• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 09:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумите на sevginsali

Започната от sVGNsali, 27.10.2013 08:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

sVGNsali

Здравейте.
Нов съм както във форума, така и в "занаята".
Започнах уж заради детето, а сега понякога дори и в съня си правя сметки и планове за промяна и експанзия.
Лошото е че започнах с нано - 25л (просто трябваше да разбера дали това нещо е подходящо за вкъщи), и сега нит да го хвърля, нито да го върна в магазина..
Първоначалният вид беше..

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Ftfzeg00d3%2FWP_000059.jpg&hash=62be85fafb9fa50bd7d1aa8319a592fc6153c514

След четене и ровене (не претендирам че съм минал всички теми), клипчета и разговори с кварталният продавач успях малко да го обновя

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fsherqpzdp%2FWP_000088.jpg&hash=fe733e154984e18f45c26d5a12d1fec05a406b46

Аквариума е с размери д-43/ш-22/в-27. Имам си нагревател, китайски. Не е  напълно потопяем, но се налага да е - за да се затварят капаците, да няма влага, защото детето ми има алергия към влага, ужас! Продавача ми каза, че няма проблеми (но имам си едно на ум аз). В началото бях с гъба и мехурчета, но вече съм на филтър с флейта - пак китайски, за 10 лв. с пълнеж активен въглен. Обещали са ми някаква медия, от магазина който го купих, тия дни ще мина да видя. Имам и въздушна стена, пускам я само вечер за по 20-30 min.  да се радва детето. Термометър също си имам. Аквата е върху подложка от фибран  3 cm. Грунда ми е в два цвята както се вижда и от снимките. Не мога да ви кажа каква фракция, но не е ситен
Рибките.. Като се замисля какво съм направил.. Ужас. Първоначално бях наблъскал 12 бройки - неони, скаларии, молинезия, златна, кардинали, сомчета.. Питам батето в магазина, той: нема проблем, зимай.. и аз взимах. Е, умряха доста и сега от месец съм с 5 оцелели - 1 бр. златна; 2 бр. молинезия; 2 бр. Кардинали; 1бр. сомче.
Осветлението ми е:
- настолна лампа, с крушка Osram 13W, 760 lm (Cool daylight). Ползвам я много рядко и за кратко - при гости, или когато искам да видя нещо.
- основно осветление, Пура, Т8, Sylvania, Aquastar F 15W/174 10000 K. Включено е към механичен таймер, нагласен да свети по няколко часа денем - общо 8ч.

Въпроса ми е за това растение, което се оказа голямо за аквата, но беше купено, няма как. Седи си в саксия и жълтее ли жълтее.. Трябва ли да го торя? Да го извадя от саксията? Иска ми се да имам още малко зеленинка, нещо като малка полянка на преден фон - 3/3 cm2; и един два по високи, като храсти от зад, до термометъра. Някакви идеи за такива растения, и дали ще има нужда от по специални грижи, или рибите са им достатъчни?
Не съм правил тестове на водата. Рибките храня с суха храна, универсална на люспи, само вечер 6 дена в седмицата.
Неделя ден, правя бегло сифониране, като по този начин и заменям 20-30% от водата. Почиствам стъклата само с мека гъба (ползвана само за аквата), използвайки водата в аквариума
Ако има нещо, което смятате че не е правилно в това което се вижда на снимките, много ще се радвам да ми помогнете да го правя.
Благодаря предварително.
ПП. Знам че аквариума ми е малак. Поръчал съм си стойка (шкаф) и по-голям аквариум (120/50/50) и свърших парите. Лека по лека ще се обновявам. За сега събирам и се оглеждам за грунд и камъни ;)
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

tomatomov197

  Здрасти , това е ехинодорус   , който ще е добре за новия ти аквариум , но за този идва голям .  Златната рибка също не е за тук .    Можеш спокойно да си гледаш живородки и по-непретенциозни растения .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Marto99_mz

Извади го от саксията почисти корени му от ватата и го засади в грунда.

sVGNsali

Златната ще бъде извадена - 100%. Ще се опитам да направя размяна с кардиналчета или неончета. Ако ли не.. няма на кой да я подаря, ще се наложи да стане фира.
Би ми се искало и молинезията да я подменя, така че да останата само със дребни 5Х5 неони и кардиналчета. Естествено и сомчето си остава.
Ще посетя магазин и ще видя какво озеленяване ще мога да добавя. Съвета на Superman е изпълнен - изкаран от саксията, почистен и засаден в грунда. Дано се хване.
Това е.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

tomatomov197

  Да , това за саксията беше важно .  И да не те плаша , но е гледан надводно и едва ли ще тръгне добре ехинодоруса .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

VDO

Ехинодорус оцелот ред,който бях взел,гледан надводно ,тръгна без проблем, почна да пуска листа след ден буквално,извади го от саксийката и го засади в грунда.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

tomatomov197

Цитат на: VDO - 27.10.2013 21:20
Ехинодорус оцелот ред,който бях взел,гледан надводно ,тръгна без проблем, почна да пуска листа след ден буквално,извади го от саксийката и го засади в грунда.
Твоите условия не са като неговите предполагам .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

sVGNsali

Надводно гледан?Нещо не схванах..
В магазина си беше в аквариум. Може би преди това не е бил, не знам.
Като цяло мога да кажа че съм мат, с този Нано. На никъде не мога да тръгна. Хубави растения искат СО2, а аз нямам необходимите знания и нерви. Други рибки не мога да добавям за разнообразие.
Единствено ще дърпам към нещо което може да върви без СО2. А след като прочетох статия за аеробно отравяне?!?! съвсем се уплаших - какво и да правиш, каквото и да ториш в един момент корените загиват - това ли е съдбата на растенията в аквариум? Труд нерви, пари, молитви и накрая - бум?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

tomatomov197

  Спокойствие и търпение ти трябват :)  Има достатъчно растения , които си вървят без со2 .  Чети повечко във форума.
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

Карган

Цитат на: sevginsali - 27.10.2013 08:45

Лошото е че започнах с нано - 25л (просто трябваше да разбера дали това нещо е подходящо за вкъщи), и сега нит да го хвърля, нито да го върна в магазина..


По-добре нито го хвърляй, нито го връщай в магазина. Винаги може да ти потрябва :)

Цитат на: sevginsali - 27.10.2013 22:48
Като цяло мога да кажа че съм мат, с този Нано. На никъде не мога да тръгна. Хубави растения искат СО2, а аз нямам необходимите знания и нерви.
Има доста хубави растения, за които добавянето на допълнително CO2 не е задължително.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs6.postimg.org%2F3tsi79bo1%2FDSC0159_350x70.jpg&hash=8e1dae1e0e99dbfd93a27b858abc4b03af9ee6fc
Аквариумът е затворена, функционираща общност на живи същества, а не само просто събиране на растения и животни.

sVGNsali

Благодаря ;)
Все някой трябва да дава и морална подкрепа, че иначе такива балъци кат мен тотално ще се смачкат още в началото.

:coffee: Хубав ден на всички..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Eliz

Колега,не се шашкай!Поздравления за избора на хоби,наслаждавай му се,а не се натоварвай и всичко ще се нареди :-) .Е,трябва и малко четене,но стане ли ти интересно може и по цели нощи да четеш за това уникално хоби.Аз не подавам въглерод и без проблем си отглеждам валиснерия,пистия,ехинодоруси.Даже не торя,само слагам по някоя подхранваща таблетка в корените.Особено валиснерията тръгне ли става страшно.Преди 2 месеца пренаредих аквариума,като изкарах от него една огромна кофа с растения.Има и други растения,които не се нуждаят от подаване на въглерод,като почетеш още малко ще видиш кои са.Успех

sVGNsali

Благодаря на всички.
Както е тръгнало, това мъниче ще стане растителен,  или поне доколкото е възможно.
Таз вечер, бях на хапка и пийка и чух доста негативи за аквариума в дом с малко дете. От доста време и жената ми мели, че можело да дразни детето?!?!
Знам, че не трябва да се робува на чуждо мнение, но детето ми е с алергия към влага (доказана с тест, в Пловдив), и май тотално ще се сбогувам с риби. Или по точно големи такива. А големият бях взел с идея да кривна и към цихлиди евентуално..
В момента седя и си мисля, да навъдя растения, и да остана с максимум 5 дребни риби като кардиналите. Храната (люспите) ще я държа на балкона.
Четох една тема във форума за алергии/деца/аквариуми и съм съгласен с извода там - Всеки случай е индивидуален и всеки си решава сам за себе си.
Мисля, че растителният аква (освен влагата сама по себе си) няма да вреди или поне не виждам предпоставки за това.
А иначе хобито е много заразно на този етап за мен. Лягам и ставам с мисли какво да правя. Постояно редя грунд, каманаци и растения мислено... Жалко че нямаме зоомагазини с живи растения в града, но аз пътувам доста, така че ще се увъртам по-големите магазини/градове. Знам че борсата тук, въобще не за пренебрегване, но все още не мога да се оринетирам без да ги видя на живо ;)

Толкова писане, а исках само да попитам моето осветление 10000К става ли, или да мисля за смяна на лампа с други параметри? ЗА растения без претенции към СО2.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Георги

Мисля, че ще е по-добре да не се хвърляш на растителен с първия си аквариум. Повече грижи има.
Извади активния въглен, ако ще слагаш таблетки в грунда.

Криптокорина афинис бавно ми беше превзела 2/3 от 36 л. без co2 с една 18 в. лампа през покривно стъкло. Е имаше брада и позеленяваха стъклата, но е имало моменти по 3 месеца само да доливам вода. Папрати също можеш да пробваш.

Вечер по принцип се хранят дънни риби, които са по-срамежливи. По-добре сутрин ги храни твоите.

hunter

Колега само като вариант ти го предлагам. След като детето ти има алергия защо не минеш към надводните форми? Има доста растения красиви които се гледат без проблем надводно. Идеята е поне според мен, че във този случай няма да има толкова вода и следователно изпарения. Примерно във един аквариум да си направиш градинка и да си я поддържаш. Нещо като палудариум но не точно ако ме разбираш  :-)

Similar topics (5)

48305

Публикации: 20
Прегледи: 7020

16242

Публикации: 2
Прегледи: 2832

45501

Публикации: 113
Прегледи: 23866

12836

Започната от jix


Публикации: 22
Прегледи: 16784

40434

Започната от geroff


Публикации: 15
Прегледи: 7197