• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
07.05.2024 22:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Градината на Октопода (Octopus's garden)

Започната от Стоян Михов, 02.09.2012 13:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

изгубеният рай

Може би отговора се крие някъде във подписа ти. ;-)
END!!!

Стоян Михов

Сега вече се успокоих  :-D.
Цитат на: tonino - 05.11.2013 11:42
Относно осмозната система ми идва на ум да провериш местата, където лягат филтрите. Може би най-вече този преди осмозата. Да не би да имаш ниско налягане в тръбите?
Не знам дали ми е ниско налягането, досега твърдях, че ми е ниско, защото гледах един стар манометър на парното, който е вързан към водопровода и той показва 2-3 бара. Но явно никак не е верен, защото видимо по всички чешми има силно налягане дори и на втория етаж, като пусна всички кранчета пак водата тече силно. И от друга страна, ако ми е ниско налягането, то мембраната просто ще пуска много малко или изобщо няма да пуска вода, а повечето  или всичката ще отива в дренажа (така каза и човекът от койтокупувам филтрите). Но при мен си пуска съвсем нормално количество - около 6-7 пъти по-малко от дренажа. *dontknow*.
И на мен ми мина през ума, че може би предфилтрите не пасват добре, защото като свалях миналата седмица филтрите единият беше леко загънат на ръба, не беше влязал плътно в главата, но видимо не изглеждаше оттам да е минавала вода "напряко". 
Вече започнах да си мисля дали не съм объркал генерално вързването на обратната осмоза, че тя стана твърде натрупана - буферни съдове, shut-off клапи, обратни минерализатори, йоно-обменни смоли и т.н. *CRAZY* и прегледах маса информация, засега не съм си открил някаква грешка. Пък и ако съм объркал някъде нещо, тя изобщо няма да пуска пречистена вода, а тя пуска - поне една седмица TDS е 000. :duvar: Сега ще сваля всичките предфилтри и ще ги проверя дали са влезли добре, не знам какво друго мога да направя.

***
Баси всички имат готини снимки на аквариумите пред темите си, само аз нямам  :'(
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

изгубеният рай

Цитат на: Стоян Михов - 05.11.2013 14:42


***
Баси всички имат готини снимки на аквариумите пред темите си, само аз нямам  :'(



Имаш,само че не се вижда със просто око :-D
END!!!

magnit

Може ли обущаря да ходи бос?! :-D
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

 :-D Сега седя пред аквариума с фотоапарата и чета из форумите "Как да си снимам морския аквариум", ужас никакви нерви нямам за това. RAW, фотошоп, апертури, мале-мале.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

А, има голямо развитие от последния път,и се спотайваш а.То мравояда вече така се е маскирал,че хардскейпа няма особена стойност вече.Хубави коралчета и много добро осветление е вече.С ледовете ли е?

изгубеният рай

Цитат на: Стоян Михов - 05.11.2013 17:41
:-D Сега седя пред аквариума с фотоапарата и чета из форумите "Как да си снимам морския аквариум", ужас никакви нерви нямам за това. RAW, фотошоп, апертури, мале-мале.

:-DСтимула е важен!
END!!!

Стоян Михов

Благодаря, но все още изобщо не мога да кажа, че снимката предава реалните цветове, розовите и зелените корали изобщо не се виждат, има още много да тренирам снимане, затова не пускам по-голяма снимка, нека да потренирам още малко. Аквариума не е в добро състояние изобщо, с тази версия на осветлението е едва от десетина дни, но и то няма да е финалното (разбира се). Има страшно много циано пак, преди няколко дни умря един син танг (предполагам) и не успях да го извадя, в комбинация със смляната от помпата звезда, просто перфектния бульон за гадните бактерии, тъкмо се беше изчистил. Ама съм му замислил отмъщение (на цианото). А скейпа --- е пълна трагедия малко преди рождения ми ден се срина, ей така без признаци, тъкмо бях направил една страхотна кула, а мравояда замина преди няколко месеца :). Общо взето сега е като наринат с фадромата, ама нямамнерви да се занимавам, това вероятно е нещото което най много ме изнервя в хобито - правенето на хардсейпа.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Ех, тая малка снимка снимана от 10 метра...тамън си викам - сега ти дръпнах и аз една критика, пък то само се загатва за системата. На теб колко метра ти е дълъг хола всъщност?  :-D
Шегата настрана, изглежда доста просторно в дисплея и се надявам скоро да отшумят генералните проблеми и да видим по-близка снимка - поне от 4 метра  *CRAZY*
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Dede

Несполуките ти са наистина феноменални, и това го казвам от наблюдения на живо, не от прочетеното във форума. Но пък почти няма друг във форума който така добре ще ги опише по-начин, че да  образова по-невежите (като мен например)  :whistle:
Да не ме разбираш погрешно, хич не ти ги пожелавам тези неприятни неща.

