Българска Аквариумна Енциклопедия

МОРСКА АКВАРИСТИКА => Соленоводна химия => Темата е започната от: diabolique - 18.11.2014 13:13

Заглавие: Калциев реактор или балинг метода?!
Публикувано от: diabolique - 18.11.2014 13:13
Здравейте колеги!
От няколко месеца съм стартирал калциев реактор на моята система, който според мен не върши никаква работа, предполагам защото е малак за 800-900 лт. вода!
Сега обмислям варианта за балинг или да взема по голям калциев реактор. Нека тези които ползват калциев реактор или балинг, да изкажат мнение, плюсове и минуси, кой с какви впечатления е останал.
Заглавие: Re: Калциев реактор или балинг метода?!
Публикувано от: Ilianidis - 18.11.2014 21:18
Точно и мен ме интересува,балинга е лесен,но нещо с калцификацията леко накуцва,не знам от калция ли е или от спектъра на светлината.Нямам никаква червена светлина.която е също така нужна на коралите,особено на видовете корали развиващи се в много плитки води.Предполагам единиците от нас ползващи калциев реактор биха дали насочващ отговор.Замислям преминаване към такъв реактор,но до колко е оправдано?Сега регулирам параметрите лесно,после вероятността от фал е голяма.Алкалността,калция и въглеродния двуокис стават трудни за регулиране,а ако калция не достига,пак се налага допълнително добавяне дали с калциев хидроокис(варно мляко) или калциев хлорид по балинга.
Заглавие: Re: Калциев реактор или балинг метода?!
Публикувано от: Стоян Михов - 19.11.2014 23:07
Аз съм бил на калциев реактор преди години, после минах на балинг, после пак на калциев реактор, сега пак съм на балинг. Имам два калциеви реактора у дома (сега единият е при Dede - може и той да се включи с мнение)... Някаква разлика в коралите, която да я свържа с реактора не съм видял. Виждал съм лично прекрасни рифове с невероятни цветове и растеж и под балинг и с калциев реактор.
Според мен за коралите няма никакво значение от къде ще им дойдат калциевите и карбонатните йони, въпросът е да ги има и да са в правилното съотношение. Предимствата на калциевия реактор са, че когато веднъж го нагласиш нямаш много грижи и е по-евтин за поддъжка. Минусът му са трудната настройка в началото и опасността от фал. Балинга е по-безопасен,по-лесен за настройка и контрол, но е доста по-скъп като консумативи (особено ако имаш много корали, консумиращи големи количества калций). Като първоначална цена може би калциевия реактор е малко по-скъп (макар че качествените помпи за балинг обикновено се доближават до цената на реактор), но консумативитему нататък са много по-евтини.
При калциевия реакторможе би естествената преципитация е малко по-силно изразена, поради по-ниското рН на такива системи и понякога се наблюдава една характерна "кора" върху арагонитовото дъно, но такава кора съм виждал и при балинг при дозиранена по-големи количества калций.
Бих казал, че калциевия реактор е по-скоро за малко по-напреднали акваристи, които имат достатъчно знания и търпение да си настройват нещата. По-неопитните и по-нетърпеливи май е добре да ползват балинг. Но има и нещо друго - като че ли последните години балинга сериозно измести калциевите реактори, чисто от "модерна" гледна точка и май края им се вижда.
При балинга е важно да ползваш доказани и чисти добавки, много често за да спестим някой лев се ползват химикали за конвенционална употреба с качество ЧЗА (чист за анализ) :) и т.н. За съжаление както голяма част от нещата у нас ЧЗА не е баш ЧЗА, преди две години си купих химикали (не точно за балинг) с качество ЧЗА от Валерус, каква беше изненадата ми когато във всичките банки които бях си купил (на различни химикали) имаше черни и кафяви зърна, доста едри и много. Звъннах веднага, някои от химикалите ми трябваха за анализ, обясних им какво виждами те ми казаха, че ще проверят и наистина ми се обадиха след малко и ми казаха, че е вярно изглежда са се замърсили химикалите при разтоарването и препакетирането, като съставката с която са се смесили най-вероятно е активен въглен и няма проблеми! ама ако искам ще ми върнат парите и т.н., коректни бяха, ама това е препарат с качество ЧЗА! от реномираните български фирми. Явно препаратите се товарят с лопатата, това е БГ действителността.
Та според мен няма значение дали ще си с калциев реактор или с балинг, всеки трябва да си направи сметката кое му е най-изгодно като пари, време и знания и да дерзае, но е хубаво да се купуват готови химикали, предназначени за рифова акваристика, защото много често гяволъкът ни да минем тънко излиза скъпо, всеки опит за минаване тънко в рифовата акваристика или води до посредствени резултати или до фалове.
Забравих да спомена,че според мен балинга задължително трябвада става с автоматична помпа, всякакво наливане на ръка в някакъв период е несериозно и води до много фалове, качествената дозираща помпа и доказаните препарати са важно условие за успешен балинг.
Заглавие: Re: Калциев реактор или балинг метода?!
Публикувано от: diabolique - 24.11.2014 00:01
Темата вече е била обсъждана и то доста обстойно. Трябва малко да се поразрови човек...
http://aquariumbg.com/forum/solenovodno-oborudvane/kalk-reaktor-kalciev-reaktor-ili-baling-lait/ (http://aquariumbg.com/forum/solenovodno-oborudvane/kalk-reaktor-kalciev-reaktor-ili-baling-lait/)
Заглавие: Re: Калциев реактор или балинг метода?!
Публикувано от: Ilianidis - 24.11.2014 19:49
http://www.coralscience.org/main/articles/biochemistry-2/how-reefs-grow (http://www.coralscience.org/main/articles/biochemistry-2/how-reefs-grow)
Ето една доста информативна статия.Анализа сочи,че принципно разлика между двата метода балинг и калциев реактор няма,калция и бикарбоната се усвояват паралелно.Но плюса за калциевия реактор май идва от добавянето на цо2,стига пх да не се катурва под 8.Подобрява образуването на бикарбонати,които при по-високо пх преминават предимно в карбонатни аниони.Ето защо големи професионални рифаджии използват калциев реактор денем и калкреактор нощем.За калцификацията голямо въздействие се оказва естествено силната светлина денем и храненето с протеини.Лично за мен от известно време поддържам ниски нива на калции и алкалност 400 калции и 7 алкалност,което води до по-ниско пх около 8 и много по-добра калцификация в момента спрямо предишни години,когато стойностите бяха по-високи,пх по-високо и отделно калция и алкалността дразнеха коралите с познатите си свойства.