• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 00:58

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумът на njoyz

Започната от njoyz, 07.11.2014 19:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

njoyz

Или по-точно бъдещият :)

Здравейте вскички,

Отдавне не съм писал, но и това време доиде.Замислям рестарт на сегащният ми аквариум.Той е с размери 60х45х29 или 78,3л. по външни размери.Решил съм да го правя растителен- абе да има здраво китки.
Осветлението е 5м ЛЕД лента 5500к.Имам няколко въпроса.

1.В ebay гледах някакви ЛЕД осветителни тела, които задължително имат сини диоди- 420nm.Захранването ми има запас, тъй че мога да сложа примерно още 1м сини диоди, а да питам дали изобщо това ще е от полза.

2.Мисля да сложа хранителен субстрат на Tetra, за long term nutrient storage.В такъв случай Тетрата ще ми свърши ли работа или има по добри варианти.Тетрата я избрах, защото я има в близкия магазин.

3. CO2 система имам(лк. и сода) дифузер още нямам, но съм си харесал един от колегата zariio, който може би ще взема следващата седмица.

4.Имам Profito, както и разтвор на KNO3, а да питам допълнително фосфати ще ми трябват ли, при положение че искам да пусна около 10-ина родостомуса, неони или кардинали(зависи какво има по магазините).



А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

Grigorov

Цитат на: njoyz - 07.11.2014 19:11
Осветлението е 5м ЛЕД лента 5500к.Имам няколко въпроса.

1.В ebay гледах някакви ЛЕД осветителни тела, които задължително имат сини диоди- 420nm.Захранването ми има запас, тъй че мога да сложа примерно още 1м сини диоди, а да питам дали изобщо това ще е от полза.

Осветлението , което подготвих за новия аквариум е точно от лед ленти.
В съотношение 3:1, студено бяла към топло бяла. Също по една синя и червена лента.

Въпроса е какви точно ленти ползваш, колко лумена на метър са?
При мен крайната сметка излиза около 40 лумена на литър , което ако съдя по прочетеното ще е добре. ( още не е стартиран)

sVGNsali

Добре дошъл budy и добро утро  :coffee:
Аз викам това момче да не се отказа.
Сега, по въпросите:
- т.1: нямам опит и мнение.
- т.2: субстрата не го знам, но манадото е с безплатна доставка. От там нататък визията (цвят) и цена са определящи.
- пот.3 и т.4: количеството торове зависи от размера на аквата и количество растения. Предполагам, това което имаш ще ти стигне. Но щом ще взимаш и дифузер от колегата, няма да боли да добавиш и манджите и всичко да е от едно място.
---
А иначе, защо точно led?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

bunzip2

Ще трябва и фосфат.
Нитрат:фосфат трябва да поддържаш в определено съотношение. А и щом ще е "много китки", няма да се разминеш без да добавяш макро :)
Намери си и KH2PO4 и слагай заедно с нитрата.

njoyz

Пичове, трябва ми малко помощ по въпроса с осветлението.За да подобря условията, поръчах от ebay едни диоди.Те имат 9 ядра в себе си, като 6 от ядрата са  сини(450нм) и 3 са бели с 10 000К светлина.Та диодите пристигнаха.След свързването си светнаха, както и очаквах, но за съжаление се появи друг проблем.След като ги оставя да светят няколко минути, диодите започват да премигват, а някои от ядрата им се изкючват.Имам две съмнения за произхода на проблема:
1.Докато разглеждах диоди в нета забелязах, че на всички пише волтаж 9-11в.Тези, които аз поръчах бяха означени 9-12в, та съмнението ми е да не би да надвишвам волтажа(захранването ми е 12в), но ако го бях превишил, те нямаше ли да изгорят?
2.Дугото ми съмнение е да не би да прегряват.Закрепени са на металбонд панел(с тях се правят облицовки, предствлява слой полимер, разположен между два листа алуминии.На прикачената снимка се вижда панелът.)
Ето линк към диодите: http://www.ebay.com/itm/10W-Royal-Blue-White-Hybrid-Super-Actinic-Led-Beads-Lamp-Light-for-Aquarium-/261306328279?pt=US_Light_Bulbs&hash=item3cd71224d7
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

ogogogo

Искаш да охлаждаш 10 ватови диоди с еталбонд????
Няма как да стане, приятелю. Ако не си ги довършил тотално
им вземи шина и ги залепи с термопроводящо лепило за диоди.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

petko

Захранването е 12V,ама какво? Стабилизира ли тока или обикновенно 12V?
Ако е обикновенно забрави да работят с него.
Цитат на: ogogogo - 27.12.2014 18:54
Искаш да охлаждаш 10 ватови диоди с еталбонд????
Няма как да стане, приятелю. Ако не си ги довършил тотално
им вземи шина и ги залепи с термопроводящо лепило за диоди.

+1

njoyz

Абе незнам какво точно е захранването,  но е специално за диодна лента,  тъй че би трябвало да работи и с тези диоди.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

qoke2

Захранването за диодна лента е много мошно за тези няколко диода, които имаш (Примерно имаш захранване 400вата, а диодите са 40вата. Обикновено на тези захранвания, когато товара е малък, започват така да премигват. Пробвай да вържеш към диодите и малко диодна лента и предполагам, че ще спрат да мигат. Ако е така, или трябва да сложиш още диоди или някакъв резисотр паралелно на диодите за да вдигне товара.

njoyz

Не е така. Захранването е 70в, а освен тези диоди,  към него има включена 5м лента,  която е 36в.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

petko

Захранванията за LED ленти и мощни диоди е съвсем различно.
За LED лентите захранването е стабилизирано на 12V напрежение.Ако трябва таково да се използва за мощни диоди трябва да се добави драйвер,който да стабилизира по ток
Мощните диоди се захранват със захранвания с постоянен ток.
Цитат на: njoyz - 28.12.2014 10:59
Абе незнам какво точно е захранването,  но е специално за диодна лента,  тъй че би трябвало да работи и с тези диоди.
Цитат на: qoke2 - 28.12.2014 11:58
Захранването за диодна лента е много мошно за тези няколко диода, които имаш (Примерно имаш захранване 400вата, а диодите са 40вата.
Ако това 400W захранване стабилизира тока ,може и един диод да се върже.Мощноста има значение до там ,колко диода можем на вържем без да превишаваме тази мощност.

Колега njoyz за тези диоди ти трябва драйвер да стабилизира тока на 700mA.В противен случай диодите ще изгорят,ако не си ги изгорил вече.

njoyz

28.12.2014 18:24 #11 Last Edit: 29.12.2014 13:13 by njoyz
Тоест,  ако съм разбрал правилно,  за да захраня тези диоди трябва да свържа 700мА драйвер,  към сегашното 12V захранване. Аз проверих за такъв драйвер из разни сайтове,  но нещо се обърках тотално. Би ли могъл, така от добра воля,  да пуснеш тук един линк на такъв драйвер.

Публикациите са слети: 28.12.2014г 19:07ч

Междувременно аз отново проверих характеристиките на диодите и там пише 900мА. Намерих също и захранване 900 мА, 10W,  input 12-24V от същия продавач в eBay.Той човека си е написал че е специално за тях и мисля да си поръчам.

Публикациите са слети: 29.12.2014 13:13

Освен работата с осветлението, някой може ли да ми припомни как точно беше процедурата за рестарт на аквариума.Поръчал съм растения и уре пристигат, тоест утре е рестарта.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

petko

Цитат на: njoyz - 28.12.2014 18:24
Междувременно аз отново проверих характеристиките на диодите и там пише 900мА. Намерих също и захранване 900 мА, 10W,  input 12-24V от същия продавач в eBay.Той човека си е написал че е специално за тях и мисля да си поръчам.

Това вече е друго нещо.

njoyz

Тва вече ясно, а по въпроса с рестарта някой може ли да изкаже мнение.


Публикациите са слети: 29.12.2014г 13:01ч

Освен работата с осветлението, някой може ли да ми припомни как точно беше процедурата за рестарт на аквариума.Поръчал съм растения и уре пристигат, тоест утре е рестарта.
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско. ---NO CARRIER

bunzip2

Ми... просто вадиш всичко, нареждаш на ново и тва е :).
Все едно правиш нов аквариум. Както първия път :).

Ако искаш, може да си запазиш малко мътилка от грунда и да не миеш филтъра. Така ще имаш цикъл 2 пъти по-бързо, от колкото като излъскаш и изпереш/измиеш всичко.
Другото както го направиш :)

Similar topics (5)

29937

Започната от venkov


Публикации: 4
Прегледи: 3429

51760

Публикации: 26
Прегледи: 10944

12847

Публикации: 23
Прегледи: 7034

23248

Публикации: 20
Прегледи: 9967

44881

Започната от ido


Публикации: 29
Прегледи: 11152