• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 18:49

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Растенията не растат

Започната от ptraykov, 13.02.2015 21:54

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

ptraykov

Здравейте,
Имам аквариум от два месеца, който е 70 литров и има 15 неонки в него. Осветлението ми е една пура от 13 вата, но нея я сложих едва преди две седмици. Преди това нямаше осветление. Аквариумът е на доста слънчево място и не знам дали и това не пречи на растенията, защото има много нишковидни водорасли, а самите растения (валиснерия) са 10-15 см високи и не растат. Въпросът ми е дали ако сложа още една пура от 13 вата и проявя малко повече търпение нещата ще се оправят или да сложа две енергоспестяващи крушки от по 20 вата или пък нещо друго?

Pukanka

А СО2 и тор ? И моите не растяха в продължение на три месеца въпреки че слагах доста скъпи торове и в един момент като минах на тор Профито , продавана от колега във форума пощуряха.

Caxapa

Не е само до добавяне на някакъв тор пък ако ще да е Profito. От значение е с какъв грунд  и колко дебел е слоя в аквариума. Колко вата осветление на литър се падат. Какво количество вода и на колко време се сменя. И още доста други фактори. С едно добавяне на профито като добавка няма как да очакваме чудеса.
Другото което искам да добавя е, че пряката слънчева  пречи на  на растенията в повечето случаи.

ptraykov

Ами аз не бях сменял водата повече от месец и сигурно и това е оказало влияние.

zariio

Цитат на: Pukanka - 14.02.2015 13:03
А СО2 и тор ? И моите не растяха в продължение на три месеца въпреки че слагах доста скъпи торове и в един момент като минах на тор Профито , продавана от колега във форума пощуряха.

Не беше Профито основното :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Black Adder

Цитат на: ptraykov - 13.02.2015 21:54
Здравейте,
Имам аквариум от два месеца,
Доколкото виждам, Админите отдавна са направили тема Бланка за инфо при проблеми с растенията и водорасли, може би ако напишеш нещата зададени там, няма да получаваш неадекватни отговори като горните. :duvar:
Щото да ме прощавате, ама торенето и Co2  са последното нещо при един нов аквариум.
Много по-важно е силата на осветление и това какви на вид и брой са растенията. (а и валиснерията е доста капризно растение за начален акавариум. Криптокорина, дъбчета ли други бързорастящи растения са доста по-подходящи, но това е дискутирано най-малко 1001 пъти вече)

Pukanka

Цитат на: zariio - 14.02.2015 17:23
Не беше Профито основното :-)

Е да. И корекция на осветлението. Но корекцията беше само в един от аквариумите ни. В другите три видях разликата от торта без корекция на осветлението.

nikan

Да започнем от тук мястото на аквариума
1 Препоръчително е да не е близо да прозорец или да не попада под пряка слънчева светлина -  тя спомага за растежа на водораслите!
2.Осветление -13в на 70л е прекалено малко 2 пури,а в по късен етап (като се стабилизира и добавиш повече растения 3х13 в е добре)Като пурите определено  са по удачен вариант от енергоспестяващите !
Това е за начало,а и търпение ! :-)

ptraykov

Мерси. Може би и като почна да сменям водата всяка седмица частично ще даде ефект.

Caxapa

Той колегата @nikan  го е написал но  ти както искаш.  "едно си баба знае, едно  си бае"

Similar topics (5)

55278

Публикации: 33
Прегледи: 12417

54403

Публикации: 22
Прегледи: 8342

50893

Публикации: 16
Прегледи: 6061

57138

Публикации: 7
Прегледи: 3880