• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 14:50

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариума на bunzip2

Започната от bunzip2, 28.03.2014 13:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bunzip2

28.03.2014 13:02 Last Edit: 10.03.2015 08:14 by Caxapa
Здрфавейте колеги,
предстои ми стартиране на нов аквариум с размери 80х40х45. Реален обем 144 литра.
Предполагаем полезен обем около 115-120 литра.

Грунда ще бъде многослоен.
1-ви слой: пемза, тор от калифорнийски червей, торф от мъх сфагнум, JBL The 7 Balls
дебелина на първия слой около 2-2.5 см.

2-ри слой: зеолит (фракция 3-5 мм). Дебелина на слоя около 2 см. Върху него ще има поставена мрежа.

3-ти слой: кварцов пясък. Дебелина на слоя, около 2.5-3 см.

Аквариума смятам да бъде между средно и гъсто залесен.

Рибите които ще се гледат вътре, мисля да са дребни стадни рибки, от сорта на неони примерно.
Не е изключено, да реша да тествам и една двойка скаларии.
2-3 анцитруса.

При тези обстоятелства, можете ли да ми препоръчате филтър? Аз се чудих за външен, примерно някой модел на SunSun (заради по-приемливата цена). Но се чудя за този литраж, а и растенията вътре, няма ли да идва малко силен такъв филтър?
Чудя се дали да не започна с вътрешен, с капацитет около 400-600 литра/час?

Вие какво ще ме посъветвате?


П.П: Промених заглавието на темата, тъй като старото "Филтрация на аквариум ..." , малко се измести от основното си предназначение.

rollon

Вземи си външен филтър 1400 литра на час.Аз съм с филтър на сън-сън,само че 2000л/час и даже съм оставил само 2 от частите на флейтата,които реално са 4,за да имам по-добро движение на водата.Аквата ми е 100х40х40.Оттук насетне сам си прави изводи,но винаги можеш да обърнеш флейтата така,че да не ти прави силно течение  :-)

icopenev

Здравей колега. Вземи си външен филтър аз съм с 100литров аквариум и ползвам най-слабия СънСън 1000л/ч с двете флейти в комплекта и нямам никакъв проблем ( даже съжелявам, че не взех по-големия мотел с УВ лампа поради същите съображения като теб) Няма да имаш никакви проблеми със силата на потока тъй като тези данни които дават за литрите в час са без пълнежи а като го напълниш те значително намаляват.

dafil

1000-1200л/ч канистър ще ти е достатъчен,но недей да слагаш по-малък!!
И един съвет-не се занимавай с многослоен субстрат!!
Купи си Аквасоил или Aqua Substrate II+
Няма опасност от изтичане на нитрати и фосфати във водата,дори напротив-абсорбират и ти дават повече място за грешки ;-)
Не откривай топлата вода-ползвай я!!!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

bunzip2

Цитат на: dafil - 28.03.2014 15:32
1000-1200л/ч канистър ще ти е достатъчен,но недей да слагаш по-малък!!
И един съвет-не се занимавай с многослоен субстрат!!
Купи си Аквасоил или Aqua Substrate II+
Няма опасност от изтичане на нитрати и фосфати във водата,дори напротив-абсорбират и ти дават повече място за грешки ;-)
Не откривай топлата вода-ползвай я!!!

Уф, ами вече съм си "забъркал" субстрата :).
Четох доста противоречиви мнения относно многослойния субстрат. Общо взето вариантите са 2:
1: Всичко става супер, здрави, стабилно растящи растения!
2: Става един голям жабуняк, следва незабавен рестарт.

Не знам какво ще се получи. Каква е цената на Аквасоил, и къде може да се намери?
Чудя се и аз още. Зеолита при всички положения ще си остане като втори слой.
Последните 2-3 дни се чудих и аз за 1-вия слой....


п.с: А за филтъра, май и аз се ориентирам към външен повече. Мисля да заложа на SunSun предимно заради по-добрата цена, че хич не е евтино хобито май...

dafil

Е щом си го приготвил вече -ползвай си го.Няма да се дават пари на вятъра де.
Поне недей да пестиш от зеолита и  най-горния покривен слой. :-)
А най-долния,хранителния слой,не е нужно да е дебел чак 2см!!
Неудобството на тази система,че се оказваш с аквариум висок 45см и дъно 6-7см :-D
:duvar: :duvar:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

sVGNsali

SunSun с качествени палнежи никак не е евтино. Гледал ли си колко е 1л сера или ехайм субстрат?
По добре JBL - идва си готов компект, 4г гаранция и нарчи малко ток.
А иначе евтино хоби няма.

