• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.05.2024 20:38

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морските аквариуми на Ангел Христов

Започната от Ангел Христов, 22.07.2011 20:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trupai

Сваляй акумулатора от колата! Един или два уейвмейкъра на 12 волта ще спасят положението.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

elsenior

Има вероятност и да не го спират, на 30.09. планово трябваше и при мен да го резнат от 9 до 16 ч., но не се случи.
Събуждам се с варненски чайки в бургаския си хотел; закусвам карнобатска гроздова с македонско мезе; шефът ми - павликенец - ни отпуска "габровски" премии, а колежката ми жужи на главата като русенски комар. В края на деня жадувам за нещо пернишко! Винкел!

Ангел Христов

Сутринта говорих с майсторите, ще го спират етаж по етаж, за по половин - един час  :-D
След малко мисля да мина през нас за всеки случай, да проверя дали всичко работи, би трябвало да са приключили
с нашият етаж, както обещаха - ще видим :)
Но покрай параноята ми вчера, се разчетох из чуждите форуми и се оказа, че има доста интересни и полезни неща
по темата - рифови аквариуми и липса на електричество  :-)
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Цитат на: Ангел Христов - 02.10.2013 11:36
Но покрай параноята ми вчера, се разчетох из чуждите форуми и се оказа, че има доста интересни и полезни неща по темата - рифови аквариуми и липса на електричество  :-)
Ам хайде споделяй де, и кажа какво те е посъветвал и Камен, оттук нататък зимния сезон все такива неща ни очакват.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Техниката си беше сработила нормално, след днешното спиране на тока, макар и кратко. Все пак ми е нова системата и проверката си беше задължителна.
Относно това, което четох за справянето с липсата на ток зад океана:
хората там си имат доста по-сериозни проблеми - например урагани, които ги оставят за по няколко дни без ток или седмица... =-O
Оттам и готовността на повечето акваристи с морски аквариуми - някои са подготвени добре, други не - има и примери на крашнати системи... Гледката е страшна, на никого не го пожелавам.  :buff:
Резервни захранвания, юпиеси и генератори са обичайна част от много системи явно. Интересното, което прочетох, беше за поддържането на системи без генератори...хората залагат на малки аериращи помпички на батерии, както и на раздвижване на водата чрез наливането й от високо с някакъв съд. По този начин казват пичовете, се аерирала водата. И това го правят през определено време - например половин час. Което автоматично води до даване на дежурства пред аквариума.. *CRAZY* Други, които разполагат с устройство за съхранение на ток, са пускали уейвмейкър за по няколко минути през час например. Абе доста поизчетох, може да не предавам всичко съвсем коректно тука, така че който реши да се информира - пише в чичко гугъл "reef blackout" и рови по темите :P
Ама ние тука в родината обикновено си викаме - това на мен никога няма да ми се случи...и после се вайкаме само.
Аз обаче сериозно се замислям вече за някакъв юпиес, който поне да захранва единия уейвмейкър поне. Основните причини за краш по темите, които четох, са били липсата на кислород във водата за доста време и резки промени в температурата - нагоре или надолу.
А Камен ми каза да не се притеснявам - от опита си явно ;)
Ще пусна и още една снимка след малко...да видиш Стояне, че не ми е празна системата съвсем  *DRINK*
А относно питането на Тонино - пясъка в рефуджиума е основно от старият аквариум и има малко нов, като съм промивал само новият пясък, старият - не!
Има и няколко килограма живи камъни там, чакам те теб да дойдеш да видиш и да пробваме лампата ;) Сега светя с едно китайско чудо на техниката...ама за седмица - две едва ли ще има проблем.
Подредбата е следната - в началото се връща водата и там са гъбите от старият аквариум, заедно с биоболите и една пореста керамика пак от старият съд, като чакам да ги заместя постепенно с живи камъни. Във второто отделение е скимър, в третото - рефуджиума, в четвъртото има въглен, скоро и с реактор, а в последното - възвратната помпа.
Та така... поздрави!  *DRINK*

Публикациите са слети: 02.10.2013 21:08

На последната снимка се виждат няколко нови малки Rhodactis green - бебета. Супер интересно е, че голямата гъба е започнала да се измества, за да прави място на мъниците и да стига до тях светлина...направо не мога да повярвам. Намалението са използвали и няколко дискозомки  *CRAZY*
Не спира да ме изумява морският свят... :-)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

