• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:43

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиране на соленоводен аквариум-съвети!

Започната от pavcho85, 13.11.2012 15:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pavcho85

Здравейте колеги най после и аз се реших да се гмурна в дълбоките солени води  :-).С акваристика се занимавам от 3 години,но предимно дискуси гледах,но тъй като мечтата винаги ми е била да имам соленоводен аквариум реших,че е време да я осъществя.Знам че това е хоби което изисква доста финансови средства и време,но аз не бързам,а и хубавите неща стават бавно нали?Доста теми изчетох тук в форума,но все още имам въпроси и вече знам че има много компетентни колеги тук,които да ми помогнат за което ще съм много благодарен.Знам,че има много изписано,но исках да направя една тема за да може да ми се обясни по подробно,а и мисля че ще е полезна за всеки начинаещ акварист.Идеята ми е такава,първо мислех да стартирам нещо малко на литраж,но май големият  аквариум е по лесен за поддържане или се лъжа?На въпроса сега:Имам един аквариум,в който отглеждах дискуси както споменах по горе в темата.
До колкото разбирам едно от важните въпроси е какво ще гледам вътре.Тъй като съм начинаещ искам започна с нещо лесно,затова разчитам вие да ми помогнете с това.Може би 2,3 риби клоун,някоя анемония и някой лесен корал за отглеждане.ПО отношение на това ме интересува каква е нужната техника която ще ми трябва за да започна?И ето с какво разполагам:
1.Аквата е 600л с размери 205/45/65мм(Д/Ш/В),според вас става ли за соленоводен?
2.Съмп-Тук имам проблем понеже мястото под аквариума е ограничено по ширина на 20мм,по отношение на дължина и височина няма проблем.Имам две идеи:1.Може ли съмпа да е толкова тесен,знам че трябва да побера поне скимера и помпата вътре?
                                       2.Може ли да преградя аквариума и съмпа да стане вътрешен?
Моля кажете кое ще е по-добрия вариант и в двата случая какъв литраж трябва да е съмпа?
3.Какъв скимер трябва да купя?Какво трябва да гледам при покупка и може ли да предложите нещо?
4.Какви отделения трябва да направя и какви пълнежи трябва да има в съмпа?Трябва ли да има рефуджиум и с какво трябва да е пълен освен с живи камъни?И най добре може ли примерен съмп-схема нещо?
5.Възвратна помпа-каква мощност ще ми е нужна-2000-3000л/ч?
6.Нагреватели-имам два,единия е Eheim Jager 300w и още един по-малък 200w.В съмпа ли трябва да ги разположа и достатъчно ли са?
7.За вълни какво ще ми трябва и изобщо на този етап ще имам ли нужда?
8.Имам УВ-лампа 18W-нужна ли ми е и къде трябва да я разположа?
9.Камъни-колко живи камъни ще са ми нужни и заедно с тях мога ли да сложа и неживи?Камъни от Черно море става ли?Как да процедирам спрямо тях?Имам предвид кога се слагат преди водата или след и възниква въпроса ако ги купя как се съхраняват?
10.Пясък-задължително ли е да е жив,понеже чета че той най бързо оживява.Какъв друг пясък може да се сложи?Такъв от Черно море жив ли е и изобщо подходящ ли е?Каква дебелина трябва да е и в случая чета за някакви дупки по дъното ще са ми нужни ли?Понеже при мен няма как да се получи понеже аквариума лежи на мраморни маси.
11.Водата-Трябва ли да е осмозна или може и от чешмата?
12.Сол-каква трябва да е солта и колко е дозировката на литър?
13.Осветление-По отношение на осветлението с какво трябва да го изпълня?С пури или МХ?Колко трябва да е за моя аквариум като ватове?Продължителност на осветяване?
И сега също нещо важно!Каква е подръжката на седмица и какво вкючва?Трябва ли да се мерят параметри и колко често?Колко често се долива вода и как става(трябва ли да е осмозна и с добавена сол в нея)?Ако аквариума е затворен ще има ли по малко изпарения?И по отношение на смяна на водата-кога се прави?
Колко време ще е нужно за да се завъртят всички цикли и да започне да се добавят обитателите?

tonino


pavcho85

Колега tonino ако не бях изчел доста теми едва ли бих могъл да задам толкова въпроси :-).Създадох темата тъй като нещата не са елементарни и исках да съм сигурен какво правя.Можеше да отгорите с по някое изречение на въпросите.Мисля,че информацията ще е полезна на доста колеги които се наемат с подобно начинание.Смея да кажа че няма нито една добре изчерпана на тази тема дискусия от А до Я.А и нали форума е за това все пак!

M_I_T_A_K_A

Наистина въпросите са доста и като започне човек да отговаря, почти сигурно ще забрави да отговори на някой от тях. Да започнем с това от къде си? Малко разбъркано ще започна. Мястото долу наистина е доста малко а за скимер си трябва място а за 600 литра аквариум той няма да е от най малките. Вариантите са или съмпа да е изнесен някъде на страни или в друго помещение ако може. Другия проблем е дупките... щом дъното не може да се пробие, остава варианта да се пробие някоя от стените или да се направи с външен отделен преливник (Overflow Box). И третия вариант ти е наистина да се направи с вграден съмп, но той трябва да е в някой от двата края, защото аквариума ти не е много широк и не знам дали няма да ти дразни окото така да се каже. Течение.... задължително ти трябва още повече, че аквариума не е малък, а колко да е то... тук на моменти се спори и по този въпрос... хубаво е да е повечко, но без да се прекалява. За скимера, първо трябва да решиш как точно ще е направен самия аквариум и съмпа му за да знаеш какъв скимер да търсиш, но ако говорим за големина е хубаво 600 литра да му е долната граница а не горната. Подкачващата помпа също трябва да е съобразена с това къде ще ти се намира съмпа. Силата на осветлението също зависи от това какво ще се гледа вътре и какви изисквания има. Тука избора също е твой... Т5 или Лед или комбинация... вариантите са много. Ако ще се гледат по капризни корали напред във времето на тази дълбочина и дължина примерно 80 ватови Т5 или диодно осветление. За нагреватели смятам, че ще са ти достатъчни, а и предполагам, че аквариума е в стая която се отоплява. За пясъка наистина не е нужно да е жив... евентуално ако има от къде да вземеш, може да гребнеш 2 шепи от работещ аквариум. Солта ако ще се гледат корали е хубаво да е рифова, а за марка... най добрата която може да си позволиш от рода на Ред си, Тропик Марин, Корален Зухт, ДД, Риф Кристал и т.н. За дозировката на кофите си пише, но масово 1 килограм е за около 30 литра вода (казвам около за да няма спорове). За водата... аз съм на мнение, че системите за обратна осмоза не са чак толкова скъпи, че да не дадем на обитателите си една добре пречистена вода, защото на всички ни е ясно, че водата от чешмата не е с много добри показатели. Доста въпроси наистина, но това да не те спира ;-) Успех с начинанието *THUMBS UP*
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

pavcho85

Много ви благодаря M_I_T_A_K_A за бързият отговор *privet*.Аз съм от Белово намира се на 25км от Пазарджик.По отношение на съмпа явно ще се поизпотя :-(,понеже аквариума е допрян до стена.Въпроса с преливника също е сложен.Вариантите които имам са:
1.Пробивам стената и съмпа го слагам в спалнята ми(съответно ще трябва да му мисля някакъв шкаф за да го скрия).С какъв диаметър са тръбите които трябва да използвам?Остава въпроса с какви размери и литраж трябва да е съмпа?
2.Вътрешен съмп-Удачен ли е и колко трябва да отделя за него от аквата?Да и аз го мислех да е в единия край.Тук май няма да имам нужда от преливник,което е добре,а и помпата ще има максимален дебит.Само височината на скимера ще е проблем май?
А относно преливника може ли да се пробие стъкло с дебелина 12мм и кой е най удачния вариант за преливник при външен съмп?
Не споменахте какви обитатели мога да гледам като начинаещ?

M_I_T_A_K_A

За нищо ;-) 12мм. не е проблем да се пробие, но въпроса е дали някъде при теб ще се навият да дупчат сглобен аквариум. Обиколи по цеховете за стъкло дали могат да ти пробият сглобен аквариум. Относно тръбите, 25мм (3/4) са ти напълно достатъчни. За тези тръби отвора в стъклото ти трябва да е минимум 26мм. и максимум 28мм. в зависимост от това какво свредло имат. При мен дупките са правени с 26мм. и фитинга влиза перфектно. Ще ти е нужен и един спирателен кран който поне от едната страна да е на холиандер. Крана ти е за основната тръба а запасната си остава без кран. Най добре е съмпа да си е отделен аквариум, но ако няма как да се случи може да е и вграден. За скимер, има и окачваеми модели, които биха ти свършили работа, но първо си реши как може да направиш нещата и тогава ще говорим за скимер и техника като цяло. За обитателите, ако аквариума ти е наред и има от къде да вземеш захранени риби би трябвало да нямаш големи проблеми с масовите соленоводни риби, които се намират в България. От към корали голяма част от меките корали, различни полипи и така. В общи линии има корали които са лесни за някой а за друг са трудни така че... нагласи аквариума и набави необходимата техника, стартирай го и малко по малко ще започнеш да добавяш по непритенциозни обитатели и ще видиш на къде отиват нещата. ;-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

камен чочев

Ще си позволя да ти дам един съвет - за преработката на аквариума и изработването на съмпа се обърни към професионалисти. В Пловдив има хора, които биха могли да ти помогнат. За твоят аквариум сумата ще надхвърли 2000 лв със сигурност, да не кажа към 5000. На такъв аквариум вградения съмп не е много добро решение. УВ то го зарежи, живи камъни колкото можеш да си позволиш повече, по-добре. Възвратна помпа 4000 л/час мин. Пелети вместо рефюджиум е моята препоръка. Поддръжката месечно е около 300 лв (минимум). Успех

pavcho85

Благодаря още веднъж :-).Утре ще разпитам тук там дали някой ще се навие да пробие  стъклото.Къде обаче трябва да са дупките.Преливника може ли да се направи в единия край на аквариума и преградното стъкло колко мм трябва да е под нивото на аквариума.А за тръбата която идва от съмпа трябва ли да има дупка,понеже там ще е по сложно?А относно пясъка ако взема 20/80 жив и нежив става ли?И неживият какъв трябва да е морски или става всякакъв?А като за начало това ли е техниката която трябва да набавя:Съмпа.скимера,помпата осветление,уевмейкъри и пълнежите?
: 13.11.2012г 20:08ч
Цитат на: камен чочев - 13.11.2012 20:31
Поддръжката месечно е около 300 лв (минимум). Успех
Колега какви са тези 300лв месечно =-O.Може ли малко пояснение?

камен чочев

Ток 100 лв/месец, сол за 900л система при 10 %смяна седмично- около 15 кг или още 100 лв. Храна за рибоците, за коралите, медии, пури, чистачки и т.н. още 100 лв

M_I_T_A_K_A

Аквариумите от този тип наистина са доста енергоемки и си имат доста разходи. Не съм смятал колко ми отива за аквариума на месец но не са малко пари а моя е доло горе на половина на това което ти си замислил (по външни размери е 483 литра или най много 400 литра реално) отиват ми по 5-6 килограма сол на месец. За храни и други консумативи не съм смятал.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

камен чочев

Цитат на: pavcho85 - 13.11.2012 20:35
Благодаря още веднъж :-).Утре ще разпитам тук там дали някой ще се навие да пробие  стъклото.Къде обаче трябва да са дупките.Преливника може ли да се направи в единия край на аквариума и преградното стъкло колко мм трябва да е под нивото на аквариума.А за тръбата която идва от съмпа трябва ли да има дупка,понеже там ще е по сложно?А относно пясъка ако взема 20/80 жив и нежив става ли?И неживият какъв трябва да е морски или става всякакъв?А като за начало това ли е техниката която трябва да набавя:Съмпа.скимера,помпата осветление,уевмейкъри и пълнежите?
: 13.11.2012г 20:08ч
Колега какви са тези 300лв месечно =-O.Може ли малко пояснение?
За това ти препоръчвам да се обърнеш към хора, които разбират-за да стане както трябва. Ще ти трябват и два реактора-един за пелети и един за активния въглен, плюс доста тестове, както и система за доливане на прясна вода

pavcho85

Може ли координати на тези хора от Пловдив?И какви са тези реактори за палети и активен въглен и какво представляват.Тази система за доливане какво представлява.Един колега ми каза,че може да се налива директно в аквариума.Аз не искам да гледам някакви сложни корали и риби.За това пиша тук за да ми помогнете и насочите към най-добрият вариант за мен.Например както написах за някоя друга анемония,няколко клоуна,танк или пеперуда с някой лесен корал нужно ли е всичко това?
Няма ли да се получи ако съмпа е вътрешен и дисплея е 450л. а съмпа е 150л.Няма да се нуждая от дупчене на стъклата и преливници.Помпата ще е с максимален дебит.А относно разходите при положение че няма да гледам много корали в какво се основават?
Това са рибите които искам да гледам:Amphiprion ocellaris (Риба клоун),Centropyge Bicolor (Ангел биколор),Chelmon rostratus (Медноивичест хетодонт),Paracanthurus hepatus (Син танг)Zebrasoma veliferum (Велифера),Жълта зебразома (Zebrasoma flavescens)

tonino


камен чочев

Всичко може, но трябва сам да решиш какво искаш. И попрочети още малко.  *THUMBS UP*

pavcho85

 :-)Колега tonino аз исках да знам какво може да се направи от моя аквариум.Няма как да го махна защото е на третия етаж на къща и го качвахме 15 човека :-),колкото и странно да звучи.А сега на темата-Искам съмпа да е вътрешен.Може ли да стане според вас и какви са плюсовете и минусите?Имам три канистъра предполагам,че едва ли ще са ми нужни?Както казах неискам да гледам сложни обитатели.Просто някоя анемония,корал и това са рибите :Amphiprion ocellaris (Риба клоун),Centropyge Bicolor (Ангел биколор),Chelmon rostratus (Медноивичест хетодонт),Paracanthurus hepatus (Син танг)Zebrasoma veliferum (Велифера),Жълта зебразома (Zebrasoma flavescens)
При 150л съмп и 450л аква може ли да се получи?

Similar topics (5)

59802

Публикации: 5
Прегледи: 3826

51809

Публикации: 4
Прегледи: 3310

27274

Публикации: 9
Прегледи: 5278

12669

Публикации: 18
Прегледи: 12992

2473

Публикации: 32
Прегледи: 33416