• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 15:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

"Лактофол"

Започната от Живко, 26.07.2008 10:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Живко

"Лактофол" е тор за цветя на фирма "ЕКОФОЛ".
http://www.ecofol.com/products_decorative_leaf.html

СЪСТАВ:
Азот (N) - 7.0%
Калий (K2O) - 4.0%
Калций - 4.0%
Mагнезий (MgO) - 2.0%
Желязо - 0.3%
Микроелементи - Cu, Zn, B, Mo
Физиологично активни вещества

Както Dido е казал в една друга тема, "Добро е ако имаш доволно растения и умерено количество риби".

Основно правило при торенето в аквариум, е поддържането на минимални количества хранителни вещества. Колкото са по-ниски нивата на микроелементи и макроелементи, толкова по-лесно е усвояването им от растенията.
Когато употребяваме този тор е сравнително трудно да изпълним това правило. Ако съобразим дозировката с количеството необходим азот, количеството на желязо и калий ще е твърде малко. Съответно, ако съобразим дозата с необходимото количество желязо, азота ще ни дойде в повече. Така ще се натрупват малко по малко хранителни вещества. Ще има нужда от по-големи смени на вода за да се коригира съотношението. Проблемите нататък ги знаете.
Друго неудобство е, че азота не е под формата на нитрати и ще тормозим рибите постоянно.
Значи извода е, че тора е подходящ за някой аквариуми. Такива, в които дневната нужда от хранителни вещества отговаря на процентното съдържание на този тор. Въпреки това, според мен става за временно ползване или за допълнителен тор, който поправя някои пропуски на основният тор.
Никой не се е родил научен.

ico

Ползвам го периодично от 2-3 години в аквариуми с повечко растения. Експериментите показаха, че и при предозиране не се отразява много фатално на рибите. На Microsorum се отразява добре, като добавям допълнително калиев хлорид и желязо. Dido ми беше определил седмична доза, ама като цяло торя "на око".
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

yri

A какво ще стане ако комбинираме този тор с тензо желязо или тензо коктейл?


ПП: хич не съм навътре с торовете и торенето
Цитат на: NO CARRIER - 13.07.2007 23:05
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgphoto.net%2Fphotos%2F6639%2Fo632740807782187500.gif&hash=b11becf546903bddec1630803a595a1cf0b39496

ico

Този тор си е "коктейл" и само ще се замотат сметките, ако го комбинираш с тензо коктейл. Иначе аз си го комбинирам с желязо, не е на тензо, но...
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

miTko

Живко, азотът под каква форма е? Защото амониевия азот също се усвоява от растенията, май беше по-лесно дори. Или това се отнасяше за бактерии само?  *SORRY*
Разни мои АКВАРИУМИ 

stefan_doc

И аз ползвам отскоро този тор. Предимно амониев е азотът. Добре се усвоява от растенията...и от нитр. бактерии. :-) След по-малко от едно денонощие вече има само нитрати.