Българска Аквариумна Енциклопедия

РИБИ, РАСТЕНИЯ И БЕЗГРЪБНАЧНИ => Химия => Торове => Темата е започната от: papura - 06.12.2013 10:40

Заглавие: Дървесна пепел
Публикувано от: papura - 06.12.2013 10:40
   Някой практикува ли подхранване на субстрата с глина смесена с дървесна пепел? Каква е технологията. Звучи натурално, тъй като си спомням, че съм чувал, че в градинарството дървесната пепел се ползва за калиева тор, а по селата си изсипват пепелта от печките върху градините.

http://www.echinodorus-online.de/English/Culture/culture.html (http://www.echinodorus-online.de/English/Culture/culture.html)
In existing aquariums you can add nutrients to the substrate with small balls formed out of a loam/wood ash mixture (5:1) and dried in the air, until they are hard and then press them into the root area of the plants. Absorption water the loam balls becomes soft again and the plants can take up the nutrients with their roots.

Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: anasarka - 15.12.2013 09:14
Съмнявам се някой да е слагал дървесна пепел в глинено топче, на пазара съществуват достатъчно видове глинени топчета обогатени с микроелементи за подхранване на корените, и реално погледнато неси струват усилията. Но, (винаги има "но" :-D) трябва да се пробват нови неща, затова експериментирай и сподели опита си с нас.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: NO CARRIER - 15.12.2013 10:33
Подкрепям anasarka. Внимавай с пепелта, защото е много силен тор и предозирането може да се окаже фатално както за растенията, така и за рибите.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: danielm - 15.12.2013 12:38
Аз ползвах пепел, НО само за надводните.
Така и не посмях в аквата.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: anasarka - 15.12.2013 12:44
Как я ползва тая пепел за надводните, смесил си я с грунда ли, или я поръси отгоре?
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: buchkata - 15.12.2013 16:05
Преди време замесвах глина,градинска пръст и скълцани дървени въглища,като въпросната смес слагах в саксийки за нимфеите ми.Растяха като луди,но за кратък период правеха листа с голям диаметър.Затова и престанах с тази практика.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: danielm - 15.12.2013 17:49
Цитат на: anasarka - 15.12.2013 12:44
Как я ползва тая пепел за надводните, смесил си я с грунда ли, или я поръси отгоре?
Сипвах по малко отгоре, след което с обилно поливане почиствах листата.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: NO CARRIER - 15.12.2013 22:14
Цитат на: buchkata - 15.12.2013 16:05
Преди време замесвах глина,градинска пръст и скълцани дървени въглища,като въпросната смес слагах в саксийки за нимфеите ми.Растяха като луди,но за кратък период правеха листа с голям диаметър.Затова и престанах с тази практика.

Счукани дървени въглища е едно. Дървесна пепел, получена от изгорели дървени въглища е друго.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: paolo6481 - 15.12.2013 22:29
То е ясно ,че е някаква тор.Някой може ли да каже какво съдържа...освен калий доколкото разбрах?
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: Георги - 15.12.2013 23:01
Най-вече калций, после калий, фосфор, магнезий
http://www.uctm.edu/science/files/avtoreferat_M.M..pdf (http://www.uctm.edu/science/files/avtoreferat_M.M..pdf) 7 стр.
http://hubcap.clemson.edu/~blpprt/bestwoodash.html#table1 (http://hubcap.clemson.edu/~blpprt/bestwoodash.html#table1)
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: danielm - 16.12.2013 07:06
А въглищата за какво са, едва ли растенията могат да усвояват въглерода?!
Освен разликата м/у пепел и въглища в количеството въглерод  ... останалото трябва да е същото.
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: NO CARRIER - 16.12.2013 11:15
Това е разликата - в количеството. Ще ти трябва лопата въглища наместо лъжица пепел. :-D
Заглавие: Re: Дървесна пепел
Публикувано от: iuli - 15.11.2014 15:48
Постоянно ползвам дървесна пепел. Не трябва да има никакви други примеси - от въглища или найлонови неща. Това което съдържа са всички хранителни елементи, с изключение на азот. Най-много има калии и калции. Също и доста фосфор, магнезии и силиции. Но и всички микроелементи, вкл. желязо и бор. Алкалните и алкалоземни метали са под формата на карбонат. Карбонатът на алкалните метали (калии, натрии) е разтворим и има пе-ха малко над 11. Т.е. силна основа е и ако прекаляваш може да изтрепеш охлювите и да направиш много поразии. Освен това ще натупаш и много хранителни вещества, които ще претоварят системата. Карбонатът на алкалоземните метали (калции, магнезии) е неразтворим и се утаява. Но става разтворим, под въздействието на киселините, като се превръща в бикарбонат.

Хранителните елементи, които добавяш, чрез пепелта според днешните комерсиални акваристични теории са неусвоими за растенията. Но според агрономите са усвоими, когато са добавени в почвата. Днешната комерсиална акваристика е леко скарана с огромната наука почвознание. Според мене, добавянето на предварително хелатирани микроелементи има значение само при листно подхранване на сухоземните растения. А в акваристиката, съм съгласен единствено с това, че не са напълно излишни. Защото основен хелат в природата са хуминовите киселини, постоянно произвеждани от почвените бактерии, които живеят и в аквариума и са основата на биологичната филтрация. Тези бактерии могат да произведат хелат, съдържащ желязо, дори и от ръждави пирони. Още повече от пепел и добавен железен сулфат.

И така, как използвам растителната пепел? Имай предвид, че пепелта от треви има повече калии и по-малко калции. А от дървесни - обратно. Добавям по една малка сладоледена лъжичка пепел в комбинация с пет (но при повече риба и подаване на изкуствени торове или повече торфиране на водата - десет) лъжички сода за хляб на триста литра вода чисто. Содата е много добра за сваляне на пе-ха, защото има реакция малко над 8. Предварително ги смесвам и разтварям, а след това постепенно ги наливам в аквариума.
Тези неща ги добавям в аквариума два или три дена преди да направя частичната смена. Защото по-алкалната вода ( 7,5 или малко повече), при сифонирането на грунда го алкализира и по тоя начин подобрява бактериалната дейност в грунда, който има свойството да натрупва органика, която гние, изчерпва кислорода, създава анаеробна и кисела среда, която пък е предпоставка за развитие на анаеробни бактерии, които са вредни. След смяната на водата пък подавам минимално торове или торфирам водата - според целите ми. Това сваля пе-ха, но гледам да го поддържам неутрално.

Найдобрите условия за биологичната филтрация са пе-ха 7.5 - 8,0, богата на кислород вода и липсата на анаеробни зони във филтриращия материал и грунда.