• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.07.2025 09:14

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Методът Валтстад Waltstad method

Започната от papura, 27.05.2013 12:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

papura

   Здравейте колеги!
   От скоро прочетох в интернет за метода Валтстад за управление на аквариума. Най-общо включва принципа за минимална намеса и саморегулиране от обилно присъствие на подходящи растения като главен филтър, никакво торене, с изключение от изходеното от рибите, минимална филтрация - само механична с гъба, всикчо това основано на богат грунд от обикновена (не обогатена с торове) почва за растения, като опция добавка глина, и покривка от чакъл и пясък. Стабилизация на показанелите с поставяне на корен и варовик - корал. Хората се хвалят, че опресняват водата в аквариума си на три или шест месеца без отклонения от показателите. Някой опитвал ли е това. В U tube има много клипчета.
   Естествено няма възможност за по-капризни растения, но това е на цената на липса на СО, броене на мехурчета, главоболия с РН и капкуване с торове, да не забравяме и водорасли...
   Като се замисля, от години в родния ми град родителите ми хранят няколко рибки в малък аквариум, където Криптокорината ми вирее отлично като в джунглата почти без допълнително осветление, само с хранене на рибите. водата опреснявам на три-шест месеца. Последния път като видях аквариума се учудих като видях размера на молинезията - не знаех, че растат толкова едри и то в около 20лт. А пък докато не си взех нов аквариум, който е в мястото където живея сега, не знаех какво е черна брада! Всъщност не съм измервал показателите на водата в малкия аквариум.
40l, молинезии

cantiga

Всъщност методът се казва Walstad, кръстен на създателя си Diana Walstad. Аз притежавам книгата й, в която тя го описва. Интересна концепция, но както сам казваш тя води до създаването на определен тип аквариум.  :-) От доста време се каня да синтезирам нещата в една статия (или няколко), ще видим кога ще стане.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F9sbbwy.jpg&hash=1cd6203f743b2af7121eb7b163252082367e92db
Поздрав!
Светослав

mollies

Здрасти колега,

От години съм привърженик на концепцията, описана от Даяна. Малкият ми аквариум е стартиран преди грубо десетина години, тогава още не бях чел книгата, но гледайки статиите тук и четейки по други места желанието ми да не сменям вода се реализира :) При мен основната разлика спрямо нейния подход беше, че имах по-силна филтрация и нямах подложка на грунда. За тези години явно се е случило някакво "почвообразуване", макар и да не е особено близо до състава на почвата по принцип, но върши работа, ако само бучна с пръст дъното се вдига облак :D Съветвам те ако разбираш английски да прочетеш и препрочетеш книгата - всичко е перфектно обяснено и не се изисква практически никаква база знания по химия и биология - съответно ако нямаш базата четеш внимателно, ако я имаш малко по-бързичко. Резултатът ще бъде, че ще имаш един изключително стабилен аквариум, на който много трудно би могъл да влияеш - в голяма степен той ще диктува какво да гледаш вътре, промените стават бавно. Моята вода например, макар че живея в София и от чешмата е много мека (kH < 4) години беше с pH 8.0.
Има още нещо, което харесвам на този тип аквариуми, освен това, че са лесни за поддръжка, добри за обитателите и имат естествен вид - те съвсем в реда на нещата те карат да гледаш "по-лесните" видове риби и растения, а винаги съм смятал, че един вид рибки, които трудно виреят в аквариум, просто не е толкова добра идея да се отглеждат по принцип - трудно е да са "щастливи". А ние всички обичаме щастливи рибки :)

Единственият проблем, който до сега съм срещал, е реализиране на килимче с нещо различно от мъх. Но и да си призная съм правил само един опит :) Така че той е по-скоро на теоретично ниво.

Ще следя темата ти с интерес, за да видя как ще се развият нещата при теб и какъв поглед ще добиеш върху акваристиката :)

TiratroN

Интересна идея. Може би с правилната подготовка , може да се направи такъв аквариум. Аз с моя сменям вода всяка седмица. Понякога пропускам или закъснявам, но ако не сменя водата три седмици и рибите се спукват да се разболяват. Говоря за Трихогастери.

skorpi_zoo

 Знам че темата е стара,но ми се върти нещо в главата.
Искам да попитам има ли някой превод на книгата или ел.издание кадето може да се прочете?
Ако го хвана тоя Мърфи...

mitaka_yakov


skorpi_zoo

Извинявяй,ама нещо не схванах?  :buff:
Ако го хвана тоя Мърфи...

Асен Евгениев

Цитат на: papura - 27.05.2013 12:22
  Хората се хвалят, че опресняват водата в аквариума си на три или шест месеца без отклонения от показателите. Някой опитвал ли е това.
Случвало се е да не сменям вода по 3-4 месеца, без никакви последствия. Практикувам
метода, без да съм чувал за него. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Да де, това с несменянето на вода по няколко месеца важи за абсолютно стабилни  и балансирани аквариуми, макар сега  не бих рискувал с подобни опити.

Асен Евгениев

Цитат на: Caxapa - 18.01.2014 12:13
абсолютно стабилни  и балансирани аквариуми
Точно за такъв говоря, иначе и аз не бих рискувал.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

skorpi_zoo

Аз се чудя дали да не направя един рестарт,но  искам добре да изуча методиката. Мисля аквариума да е пълен с 9-10 вида Криптокорини и няколко бройки Данио розово със слабо осветление и т.н.
Но наистина първо искам да прочета материали.
Ако го хвана тоя Мърфи...

mitaka_yakov

Цитат на: skorpi_zoo - 17.01.2014 22:39
Извинявяй,ама нещо не схванах?  :buff:

Колегата е написал,  че е гледал в youtube и поисках линк, но явно не е влизал скоро във форума  :-)

M14iro

skorpi_zoo,книгата все още няма бг превод...няма кой ,иначе  е написано всичко подробно.

Ето тук има малко матеряли и клипче от youtube за метода на   Diana Walstad  http://www.aquabotanic.com/?tag=walstad-method

cantiga

Ако някой иска и подбира нещо от немски мога да сканирам книгата, показана от мен по-горе в темата. За преводи обаче нямам време. :(
Поздрав!
Светослав

skorpi_zoo

Цитат на: M14iro - 19.01.2014 15:21
skorpi_zoo,книгата все още няма бг превод...няма кой ,иначе  е написано всичко подробно.

Ето тук има малко матеряли и клипче от youtube за метода на   Diana Walstad  http://www.aquabotanic.com/?tag=walstad-method
*privet*
Ако го хвана тоя Мърфи...