• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Градината на Октопода (Octopus's garden)

Започната от Стоян Михов, 02.09.2012 13:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

geniusloci

Абе пелетите имат един негативен ефект спрямо сипоракса - подхранват цианото постоянно. В новия аквариум имам 0, 0, 0, 0... и всичко е в червено циано и малко други алги, полудявам. А как разбрах, че е заради храненето на бактериите - просто като капна KZ добавката за бактерии и буквално до часове отгоре става бактериална ципа и цианото изпитва бум. Спра ли да дозирам, намалява, но явно пелетите си отделят достатъчно (при мен са в пясъчния филтър). Вчера махнах зеолита, свърши си работата, на негово място и аз сложих био медия (на EHEIM камъчетата).

Ако има положителна страна цялото това ULNS - може да храниш като разпран и рибите да дебелеят без никакви негативни ефекти за системата. Някои корали тръгнаха много добре, някои от меките обаче, както и някои LPS, хич не се радват на липсата на хранителни вещества, въпреки, че тъпча добавки постоянно.

А това с таралежите голяма греда. Толкова ли са големи, че да бутат коралите?

Стоян Михов

Има една основна особеност на Zeobak (предполагам, че за него говориш), това е най-"опасната" подправка от KZ, той не зависи от обема на водата (въпреки че така твърдят KZ), той зависи от обема и качеството на живите камъни, ако количеството ти живи камъни не отговарят на препоръките на KZ като обем (и като качество) тези ефекти, които наблюдаваш са задължителни. Просто бактериите нямат за какво да се захванат и покриват всичко навсякъде, и могат да крашнат системата. Това се отнася и за стартиране на аквариум само с мъртви камъни, там цикъла на KZ изобщо не важи. С две думи, ако искаш добър Зео аквариум, трябва да спазваш всички изисквания на KZ до последната запетайка, иначе крашовете са сигурни (и скъпи).

Таралежчетата са около 50 стотинки размер, вече за почти година живот, малки са, но са изключително силни, не е проблем да вдигнеш таралежчето заедно с еднокилограмов камък за който се е хванало, така придвижвайки се те избутват всичко по пътя си и могат да счупят и най-здравото лепило. Колкото са по-дребн са по опасни, защото навлизат и в най малките дупки и опитвайки се да излязат разбутват всичко, големият не прави такива проблеми, той през по-голямата част от времето си седи само на един камък който излъсква до блясък.

tonino, искаш ли да ти дам малко истински таралежи за укрития на малките кардиналчета :)?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Напоследък и аз съм на мнение че въглеродния източник перетите са в основата на цианото.След последното зареждане с нова доза пелети,реших да сложа малко повече в реактора и бум на циано,днес ще спирам реактора за неопределено време да видя какво ще стане,обаче май ще трябва да ги изсуша,че представям си какво ще стане ако остане затворен с вода.

Canary

Цитат на: Ilianidis - 10.03.2013 17:21
Напоследък и аз съм на мнение че въглеродния източник перетите са в основата на цианото.След последното зареждане с нова доза пелети,реших да сложа малко повече в реактора и бум на циано,днес ще спирам реактора за неопределено време да видя какво ще стане,обаче май ще трябва да ги изсуша,че представям си какво ще стане ако остане затворен с вода.

И аз мислех, че пелетите са виновни, но вече знам каква е причината. Подсказа ми я Клод(Фауна Марин) Според него всички карбън сорсове редуцират нитратите до минимум, но нямат подобни действия върху фосфатите. Когато нивата на нитрати паднат, а тези на фосфати си седят високи(нищо че повечето тестове показват друго) тогава е раят за цианото. За това и аз си мислех, че пелетите са виновни. Редуцирах пелетите на 50% и то от минимума и започнах да добавям fauna Marin Reef Vitality. След 3 седмции днес имам под 1% циано и то е умиращо. Продукта помага много за баланса на нитрати и фосфати в аквариума и според мен работи.
Какви са ти параметрите към днешна дата?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Ilianidis

До скоро нитрати 0, но заради блокиране на макроалгите в рефюджиума с циано се вдигнаха на 5, фосфатите са 0 по салиферт,смея да разчитам на него,защото от началото е давал резонни стойности. При зареждане на реактора с нови пелети,старите се бяха разложили доста и дават доста добра бактериална храна.Коралите мине сдтрадат от цианото все още,то е само по камъните.

Canary

Цитат на: Ilianidis - 10.03.2013 18:00
До скоро нитрати 0, но заради блокиране на макроалгите в рефюджиума с циано се вдигнаха на 5, фосфатите са 0 по салиферт,смея да разчитам на него,защото от началото е давал резонни стойности. При зареждане на реактора с нови пелети,старите се бяха разложили доста и дават доста добра бактериална храна.Коралите мине сдтрадат от цианото все още,то е само по камъните.

Аз не бих разчитал на Салиферт теста за фосфати! Ако има купи си тест на ELOS и направи загрят тест и ти гарантирам, че ще останеш неприятно изненадан от това колко фосфати има в аквариума ти! За да има циано, значи има и причина и тя е дисбаланс на аквариума ти. Аз се борих повече от година и до преди седмица не вярвах, че някога ще се отърва, но днес съм вече сигурен.
Вдигни нивото на нитрати на 7-10 и намали фосфатите с фосфат ремувър. Ако успееш да купиш и риф виталити, мисля че до 1-2 месеца ще се отървеш напълно от тази гаддост!
Поздрави!

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Стоян Михов

Цитат на: Canary - 10.03.2013 18:09
Аз не бих разчитал на Салиферт теста за фосфати! Ако има купи си тест на ELOS и направи загрят тест и ти гарантирам, че ще останеш неприятно изненадан от това колко фосфати има в аквариума ти! За да има циано, значи има и причина и тя е дисбаланс на аквариума ти. Аз се борих повече от година и до преди седмица не вярвах, че някога ще се отърва, но днес съм вече сигурен.
Вдигни нивото на нитрати на 7-10 и намали фосфатите с фосфат ремувър. Ако успееш да купиш и риф виталити, мисля че до 1-2 месеца ще се отървеш напълно от тази гаддост!
Поздрави!

+1 за това мнение на Canary, аз също мисля, че принципно нивото на нитратите трябва да е по-високо, може би не чак 10, но 5-7, и фосфатите 0. особено ако имаш LPS, те не издържат дълго в условията на ULNS, особено ако не подхранваш със аминокиселини. Тест на елос може да се купи от английският ибей, идва до България за общо около 65 лв.

Колкото и глупаво да звучи, аз мисля че растежа на алгите се стимулира понякога именно от липсата на нитрати във водата, защото така системата се поддържа в стресово състояние и кофти алгите имат предимство пред другите обрастващи, като коралина и т.н.

Относно Fauna Marin Reef Vitality - Canary ти не беше ли на zeovit? Как може да препоръчваш конкурентни продукти  ;-)? Този продукт е създаден в отговор на Coral Vitalizer  и Pohl Xtra на KZ. Всъщност това са единствените продукти, които все още ползвам   :-[ (признах си накрая, че не успях да скъсам пристрастеността си към сините шишиенца). Но напълно съм съгласен, такива храни за корали са важни, няма значение от марката, не знам за влиянието им върху цианото, но за коралите са неизбежно необходими.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Canary

Цитат на: Стоян Михов - 10.03.2013 19:27
+1 за това мнение на Canary, аз също мисля, че принципно нивото на нитратите трябва да е по-високо, може би не чак 10, но 5-7, и фосфатите 0. особено ако имаш LPS, те не издържат дълго в условията на ULNS, особено ако не подхранваш със аминокиселини. Тест на елос може да се купи от английският ибей, идва до България за общо около 65 лв.

Колкото и глупаво да звучи, аз мисля че растежа на алгите се стимулира понякога именно от липсата на нитрати във водата, защото така системата се поддържа в стресово състояние и кофти алгите имат предимство пред другите обрастващи, като коралина и т.н.

Относно Fauna Marin Reef Vitality - Canary ти не беше ли на zeovit? Как може да препоръчваш конкурентни продукти  ;-)? Този продукт е създаден в отговор на Coral Vitalizer  и Pohl Xtra на KZ. Всъщност това са единствените продукти, които все още ползвам   :-[ (признах си накрая, че не успях да скъсам пристрастеността си към сините шишиенца). Но напълно съм съгласен, такива храни за корали са важни, няма значение от марката, не знам за влиянието им върху цианото, но за коралите са неизбежно необходими.

Стояне, предполагам, че не си член на групата на бг. морските акваристи, затова имаш лично съобщение:)
Колкото до Риф виталитито, Клод не разкрива много подробности, но знам от Томас, че при циано ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се спира Виталайзера и екстра-то. Клод от своя страна горещо препоръчва да се ползва риф виталити при циано и при мен мога да кажа, че проработи на 99%...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Стоян Михов

Цитат на: Canary - 10.03.2013 19:35
Стояне, предполагам, че не си член на групата на бг. морските акваристи, затова имаш лично съобщение:)
Колкото до Риф виталитито, Клод не разкрива много подробности, но знам от Томас, че при циано ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се спира Виталайзера и екстра-то. Клод от своя страна горещо препоръчва да се ползва риф виталити при циано и при мен мога да кажа, че проработи на 99%...

Не съм член  ;-) благодаря за ЛС-то.
Не искам да влизам в разсъждения, не мисля че съм толкова подготвен за това, но за мен това са различни маркетингови стратегии. От пребиваването си в Зеофорума установих, че общо взето като ти се появи някакъв проблем в аквариума и от Зеовит веднага ти казват спри това за известно време, спри онова за известно време. Имам чувството, че ги е страх да не излезе, че техните продукти провокират някакви проблеми, докато Фауна марин и Тропик марин имат тотално различен подход, като ти се появи някакъв проблем, те ти казват слагай от това, слагай от онова. В интерес на истината повечето продукти за корали са 80-90% едни и същи, но съм съгласен че понякога тези 10-20% разлики може да са много важни. С две думи харесвам част от продуктите на KZ  но никак не харесвам подходът им към клиентите и начина по който обясняват нещата на ползвателите, можеш да прочетеш хиляда вариации на дозирането на едно и също нещо, в много случаи напълно противоречащи си.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Canary

Цитат на: Стоян Михов - 10.03.2013 20:02
Не съм член  ;-) благодаря за ЛС-то.
Не искам да влизам в разсъждения, не мисля че съм толкова подготвен за това, но за мен това са различни маркетингови стратегии. От пребиваването си в Зеофорума установих, че общо взето като ти се появи някакъв проблем в аквариума и от Зеовит веднага ти казват спри това за известно време, спри онова за известно време. Имам чувството, че ги е страх да не излезе, че техните продукти провокират някакви проблеми, докато Фауна марин и Тропик марин имат тотално различен подход, като ти се появи някакъв проблем, те ти казват слагай от това, слагай от онова. В интерес на истината повечето продукти за корали са 80-90% едни и същи, но съм съгласен че понякога тези 10-20% разлики може да са много важни. С две думи харесвам част от продуктите на KZ  но никак не харесвам подходът им към клиентите и начина по който обясняват нещата на ползвателите, можеш да прочетеш хиляда вариации на дозирането на едно и също нещо, в много случаи напълно противоречащи си.

Може би имаш право, но си мисля, че все пак има разлика. Клод предлага няколо продукта за оцветяване на корлаите(Color elements), но категорично забрани да се ползват при циано. Каза, че щом цианото изчезне(а той беше убеден, че това ще стане за по-малко от месец, като дозираш виталити)тогава може да се започне с Color elements.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

geniusloci

Аз за дозирането на KZ нещата си гледам опаковките, ходих един-два пъти да чета... но то с тях всичко толкова видимо се получава, че ако прекалявам или не добавям достатъчно, се усеща. Ама е досада, затова си останах само на неща, които ми се струват смислени.
Цитат на: Canary - 10.03.2013 18:09
Аз не бих разчитал на Салиферт теста за фосфати!
Добре, ама аз меря (не само) с Hanna, а той е суперчувствителен. И нямам фосфати в новата система. В старата има повече баланс, тя е и пренаселена, та нитрати и фосфати винаги има някакви и въпреки това - циано се появява тук там и изчезва веднага, макар че с моето хранене би трябвало да има само циано вътре...

ЦитатРедуцирах пелетите на 50% и то от минимума и започнах да добавям fauna Marin Reef Vitality. След 3 седмции днес имам под 1% циано и то е умиращо. Продукта помага много за баланса на нитрати и фосфати в аквариума и според мен работи.
Че то това доказва точно тезата, че пелетите са източник, заради който идва цианото - което, както споменах, не е някаква тайна.

Цитат на: Стоян Михов - 10.03.2013 16:34
Има една основна особеност на Zeobak (предполагам, че за него говориш), това е най-"опасната" подправка от KZ, той не зависи от обема на водата (въпреки че така твърдят KZ), той зависи от обема и качеството на живите камъни, ако количеството ти живи камъни не отговарят на препоръките на KZ като обем (и като качество) тези ефекти, които наблюдаваш са задължителни. Просто бактериите нямат за какво да се захванат и покриват всичко навсякъде, и могат да крашнат системата. Това се отнася и за стартиране на аквариум само с мъртви камъни, там цикъла на KZ изобщо не важи. С две думи, ако искаш добър Зео аквариум, трябва да спазваш всички изисквания на KZ до последната запетайка, иначе крашовете са сигурни (и скъпи).
Не ползвам само Zeobak, в интерес на истината имам Dupla, Prodibio, KZ, Nyos, Microbelift и редувам. А ефекта го има, когато добавя въглероден източник, т.е. явно идва в повече. Иначе системата си тръгна като по часовник по отношение на нива на хранителни в-ва и качество на водата. В новата система ползвам повече продукти на Grotech, в старата - преди всичко на Red Sea (просто са по-добре измислени) с изключение на NoPoX, понеже няма смисъл от него, но границата къде какво ползвам е мътна - ползвам и някои на KZ (AA, доскоро Pohl Extra, CV, Macroelements, ако ме мързи да дозирам Red Sea Color серията, известно време BioMate в старата система, за да си почистя камъните, Coral Snow, но родактисите и дънкан полипа хич не го обичат, ZeoZym с BioMate, понеже действа по-бързо)... Просто където каквото преценя, че трябва.

Стоян Михов

Цитат на: tonino - 10.03.2013 19:48
=-O... голяма активност тази вечер. Те "малките" кардиналчета вече са малко по-големи от таралежите :-D Дори има десетина над 2,5 см (това с плавниците). Може би ще станат за следващите бебета, само да се покажат :-).
Подкрепям извода ти за жизненоста на нишковидните водорасли при ULNS. При мен аквариума (всъщност това е система от два еднакви аквариума с общ съмп) на кардиналите в момента е поставен близо до прозореца - идеални условия за алгите и въпреки, че слънцето огрява повече другия аквариум, в който в момента са мъниците до скоро нямаше и следа от тях. Нитратите и фосфатите в системата са на нула. До скоро само в аквариума на родителите имаше прилично количесвто алги - предимно по стъклата. Явно успяват да извлекат мигновенно това, което им трябва от акитата на рибите и храната преди остатъците да се изнесат от аквариума към съмпа. Сега като почнах да храня и малките в другата половина на системата тук-там започнаха да се появяват нишковидни. В съмпа няма и следа от тях, но там имам една малка топка хетоморфа, която си стои така още от миналата година ( не расте и грам, но и не умира) - мисля си, че като започне да расте, трябва и аз да започна да се притеснявам :-D  

Значи ти се очертава да получиш известно количество таралежи и може би златнокореми дамсели, като зестра за двойка сгодени младежи  *JOKINGLY*

Сега малко първоначални впечатления от солта Red Sea, първоначално тръгнах с големи очаквания към нея, след като се отказах от KZ които тихомълком смениха рецептата миналата година и почнаха и те да слагат свърконцентрации от разни простотии, съгласно новата мода. Правя смените на водата точно на 10 дни (въртя цикълчета - сряда и следващата неделя, вече ми е станало навик) и сменям 6%, така ми е останало от годините със KZ. Да обаче такова количество смяна се оказа, че не ми е достатъчно със Red Sea, сигурен съм че сега си мислите как пък го разбра това? Ами много просто един ден смених два пъти по-голямо количество вода и аквариума видимо се "съживи" за минути. Понякога си ги правя тези тестове, докато си уцеля дозата сол, ако при смяната на двойно повече вода няма особена промяна в аквариума в рамките на няколко часа, значи старата доза е ок. Но в случая разликата беше видима дори за човек, който не е свикнал къде да гледа, бях много изненадн наистина. Сега правя 10% смени (даже водата се топли, докато пиша и след малко ще сменям), това ми е трети път с тези проценти и не мога да кажа още дали е достатъчно, ама май ще се върна пак към KZ, но до тогава има още бая смени (и експерименти) да направя.

: 10-03-2013, 20:26:04
Мале мале, то наистина голяма активност тази вечер, явно Коко като смени диска с два нови вчера, по-бързо се пише  *JOKINGLY*  *DRINK*Наздраве  Коко.
Цитат на: geniusloci - 10.03.2013 20:21
И нямам фосфати в новата система. В старата има повече баланс, тя е и пренаселена, та нитрати и фосфати винаги има някакви и въпреки това - циано се появява тук там и изчезва веднага, макар че с моето хранене би трябвало да има само циано вътре...
Е, то цианото си е неизбежно (като махмурлука след качествено напиване) в новата система, без значение от параметрите, тук по скоро си говорим за циано, появило се в стара система или неизчезващо месеци.

Ники, като гледам какви химии си изброил, мислче че ще биеш първичният бульон по продуктивност. Шегата настрана не мислиш ли че комбинацията от различни марки добавки може да ти изиграе лоша шега?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Да се включа и аз, понеже смея да твърдя, че няма човек в БГ, правил толкова промени. Тезата, че циано се появява при дисбаланс между нивата на фосфати и нитрати е вярна, но аз се преборих намалявайки нивата на фосфатите, чрез включване на фосфатремувър на Тропик Марин (все още съм на мнение, че  предлагат най-качествените продукти). Изобщо не съм привърженик на безразборното добавяне на каквито и да било препарати, понеже ефектът понякога се получава след седмици и може да е късно за каквито и да било намеси. А че рано или късно това води до краш е без никакво съннение. В интерес на истината смених и вида на пелетите и смея да твърдя, че новата формула е перфектна по отношение на появата на циано . По отношение на теста за фосфати и аз разговарях с Клод на Интерзоо и неговата препоръка беше, че ако има съмнение за наличие на фосфати, а тестовете не отчитат такива, то е добре пробата да бъде загрята до 60 градуса и след изстиването и да се повтори теста (може да е и Салиферт).  И още нещо, което е най-важно според мен-каква е истинската причина за тези нестабилни състояния на дадена система. Там е разковничето според мен - презаселване на аквариума (основната причина при мен), некачествена и неподходяща техника - осветление, течение, реактори,  скимер. Накрая да споделя нещо, което обърна изцяло представите ми за системата и изискванията към техниката в нея. Обърнете внимание на оборудването http://robertus-reeftanks.nl/

Canary

Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 22:19
Да се включа и аз, понеже смея да твърдя, че няма човек в БГ, правил толкова промени. Тезата, че циано се появява при дисбаланс между нивата на фосфати и нитрати е вярна, но аз се преборих намалявайки нивата на фосфатите, чрез включване на фосфатремувър на Тропик Марин (все още съм на мнение, че  предлагат най-качествените продукти). Изобщо не съм привърженик на безразборното добавяне на каквито и да било препарати, понеже ефектът понякога се получава след седмици и може да е късно за каквито и да било намеси. А че рано или късно това води до краш е без никакво съннение. В интерес на истината смених и вида на пелетите и смея да твърдя, че новата формула е перфектна по отношение на появата на циано . По отношение на теста за фосфати и аз разговарях с Клод на Интерзоо и неговата препоръка беше, че ако има съмнение за наличие на фосфати, а тестовете не отчитат такива, то е добре пробата да бъде загрята до 60 градуса и след изстиването и да се повтори теста (може да е и Салиферт).  И още нещо, което е най-важно според мен-каква е истинската причина за тези нестабилни състояния на дадена система. Там е разковничето според мен - презаселване на аквариума (основната причина при мен), некачествена и неподходяща техника - осветление, течение, реактори,  скимер. Накрая да споделя нещо, което обърна изцяло представите ми за системата и изискванията към техниката в нея. Обърнете внимание на оборудването http://robertus-reeftanks.nl/
#

Камене, би ли споделил, коя е новата формула био пелети и кой е прозводителя?
Мерси!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 22:19
Обърнете внимание на оборудването http://robertus-reeftanks.nl/
Благодаря за линка Камене, аз най-много се впечатлих от думите му (за коралите не говорим :):

"I have had bigger and smaller tanks.
I have had many problems and have always overcome them.
It is a part of this beautiful hobby.
Learning from your mistakes and adapting."

"Аз съм имал и малки и големи аквариуми.
Аз съм имал много проблеми и винаги съм успявал да ги преодолея.
Това е част от това прекрасно хоби.
Учене от грешките си и приспособяване."

Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 22:19
По отношение на теста за фосфати и аз разговарях с Клод на Интерзоо и неговата препоръка беше, че ако има съмнение за наличие на фосфати, а тестовете не отчитат такива, то е добре пробата да бъде загрята до 60 градуса и след изстиването и да се повтори теста (може да е и Салиферт).  

Това е много интересно, изглежда логично и не ми беше хрумвало. Ще се пробва още днес! Идеята явно е да се докарат високомолекулните органични (АТФ, ДНК) до по ниско молекулни - ортофосфати, които да хване теста. Много интресно. *CRAZY*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg