• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Карантинен аквариум

Започната от petiofinoza, 25.02.2010 20:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

petiofinoza

Извинявам се предварително ако мястото на темата не е тук  и ако въпросът ми ви се стори абсолютно малоумен! Вече съм решена всичко да преминава през карантина преди да го вмъкна в аквариума ми.  Обаче нямам идея какво трябва да съдържа един карантинен аквариум ?! Имам под ръка 20 литров (моят иначе е 40 л), но нямам никакви помпи, филтри и т.н. И не ми е ясно той постоянно ли трябва да си седи някъде пълен с вода и да "чака" риби или растения  :-|  или да го пълня когато се наложи. Трябва ли да се сипва нещо по-срециално  - напр.Нитривек, нещо калиев п. Де да знам. Колко най-малко време трябва да седят рибите в него ? *dontknow*  Или  за растенията си важи това потапяне в 1 част белина и 20 части вода?

митко

Здрасти,карантинният аквариум трябва да го имаш задължително.Не е нужно да е постоянно пълен.Когато вземеш нова риба просто го напълни с вода от основния като смениш 20-30 процента от водата.Профилактично слагаш малко малахитово зелено ,но много малко едва да оцвети.Пускаш си рибките и  чакаш две седмици за обезпокоителни признаци като налепи,бели точици,слепване и  или гниене на плавници,и др.В карантинният аквариум трябва да имаш помпа само с камъче на голо дъно,нагревател желателно с термореле за да подържа еднаква температура винаги,термометър за да я следиш/температурата/.Никаква аранжировка за да можеш да си сифонираш и чистиш лесно.Това разбира се,се отнася за рибки които не изпитват остра нужда от укрития.Ако са такива рибките ти препоръчвам пвц тръба.Размера и литража е според рибите.Растенията може да ги дезинфектираш веднага със слаб разтвор на калиев перманганат,изплакваш много хубаво и в аквариума.Надявам се да съм помогнал.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

petiofinoza


Ицо

Малахитово ... а ... ?!?
Камъче с гъба и си стои с вода, не празен.
Две седмици са нищо, минимум месец е карантината.
По книга е 40 дни карантината.
Препарати само при конкретни показания се слагат.
:duvar:

discus

Цитат на: Ицо - 02.03.2010 10:15

Две седмици са нищо, минимум месец е карантината.
По книга е 40 дни карантината.

Та кои паразити имат такъв жизнен цикъл казваш. ;-)

Ицо


discus

Цитат на: Ицо - 02.03.2010 10:28
Блатния молец  ;-)

И колко често си го засичал в тропически аквариум. *dontknow*

Ицо

Цитат на: Ицо - 02.03.2010 10:28
Блатния молец  ;-)
Майтап бе Уйли :-)
По логиката за цикъла и три дни шъ са достатъчни.
Някои патогени са в латентен стадий и е нужно мааалко повечко време.
Руски източници препоръчват 40 дни. Склонен съм да се уча от тях.
За мен съм си приел като правило - поне месец.
За тоя период каквото има да става, става.
Особено при по-ниски температури, нещата са по-бавни.
Ихтио съм хващал на трета седмица, та така ...
*DRINK*

discus

Цитат на: Ицо - 02.03.2010 13:27
Майтап бе Уйли :-)
По логиката за цикъла и три дни шъ са достатъчни.
Някои патогени са в латентен стадий и е нужно мааалко повечко време.
Руски източници препоръчват 40 дни. Склонен съм да се уча от тях.
За мен съм си приел като правило - поне месец.
За тоя период каквото има да става, става.
Особено при по-ниски температури, нещата са по-бавни.
Ихтио съм хващал на трета седмица, та така ...
*DRINK*

АЛФ като се изхвърляш с 40 дни се обосновавай. Всеки паразит си има жизнен цикъл, който на всичко отгоре се влияе и от температурата. Най-често при новозакупени риби се сдобиваме с ихтио(жизнен цикъл 4 седмиципри 21 °C , 5 дни 27 °C). За три дни никой не е споменавал, най-често крантина се прави за около 3 седмици, над този период в повечето случаи си е губене на време.Айде със здраве. *DRINK*

Ицо

40 дни съм срещал като препоръка и в едни вехти книжки.
Просто наблягам на факта че две седмици не е достатъчно.
Месец си е баш казах май.
И да не съм голословен, едно цитатче:
"    Обычно ветеринары рекомендуют карантинировать аквариумных рыб в течение одного месяца. При этом рыб специально ничем заранее не обрабатывают, а просто ждут не проявятся ли те или иные заболевания. Такой карантин можно назвать пассивным. Беда в том, что рыбы могут носить возбудителей болезней бессимптомно (быть скрытыми носителями инфекции). Такие рыбы совершенно спокойно проживут месяц в изоляции оставаясь с виду здоровыми, а затем все равно заразят старожилов аквариума. Чтобы этого не произошло, во время карантина надо проводить лечебно-профилактические обработки рыбок и растений. Отсюда становится ясно, что организация эффективного карантинирования рыб не такое уж простое дело. Этот раздел нашего сайта призван научить аквариумистов-новичков тому, как правильно провести карантин."
И ний сме чели нещичко.
Поздрав най-сърдечен...
*DRINK*

