и нитратите са в грунда, а във водата липсват, водораслите няма да могат да се възползват от тях. Това да ги добавям тия ме зарази онази книга, дето ти мия препоръча. Ше видим де, колко тона водорасли ще поникнат. Засега обаче само в началото малко зелени имаше по стъклата (изстъргах ги) и 4 кичурчета брада по едно от листата на криптокорината (сиамците я изядоха). Никакви други.
Иначе за водата слагам малко Тетра Плантамин (5 пъти по-малки дози от препоръчителните) и по 2 грама калиев хлорид за целия аквариум седмично.
Цитат на: "Longanlon"Идеята е, че ако фосфатите и нитратите са в грунда, а във водата липсват, водораслите няма да могат да се възползват от тях. Това да ги добавям тия ме зарази онази книга, дето ти мия препоръча. Ше видим де, колко тона водорасли ще поникнат. Засега обаче само в началото малко зелени имаше по стъклата (изстъргах ги) и 4 кичурчета брада по едно от листата на криптокорината (сиамците я изядоха). Никакви други.
Иначе за водата слагам малко Тетра Плантамин (5 пъти по-малки дози от препоръчителните) и по 2 грама калиев хлорид за целия аквариум седмично.
Това малко оф-топик, ама като чета тая секция, у мен възниква ... хм, учудване. Сигурен съм, че растенията ви виреят прекрасно, ама КАК ТОЧНО ОЦЕЛЯВАТ РИБИТЕ В ТАЯ ХИМИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ?!? :lol:
Ей на тоз прост въпрос отговор не мога да намеря. :P
е, както съм написал, имам само 4 риби, които, забелязвам, се чувстват чудесно. а и химията е в саксийките.
Цитат на: "Longanlon"е, както съм написал, имам само 4 риби, които, забелязвам, се чувстват чудесно. а и химията е в саксийките.
Абе тя хубаво е в саксийките, ама дали си стои там? Ето в това не съм убеден.
Нищо им няма на рибите. Концентрациите са много по-ниски от опасните - нитрити и амоняк няма, фосфатите са под 1 мг/л.
мен пръста ме претеснява защото затлачва дъното :cry: по всяка вероятност трябва всяка година да се презапуска аквариума заради аеробното гниене :shock:
Цитат на: "77"мен пръста ме претеснява защото затлачва дъното :cry: по всяка вероятност трябва всяка година да се презапуска аквариума заради аеробното гниене :shock:
Може би заради анаеробното гниене все пак? :wink:
да :wink:
Цитат на: "77"мен пръста ме претеснява защото затлачва дъното :cry: по всяка вероятност трябва всяка година да се презапуска аквариума заради аеробното гниене :shock:
Това не е проблем ако пръстта се оформи на топчета и се пръсне около корените на растенията. Така циркулацията на водата през грунта не се нарушава.
Това не ми харесва в книгата на Уолщад - тя препоръчва 2-3 см равномерен слой по цялото дъно. Това обаче със сигурност скапва циркулацията. Топчетата са правилното решение.
А анаеробното гниене не можеш го избегна изцяло. Винаги ще го има в грунта в по-голяма или по-малка степен според размера на грунта, брой риби=количество аки, сифониране и т.н.
И моя опит с плътен слой грунт е отрицателен, бях сложил изварен торфен субстрат (който не беше чист торф, а и имаше NPK в него)+глина около 1см на дъното.След около 1.5 месеца всичко стана в синьо-зелени.Аквариума бе 54 л. без риби.
какво ще кажете за това може ли да се използва.
http://www.agro-export.net/
а за това
http://www.agroborsa.com/showproduct.php?nomer=&id=58562&check=ed0aec
съдържа по 9% азот , фосфор и калий- това не е оптимално,фосфора не ти трябва изобщо ,азота не е проблем, калият е твърде малко.
изобщо макроелементите не са добре балансирани за водни растения,микроелементите ми се виждат в ред но те не са важните в случая.
нои добре е когато фосфати няма изобщо а калият е над 20%,но такива торове не правят за сухоземни растения защото понеже в градините няма рибки затова и обикновенно няма излишен фосфор.
ха, че защо да не е нужен фосфора на водните растения?
кой ти е казал че не е нужен на растенията :?:
Защото обикновено винаги има от храната и т.н А от там откъдето идват има много малко, и са свикнали.
и фосфора и азота са нужни - проблема е че винаги ги има в аквариум с риби и затова добавянето им обикновенно не е нужно.
основна разлика е че азота не е опасен но фосфора и амоняка освен растеж на водорасли може да бъдат и отровни в по големи количества,затова не е проблем ако се внесе малко азот ,растенията и рибите понасят много високи нива на нитрати,но с фосфатите трябва да се внимава .
някои риби не ги понасят - предполагам че аз така си избих дискусите- докато ги имах слагах именно такъв тор.
бе с мойте 4 риби по 5 см. едва ли има излишък от фосфор и амоняк, да ти кажа.
аз те съветвам преди да ръгнеш фосфор да направиш едно тестче :wink:
най вероятно да , и аз съм в подобно положение ,затова преди смело леех торове с високо съдържание на фосфор,но си е рисковано и не е много стабирна системата- при леко изменение на условията водораслите веднага тръгват.
за да не отварям нова тема заради тъп въпрос,пиша тук.
някъде из форума имаше,допустимите стойности на микроелементи и химии в аквариума.
не мога да ги намеря.
моля помогнете.
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=376
За тези с въпросителните обаче все още нямам надеждна информация.
При всички положения проблеми с магнезия и калция не би трябвало да има, освен ако не ползваш RO вода.
Желязото може да стигне и до 1 mg/l ако имаш повече растения, отколкото вода :-)
Цитат на: "dido"http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=376
За тези с въпросителните обаче все още нямам надеждна информация.
При всички положения проблеми с магнезия и калция не би трябвало да има, освен ако не ползваш RO вода.
Желязото може да стигне и до 1 mg/l ако имаш повече растения, отколкото вода :-)
Благодаря за линка.
щеше ми се да пробвам един тор.обаче така като гледам няма да стане.
азот-6%
фосфор-3%
калий-6%
разните бор,желязо и т.н. са около0.01-0.02
имам някои малки проблеми с растенията.не че не вървят.
капацитета ми от знания е само от тук.и още ми е трудно да им слагам диагнози.
примери:
-ехинодорус майор.листата стават все по-големи.за месц 5 листа.обаче.жилките на листата са червеникави.зелената част е много леко бледа.листото още докато е младо и се развива,е разкъсано(като загнило).разкъсванията са малки,но ме дразнят.по едно на листо.
-ехинодорус озирис.при него има същия проблем,но почти незабележим.за месец 7 листа и едно нещо като цветна стрела(още не е ясно.стана много дълго)
-амазонка.жилките и червенеят.листата са дълги и тесни.стават все по-големи.няма разкъсвания.за почти два месеца десетина листа.
-гигантска валинсерия.струва ми се,че листата са малко прозрачни и леко червенеят.за месец две издънки.
-анубиас..листата стават все по-големи.още при развиването,листото е леко назъбено в единия край,вътрешния.
-валинсерия американа.леко прозрачна,за месец почти не е мръднала.
-хигрофила полисперма.чудесн цвят и размер.расте мноого бавно.
-алтернатеа.расте още по бавно.всички листа са лилави.струват ми се
малки.като я взех,си бяха в червено и зелено.
-лудвигия.екстра.
-едно малко,като валинсерия(писах за него).потръгна.
жертви при рибите нямам.всички се чувстват комфортно.само палеатусите ми се струват малко по плашливи от нормално.общо всичките са около70-80бр.всичките са млади(не пораснали до пълни размери).на чисти 210-220 литра вода.
ползвам дестилирана вода,колкото малко да омекотя пейзажа.0т 20 я свалям на 12 обща твърдост.рН не коригирам.седи близо до 7.
ползвам само сера флорена на таблетки и течна.
оупс.и топчета от пръст от картичина и пръст за цветя.едно към едно.по мое мнение в скромно количество.СО2 пусках само експериментално(нямам време да го довърша).
щом питаш дали ми е останала вода,явно си останал с впечатление,че съм напъхал доста нещо в аквариума.
не е точно така.
имам още три аквариума и съм почнал и тях да обзавеждам.
само не питай за какво са ми,че и аз не знам.
май се олях с този пост.
За желязото говоря по принцип :-)
Идеята е такава - горните граници на концентрациите е безопасно да се гонят само ако имаш достатъчно много растения. При малко растения само ще храниш водораслите. Аз съм стигал до 1 мг/л желязо без абсолютно никакви признаци за поява на водорасли. Растенията от своя страна реагират в рамките на 2-3 дни - горните, млади листа стават керемидени.
Офтопик малко. Днеска си мерих към края на деня ПХ-то в аквариума с електронен уред - излезе 7.1. Това е при около 25+ gH. Любопитно е какво ще е утре сутринта - аз не спирам СО2-то вечер.
Интересното е, че хвана разлика в двата края на аквариума - непосредствено до реактора дава 7.02. В противоположния край - 7.1. Любопитен експеримент :-)
Дидо ти с какъв тест си мериш желязото?
Аз без да меря сложих 1/3 от дозата Тензо плюс малко калиев сулфат и защото за 10 дни нямаше ефект мушнах в грунда 3 хапчета SERA florenette A. И явно много прекалих с желязото защото за няколко дни стана страшно - това е снимка след бръснене :lol: (https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fabaro.hit.bg%2Fimages%2FIMG_0433www.jpg&hash=d0a25903b6e649775bb582dd41570fd7b49d671b). В същото време и хигрофилата полисперма и микрозориума много дръпнаха - явно обичат желязо. Изрових 2 хапчета и с много борба засега съм стабилизирал нещата но явно с желязото трябва много да се внимава.
С тест на СЕРА.
Тензото даде ли ти увеличаване на желязото ако си мерил?
Не съм мерил защото нямам тест :oops: . По-точно търсих на Зера но не намерих.
Но следващия път преди да си правя експерименти ще си купя
с горния безкраен и досаден пост се опитвам да привлеча вниманието на спецовете по растенията,които в една бърза дискусия да си кажат мненията,та дано ми просветне.:cry:
защо новите листа на описаните растения са наранени?
помагайте бе хора.:D
МОЛЯ.
Сложи малко магнезиев сулфат - около 20-30 грама на 100 литра вода.
Освен това - калиев сулфат - около 5 грама на 100 литра вода. Останалото би трябвал да ти го дава флорената и храната за рибки. Можеш да сложиш и малко желязо, за всеки случай. Намери тор от типа на тензо коктейл или тензо желязо за целта.
Симптомите като цяло са липса на магнезий и калий, възможно и желязо. Магнезия е съставка на пигмента хлорофил. При липса на магнезий (въпреки твърдата вода) младите листа излизат бледи - с намалено съдържание на хлорофил. Сиптомите са подобни и при липса на желязо, но това е малко вероятно ако слагаш тор с желязо - СЕРА флорена. Дупките по листата почти категорично са липса на калий.
Ще ми помогнеш, ако напишеш състава на СЕРА флорена, количеството, което слагаш и през колко време го правиш.
по листата няма дупки.
още при самото израстване на новото листо,формата му е повредена.на едно или две места по краищата е загнило.сякащ е изядено там.
флорена слагам през седмица.половината от препоръчаната доза.
в грунда преди почти два месеца съм сложил 10 таблетки пак флорена.
пак в грунда,от описаните топчета преди месец съм сложил най много двайсет.те са големи около един сантиметър.
състава на сера флорена сигурно е секретен,защото го няма на опаковката,и не го намерих никъде.пише само,че има желязо,но колко...?
тези червени жилки по доста растения,не са ли от желязото.
мислех си,че е в повече.
Не разбрах кой ти каза, че тая сера флорена действа?! Или пък хапчетата...
Това май е единствения продукт на Сера който за нищо не става :?
Същото е положението и с тия на Продак, особено желязото!!!
Или сложи глина, или вземи таблетки на тетра примерно.
За Тензото още нямам впечатления, но доста хора са доволни.
За флорена аз не съм чул нищо подобно.
аз съм слагал таблетки на сера и мисля че имат задоволителено действие :D за толкова пари толкова :wink:
Абе сложи това, което ти писах. Магнезиевия сулфат го купуваш като английска сол от аптеките. За другите - от където намериш.
Спази тези дози, които ти дадох. Не слагай по-малко.
За тензото - тора е яко марков. Рових за историята на фирмата - NORSK HYDRO. Всъщност тези май са най-големия производител на торове в света. Освен това са били основния производител на тежка вода за гражданина Шикългрубер през втората световна война. Въобще фирмата е много сериозна и определено им предпочитам торовете пред тези на каквито и да е било акваристични фирмици.
ами аз имам тензо.
не съм слагал,защото мислех,че във флирената има всичко.беше ме страх да не предозирам.
от начало мислех,че липсва калций.листата на анубиаса бяха едни сгърчени.но от както почна с флорена се оправиха.
преди да почна да слагам магнезиев сулфат,тензо и калиев сулфат,ще питам още нещо.
дали проблема не е в светлината.
ако е слаба,растенията просто няма да растат или е възможно да има подобни симптоми.
от слаба светлина няма как да се появят дупки :D
значи слагам магиите.Благодаря Ви момчета.
задължен съм ВИ.
Прав е 77. Не е от светлината. Това, че имаш тензо е добре. Слагай от него по около 2 грама на 100 л вода.
Не се страхувай от предозиране ако имаш доста растения. Дори и да се получи така растенията ще го изкльопат за 10-на дни.
Добре е да имаш тест за желязо, нитрати и фосфати. С желязото си контролираш торенето С последните две - да се увериш, че не са много над нормата. Това често се получава в аквариуми с много рибки.
вчера разредих населението.всеки си замина в неговата къща. :lol:
ако има много нитрати и фосфати скоро ще паднат.
за тестове нещо парички не ми се дават,че цифрите още малко ще станат четирицифрени.май няма начин обаче. :cry:
Внимавай да не стане като на abaro аквариума :cry: . Виж по горе в темата каква картинка съм пуснал. Май си тръгнал да правиш моята комбинация - Тензо + таблетки флоренете. Тези водорасли ми убиха за 1 седмица над 10 корена криптокорина затова без тест за желязо рискуваш много :!: :!: :!:
айде и ти сега.не викай дявола.
да се чете-първата ми работа утре е да си купя тест.
имам едни стари тефтерчета.утре ще ви цитирам някои неща от тях.
аз лаикът,с тези цитатчета си обяснявам водораслите и брадите.
според мен купи си калиев сулфат и слагай от него, без тестове не слагай желязо твърде опасно е ,пък аз си мисля че от таблетките имаш желязо :wink: от много калии водорасли неможе да се завъдят ,ама в сулфата има сяра така че внимавай :!: мога да ти пратя линк как да го бъркаш :D
доста ще ме улесниш.Благодаря.
Цитат на: "77"според мен купи си калиев сулфат и слагай от него, без тестове не слагай желязо твърде опасно е ,пък аз си мисля че от таблетките имаш желязо :wink: от много калии водорасли неможе да се завъдят ,ама в сулфата има сяра така че внимавай :!: мога да ти пратя линк как да го бъркаш :D
Освен че има сяра, вдига общата твърдост яко, за радост след редовно торене поне 3 седмици.Личен опит.
Апропо, чии тестове за фосфати ползвате? По точно от кои сте доволни?
Цитат на: "miTko"
Освен че има сяра, вдига общата твърдост яко, за радост след редовно торене поне 3 седмици.Личен опит.
Апропо, чии тестове за фосфати ползвате? По точно от кои сте доволни?
я кажи колко значи това яко.моята и без това е твърда и се налага да омекотявам.
Хора, сярата в сулфатната група е много здраво свързана, не знам какво има за внимаване - в аквариума не може да се раздели! Но твърдостта се вдига наистина. Ако гоните ниска твърдост, калиев хлорид или помалко калиев нитрат. След първото остава най-често натриев хлорид (сиреч за харациди не става), след второто - сещате се какво, ако няма растителност...
Цитат на: "BLKnight"Хора, сярата в сулфатната група е много здраво свързана, не знам какво има за внимаване - в аквариума не може да се раздели! Но твърдостта се вдига наистина. Ако гоните ниска твърдост, калиев хлорид или помалко калиев нитрат. След първото остава най-често натриев хлорид (сиреч за харациди не става), след второто - сещате се какво, ако няма растителност...
Да, прав си, сулфатита не са толкова опасни, ако се сменя често водата, но и мен ме домързява често, пък и времето не стига нещо... :? Все пак внимавайте с химията.
Цитат на: "BLKnight"Хора, сярата в сулфатната група е много здраво свързана, не знам какво има за внимаване - в аквариума не може да се раздели! Но твърдостта се вдига наистина. Ако гоните ниска твърдост, калиев хлорид или помалко калиев нитрат. След първото остава най-често натриев хлорид (сиреч за харациди не става), след второто - сещате се какво, ако няма растителност...
четох по руските форуми че при определени условия може да се получи сероводород :cry: ама не му разбирам чак толкова че да споря :wink:
77: Сероводород може да се получи при анаеробно гниене - както в Черно море - то затова е мъртво под определена дълбочина. Трябват яко органични отпадъци, бакерии... смрад на блато... Ама в аквариум - ако до тогава аквариста не е взел мерки, язък че посещава този форум :evil:
обикновено при холандските аквариуми не се сифонира дъното и не е толкова невероятно да се получат малки зони с анаеробно гниене :wink:
Да, точно така е - и ще засмърди на блатце :(
тва съм го правил преди години... блатцето де... :(
Малко офф:
В момента доминиращата теза за сероводорода в Черно море е, че е от тектоничен произход - излиза от разни разломи по дъното. Стария вариант е залагал на разлагането на органиката по дъното от времената, когато нашето море е било езеро.
Вече за сероводорода - бактериите, които редуцират сулфатите до сероводород са стриктно анаеробни. Една от основните функции на корените на растенията е да обогатяват грунта с кислород. Той действа като отрова на гореспоменатите бацили. Затова в аквариум с вкоренени живи растения оцеляването на тези бацили е почти невъзможно.
Пък и някак не си представям, че кислородът няма да може да проникне през 6 см грунд, да ви кажа - в блатата водата е неподвижна, а дъното е от дълбока, плътна кал.
мога ли да ползвам тор с 4% азот и 40%калий?
каква е максимално допустимата граница на азота в аквариума?
такъв тор може да ползваш спокоино - това вероятно е калиев нитрат.
тъй като калият е безопасен, смятаи азота - тои не трябва да превишава 5 мг. на литър при добре залесен аквариум и вървящи растения.
за по сигурно можеш да си вземеш тест за нитрати.аз ползвам такъв на сера но все не мога да задържа нитратите около 5,обикновенно много бързо падат - ама моите гадове много папат.
и е хубаво ако ториш да не го сипваш накуп а ежедневно да добавяш всяка сутрин наи добре,аз съм забелязал че ако сипя седмична доза на куп ми тръгват зелени водорасли.
N - 4%(от:NH4-1,22%:Urea-2,78%)
P - 4%(от: P2O5-4%)
K - 40%(от:K2O-40%)
Mg - 2%(от:Mgo-2%)
Микроелементи:
B - 0.0025%
Cu - 0.025%
Fe 0,100%(FeEDTA-0,030%;FeEDDTA-0.030%;Fesulphate-0.040%)
Mn - 0.025%
Mo - 0,010%
Zn - 0.010%(ZnEDTA-0.020%;Znsulphate-0.080%
аминокиселини - 1%
как мислите става ли за употреба?
според мен е перфектен - минимално съдържание на макроелементи ,много калий и добри съотношения на микроелементи.
какъв е този тор :?:
само не се сещам аминокиселините за какво са - аз ги пия като ходя на фитнес , ама на растенията закакво ще са им.....
Много фосфати има. Фосфатите във водата не трябва да надвишават 1 мг/л, нитратите могат да бъдат до 10-15 мг/л.
Ако дозираш този тор, при фосфати 1 мг/л нитратите ще бъдат също 1 мг/л - което е малко.
Добре е торовете да се разделят - слагай микроелементите с един комбиниран тор. Нитратите могат да се слагат като калиев нитрат. Фосфатите е добре да се добавят с някакъв фосфатен тор. Калия можеш да го слагаш с калиевия нитрат или с калиев сулфат. С калия е малко завързана работата - ако слагаш калия с калиев нитрат и докараш нитратите до 10 мг/л, калия ще дойде малко - пак около 10 мг/л. Затова добрата рецепта за добавяне на калий ако имаш достатъчно нитрати от рибите е да сложиш калиев сулфат (променено от фосфат !!!). Ако нямаш нитрати можеш да смесиш калиев нитрат с калиев сулфат в съотношение 1:2 до 1:3
ХОРТИГРОУ
производител:"Hortiland"-Холандия
вносител:"Каробета:ЕООД
дистрибутор:ЕТ"ДБІДамян Близнаков",тел.032/68-19-18,моб048?960 789
Разфасовано от:"Фермер-21"ООД,тел.032/650063
химията не ми е най-силната страна.торенето също. :oops:
ще помоля за съвет как да се дозира този тор,при положение,че не се ползва нищо друго и заселването с риби е средно.мисля,че рибите ще набавят останалия азот.
Цитат на: "Живко"
ще помоля за съвет как да се дозира този тор,при положение,че не се ползва нищо друго и заселването с риби е средно.мисля,че рибите ще набавят останалия азот.
според мен ако ториш само с него ще имаш голям излишък на фосфор :roll: трябва да си вземеш тестове за желязо,нитрати,фосфати и да се придържаш към препоръчителните нива :D всеки аквариум се нуждае от различни пропорции и количества на микро и макро елементи :D зависи колко и какви риби имаш,колко и какви растения имаш,колко со2 пускаш,какво осветление ползваш,как храниш,колко често сменяш водата и какво садържа тя
Цитат на: "dido"С калия е малко завързана работата - ако слагаш калия с калиев нитрат и докараш нитратите до 10 мг/л, калия ще дойде малко - пак около 10 мг/л. Затова добрата рецепта за добавяне на калий ако имаш достатъчно нитрати от рибите е да сложиш калиев фосфат. Ако нямаш нитрати можеш да смесиш калиев нитрат с калиев сулфат в съотношение 1:2 до 1:3
аз ги слагам 1-1 и съм ги докаръл нитратите към 7-8 мг на литър,пък искам по този начин да намаля фосфатите до минимум(в момента са 0,3)всичко това заради гадния ксенококус нали казахте че от фосфатите се въдел :roll: вече не съм сигурен :? не ми е голям проблем ама ме дразни :evil: за ксенококуса приемам съвети всякакви :!: пълно щастие няма
Това горе и в предишния пост да се чете калиев сулфат, не калиев фосфат!!!
Абе никъде не споменавате калиев хлорид. Аз спреди слагах и растенията тръгнаха добре, но пък ми позеленя водата след няколко седмици. Какво ви е мнението за него?
Цитат на: "77"Цитат на: "dido"С калия е малко завързана работата - ако слагаш калия с калиев нитрат и докараш нитратите до 10 мг/л, калия ще дойде малко - пак около 10 мг/л. Затова добрата рецепта за добавяне на калий ако имаш достатъчно нитрати от рибите е да сложиш калиев фосфат. Ако нямаш нитрати можеш да смесиш калиев нитрат с калиев сулфат в съотношение 1:2 до 1:3
аз ги слагам 1-1 и съм ги докаръл нитратите към 7-8 мг на литър,пък искам по този начин да намаля фосфатите до минимум(в момента са 0,3)всичко това заради гадния ксенококус нали казахте че от фосфатите се въдел :roll: вече не съм сигурен :? не ми е голям проблем ама ме дразни :evil: за ксенококуса приемам съвети всякакви :!: пълно щастие няма
какво е това ксенококус?:oops:
и още един въпрос.:oops:
ще бъда благодарен ако ми кажете как да добавя калций в аквариума.
За longanlon - И калиевия хлорид става. Ама като чуя хлор... :-)
За Живко - Ксенококус наричат зелените точковидни водорасли - обикновено се появяват при силно осветление по горната част на стъклата и по листата на някои растения. Имат вид на плътен налеп с диаметър до 2-3 мм, обикновено около 1 мм.
