Българска Аквариумна Енциклопедия

ОБЩИ ТЕМИ => Литература => Статии, книги и документи => Темата е започната от: NO CARRIER - 20.07.2005 01:29

Заглавие: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: NO CARRIER - 20.07.2005 01:29
Въпроси на начинаещия акварист

Как правилно да изберем нагревател?

Температурата на водата има огромно значение за жизнеспособността на рибките и аквариумните растения. А зимата в нашите домове, без нагревател изобщо не може да се преживее.

Как най-правилно да го изберем? За поддържане на температурата с един градус над околната, всеки литър вода трябва да се подгрява с мощност: за 25л аквариум - 0,2 Вт, за 50л - 0,13 Вт, 100л - 0,1 Вт и 200л - 0,07 Вт. Напомням, това е само един градус на един литър. Тази цифра трябва да се умножи по литрите на аквариума и нужните градуси. Например: ако аквариумът е 100л и е нужно температурата да се повиши с 6 градуса, то ще бъде необходим 60 ватов нагревател (0,1 Вт х 100 л х 6 градуса = 60 Вт).


Какъв инвентар е необходим за оборудването на аквариума?

За оборудването на аквариума ще ни бъдат необходими: лампа, нагревател, термометър, кепче, филтър или помпа.


Защо е нужно осветление в аквариума?

Много начинаещи акваристи се заблуждават като мислят, че осветлението в аквариума има само декоративен характер.

На практика това изобщо не е така. Покрай декоративната, осветлението изпълнява друга много важна функция - физиологическа. Постоянното отглеждане в тъмнина предизвиква продължително стресово състояние при рибките. Светлината е необходима на всички аквариумни обитатели, особено на растенията. Както навсякъде, и тук също трябва да се знае мярката. Слабото осветление предполага бавен растеж на растенията, както и покриването им с кафяви водорасли. Много силно - пак е лошо, предизвиква зеленясване и цъфтеж на водата.


Как оптимално да реализираме осветлението?

За начинаещите акваристи оптималното осветление е около 0,3-0,5Вт/л. Т.е. за 40л аквариум е достатъчна една лампа 18Вт.
Лампите се разполагат над повърхността на водата. Ако няма стъклен капак, трябва да предвидим изолация от влагата.
Ако имаме бълбукатор, пръските от спуканите мехурчета ще зацапват лампите и трябва да често да ги чистим.

Световия ден трябва да продължава около 8-10 часа.  За предпочитане е по-силно осветление и по-малко време на светене отколкото по-слабо осветление и по-дълго време.


Стъклен или пластмасов аквариум?

Не може категорично да се каже кой е по-добър. Професионалистите използват успешно и едните и другите. По-добре да представим плюсовете и минусите и на двата вида, а вие ще си прецените сами кое да изберете.

Стъклен аквариум:
+ Чисти се лесно и се драска трудно;
- По-голямо тегло.

Пластмасов аквариум:
+ Пластмасовия аквариум не се троши на малки парчета и в това отношение е по-безопасен;
+ По-лек;
- Лесно се драска и бързо губи привлекателния си вид. За това е необходимо внимателно да се почиства с гъба или парцалче от мека синтетична материя.

Нужен ли е грунд в аквариума?

Естествено! Това е не само прекрасно декоративно оформление, но и природен филтър.
В качеството на грунд, най-добре е да се ползва едър речен пясък или филц, с диаметър около 4-6 мм. По-ситен не се препоръчва. Колкото са по-малки песъчинките, толкова по-бързо слягат и така нарушават газообмена на грунда, в резултат на което там се прекратява действието на полезните микроорганизми и грунда загнива.

Желателно е грунда да се разстеле по дъното на слой от 4 до 7 см, като височината в задния край трябва да е по-голяма и да намалява отпред.

Много видове риби обичат да се ровят в грунда, за тях това е физиологически необходимо. А малките сомчета след хранене обезателно трябва да потъркат в него коремчетата си за да е по-добро храносмилането.

Преди поставянето му в аквариума, грунда трябва да се промие много добре - докато водата стане прозрачна. Може да се третира с калиев перманганат, за да убием евентуални източници на проблеми.

Необходима ли е аерация в аквариума?

Ако имаме добър филтър - не е нужна. Движението на повърхността на водата я насища с кислород достатъчно добре. Наличието на растения също спомага. Ако все пак има, аераторът трябва да се настрои така, че да създава колкото се може повече, но малки мехурчета. Той може да се замаскира на дъното, под купчина камъни или да се скрие зад някой корен, а от там да излиза ефектна струя въздух.

