• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 16:56

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

въпрос относно нано аквариум

Започната от the_hutch, 18.05.2010 15:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

the_hutch

Та значи, стартирах Нано аквариум -
д/в/ш - 25/19/15 см.
грунд ситни камъчета
помпичка с гъба от най-малките за 1.20лв
осветление - 8 вата луминисцентна туба.
растения - Ceratopteris thalictroides
                - Taxiphyllum spec. "Flame"
                - Mayaca fluviatillis (предполагам или доста подобно)
                - и две издънки от Лимон

риби        - 2 анцитруса по 3см (с опашката)
                - 2 ред чери

Проблема е ... Mayaca fluviatillis се развиваше добре/ само на осветление/ скаридите също си бяха ОК. Но напоследък (от 2 дни) се навъдиха много "Мъховидни водорасли - Fuzz algae" и прочетох ,че анцитрусите ще се справят с тях, обаче след като ги пуснах,(мислех да не подавам постоянно въздух), единият полудя и буквално иска да изскача от аквариума (само капакът го спира да не изскочи). Ако работи помпата - не го прави тоя номер (поне за сега).

Въпросът ми е: Дали да си преместя рибките в големия аквариум, а тоя да му направя един рестарт и да върна анцитрусите по-късно пак в наното, защото съм ги предвидил за него. Или ако трябва да ги махам, как да се "чистя от тия водорасли" които в скоро време и то много бързо обсебват Наното?

vertigo_26

какъв цвят са водораслите?
Колкото повече,толкова повече!

the_hutch

зеленикави, седят на като в редица по листата на Mayaca и по слтъклото ги има. Иначе ако се гледа малко по отдалече , са като бели мухливи струпвания

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.gwapa.org%2Farticles%2Falgae%2Fimages%2Ffuzz.jpg&hash=45daa7625000951afe0fe6f684181892bfee3113

Ето такова ми е и растението и горе долу това се е получило

vertigo_26

4е светлината не е силна?
: 18.05.2010г 16:04ч
донякаква степен е нормално да ги има6 и се разпространяват на най-осветените места в аквариума.и аз ги имам по валиснеричта,криптокорините,корените и стъклата.намалих на половина осветлението и часовете за светене и почна да се стабилизира положението!кога си стартирал ти?
Колкото повече,толкова повече!

the_hutch

Малко повече от седмица. Осветлението се пада по 1Ват на литър. Мога да му намаля часовете! На колко примерно?

piterd

Привет колега the_hutch,
Анцитрусите ще пораснат. Малък е този съд, ако искаш да се развиват нормално.
И в по голям аквариум (27 л е единия ми) е драма ако спре филтрацията, но това вече си го забелязал по поведението на Анцитруса, така че не спирай помпата.
Вероятно растенията ти изпитват недостиг на определени вещества и за това изпускат други, които стават храна за водораслите. Ако ториш спри ! Ако имаш начин да установиш какво им липсва добави го! Може и с СО2 да опиташ да стимулираш растенията. Биологичната бораба с водораслите може да я проведеш с  молинезия ( аз лично не успях да я накарам да ги яде), но скаридите е добре да са по големи ;-)
Осветлението ти е над 1в на литър. Може да го намалиш (като мощност ) или да сложиш слой водна леща или ричия.
Така ще намалиш и хранителните вещества в водата.
Аз в моя нано аквариум (12л ) практикувам чести смени от по 1-2 л. на два три дни.
И все пак наното е много нестабилна система. Може би е добре да примириш с малко количество водорасли :-)
Поздрави и успех с хобито.

П.П. Докъто пишех ти си сложил и снимка. Според мен въобще не е проблем толкоз скромно количество водорасли.


the_hutch

Идеята за това Нано ми беше - да има повече растения и при силна светлина да се развиват бързо, за да ги прехвърлям в Големия аквариум. А там при по нежни растения и по малки рибите им разказват играта. А анцитрусите няма да са за постоянно в Наното, но дано искарат месец-два, че в големия ще се сблъскат с "големите" а те са към 11-12 см, да не им направят проблем.

Та тогава да попитам друго. Това Нано мога ли да го използвам като развъдник за растения и За какви по точно?

piterd

Ами и аз моя нано с такава идея го направих. Даже торях и СО2 подавах. Обаче като наближи време да ми се раждат скаридки, зарязах идеята за развъдника. Сега отглеждам бебета скариди и няколко мини гупи също новородени. Растенията малко си забавиха развитието, но след два месеца ще ги пооправя.
Харесваш си растения, проверяваш какви условия изискват и почваш. Стига растенията да са сравнително съвместими. В определен момент е добре да преместваш растенията в големия аквариум.
Това  е. Пусни някоя снимка :-)
Поздрави.

the_hutch

Мерси успехи и на вас. Само да се появи фотографа и ще пусна и снимки. (Не че е кой знае колко декоративно  :-[)

И последен въпрос. Ред Черито яде ли ги тия водорасли, защото гледам че сега е налегнала едно листо! Ако е така да наблегна на скаридите?

piterd

Наблюдавай, и ако ги яде наблягай :-)
Ред черито добре подържа аквариума ми. Имам един клон който целия беше в един бял мъх, скоро след старирането на аквариума ми. Почистиха го до блясък :-). В статия към сайта пише че Амано скаридите ядяли този тип водорасли. Възможно е и на черито да му харесат. Възможно е и водораслото да не е точно това, поне при мен (което  обяснява защо молинезията не го ядеше).
От друга страна като я храня с по хубава храна, да не е луда да рупа водорасли :-).  Това му е хубаво на хобито, че винаги може да научиш или откриеш и още нещо ;-)
Поздрави.

митко

За водорасли-водна чума,Сае,но младо,всеки ден смяна на 30%вода,осветлението до 8 часа на ден.Това дава резултат.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

piterd

Цитат на: митко - 18.05.2010 22:50
За водорасли-водна чума,Сае,но младо,всеки ден смяна на 30%вода,осветлението до 8 часа на ден.Това дава резултат.
Мерси колега :-) *OK* това за водната чума го бях забравил. Веднага ще го включа в битката
Поздрави.

митко

Моля,и дай инфо след няколко дни,дали има ефект.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Raven

При положение че си го стартирал скоро,  8 часа на ден са прекалено много особено при толкова силно осветление.

Малките аквариуми са трудни за стартиране и поддръжка, намали осветлението на 4 часа за начало и сменяй ежедневно по малко вода.

Виж тук ако не си я чел.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

mojiganga

Цитат на: piterd - 18.05.2010 16:05
Осветлението ти е над 1в на литър. Може да го намалиш (като мощност ) или да сложиш слой водна леща или ричия.
Така ще намалиш и хранителните вещества в водата.

Искам да попитам- възможен ли е варианта за поява на нишковидни в ричията и лещата, в следствие на това, че 2те се намират на много по- близко растояние от светлината?

Similar topics (5)

38430

Публикации: 5
Прегледи: 2687

26916

Публикации: 5
Прегледи: 6988

26723

Публикации: 9
Прегледи: 5043

58770

Публикации: 17
Прегледи: 10645

56810

Публикации: 5
Прегледи: 2803