Доколкото рових в нет ксенококус е вид циано бактерия - към рода Cyanophita.
За калция - зависи за какво го слагаш. Ако ти трябва да си вдигнеш общата твърдост, можеш да слагаш калциев хлорид или калциев карбонат. Ако ти трябва да си вдигнеш карбонатната твърдост + общата, можеш да сложиш калциев карбонат (варовик). Проблема с последния е, че се разтваря адски бавно. Добре е да натрошиш варовика на дребно и да го сложиш в канистъра - така, че да се отмива постоянно от потока вода.
дидо ги е описал като Зелени "точковидни" водорасли http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=701 :cry: живко плевенската вода не беше ли твърда,ако е така не ти трябва да добавяш калций :D
значи единствените водорасли които имам са ксенококус. 8)
мерси за съдеиствието.
Цитат на: "77"дидо ги е описал като Зелени "точковидни" водорасли http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=701 :cry: живко плевенската вода не беше ли твърда,ако е така не ти трябва да добавяш калций :D
твоя пост не съм го видял.
твърда е водата в плевен,обаче...има много леким признаци на липса на калций.
пък и мисля да мина на омекотена вода и в нея да дозирам всичко както си искам.за сега не мога да го измисля обаче.нямам време и да почета нещо.
като добавям разни гадории в меката вода постепено ще се втвърди.
следва подмяна и съответно рязка промяна на твърдоста.
едно постояно лашкане между твърда и мека вода.
не знам.
сигурно има някаква автоматика за тази работа.тя сигурно ще струва майка си и баща си.
dido ти каза,че ще омекотяваш.
какво ще кажеш ?
а и нещо друго.
http://www.aquariumlights.ru/denn_dup.html
каква мамка ** е тази таблица.
по вероятно е да има недостик на магнезий,при твърда вода недостик на калций невиждам как е възможно :roll: това са торове на денерле и фирмата дава примерна схема кога и по колко да слагаш в аквариума :wink:
по добре е да си намериш камъни които постоянно и плавно ще ти втвърдяват водата и да ги ползваш за декорация примерно, така ще избегнеш резките скокове и падове на твърдоста ,вместо да слагаш калции и магнезии.
аз случаино се сдобих с камъни които без да искам ми вдигнаха твърдоста от 3КН на 14КН за една седмица само.
като ги махнах твърдоста ми се върна обратно в старата граница.
преди това слагах разни камъни в аквариума със скаридите и установих че повечето варовикови камъни въобще не влияят на твърдоста защото са калцирани и не отделят почти нищо.
трябват ти меки и ронливи варовикови камъни ,тук краи София има едно място на което има доста такива.ако реша да си правя цихлидарник няма да имам проблем със втвърдяването на водата :lol:
Цитат на: "77"по вероятно е да има недостик на магнезий,при твърда вода недостик на калций невиждам как е възможно :roll: :wink:
това ясно.
на мен също ми изглежда невероятно.
само че ползвам само 30-50% водопроводна вода.останалата е дестилирана(е почти).
аквариума почва да се превръща в опитна постановка.:lol:
май много му се задълбочавам.
обвинявам всички,които пишат в този форум.
Вие сте виновни за всичко. :lol:
Вие ме запалихте по тези марули.
Елате си ги вземайте,че ми писна.:lol:
то не бе СЕРА,то не бе тензо,сега камънаци да им чукам,магнезий да им слагам.
пласмасовите май,ще ми хванат окото.
Цитат на: "raven"...тук краи София има едно място на което има доста такива.ако реша да си правя цихлидарник няма да имам проблем със втвърдяването на водата :lol:
Сега ако кажеш и къде е... :-)
много лесно място
минаваш през Костинброд по пътя за Петрохан , на 2 км. след града има отбивка за село Драговищица - вдясно.
подминаваш тази отбивка ,караш си по пътя и на около 2 км. след отбивката вдясно от пътя има сипеи висок около 5-6 метра с разхвърляни жълто бели камънаци .
колата може да се спре до сипея точно.