Sent from my Lumia 800 using Tapatalk
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

bunzip2

SunSun HW-302, това мисля, че ще ми върши работа.
А скъпото за пълнежа, според мен го прави марката. Има и евтина керамика. Каква толкова е разликата.
Дори и лава да се сложи в комбинация с разни гъби и вати, предполагам ще има добър успех!

Публикациите са слети: 28.03.2014 16:18

Цитат на: dafil - 28.03.2014 16:08
Е щом си го приготвил вече -ползвай си го.Няма да се дават пари на вятъра де.
Поне недей да пестиш от зеолита и  най-горния покривен слой. :-)
А най-долния,хранителния слой,не е нужно да е дебел чак 2см!!
Неудобството на тази система,че се оказваш с аквариум висок 45см и дъно 6-7см :-D
:duvar: :duvar:

Ами да.. това се замислих, след като поръчах вече аквариума :). От 45 см, към 2-3 ще са покрити от капака, Ще останат 42-43 видима част. За субстрата... отпред може би към 4 см дебелина, там и без това няма да е залесено кой знае колко, така ще придаде и дълбочина. После към задната част постепенно ще вдигна до към 6-7 см. Отзад и 7 да е, не ме бърка особено, понеже няма да оказва кой знае какъв видим ефект. Корени и камъни ще покриват средната част, а отзад високите растения с голяма коренова система ще си имат достатъчно грунд. Дори мисля, че може и с 3-3.5 см. да мина с дебелината на предния план.

dafil

Естествено,че можеш :-)
Само го прави разумно-по-малко хран.подложка в предния план!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

bunzip2

Цитат на: dafil - 28.03.2014 16:21
Естествено,че можеш :-)
Само го прави разумно-по-малко хран.подложка в предния план!

Предния план изобщо няма да има хранителен слой, поне до първите 3-4 см. към средния план.
Ще е само на кварцов пясък.

Причините:
1: Точно там няма да има сигурно нищо засадено.
2: Различните слоеве ще загрозят визията фронтално, и мисля да се лиша от слоеве в първите няколко см.

:)

evgeni200

Цитат на: bunzip2 - 28.03.2014 16:13
SunSun HW-302, това мисля, че ще ми върши работа.



Да върши идеално работа. Аквариум с размери 80/60(ширина)/40 при мен се справя перфектно.
За субстрата не забравяй лавата  *THUMBS UP*

Penta

Многослойния субстрат не лоша идея  по принцип, но не го прави много многослоен :) Започнеш ли да пресяваш, вадиш и т.н.т. зеления зеолит ще излезе или пък мрежата ще се надигне. Сложи лава и тор (калиф. червей примерно) 1см и засипи добре с инертен грунд.

hunter

Колега този зедолит го прескочи. Аз си сърбал сега попарата от това нещо се прецакаха нещата и съм 100% сигурен, че е от зеолита. Даже тези дни ще правя рестарт за да го вадя. Аз направих по същия начин многослойния. В началото всички ок и растенията кипят и растат но после става фатал ерор и не мога 3-4 месец да го вкарам в пътя. Та моето мнение е без зеолит.

bunzip2

Цитат на: hunter - 28.03.2014 18:51
Колега този зедолит го прескочи. Аз си сърбал сега попарата от това нещо се прецакаха нещата и съм 100% сигурен, че е от зеолита. Даже тези дни ще правя рестарт за да го вадя. Аз направих по същия начин многослойния. В началото всички ок и растенията кипят и растат но после става фатал ерор и не мога 3-4 месец да го вкарам в пътя. Та моето мнение е без зеолит.

Я обясни малко по-подробно какво се случи?
Малко няма логика да е от зеолита. Той има по-скоро "задържаща" функция. Нещо като буфер на това, което се отделя от първия слой. Според мен ако разкараш зеолита, и сложиш направо грунд отгоре, това което се е случило след 2-3 месеца, ще се случи още на 20-тия ден.
Пак казвам, това е мое мнение, но смятам, че проблема е по-скоро в първия слой. Да не би да си прекалил с биотор-а?
А колкото до лавата. Аз лава няма да ползвам. За целта съм си взел пемза. Което играе същата роля де, но мисля, че е по-подходяща за целта.
И от прочетеното, май ще направя 1-вия слой 1 см.

Penta

Марковите субстрати поглъщат веществата ако са в големи концентрации и отдават когато те спаднат. Зеолита смуче всичко.

Similar topics (5)

50919

Публикации: 25
Прегледи: 6725

10646

Публикации: 6
Прегледи: 3195

27430

Започната от aonsu209


Публикации: 51
Прегледи: 19734

45834

Публикации: 3
Прегледи: 1590

9179

Започната от dido 1


Публикации: 12
Прегледи: 4638