• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:45

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Рестартиран аквариум

Започната от Rashidos, 20.11.2014 10:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rashidos

Привет. Рестартирах си аквариума (наложи се да го местя в друга стая а и имах доста за чистене по стъклата и по грунда ) 50 литров е и има 2 сомчета 9 хокеики и 6 стъклени тетри
Вторият ми аквариум е в процес на оборудване и нямаше как да държа рибките дълго в друг съд за това ги пуснах след 6 часа
Първите 20 часа водата си беше бистра ( филтърът ми е Eheim pick up 60 промих го и е седял извън аквариума за около 40 - 45 мин) но от тази сутрин водата е леко мътна и има малко пяна на повърхноста) Какво да правя и сериозно ли е положението ? Водата е третирана единствено с tetra easy balance . имам и JBL Denitrol но за да третирам с него трябва да махна рибките за 24 до 48 часа а няма каде да ги пусна :(

Ivan_S

А старата вода какво я направи? Ако си налял чисто нова, значи завъртането на азотния цикъл е започнало наново и е нормално помътняването на водата. Пяната може и да е с биологичен произход ... кой знае  *dontknow*. Някоя снимка няма да е излишна.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Rashidos

На работа съм :( снимки ще кача довечера
Старата вода се наложи да е изхвърля (беже жълтеникава на цвят , не много ,леко жълта) съпругата ми и дума не искаше да чуе да я ползвам пак ( а бях заделил 10 литра) понеже аквариума е вече в стаята на малкия и е лъснат до съвършенство.
В понеделник мислех да засаждам и растения но при това положение не знам дали е добра идея :(
иначе в момента от старите растения съм сложил 4 стръка Маяка флувиатилис
Страх ме е само да не се прецака всичко и да измрът рибките :( Това ми е първия аквариум имам го от година и не е имал никакви проблеми. само че когато го пуснах следвах препоръките от този форум и дори цял месец работи без обитатели

Caxapa

За съжаление си прецакал Азотния цикъл  но сега без излишни ядове  като в самото начало с чести смени на водата, че с толкова риби вътре трябва да балансираш.

Rashidos

Благодаря за съвета . Сменям водата и засега всичко е наред (нямам жертви) сложих и ново осветление че старото беше слабо за растенията. Сега сам на капак с една пура т5 и е доста по силно
Забелязвам обаче че стъклените тетри се стерсират когато го вклучвам сутрин , стрелват се всички на пасаж в дъното. Хокейките не обръщат чак такова внимание на светлината.
Да попитам за 50 литров аквариум 9 хокейки , 9 стъклени тетри и 2 сома Dasyloricaria filamentosa много ли са ?
Растенията са Nuphar Japonica 1 брои , Proserprinaca Palustris 2 броя , Mayaca fluviatilis 4 стръка и един брои растение което взех от зоомагазин но не съм сигурен какво е , прилича на Aponogeton boivinianus

Ivan_S

Цитат на: Rashidos - 25.11.2014 09:13
Да попитам за 50 литров аквариум 9 хокейки , 9 стъклени тетри и 2 сома Dasyloricaria filamentosa много ли са ?

*YES* Мхм, много са. 50 л. са под минимума за 9 бройки хокейки, както и за 9 броя стъклени тетри, да не говорим за общата им бройка. Според изискванията на тези риби и твоя обем, трябва да оставиш не повече 5-7 бройки и то от 1 от двата вида (може би по-добре да останат хокейките) :coffee:.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Rashidos

Все още всичко е наред и водата е бистра. Сменям по 10 литра през ден. Днес или утре ще ми пристигне и торта за растенията. От форума си поръчах PROFITO и   N:P/нитрати и фосфати
Надявам се че правилно съм чел и това е добро решение :)
Дали обаче веднага да започвам да торя ??? за пръв път ще се занимавам с такава деиност ( торене на растения в аквариум) и да не оплескам нещата :)
Днес сутринта мерих параметрите на водата (Ползвам JBL Easy test 6in1)
NO3 - 10mg/l
NO2 - 0mg/l
GH - 8 do 9
KH - 4
PH - 6.8
CL2 - 0mg/l

bunzip2

С торенето изчакай. Също така, ако не подаваш СО2, трябва да внимаваш с дозите. Започни след седмица най-рано, с 1/3 от препоръчаните дози.

