• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 04:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Аквариумът на Гебо

Започната от gebo777, 07.07.2014 19:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gebo777

Да покажа и аз последния си творчески напън... :-)



Всъщност засега е голям и рядко населен скаридарник... :-) Малко данни:
120/30-40/45 см, с извито предно стъкло. Теоретично 200 литра, реално 170 л. вода.
Безмарков черен грунд 2-4 мм, камънакът е от Еленския Балкан. :-)
Осветление 2х30W Т8 с рефлектори JBL (много ефективни!) + две лунички по 20W в краищата.
Външен филтър FLUVAL 405.
СО2-система JBL с активен реактор SERA Flore 500.
Умерено, по-скоро оскъдно торене с Profito, нитрати и фосфати.

Аквариумът е на около 40 дни, доста неразвит още, така че бъдете снизходителни. :-) На всичкото отгоре това ми е първият "градинарски" опит, така че направих всички възможни грешки и още се мъча да вляза в час... :-D
Обитателите са засега 20-тина черита "жълт неон" (Neocaridina heteropoda var. Yellow fire Neon). Като се поразвие популацията, може да пусна един пасаж хемиграмуси, да ги поддържа във форма... :-D
Благодарности за растенията на penta, martata и evgeni200 !!!
Още малко снимки:


















ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

buchkata

Много добре ти се е получило! *BRAVO*
А пък фисиденса изглежда прикрасно!
Само участъка с глосостигмата куца според мен,но това е мое мнение.

to6koto0209

Прекрасен е,как закрепи фисиденса към фона?Поздрави.

Penta

Страхотен скейп, сигурен съм че скоро ще се справиш с проблемите на градинарството :)

petko

Супер приятно аквариумче. *THUMBS UP*

gebo777

Да, глосостигмата и на мен не ми се вързва, ще я сменям - само се чудя дали да е пак с хемиантус или с микрантемум "Монте Карло"... Абе с две думи, поле за бъдещи експерименти. :-)
А пък фисиденса наистина много готино се закрепи. Направих "сух старт" за десетина дни, само това ми дойде наум... :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

hunter

Супер е скейпа браво направил си нещо различно евала  *privet*

saxon

Много труд хвърли,но си заслужава.Супер е станал.

niky

Направо го пускай на конкурса, ако още не си го направил. Може ли да опишеш по-подробно, как го направи този сух старт, че да се захване фонтиналиса. За 10 дена...това си е направо бързо.

gebo777

Цитат на: niky - 07.07.2014 22:07
Може ли да опишеш по-подробно, как го направи този сух старт, че да се захване фонтиналиса. За 10 дена...това си е направо бързо.
Ами то естествено не съм го измислил аз, ще опиша все пак аз как го направих, че си внесох и някои "побългарявания"... :-D
Първо си направих хардскейпа и налях в аквариума два пръста вода. После взех половин шепа Fissidens fontanus и го смлях с един блендер за шейкове. Традиционната техника е да се намокри всичко в аквариума и мъхът да се нанесе където искаш. Бях чел, че за ускоряване на процеса се ползва някаква хранителна смес, най-често прясно мляко. Млякото обаче на мен не ми е в списъка с течности, на които имам доверие, затова напълних един пулверизатор с хубава оригинална чешка бира и напръсках целия аквариум с бира... :-D После с четката за рисуване на детето наклепах кашата тук-там, сложих на гърба и малко явански мъх. Запечатах аквариума с найлон и тиксо, а отгоре закрепих капака с осветлението. Получи се нещо такова:


Идеята е малкото налична вода да се изпарява в запечатания аквариум, като така поддържа достатъчно влажна среда, за да остане жив мъхът, а през това време той си пуска ризоиди и се захваща за основата. А после като се напълни вода, започва да расте и самият мъх.
След десетина дни бучнах растенията и напълних:



А тази снимка е 27 дни по-късно:


Сега е моментът да си призная, че всъщност основно по камъните исках да го хвана, но моите се оказаха прекалено плътни - пак се е хванал, но за разлика от гърба не достатъчно здраво и сега скаридите малко по малко го оскубват... Ако беше някаква по-пореста скала или лавови камъни, съвсем друга щеше да е работата!
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

_Kirilov

 *privet* няма какво друго да кажа , само исмал да го видя след 2 месеца как ще е обрасъл  :-[

niky

Eй, значи бирата е магическата съставка :) Страхотно се е получило.

Борис Христов

Браво!!!Много  хубав аквариум и още по-хубав ще стане.Този "номер" го бях видял пак с Fissidens, от Джордж Фармар.

Memento

Колега, отличен старт.Чакаме с нетърпение развитието ! *THUMBS UP*
Моите рибки и аквариуми тук :
https://www.facebook.com/pages/%D0%90%D0%B7-%D1%81%D1%8A%D0%BC-%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82/287624171379556?ref_type=bookmark  :)

gebo777

Благодаря на всички за добрите думи! *privet* Ще пускам снимки отвреме-навреме. :-) Всъщност планът е да не оставям китките да избуят много-много, да служат за нещо като среден план, а гърбът отзад очаквам още доста да мъхяса - като цяло не се стремя към скейпърски шедьовър, а по-скоро към максимално естествен вид... Да видим докъде ще го докарам... :-)
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

Similar topics (5)

33107

Публикации: 240
Прегледи: 61543

53296

Публикации: 8
Прегледи: 3645

13174

Публикации: 11
Прегледи: 4297

25373

Публикации: 29
Прегледи: 17196

47105

Започната от Hulkbg


Публикации: 8
Прегледи: 4221