• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 18:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем в силикона на шевовете или е нещо друго?

Започната от ekaro, 18.11.2012 23:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ekaro

Привет колеги,

Имам аквариума от 3-4 месеца. Снимам го редовно за да си следя растенията. Аквариума е с вписано дъно: 80х35х45(височина) 10мм стъкло. Наскоро забелязах, че по шевовете са се появили малки бели образувания, но са най - много в шева на предното стъкло и дъното. Не приличат на мехурчета защото не са кръгли, мога да ги оприлича на продълговати цепки. Прилагам снимки.

Много въпроси ми напират в главата кой от кой по неприятни  :-( та помагайте ако сте виждали подобни дефекти като тези на снимките най - отдолу.

Това което най - ме притеснява е, че като гледам останалите снимки от преди месец и повече се вижда как преди ги е нямало т.е. дефектите се увеличават с времето ..... логично е да си помисля, че работа не отива на добре, но все пак да се консултирам, ...

Аквариума е правен във фирма за аквариуми, която е една от известните в София, ... стигнах да питам във форума, защото човека от фирмата бил много натоварен напоследък и не знаел кога ще може да го погледне. А на мене не ми се чака ....

Благодарен ще съм на всички които са виждали подобно нещо и които знаят какво е това да ми пишат какво да правя,







на тази снимка съм сложил маркерчета за да знам до къде е стигнало, ...




vanko77777

Здравей, така като гледам аквариума е тръгнал да се разлепя обади се на този майстор да дойде да го види по скоро че да не наводниш стаята, според мен е некачествен силикон, и маи ще трябва да го разлепяш и залепяш наново но нека и други да си кажат  мнението
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

_Kirilov

Сигурен ли си , че тези малки балончета не са били така от както си го взел ??? Сиреч- при  лепенето да са останали - но чак сега да ги виждаш!!

Peza

Лепенето на аквариуми не ми е професия и има хора тук които ще ти дадат по-точен отговор най-вероятно. Такива продълговати цепки са се получавали при мен при пълнене на аквариума при не добре изсъхнал силикон. Конкретният случай за който говоря всъщност е на една съставна (3 слепени ивици от 4мм стъкло) разпънка. Ако при теб са се появили с течение на времето за мен това е повече от сигурен знак че силикона потдава и аквариумът е тръгнал бавно, но сигурно да се разлепя. Още повече че от снимката така като гледам подава на най-натоварените места - в средата по дължината на стъклото.
Моят съвет е да източиш част от водата, колкото можеш така че да облекчиш "сглобките" докато организираш ремонт/нов аквариум.
Не знам с какъв силикон е лепен, но или е бил некачествен, или от кофти партида за да потдава така. (пак по мойто скромно мнение). Ако бе некачествено залепен още в началото, тези мехурчета щяха да са по цялата дължина на стъклото, а не толкова ясно "градиращи" от най-натоварената зона към най слабо, където до колкото виждам ги няма. Все пак върни времето на зад и провери дали не е бил още "мокър" като си го напълнил.
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

Giorgio_Armano

Това колега не е се е получило в последствие а е станалооще при лепенето,то си личи.
Не бих казал че има място за притеснение,така è бъди спокоен.Но ако те притеснява това...........
разглобяваш тази част на аквариума,почистваш силикона и лепиш наново.Но пак кавам това е при процеса на лепене.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

stilista

За мен тоя проблем се е получил от прекалено тънка фуга и разтягане на силикона от полученото напрежение.Имал съм такъв проблем и решението са разпънки,не е много красиво но заяква конструкцията и съм сигурен че ако не изчезнат напълно поне ще намалеят значително(разтягането на силикона)
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

ekaro

Благодаря на всички които се отзоваха,

Виждам че се очертават двете противоположни мнения, :( което все още не ми помага,

Цитат на: vanko77777 - 19.11.2012 00:19
Здравей, така като гледам аквариума е тръгнал да се разлепя обади се на този майстор да дойде да го види по скоро че да не наводниш стаята, според мен е некачествен силикон, и маи ще трябва да го разлепяш и залепяш наново но нека и други да си кажат  мнението

Ще опитам още веднъж с майстора да дойде и да погледне, въпреки че по телефона ми каза че това било не добре нивелирана конструкция на носещата маса, което аз снощи проверих и според нивелира всичко е почти идеално. Казвам почти защото ако погледна мехурчето на нивелира и чертичките му то на късите страни на аквариума мехурчето е малко напред,
т.е. нещо такова ]  O [.
Ако повдигна нивелира за да изравня наклона се получва по малко от милиметър денивелация?! Коригирах го тъй като краката на масата се регулират, но все пак ... ефекта си остава. Не ми се вярва да е много това отклонение? Какво мислите? Също така нямам и корем по средата на масата.

Цитат на: _Kirilov - 19.11.2012 00:45
Сигурен ли си , че тези малки балончета не са били така от както си го взел ??? Сиреч- при  лепенето да са останали - но чак сега да ги виждаш!!

100% съм сигурен. Нямаше ги в началото. Дори започвам да ги виждам и на страничните шевове но са единични бройки.

