• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
10.05.2024 19:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Вода-не са виновни филтрите

Започната от stoma69, 03.09.2014 19:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stoma69

Занимавам се с акваристика от 30г.Чета всичко до което имам достъп за нашето прекрасно хоби (предимно на български и руски).Всеки знае за азотният цикъл и бактериите които живеят във филтъра.По напредналите колеги знаят че филтър не се избира по обема на аквариума а по биомасата която е във него.Например отивате в магазина и искате филтър за 300л аквариум и търговеца ви дава поне 5 външни филтъра и поне 1 вътрешен (като естествено ви спестява всички минуси на едните и другите)без да се интересува какви точно рибки ще гледате колко ще бъдат и тн.Защото съгласете се че не е едно и също в аквариума да имате 4 астронотуса или 20 гупи.По принцип почти всички филтри имат доста голям запас от филтърен материал говоря за биологична филтрация,да не забравяме също че бактериите живеят и във грунда,който като площ е повече от голяма част от филтрите.
За бактериите мисля всички ще се съгласят първо им трябва храна и второ кислород.Малко хора обаче знаят че когато кислорода падне под 60% ефективноста им значително намалява.Пиша всичко това не за да се правя на многознайко а да бъда полезен на някой колега който може да се сблъска със моят проблем.Обикновено ние сами нарушаваме азотният цикъл като рязко променяме условията в аквариума(покупка на много рибки,много храна,нови растения,прекалено усърдно чистене на филтъра и др.).И така на въпроса,от 2 месеца забелязвам че на няколко дена водата леко става белезникава,не е абсолютно прозрачна.Аквариума ми е 165литра.Имам 20тина гупи и нормално растения(не съм привърженик нито на много риби нито  на много растения,предпочитам да създам естествена среда,доколкото мога).Държа да подчертая че в тези промени няма никаква цикличност.Филтърът ми е bluwave 05 350л. решавам естествено че е прекалено слаб(макар да съм успявал да подържам в идеална чистота 200л аквариум със 26 скаларии с обикновенна гъба с камъче,то друго преди 20г.нямаше).Да не забравя пусках кислород само през ноща.Та намирам една глава 800л.слагам най-голямата гъба и решавам че проблема е решен.Да ама не след няколко дена пак същото.Решавам да взема крайни мерки,и купувам най-силната помпа за моя филтьр 600л.Едва успях да намаля течението в някакви разумни граници с флейти и какво ли не,и пак си мисля а дано съм решил проблема.
А дано ама надали,след няколко дена пак същото.Тук вече решава че ще намеря проблема на всяка цена.Явно не е проблема във филтрите да ми се нарушава така АЦ.Щом не е проблема в тях тогава къде,заразпитвам съседите и се оказва че енергото спира тока почти всяка нощ от 15мин. до 2-3ч.При което може да си представите какво се случва.Така че си оставих само филтъра махнах главата и пуснах аерация непрекъснато.Включих всичко в ups и остава да се надявам да не спира тока за повече от 2ч.Е да ама днес вече спря за цял ден ,добре че се обади съседката.Та се наложи да излизам от работа ,да чистя филтри и да сменявам вода.Това е моята одисея не винаги е виновна техниката.Ако модераторите решат че темата не и е тук мястото нека да я преместят.Ако решат че е безполезна нека я изтрият.
Поздрави!

_Kirilov

ПОне в София водата малко или много е следена - както да кажем хората от околията дето водорасли текът от чешмите. А точно белезникавата вода ми се получава след смяна на вода или по-скоро леко млечна и изчезва до 1 час след смяна на водата.
А за филтрация имам 6 литра керамика в топ-филтър и една тетра 600 канистър пълен със субстрат про и сиопракс, и не на последно място около 16-8кг лава за грунд 4-7мм което реално ми е най-големия филтър.

През годините назад в които съм сменял не 1или 2 аквариума и от възможно най-лесните до по-капризни риби успеха с отглежането им винаги е бил един и същ от 2 седмици по 6-7 месеца и рибите се споминават. Правил съм си експерименти с честа и по малко смяна на вода , както и рядко (2 седмици по 35-40%) и ефекта е същия. Затова и аз съм на мнение , че в голяма степен всичко зависи от водата от чешмата.