• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 15:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво не е наред?

Започната от imarkov, 27.08.2011 11:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

imarkov

Здравейте,

Търся съвет какво не е наред с аквариума - растенията ми не вървят добре, анубиасите позеленясаха и листата им гният. Плаващите растения - тия от снимката прежълтяха, станаха чупливи и се наложи да ги изхвърля. Вижте снимките и моля за съвет.

Аквариума е 100 л. сменям по 10-15 лв. вода всяка седмица. Не използвам никакви "подобрители" за вода и растения. Риби - хелери и молинезии.


















Благодаря!

Ribarche

Като начало мисля , че проблемът идва от осветлението , на мен ми се струва , че е крайно недостатъчно за този обем . Дай малко информация за това колко често храниш с какво храниш , сифонираш ли, колко часа светиш , какво ти е осветлението , кога е стартиран аквариума ?
На снимките , аз не успях да видя дали ризомата на анубиасите  е зарита под грунда или не , също така каква е фракцията на грунда ?

tolbuhinskiq

Тези зелени точки по листата на анубиаса са ксенококус и се получават когато то е изложено на пряка светлина.анубиаса не е от светлолюбивите растения и предпочита по сенчести места.А за роголистника,преди и при мен така пожълтяваше когато го бучна в грунда.остави го да плава свободно на повърхноста и мисля че няма да имаш проблем с него!

iek

Цитат на: Ribarche - 27.08.2011 12:03
осветлението , на мен ми се струва , че е крайно недостатъчно за този обем
+1
Или по-добре махни това "осветително тяло", че да може да влиза поне малко слънце в този аквариум.

imarkov

Цитат на: Ribarche - 27.08.2011 12:03
Като начало мисля , че проблемът идва от осветлението , на мен ми се струва , че е крайно недостатъчно за този обем . Дай малко информация за това колко често храниш с какво храниш , сифонираш ли, колко часа светиш , какво ти е осветлението , кога е стартиран аквариума ?
На снимките , аз не успях да видя дали ризомата на анубиасите  е зарита под грунда или не , също така каква е фракцията на грунда ?

Храня рибите веднъж дневно с хоби микс - микс люспи. Не сифонирам, но оставям помпата на макс за няколко часа преди да я почистя. Осветлението е 15 вата дейлайт 750 лумена, свети от 8.30 сутринта до 8.30 вечерта. Аквариума е стартиран преди 2 месеца.

Ризомата е малко над грунда - едър кварцов пясък.

Ribarche

Проблемите ти идват от осветлението колега , с 15 вата ....на 100 литра няма как да отглеждаш растения . Според мен ако дължината на аквариума позволява 2 или 3  Т5 24вата-549мм  ще са достатъчни за този обем и ще можеш да гледаш повечето растения  , също така мисля че доста продължително осветяваш аквариума над 10 часа просто е безсмислено да светиш . Има готови аквариумни осветления с PL или Т5 разгледай из онлайн магазините , те са съобразени с дължината на аквариума .
Като избереш нещо може да пишеш отново да видим дали ще ти свърши работа  *DRINK*

M14iro

Сменяй по 30-40л. вода на седмица. Ако имаш сифон, не сифонирай, а само обирай изгнилите листа и каквото има отгоре по грунда.За 100л. акв. ти трябва поне 50в. осветление.Може би аквариума ти е с дължина 70 или 80см. Може да сложиш и 3бр.лампи т8 - 18в. те са със дължина 60см.

imarkov

Цитат на: M14iro - 28.08.2011 17:07
Сменяй по 30-40л. вода на седмица. Ако имаш сифон, не сифонирай, а само обирай изгнилите листа и каквото има отгоре по грунда.За 100л. акв. ти трябва поне 50в. осветление.Може би аквариума ти е с дължина 70 или 80см. Може да сложиш и 3бр.лампи т8 - 18в. те са със дължина 60см.

80 x 40 x 40 е аквариума, тази седмица ще проверя какво се предлага по местните акваристики за осветеление. Факт е, че лампата, която ползвам в момента е стара, а те прегарят и трябва да се сменят често, както разбрах.

Асен Евгениев

Цитат на: imarkov - 28.08.2011 21:53
лампата, която ползвам в момента е стара
Отива на боклука. На растенията им трябва време за адаптация, но с това осветление...
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

radiano188

здравеите моят аквариум е  40л и имам обикновена 18W лампа но и при мен растенията умират  :ranting:
бихте ли помогнали и на мен моля  :-) :-)

Boromir

Цитат на: radiano188 - 23.11.2011 21:31
здравеите моят аквариум е  40л и имам обикновена 18W лампа но и при мен растенията умират  :ranting:
бихте ли помогнали и на мен моля  :-) :-)

Смени си пурата със специализирана за растения (например Sylvania Gro Lux е най-евтиният вариант) и започни да използваш някакви аквариумни торове.
Shrimp Breeding Lover

M14iro

 radiano188, до колкото виждам, лампичката няма рефлекторчи.  :-) Кажи нещо повече за аквариумчето.

agape

Според мен основния проблем не е в светлината а в състава на водата. Много често при преместването на растенията от един аквариум в друг се получава подобна ситуация. А и кварцовия пясък не е най-подходящия грунд за растения. По-добре е речен пясък. Аз имам анубиас, който не е на сянка а има поне 500 листа. https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F72u26q.jpg&hash=1735292d4d2372b744ab423f108fd8bbc98ebbbe

radiano188

Аквариума ми  тогава беше новостатиран (на един месец) и всичко измря  :ranting:
вече е на горе долу на  2 месеца и всичко си пуска корени за което съм много доволен  :-)

извинявам се за лошата снимка

Similar topics (5)

47754

Публикации: 10
Прегледи: 4556

31912

Започната от chimotoki


Публикации: 4
Прегледи: 2588

55220

Публикации: 14
Прегледи: 4045

35178

Публикации: 9
Прегледи: 3841

22999

Публикации: 42
Прегледи: 11436