Ако на някой му са нужни подробности - http://www.vitawater.ru/aqua/ill/karantin/karantin.shtml
: 02.03.2010г 15:03ч
Цитат на: discus - 02.03.2010 14:33
Най-често при новозакупени риби се сдобиваме с ихтио(жизнен цикъл 4 седмиципри 21 °C , 5 дни 27 °C).
И ся като се замислих, викаш 4 седмици при 21 гр.
Паразита завършва цикъла и заразява здравите риби.
Следователно при здравите до сега риби няма изявена картина на заболяването.
Демек за нас са си здрави. Пускаме си ги в общия и след още една седмица ...  =-O
С дискусите може и да си греете повечко, но масово не е над 23-4 температурата.
O:-)

discus

Цитат на: Ицо - 02.03.2010 15:01
40 дни съм срещал като препоръка и в едни вехти книжки.
Просто наблягам на факта че две седмици не е достатъчно.
Месец си е баш казах май.
И да не съм голословен, едно цитатче:
"    Обычно ветеринары рекомендуют карантинировать аквариумных рыб в течение одного месяца. При этом рыб специально ничем заранее не обрабатывают, а просто ждут не проявятся ли те или иные заболевания. Такой карантин можно назвать пассивным. Беда в том, что рыбы могут носить возбудителей болезней бессимптомно (быть скрытыми носителями инфекции). Такие рыбы совершенно спокойно проживут месяц в изоляции оставаясь с виду здоровыми, а затем все равно заразят старожилов аквариума. Чтобы этого не произошло, во время карантина надо проводить лечебно-профилактические обработки рыбок и растений. Отсюда становится ясно, что организация эффективного карантинирования рыб не такое уж простое дело. Этот раздел нашего сайта призван научить аквариумистов-новичков тому, как правильно провести карантин."
И ний сме чели нещичко.
Поздрав най-сърдечен...
*DRINK*

Ако на някой му са нужни подробности - http://www.vitawater.ru/aqua/ill/karantin/karantin.shtml

Ти хубаво наблягаш ,ама гледах и отричаш прилагането на препарати, та се чудех това рускоезичното дали си го разбрал като хората. Нямам нищо лично против мненията ти , но щеше да е по-добре да напишеш на български това което си прочел дословно.
А именно за активна и пасивна карантина или иначе казано с прилагане на медикаменти или без. И съответно какви резултати можем да очакваме.
ЦитатТакие рыбы совершенно спокойно проживут месяц в изоляции оставаясь с виду здоровыми, а затем все равно заразят старожилов аквариума
Ето едно важно изречение, месеца може да се окаже и недостатъчен за разни неща. *DRINK*

Ицо

Ще се консолидираме за срока май.
На руски ако не ти е ясно нещо с удоволствие ще преведа.  :-)
Става дума за "пасивен" метод без препарати.
Пускаме си рибките и си ги наблюдаваме само.
Та аз си държа на моя месец, пък вие си карантинирайте за две седмици,
което си е нищо според мен.
Апропо ихтиото на третата седмица го пипнах при 26 гр.
:popcorn:

митко

Ицо,виж сега,аз когато не съм на ясно или не съм пробвал не се обаждам.Съвета който съм дал се основава на опит.Когато човек даде някакъв съвет се предполага,че е наясно но ако разчиташ на вехта литература и отричаш изпитани методи грешиш.Със здраве. :-)
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Ицо

Цитат на: митко - 02.03.2010 18:31
Ицо,виж сега,аз когато не съм на ясно или не съм пробвал не се обаждам.Съвета който съм дал се основава на опит.Когато човек даде някакъв съвет се предполага,че е наясно но ако разчиташ на вехта литература и отричаш изпитани методи грешиш.Със здраве. :-)
Мисля си че съм горе-долу наясно и тогава пиша. ;-)
За моя опит от къде съдиш, не съм споменавал?
Информацията от вехтите книжки е сверена с изпитаните методи и повечето случаи е много ценна. Има достатъчно написано по въпроса.
Поназнайвам малко и от патогени, цикли и клинична картина.
Последно говоря от опит 2-3 седмици е малко.
Ем със здраве!
Боби... *dontknow*

митко

Ицо,не си ме разбрал.Не исках да кажа,че ти не разбираш или не си наясно,а само това ,че не бих дал съвет ако не съм го изпитал.Цялата тази работа няма нищо общо с теб,нито с опита ти,визирах изцяло себе си .А относно вехтата литература съм прав.Кажи в колко вехти книжки се споменава за тропическа форма на ихтио,а да не говориме колко се промени качеството на питейната вода,която престояла или не, сипваме в аквариумите си.Нещата които ще прочетеш в една такава книжка могат да ти помогнат да започнеш аквариум,тоест да го напълниш и аранжираш,но не и да го подържаш.Смятам,че обмяната на опит е най-ценна в такъв момент.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

Similar topics (5)

41099

Публикации: 8
Прегледи: 5374

29964

Публикации: 12
Прегледи: 5639

22648

Публикации: 7
Прегледи: 3376

1694

Публикации: 13
Прегледи: 6983

54978

Публикации: 10
Прегледи: 4467