камен чочев

Геле, четенето е хубаво нещо, само дето там им спира тока заради урагани, а тук, без видима причина и за сметка на това редовно. Без да искам направих опит, какво би се случило, ако няма ток по-продължително време. Системите са направени така (в магазина), че една помпа (5000л/ч) храни два аквариума по 215л и по тази причина има кран на всеки аквариум, при нужда да се спре водата само на единия. И понеже понякога при чистене спирам крана, този път забравих да го пусна. Грубо е стоял така между 16 и 18 часа - без никакво движение и приток на вода, като обитателите са 5 врасета, едно насо и една скарида боксьор. Странното беше, че рибите се държаха така, сякаш нищо не се е случило - нито дишаха учестено, нито стояха на повърхността.

Стоян Михов

Аз бих казал че много зависи какъв е обема и колко ти е натоварена системата, аквариум пълен с корали, камъни и риби, няма да издържи толкова колкото аквариум само от вода и риби.
Аз мисля, че всеки сериозен аквариум трябва да има бекъп, един генератор на бензин от най-евтините за няма и 200лв (на цената на един корал :)) може да те спаси от жертви за хиляди левове (ако говорим само за пари) и няма да се притесняваш колко ще издържи, както юпиеса. Ако може да си позволи човек по-мощен, за да може да върже и нагревателя, тогава енергото да го ... може да си изкараш и няколко дни без ток през зимата :-) (както беше станало в Русе миналата зима).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Ангел Христов

Добра вечер!
Преди малко измерих параметрите на водата - за които имам тестове де  *CRAZY*
Опитвам се да меря през ден или два, за да знам какво се случва, все пак е първа седмица откакто се разшири народа/рибата  :-D
Солеността е 1.025
Температурата се движи между 25.8 и 26.3 градуса - измерена със seneye!
С два нагревателя съм по 150 вата, но все още ги настройвам за да ми държат постоянна температурата, без колебания.
В старият аквариум, който съвсем скоро ще стане нов аквариум  *JOKINGLY*, според уредчето температурата беше закована на 26,3 градуса и всички се чувстваха добре, най-вече алгите....
Ca - 450 - Salifert
NO3 - 10 - Salifert
Ph - 8,3
Kh - 8
Друго не съм мерил, ама то няма и с какво.
Има и една снимчица за по-любопитните.
Алги дал Господ, ама се надявам да ги разкарам полека лека...
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

dafil

Размерите на аквариума наистина са перфектни за  някъв скейп ;-)
Замисляй се над това,че иначе ...си е чиста загуба на пространство :-)
И го приемай като градивна критика това ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

kamenov

Да има доста място да се развихриш и да стане хубаво. Че стария беше като нахвърлян :)
Поздрави!

Ангел Христов

Кафява фаза си имам в пълен ход :) Добре че попчето ходи и пресява пясъка...надявам се да премине бързо.
Параметрите на водата са ок след вчерашното мерене.
Не сме за снимка сега  *CRAZY*
Поздрави!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

tonino


Стоян Михов

Цитат на: Стоян Михов - 01.10.2013 15:52
Хубаво, ама защо не изчака да сложиш камъните и да минат първите цикли? Някак рисково ми се струва да сложиш обитателите в нова празна система, пък ако ще да е със стара вода.

Цитат на: Ангел Христов - 10.10.2013 13:15
Кафява фаза си имам в пълен ход :)

Ами това имах аз предвид, ама бързате да ударите контрите :). Няма как да мине без зацикляне, а дори доколкото разбирам все още не си сложил новите камъни? Вярвам че обитателите ти са от издържливите, но за мен си остава рисковано това което направи. Успех, дано всичко бързо се оправи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Стояне, дори и да греша, си казвам всичко, без да спестявам нищо.
Целта да го правя е, че ако някой чете, ще се поучи от опита ми, пък дори и лош да е, все пак е челен опит.
Иначе можеше да си трайкам и да мине всичко без да се разбере дори.
Не знам обаче за кои нови камъни говориш :) Има към 14 килограма камъни в момента, общо в съмпа и дисплея.
Скоро не мисля да добавям каквото и да било.
А една кафява фаза не може да ме уплаши!
Поздрави!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Similar topics (3)

25187

Публикации: 55
Прегледи: 23020

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7992

27099

Публикации: 27
Прегледи: 12778