Относно ТДС метъра, при мен в неделя, като сменях вода, и тръгнах да си допълвам съда за доливане, в началото тръгна от 5-6, за няколко секунди стигна 1-2 и така се задържа може би още половин час, накрая като спирах водата си показваше 0. Няма никаква логика при теб да се съсипе толкова бързо осмозата, при положения, че е същата като моята и изложена на същите условия.
Освен ако не теглиш подпочвени води, близо до на комшията външният клозет.  :-D

Стоян Михов

Понеже предполагам, че има поне двама души *DRINK*, които чакат да напиша нещо по един по - специален случай, а именно резултата от опита за унищожаване на цианото.
Та реших да тествам продукта Chemiclean,  разговора за който ми донесе заплахи и т.н. в еда друга тема. Препарата наистина представлява жълт прах, който мирише на антибиотик, разтваря се като такъв, въпреки че от фирмата твърдят че не е.

За съжаление нямам никакво време да пиша, така както обичам, надълго и нашироко (може би по-нататък) и затова накратко.

Много ми се искаше да кажа, че резултата от третирането с препарата оправда очакванията ми, но не мога да го направя - защото резултатите надминаха очакванията ми :).

Да, мога да потвърдя,  Chemiclean изчиства цялото циано напълно за 48 часа. Изчиства е думата, а не само убива,защото не оставя и следа от цианото, това ми е най любопитно от цялата работа защото огромното количество пурпурна маса се стопява, не знам къде отива, скимера през това време е без купичка и само прави огромно количество пяна. Водата става леко зеленикаво жълта и е възможно това да е променения пигмент, затова съм сколнен да мисля че може и да не е чист антибиотик, а да има и наистина някакви окислители, които да разрушават пигментите.  *dontknow*.

Голямото притеснение беше как ще се отрази на коралите - имам над 20 вида спс, меки, лпс корали, и т.н. Ами отговорът е - никак, коралите през тези 48 часа не показаха някакви признаци, че има нещо нередно във водата, даже се поотворихамалко през втория ден, но мисля че това беше заради спрения скимер и по-голямото количество храна която плаваше из водата. Само ксенията малко се сви първия час след добавянето, но мисля чепричината беше, че улови малки прашинки от лекарството, после се отвори и след това нямаше проблем. Риби,скариди и т.н.не показаха признаци на нещо нередно също.
Мисля че по-голям шок коралите изживяха след като преди малко смених 20 % вода и пуснах скимера, но мисля че шокът беше заради микромехурчетата които изпълниха аквариума, въпреки всичките мерки които взех. Скимера изхвърли досега около 10 литра скимат, който има слабо жълтеникав цвят.
Камъните ми за пръв път от доста месеци не са лилаво-червени, може би трябва да се сърдя на Камен  *privet*, че заради него аквариума ми се лиши от красивата си пурпурна покривка.

В следващите дни ще викажа дали има последствия за коралите в по-дългосрочен план и дали има влияние върху биологичната филтрация.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

 :-D  *THUMBS UP*
Дано и дългосрочно да не влияе върху коралите

altunian

Ползвали сме с Весо Chemiclean в личните си аквариуми, както в тези на клиентите ни. И то неведнъж (говоря за себе си). Но, както пише в дебелите книги, цианото е само резултат, а не причина сама по себе си. Поне при мен причината беше в скимера - беше много слаб за системата ми. И поне няколко пъти в годината избивах пурпурните налепи с прекрасната химия. Но цианото спря да се появява едва след като смених скимера. Същото важи и за Весо. И затова с времето въпросния вид скимери ни станаха особено симпатични ;)
А иначе наистина не съм забелязал Chemiclean да влияе по какъвто и да е начин на който и да е от обитателита на аквариума. Работи безотказно и бързо. За жалост трудно се намира - в Европа поне не съм намерил надежден доставчик, а американците не ни отразяват като пазар, на който си струва да обръщат внимание. Предполагам, че си си го доставил от ebay, нали?

vankata_032_pld

Добре ще е дa споделиш и дозировкaтa

Sent from my LG-E975 using Tapatalk


Стоян Михов

Цитат на: altunian - 09.11.2013 09:52
Ползвали сме с Весо Chemiclean в личните си аквариуми, както в тези на клиентите ни. И то неведнъж (говоря за себе си). Но, както пише в дебелите книги, цианото е само резултат, а не причина сама по себе си. Поне при мен причината беше в скимера - беше много слаб за системата ми. И поне няколко пъти в годината избивах пурпурните налепи с прекрасната химия. Но цианото спря да се появява едва след като смених скимера. Същото важи и за Весо. И затова с времето въпросния вид скимери ни станаха особено симпатични ;)
А иначе наистина не съм забелязал Chemiclean да влияе по какъвто и да е начин на който и да е от обитателита на аквариума. Работи безотказно и бързо. За жалост трудно се намира - в Европа поне не съм намерил надежден доставчик, а американците не ни отразяват като пазар, на който си струва да обръщат внимание. Предполагам, че си си го доставил от ebay, нали?

И си трайкате а, и ни гледате сеира как се мъчим :)?Шегувам се.  Ех, Камене не става търговец от теб приятелю, издаде тайната  *JOKINGLY* *DRINK*.

Цитат на: vankata_032_pld - 09.11.2013 11:43
Добре ще е дa споделиш и дозировкaтa

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
Всичко съм изпълнил спрямо указанията на производителя, никакви волности не съм си позволил този път.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg