• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 15:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Aквариумите на САХАРА

Започната от Caxapa, 24.07.2009 17:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

24.07.2009 17:10 Last Edit: 14.11.2014 14:24 by Caxapa
 Здравейте ! Това е нов аквариум който все още няма риби а и аранжировката нещо още е бедна и търпи естествено много промени и добавки. Но това с което разполагах го подредих някакси.
Естествено имам и друг  в който не ми се разбутват камани и корени.
Бих се радвал да дадете своите предложения за залесяване и заселване на новата аква. Любител съм на живородните- гупи и хелери.Молинезии и плати не са ми по вкуса. Естествено ще има някое и друго сомче по дъното.Но за останалите рибки не ми идва идея какви да са. Хелерите ще бъдат от предният ми аквариум и то "старите артисти" не повече от 5 бр.
Аквариума е с размери  80 дължина; 40 височина; 35 ширина.
Прилагам и снимки на състоянието му в момента





Пропуснах да добавя ,че съм с вътрешен филтър на ЕНЕМ 2012
Осветлението е от 2 х18 вата NARVA LT
С риск да се повторя ще ви бъда благодарен ако дадете мнение и идеи за новия аквариум. 

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2626

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2625

https://aquariumbg.com/forum/MGalleryItem.php?id=2627


sliven

Доливайте до макс,хора!Защо оставяте тази възглавница ,за да се вижда варовико-накапана и запотена част!??Ако нямаш възможност,тегли кант с цвета на капака.Не ми се връзват любимите ти риби заедно,затова ти педлагам да гледаш само Хелери.Има разнообразие!Не искаш Моли и Плата,за 2-рите,защо?Няма ли други "живородки" по вашият "край".Като гледам ти си решил ,защо питаш??Да ти пишат:Махни си нагревателя,Подреди камъните на купчини(а-синхрон).Премести"Амазонката в ляво или дясно,зависи кое ще прикриваш,и т.н. и т.н.Когато дойде късна есен,премести нагревателя по-близо до филтъра,термометъра-обратно!(Имаш ли термометър?)Много е празничко и аматьорско(Извинявай)Потърси из района,някой сух(неизгнил)китюк=по-засукан,като форма.Засади нещо ниско стеблано на преден план.Разгледай,помисли,действай. *bg*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Caxapa

Нали затова търся помощ! Нов новеничък е все още. Имам и друг 60 литра който вече година време си функционира успешно ,изключвам
катаклизъма който ме сполетя след три седмично отсъствие. А колкото до рибите имах предвид освен хелерите ми и гупите да пусна някоя хайверна. А растенията скоро ще попълня с още.Просто не е дошло времето за поставяне на другите. Поне още седмица ще е необходимо. А за рибите още толкова време.Естествено през това време ще пусна някои от подрастващите хелери или така наречените пионери в този нов свят.
Благодаря за съвета с кантоването на аквата. Ще го направя! Нагревателя не работи в момента и винаги съм ги слагал до помпата , просто нямам идея защо съм го бучнал в момента там .
Опитвам се  а това ще стане и с други расрения да прикрия филтъра.
А в другия край мисля да направя укритие за сомиките Купчината камъни ще преподредя но тогава къде да наместя корена който в момента стои в дясно на преден план? 
Благодаря ти за съветите. С малкия -60 л. съм се справил някакси сам но за този ми излетяха от главата всички идеи и проекти.  *thanks

sliven

Зависи от сомчетата,не всички имат нужда от укрития!?Не те съветвам за Калихти и Фосилиус. Имам наблюдения:Идва време,когато хелерите израстат, закачат гупите(по опашните перки),подяждат ги и не си подхождат.Топката мъх,се опитай да надиплиш и закрепиш върху корена или порестия  камък!Нека и колегите...,все аз.Не е красиво! O:-)
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

Caxapa

24.07.2009 19:32 #4 Last Edit: 25.07.2009 10:24 by Caxapa
Имал съм от тях  и нямам намерение отново да ги гледам в аквата си. Преди 15 години имах фосилуси единият от които бе повече от 25 см дълъг а и ме е щипал неприятно.  Яванския съм го прикрепил с корда за един камък и за корена. Просто дозата която купих бе малко но да се надявам да се развие добре и да порастне. Апропо вода долях до "ръба" така ,че сега не се вижда тази въздушна възглавница.

Caxapa

Пет дена след рестарта заради проклетите Алги.




 
120 литра аквариум с 12 вида растения. Не торя и нямам намерение.
Подавам СО като го разбивам с филтър за нано аквариум. Рибите се виждат. Останалите скрити по коренища и саксии.
120

NO CARRIER

Знам, че ти е мерак, ама опитай да поскриеш грънците някъде отстрани, за да не се набиват на очи. Иначе е екстра.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Caxapa

Голямото гърне е в план да се скрие но малкото НЕ! Там онзи рогат Анциструс пазеше хайвера. Даже умишлено съм го завъртял към панорамното стъкло да се вижда какво става вътре, а не да бъркам наслуки. А колкото до грънците като цяло са ми слабост още от преди години.Там ми се криеха  Фосилусите които ми бяха тръпка тогава.
Коко! Ще се опитам да ги прикрия но в последствие.Растенията са едва на 24 часа засадени. Нека да дръпнат малко и да се оформят.