Цитат на: Peza - 19.11.2012 06:59
Лепенето на аквариуми не ми е професия и има хора тук които ще ти дадат по-точен отговор най-вероятно. Такива продълговати цепки са се получавали при мен при пълнене на аквариума при не добре изсъхнал силикон. Конкретният случай за който говоря всъщност е на една съставна (3 слепени ивици от 4мм стъкло) разпънка. Ако при теб са се появили с течение на времето за мен това е повече от сигурен знак че силикона потдава и аквариумът е тръгнал бавно, но сигурно да се разлепя. Още повече че от снимката така като гледам подава на най-натоварените места - в средата по дължината на стъклото.
Моят съвет е да източиш част от водата, колкото можеш така че да облекчиш "сглобките" докато организираш ремонт/нов аквариум.
Не знам с какъв силикон е лепен, но или е бил некачествен, или от кофти партида за да потдава така. (пак по мойто скромно мнение). Ако бе некачествено залепен още в началото, тези мехурчета щяха да са по цялата дължина на стъклото, а не толкова ясно "градиращи" от най-натоварената зона към най слабо, където до колкото виждам ги няма. Все пак върни времето на зад и провери дали не е бил още "мокър" като си го напълнил.

Когато взех аквариума от майстора много миришеше на силикон ето защото го оставих да съхне повече от 2 седмици. Докато престана да мирише минаха почти 20 дни. Беше август така че смятам 20 дни са му били достатъчни. Peza, всичко останало което казваш ми звучи доста логично и притеснително и аз съм се насочил към тази теза .... :( но и аз като тебе не се занимавам с лепене ..... 

Благодаря и на stilista и Giorgio_Armano че се опитават да ме успокоят.

Ще наблюдавам дефектите през следващите няколко дни. За сега ме успокоява че е 10 мм стъкло има доста площ все още без дефекти и те са само по средата на шева. Сложил съм с маркер чертички до къде и какво е положението. Ще опитам да накарам майстора да дойде и да си даде компетентното мнение. ще източа и 1/3  от водата (ако става нещо да не са 100 литра поне въпреки че където 100 там и 60  :-! ) .... и ще видим. Ще ви държа в течение.

Още веднъж мерси за помоща !!  *thanks


Niikii

Вижте на снимките забелязва се че мехурчетата са точно по средата на стъклото. Знаем че там е и най-висок модула на деформация в стъклото.

stilista

Колега,ако можеш измери напречно/ширина/от двата края и средата за да стане ясно дали прави"тумбак" и от там и напрежение на силикона.От лоша нивелация също може да е както е казал майстора.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

ekaro

Цитат на: stilista - 19.11.2012 11:22
Колега,ако можеш измери напречно/ширина/от двата края и средата за да стане ясно дали прави"тумбак" и от там и напрежение на силикона.От лоша нивелация също може да е както е казал майстора.

- Довечера ще премеря и като размери, но прави тумбак, защото като сложа на предното стъкло права алуминиева либела и се вижда че в двата края страните на аквариума са по навътре от средата на стъклото.

- Има денивелация по късите страни, която е по малка от половин милиметър. Еднаква е и за двете къси страни, т.е. аквата е малко (с 1/2 мм) наклонена на пред. Може ли да е от това? ... направо не ми се вярва ...  :-!

stilista

Както се казва всичко е от значение.
Поне вече знаеш къде е проблема и че не е фатален което е най важното.Аквариума трябва да има перфектна нивелация,дори тези 1-2мм са отзначение.Едни напречни и надлъжни разпънки и се наслаждавай на хобито  *DRINK*
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Асен Евгениев

Цитат на: ekaro - 19.11.2012 11:29
- Има денивелация по късите страни, която е по малка от половин милиметър. Еднаква е и за двете къси страни, т.е. аквата е малко (с 1/2 мм) наклонена на пред. Може ли да е от това?
Със сигурност не е от това.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

_Kirilov

Виж  - снимай шевовете които те притесняват и примерно след седмица ги снимай пак . Даже ако ти се занимава наложи 2-те снимки или преброй балончетата. Ако щеш дори и всеки ден го снимай - освен ти самия друг не може да ти каже - то се е видяло , че са различни мненията.

ekaro

Цитат на: _Kirilov - 20.11.2012 00:00
Виж  - снимай шевовете които те притесняват и примерно след седмица ги снимай пак . Даже ако ти се занимава наложи 2-те снимки или преброй балончетата. Ако щеш дори и всеки ден го снимай - освен ти самия друг не може да ти каже - то се е видяло , че са различни мненията.

Много добро предложение, Мерси. Аз дори съм започнал да действам в тази насока. Очертал съм сектори за да ми е по лесно, и всяка вечер правя по една снимка. После сравнявам ... имам ли избор ... пред мисълта за 100 литра на пода  *NO*

За различните мнения аз го очаквах, по скоро се надявах ако някой е имал подобен случай и вече е виждал такива дефекти да каже направо какво да очаквам, ..... ама явно или съм първия или останалите с такива дефекти не са ми видели поста. Както и да е.   

Пратих снимките на майстора ... уж щеше да се обади като ги види, ..... ама може да е бил зает ..... *dontknow*

stilista

Цитатнадявах ако някой е имал подобен случай и вече е виждал такива дефекти да каже направо какво да очаквам, ..... ама явно или съм първия или останалите с такива дефекти не са ми видели поста.
Това което съм го написал по горе е точно от горчив опит и съм го виждал на моя аквариум.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Similar topics (5)

27187

Публикации: 17
Прегледи: 6117

55618

Публикации: 12
Прегледи: 3513

48165

Публикации: 5
Прегледи: 3227

39524

Публикации: 16
Прегледи: 8110

55342

Публикации: 11
Прегледи: 4301