• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моля за съвет

Започната от marmota12, 12.10.2015 18:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

marmota12

Здравейте..имам 60 литров аквариум със филтър,аератор, всичко както си му е реда(функционира вече повече от половин година).  Гупите се размножиха и понеже мен ми е жал за малките-реших да ги отделя. Нямам родилка за рибки - Видях в ютиб, как някакъв си е отделил малка част от аквариума с нещо като пластмасова дъска. Реших да пробвам нещо подобно, само че с дъска от шперплат, измих я хубаво и я поставих с цел да направя нещо като родилно едва ли не. За миг не ми мина през ума, че ще замърся водата - на другата сутрин от кристално чиста - беше като бяла мътилка, миришеща на градска тоалетна. Тогава осъзнах каква глупост направих. Разбирам че съм вкарала вредни микроби.Смених 50% от водата, но все още е бяла мъгла, наясно съм че ми е заминал азотния цикъл, но ме гложди дали постъпих правилно като смених 50% от водата и дали нетрябва пълен рестарт.
Моля за компетентно мнение.
Благодаря ви !!

niky

Ще се оправи аквариума, остави го. Сменяй всеки ден по 10-20 % и после си сменяй нормално, на седмица.
Просто шперплата не е за вода, има си родилки за целта.

novakaaa

Микробите са най малкият проблем шперплат и други пресовани дървени материали обикновено съсдържат доста лепила в себеси.Смени цялата вода за да не се натровят рибките и стартирай на ново това е най-разумното действи.Но ми се струва че имаш предвид фазер или MDF,но и в тях има лепила.

Caxapa

Цитат на: novakaaa - 12.10.2015 21:14
Микробите са най малкият проблем шперплат и други пресовани дървени материали обикновено съсдържат доста лепила в себеси.Смени цялата вода за да не се натровят рибките и стартирай на ново това е най-разумното действи.Но ми се струва че имаш предвид фазер или MDF,но и в тях има лепила.
Не давай погрешни съвети!  Ники е казал: Всекидневни смени в малки количества. При смяна на цялото количество вода ще се прецака Азотния цикъл. 

novakaaa

Просто споделям за съдаржанието на тези матерали,ако смятате че не е вредно ок :).

Similar topics (5)

25920

Публикации: 5
Прегледи: 3481

53455

Публикации: 20
Прегледи: 7689

42624

Публикации: 4
Прегледи: 4018

33870

Публикации: 17
Прегледи: 11877

23414

Публикации: 6
Прегледи: 2915