Caxapa

18.06.2010 12:01 #8 Last Edit: 17.10.2010 15:39 by Caxapa
Ето и част от аквариумите ми. 2 х120 литра. Отглеждам в тях гупи, хелери, сомчета и ампуларии. От известно време съм населил и скариди от вида Neocardinia Heterop , и вчера след карантинния престой още 4 Ред Чери но са малки и се крият в тръстиката.
Аквариум №1.



В този отглеждам анциструсите, сиамезите, боциите и 3 вида от малките коридориси + хелерите и гупите. Растенията сами виждате. Анубиас, криптокорина и лимонче. Всички останали изкапаха в съревнованието за оцеляване под 2х 18 вата с рефлектори. Лампите са марка "Нарва" като едната е с жълто излъчване а другата с червено на светлината. По препоръка на консултантите на магазина в който съм редовен клиент.

Аквариум 2.






Тук има също гупи, хелери и анциструси + новите заселници- скаридките.
Осветлението е същото както в аквариум номер 1. Растенията са малко повече като видове като имам Ехиндорус, Егерия и още едно но много е срамежливо и едвам се е захванало след година мъчения та ме е страх да не го урочасам и не го показвам :-[.
Филтрите за всеки по отделно на аквариумите ми са ЕHEIM 2222 profesional.
Пълнежите са от порцелановите пръстени като в аквариум 1 имам гранулу- биосубстрат- едни кафеви, а в номер 2  е с  другия субстрат- приличащ на мозайка (бели камъчета). Храня със люспи на Сера като давам и замразен тубифекс, артемия, хирономус или варени листа от салата.
Сифонирам дъното и по-специално на откритите части усърдно всяка седмица и подменям 1/3 от водата.
Ами това е колеги,  *dontknow*  може да почвате да  *MODERATOR* Ако все още съм оцелял след стрелбата може да покажа още 2 други аквариума които също тежат на плещите ми и ако имах повече място бих ги направил поне толкова колкото са тези по литри.
Ех..айде почвайте да стреляте. Не жалете и без   :'( .





vasso

Много е готино, Сахара! Без светкавица снимките са супер! :-) *DRINK*

Асен Евгениев

Личи си, че ги поддържаш. И шубрака е свеж. Втория ми допада повече. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Благодаря ти колега!  *DRINK*  Всъщност при всички снимки е със светкавица но в различен режим и сила на свЯткане и различни режими настройка на снимане. След снимките се поразмислих малко и престраших да поизкарам малко от криптокорините в левите ъгли и на двата аквариума. Гледката беше ужасяваща. Коренища чак под анубиасите. Сега е мало по-добре, поизчистено и даже добавено отново дъбче в единият  от тях. Като се избистрят и закрепят след това джелатско ровене ще пусна снимки на ъпдейта.  *DRINK*
: 18-06-2010, 19:51:29
Цитат на: akapulko - 18.06.2010 19:47
Личи си, че ги поддържаш. И шубрака е свеж. Втория ми допада повече. *DRINK*
И на мен ми допада повече втория  макар и любимите ми риби да са в номер 1.  Втория винаги е вървял по-добре  макар и да са един до друг и да няма разлика дори и в филтрите. Винаги е бил по-бистър и по-чист. Забравих да допълня, че не подавам СО2. Преди  подавах но имах проблем  и спрях и аквариумите се оправиха.  *DRINK*

kdravia

Как ще стреляме,аквариумите са супер,пък и само идеята да подържаш повече от 1-2 аквариума е похвална.
Докато има шарани,ще има и рибари!

Bolta

Добре са аквариумите .  *THUMBS UP*
Ехинодоруса много пораснал  *BRAVO*
Виж само ..... , ако не ти е проблем - пробвай да направиш следващите снимки без светкавица . Тогава , ще изпъкне същността и красотата им още повече .  *privet*
С нетърпение очакваме да видим ъпдейта .  *THUMBS UP*

Caxapa

Благодаря за оценките ви. Ехиндоруса наистина е пораснал много. Преди беше почти оплешивял от скубане на прогнили листа. Не вървеше никак развитието му но и аз не го местех и инатливо го държах там. Задния корен който е зад камъка го скубя така както този в дясно преди време. Понеделник влизам в болница за няколко дена на изследвания и след това отсъствие ще пускам снимки и на другите аквариуми както и на тези с  с ъпдейта. Благодаря ви още веднъж колеги за одобрението ви към моите аквариуми.  *DRINK*

Similar topics (3)

23976

Публикации: 60
Прегледи: 21455

22355

Публикации: 115
Прегледи: 39118

39734

Публикации: 52
Прегледи: 18154