та за водата,кой каква ползва,за и против обратната осмоза и има ли тя почва у нас :-D,най вече става въпрос за София,интересно ми е,има доста различни мнения по темата..аз съм със чешмяна вода :-)
И аз съм с чешмяна.
Чешмяна,разбирасе.Така ли се пренасят над 100 литра всяка седмица?
Аз малко съм се пообъркал,за което се извинявам.
:-) тамън щях да питам колко ти е голям аквариума та сменяш толко вода.. :-D
Осмозна вода което мисля, че е правилното, но всеки сам си решава. Имайте предвид, че във варна само след 100л направена вода ми се задръсти единия предфилтър, че го сменях и добавих един за по едри частици и сега е добре. Та всеки да си прави изводите. Още повече ако няма осмозна или дестилирана вода няма как да се докарат пропорцийте изписани на пакета на съответните соли които използвате.
Аз ползвам планинска изворна вода щото ми е наблизо.Но по принцип мисля ,че най-добре би било да се ползва осмозна.Ако имах кинти и аз щях да си купя система за осмозна вода.
Чешмяна rulz ! *DRINK*
Колеги четете внимателно.Става въпрос за това кой каква вода позлва в морските си аквариуми.Не при дискусите и неонките.
Като си стартирах големия морски аквариум и реших да пробвам с чешмяната. В Пловдив водата е много твърда и на калций и КН го докарва отлично. Ама като тръгнаха едни алги, баси чудото ... та прежалих 200 кинта за осмоза и овладях нещата. Може да е варовита водата, ама кой знае още какво има в нея. Тестовете на Тетра показваха яко фосфати и 50 мг/л нитрати ... Ще взема да направя и тестове с Salifert, пък да видим за нитратите. Сега поне имам хубави тестове.
Имам един аквариум с водни растения, сладководни. Все бяха почти умрели, откак смених водата с осмозна и полудяха. Явно са били натровени с нитрати!
Цитат на: Coral Master - 12.07.2010 01:29
Имам един аквариум с водни растения, сладководни. Все бяха почти умрели, откак смених водата с осмозна и полудяха. Явно са били натровени с нитрати!
Хахахаха ей тва е най-добрия виц за деня!
Май, че ще е по-добре да разкажа вица по-подробно ;-) Ама и аз съм доктор, и то по растенията, при това дипломиран, с висше образование.
Аквариума го мъча от поне 2 години. В началото имаше и няколко рибки вътре, но през повечето време няма риби - само растения. А те са миниатюрни водни лилии, воден зюмбюл, миниатюрен папирус, и едно дето май се нарича водна салата или маруля. В момента имам и роднина на папируса - Cyperus alternifolius.
До миналата есен не предполагах, че имам проблеми с водата. Най-често в къщи ползваме сондажна вода, която идва от над 20 метра, ледено студена и ... много вкусна! След като разбрах какво съдържа, вече дори не готвим с нея. Само за миене!
Та в този аквариум растенията винаги много страдаха, все бяха полу-умрели. Променях какво ли не, но все не ставаше. Винаги са били на естествена светлина, на открито. Малко се подобряваха само след пълна смяна на водата, но за кратко. След като минах на осмозна вода, всички растения се развиха чудесно, за броени дни. На дъното има 3-4 см пясък, в който са корените и който никога не чистя. Ако видя забавяне в растежа, добавям съвсем малко Хортигроу, това е разтворим бързодействащ комплексен минерален тор за растения, съдържащ всичко необходимо за растежа им.
В друг сладководен 240 л, с години мъчех едни водни растения и същата история. Само, че аз не сменявах водата по 7-8 месеца (пада ми се сега, Господ ме наказа с тия морски аквариуми, да разбера сега какво е подръжка!). Веднъж направих тест за нитрати и фосфати, не помня показанията, но помня, че цвета на нитрат-теста беше като кръв, а на фосфат-теста - тъмно син. Аквариума не е пренаселен, нито съм прехранвал рибите, даже напротив - хранилката им пуска манджа едва-едва. Само след пълна смяна на водата растенията започваха развитие за кратко и после пак започваха да линеят. Като смених водата с осмозна, толкова бързо започнаха да растат, че един ден ги наскубах и ги изхвърлих.
Та съм убеден, че проблема е (беше) в нитратите, колкото съм убеден и в ЕГН-то си. :-D
Марио, позволих си да разводня темата, защото мисля, че не е оff-topic.
За растенията и различните типове води друг път ще се впускам в обяснения, защото имам опит в гледане на растителни аквариуми на варненска, шуменска, старозагорска напоследък и на софийска вода. За сега ще се огранича със следното: те растенията нека да си получават дневната дажба от всичко необходимо пък и да си растат...чакай да ги отровиш с нитрат и фосфат.
в София водата от чешмата ми показва нула нитрати и фосфати,та за това се се чудя дали има смисъл от обратна осмоза..
Цитат на: ZOZO - 26.09.2010 14:32
Jas koristam voda od cheshma. Predhodno koristev i RO voda i nema vrska so algite. Nemashe nikakva razlika. Vodata od cheshma mozhe da pravi problem samo so nekoj osetlivi sps korali kako akroporite sto se. Anemonite, Mekite i LPS koralite nemaat gajle. Mislam deka ni na montiporite nama da im prechi.
това от македонски форум ли е :-)
Да от http://forum.mkreef.com/ (http://forum.mkreef.com/) е.
Моят глас е за една хубава RO/DI система. Като ще си правим ние солена вода, поне да почваме с възможни най-чистите съставки - водата да е с 0 oбща минерализация.
Чешмяната вода при мен е с 270 обща минерализация. Първо пробвах с Брита филтър (който е само активен въглен) - 265 ОМ - филтъра полетя към боклука. Сложих си една RO/DI системка и сега след RO мембраната - 3 ОМ , след дейонизиращият етап - 0 ОМ. Тогава си слагам солите, буферите и калция и знам, че давам най-добър шанс на коралите в аквариума ми. Ако ползвам чешмяна вода, ще давам най-добър шанс на различните зелении и водорасли :)
Жоро
+ едно за RO
Вече повече от 2 години използвам РО вода не само за морските, а и за пиене - дефакто откакто се роди малката ми щерка.
Живея в Дружба, водата никога не съм я тествал със тестове какво съдържа (освен с TDI метъра на НиколаВ) но на цвят, мирис и вкус - кажи речи всеки ден - не става. Кафява, мътна, смърди на кал.... или на желязо, според деня от седмицата :)
и аз вече съм с обратна осмоза :-) незнам дали ще има разлика..времето ще покаже
Цитат на: BLKnight - 02.05.2011 13:43
+ едно за RO
Вече повече от 2 години използвам РО вода не само за морските, а и за пиене .....
Колега нали знаеш, че RO водата не е много подходяща за пиене без реминерализиращ картридж. Доста от необходимите ни соли и минерали идват точно от водата. TDS не е начин за показване на качеството на водата.
...
Аз не казвам на никого какво да прави, просто споделям. Аз като медицинско лице не бих пил RO вода всеки ден. Никой не е казал, че трябва да ви стане нещо.