• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:29

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Смяната на водата ?

Започната от Ribara90, 15.11.2009 23:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ribara90

Имам 45 литров аквариум в който гледам малко гупи,хелери,данио,молинезии и едно сомче...През лятото подържам температура на водата 25-27 градуза по Целзий....Сега през зимата с награватела им ще подържам потоянна темперетура 22-23 градуса(мисля,че няма да им е студено)..Та да дойдем на същинския въпрос за смяната на водата....Оставям я за 2-3 да се аерира  преди да я сменя(през 10 дни я сменям по 15 литра),но е много студена като престои толкова време(сиг.е под 20гр.)Ще е проблем ли да я затоплям малко преди сложа в аквата !!!  *dontknow*

FHM

Мисля че е напълно ненужно затопляне аериране или каквото и да било след като е престояла на стайна температура поне 1 ден е готова за наливане .

Caxapa

При малки литри незнам но тубите които подготвям за смяна на водата при мен са в стаята поне 36 часа преди смяната и пак са с няколко градуса по-ниска от тази в аквариумите. Общия литраж на всичките ми аквариуми е около 420 литра като понякога добавям още един 60 литров. В стаята температурата не пада под 25-26 градуса.
Няма смисъл да е аерираш и да е затопляш специално освен ако наистина разликата от пясната с тази от аквариумната ти е по-малка от 4 градуса.

HaIr4o

аз пък сипвам по-топла вода и изчаквам да изстине...по-бързо е...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgbirds.com%2Fimages%2Fuserbar.jpg&hash=376d30a5c42be44b4d47f3bbe69e0b6d78975ca3

NO CARRIER

В банята пускам батерията на душа да тече от долната страна. "На ръка" глася температурата и наливам 10л туби от минерална вода.
Източвам водата от аквариумите и наливам тази. До момента няма жертви. Но не гледам и капризни риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Caxapa

Цитат на: NO CARRIER - 16.11.2009 10:50
В банята пускам батерията на душа да тече от долната страна. "На ръка" глася температурата и наливам 10л туби от минерална вода.
Източвам водата от аквариумите и наливам тази. До момента няма жертви. Но не гледам и капризни риби.

Блазе ви на разхищението което правите на топла вода. Верно при нас студената вода си влиза в цената на данъка (тук го плащаме всеки месец) и нямаме студени водомери а един общ за входа или кооперацията. Но топлата вода е майко мила .
  Коко,  от написано останах с мнение, че си наливаш водата без да престои.

valnata

Аз също наливам водата без да престои. Пускам топличка вода, и с един маркуч от мивката на банята направо в аквариума. Жертви от това съм нямал досега. Ако я оставям да престои няма да имам място да се завъртя от туби. Сменям често водата и няма начин да престоява. :-)

NO CARRIER

Цитат на: Caxapa - 16.11.2009 11:11
  Коко,  от написано останах с мнение, че си наливаш водата без да престои.

Нашата не е много хлорирана и за 10тина минути не остава и следа от гадостите. Когато я пусна отдолу, има някаква система от мрежички и решетки (perlator го пишеше на опаковката) и водата се разбива на много ситни капчици и се смесва с въздуха и много бързо се изпарява хлорът.
Освен това сме с газов котел и има топла вода на корем.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Alexfield

И аз не оставям водата да престои.
Седмично сменям около 80-100 литра.
А скоро ще започна да сменям още по 100 литра.
За да правя врътката с престояла вода в момента ще ми трябват 10 шишета по 10 литра, а за в близко бъдеще още 10.
Преди като бях само с един 20 литров аквариум, а после само с един 30 литров, нямаше проблеми да оставям водата да престоява.

П.П. Нямал съм проблеми да наливам вода направо от чешмата. Температурата на новата вода се определя на ръка като плюс-минус 2-3 градуса не са от значение. Никакви странични ефекти не съм наблюдавал, жертви - също никакви.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Caxapa

Така смесваш водата с въздух и вместо да напълниш 10 литра за 2 минути е пълниш за 3 примерно. Но като наливаш прясната вода в аквариума не се отделят мехурчета по стъклата и растенията , че и по рибите? Нали точно поради тази причина трябва да е оставим да престои малко-минимум няколко часа.  Виждал съм подобни снимки на колеги във форума (не са старите вълци) които показват как уж им кипели растенията от СО2. За растенията не знам но за рибите тези балончета-мехурчета са вредни понеже се уврежда и кръвоносната система на рибата. Нещо като газова емболия.
Моля колегите които са запознати с тези особености да ме поправят ако греша или да допълнят още нещо.

Ribara90

Като гледам всички мнения почти различни,всеки прави както намери за добре...Е тогава аз ще си я затоплям малко преди да я сложа...Даже сега след обед ще я сменям че станаха 12 дена вече как не съм я сменял,закъснях малко сега !!!

BOJO

Здравейте,
на 450 л сменям седмично по 200 л. Понякога, като ми е добре и по 2 пъти в седмицата. Източвам с маркуча , измервам и пресмятам източените литри. Пускам водата в банята , като маркуча е закачен на изхода за душа. Източвам около 1-2 кофи , добавям сера акватан или тетра аквасеив в аквариума и пълня с маркуча директно . Не съм имал проблеми.

stenli

Цитат на: Ribara90 - 16.11.2009 12:37
Като гледам всички мнения почти различни,всеки прави както намери за добре...Е тогава аз ще си я затоплям малко преди да я сложа...Даже сега след обед ще я сменям че станаха 12 дена вече как не съм я сменял,закъснях малко сега !!!

Най-малкото, защото всеки аквариум е различен. Степента на залесеност е доста определяща.
Прясната вода при мен отлежава точно 20мин, докато си извърша другите интервенции, като прибавям акватан. Общата температура в аквариума пада с около 2-3градуса, което не ми е направило впечатление да е някакъв проблем. Дори някои от рибките си играят под течащата струя.

vasso

Хах да и моите риби си играят под струята на водата докато наливам. Имам няколко шишета, в които престоява вода и седят в мазето. *JOKINGLY* . Водата е доста хладна но нямам проблеми. Добавям и не престояла вода, като чакам само да излезе хлора- около 5 минути. Ако не е голяма смяната на вода не би трябвало да полепват мехурчета по рибите. :-)

valnata

По моите никакави мехурчета не полепват. Никакви препарати не добавям. Дали вреди не знам но досега жертви след смяна на вода съм нямал. И на нас хората като погледнеш ни вреди всичко наоколо но си живуркаме. :-D Сменявай си смело без да се вманиачаваш. *DRINK*

Similar topics (5)

38231

Публикации: 8
Прегледи: 3326

58175

Публикации: 1
Прегледи: 1602

36043

Публикации: 2
Прегледи: 2187

53905

Публикации: 4
Прегледи: 3042

28857

Публикации: 3
Прегледи: 3421