Какви растения е по-добре да засадим - изкуствени или естествени?

За декоративни цели, в минимални количества могат да свършат работа и изкуствените. Те са по-удобни за това, че не изискват никакво обслужване, а понякога изглеждат по-добре от истинските, но много често хващат водорасли. Препоръчват се за аквариуми със златни риби. Но те не могат да заменят естествените растения! Всъщност, те осигуряват биологично равновесие във водоема. Също така не бива да се забравя, че всяко живо растение отделя кислород, който е необходим за живота на рибите.

Малък или голям?

Трябва да запомним, че колкото е по-голям аквариума, колкото и странно да е, толкова по-лесно се поддържа, защото в него по-бързо се установява биологическо равновесие и условията са по-стабилни. За голям аквариум се смятат тези, с обем над 200л.

Но всичко зависи от площта на вашата квартира и от вашите възможности. Също така, това зависи от рибите, които смятате да отглеждате. Препоръчва се аквариума да се заселва на принципа: по един литър вода на сантиметър дължина на всяка рибка. Ако искате да гледате големи рибки, то подберете нужния стъклен съд.

Трябва ли да се сменява вода всяка седмица?

Защо трябва да сменявам вода всяка седмица, след като имам най-хубавия външен филтър? Припомняме си азотния цикъл. Рибите отделят амонячни съединения, а нитрифициращите бактерии ги преобразуват до нитрити и нитрати. С храната се вкарват и други химични елементи. За съществуването си растенията се нуждаят от азот, фосфор, калий, желязо и други микро и макроелементи. Ако броят на растенията не е достатъчен, във водата се натрупват излишъци от всички екстри. Те се отстраняват със смяната на водата. Така се внася известно количество  калциеви и магнезиеви йони (според твърдостта).

Ползвани са материали от тук: http://www.zooclub.ru/aqua/129.shtml (http://www.zooclub.ru/aqua/129.shtml)

Заглавие: 10 наивни въпроса на начинаещия акварист
Публикувано от: miTko - 20.07.2005 10:03
Похвално в жегата! 8) Иначе е добре написано, без излишни увъртания и разходки по всички варианти.
Заглавие: 10 наивни въпроса на начинаещия акварист
Публикувано от: Longanlon - 20.07.2005 16:01
И на мен ми се случва сравнително често да започна да превеждам уж обещаваща статия и да се окаже тъпичка. конкретно тази не само, че дублира на места вече писани във FAQ неща, но и дава подвеждаща информация по някои въпроси.

в такива слувай, ако не ви мързи, можете да си допреведете статията, а после да я редактирате, като изтриете глупостите и добавите необходимото.
Заглавие: 10 наивни въпроса на начинаещия акварист
Публикувано от: NO CARRIER - 20.07.2005 16:29
Замислих се над това и ще го наглася тези дни, пък ще го изкоментираме.
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: NO CARRIER - 28.06.2009 12:57
"Тези дни" = 4 години. Скоро - относително кратък период в геологията.

Оправих някои откровени бози и добавих тук там нещичко.
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: zamunda - 28.06.2009 17:51
Браво за статията много е полезна.Според мен всеки нов акварист трябва да я прочете за да знае как да започне стартиране на аквариума  *BRAVO*
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: NO CARRIER - 28.06.2009 19:57
 :-[ Статии има. Ама наистина няма кой да чете.
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: wwladoo - 05.07.2009 01:33
На  някои   хора  им   е   по  добре   да  задават  тъпи  въпроси  и   после  да  попадат   в  една  друга  тема  и   съответно  да  ни  развеселяват!!!!Сегашните   поколения  са  свикнали  всичко  наготово  да  получат  вместо  малко  да  се  потрудят  ---да  попрочетат  !!!!! :-)            4години   хич   не  са  малко  Коко   откъдето  и  да  ги  погледнеш!!!!! :-)
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: Деян - 05.07.2009 21:39
Както виждаш четирите години вече са минали.  :-D
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: arman4o - 05.07.2009 23:38
Благодаря за статията.

PS. Не всички от днешното поколение са такива...


ps2. Съмнявам се някой да се убиди, казах го просто информативно :) *DRINK*
Заглавие: Re: Въпроси на начинаещия акварист
Публикувано от: wwladoo - 06.07.2009 01:29
Естествено    не  визирам  всички  а  80  процента!!!!Извинявам  се  ако  някой  се  чуства  обиден   не  е предумишлено!!!!! :-) *DRINK*