На тези тестови, които си правил, изобщо не вярвай. Тест лентите не са точни

petko

Цитат на: bunzip2 - 26.11.2014 10:53
С торенето изчакай. Също така, ако не подаваш СО2, трябва да внимаваш с дозите. Започни след седмица най-рано, с 1/3 от препоръчаните дози.

На тези тестови, които си правил, изобщо не вярвай. Тест лентите не са точни
+1

Цитат на: Rashidos - 26.11.2014 09:22
Днес сутринта мерих параметрите на водата (Ползвам JBL Easy test 6in1)
NO3 - 10mg/l
NO2 - 0mg/l
GH - 8 do 9
KH - 4
PH - 6.8
CL2 - 0mg/l
Ако в Силистра имате такава вода каквато показва теста твърдост и РН,си идеален за растителен аквариум.Не мога да ги приема за верни.

Rashidos

Водата не е от силистра
Патувам с колата до една селска чешма в област разград
Добавям и сердика (слагам и малко JBL Ferpool и я оставям да престои 15- 20 часа)
Слагам и малко Дуловска чешмяна преварена и престояла  :)
Това ми е рецептата
А какви тестове да си взема за да са по точни ??? И да не се с космическа цена де :)

bunzip2

Течен тест за PH ти е напълно достатъчен като за начало.
Ако спазваш редовните смени на вода, както и количеството (минимум 30%, макс 50% седмично), няма да имаш проблеми с преторяване.
Това последното е много важно, щом смяташ да ториш.

Rashidos

Благодаря за съвета. При първа възможност ще си взема Ph тест. А с водата мисля още поне 10 - 15 дни да сменям по 10 литра през ден , два  а след това ще почна със смени от 15- 20 литра веднъж седмично
Това би трябвало да е теста нали ? http://zoomagazin.eu/bg/kategorii/jbl-6065/jbl-ph-test-set-6-0-7-6-test-za-izmervane-ph-to-na-vodata-24946

Ivan_S

Цитат на: Rashidos - 26.11.2014 16:03
Това би трябвало да е теста нали ? http://zoomagazin.eu/bg/kategorii/jbl-6065/jbl-ph-test-set-6-0-7-6-test-za-izmervane-ph-to-na-vodata-24946

Става, но диапазонът, в който мери, е по-тесен. Хваща леко кисела и неутрална/слабо алкална вода, но я мери по-точно, защото стойностите в скалата са през 0.20 единици. Този https://www.sera.de/bg/produkti/in_category/einzeltests-5589/product/sera-ph-test.html например мери рН в границите от 4.5 до 9, ако не се лъжа, не помня точно. Повече стойности отчита, но малко по-неточно, защото скалата е през 0.50 единици.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Rashidos

Ясно ще помисля , ще преспа и утре ще си поръчам
Това че мери 0,50 единици не вярвам да е фатално :)

bunzip2

Цитат на: Rashidos - 26.11.2014 17:21
Ясно ще помисля , ще преспа и утре ще си поръчам
Това че мери 0,50 единици не вярвам да е фатално :)

Изобщо не е. По-важно е да държиш стабилни параметри на водата. Има много растения, които може да отглеждаш при всякаква вода.
Даже ти препоръчвам, първо да зациклиш аквариума, да поизчакаш малко да видиш как е, какво ти харесва и какво искаш да правиш с него после. Според растенията които искаш да отглеждаш, ще си съобразиш другите неща, като светлина, торене и СО.

За да имаш хубав аквариум, не е задължително да мериш, ториш и незнам си кво. Примерно ако заложиш на по-бавни растения, по-слаба светлина ... всичко ще си върви и без да се вкарваш в излишни филми :)
Търпението е много важно, както и да не те напуска желанието.
Много пъти, в стремежа си да направим нещо хубаво, ама по-бързо ... прецакваме цялата ситуация, като избързваме. Това бързането, може би е най-голямата грешка.
За това, не се води от страстите, а от това, което реално изисква аквариума!

Similar topics (5)

23375

Публикации: 5
Прегледи: 3565

58931

Публикации: 8
Прегледи: 4142

58285

Публикации: 9
Прегледи: 2892

49310

Публикации: 12
Прегледи: 4964

46059

Публикации: 32
Прегледи: 9690