• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
07.05.2024 18:51

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Унила нова златна рибка - воална телескопка

Започната от belika, 17.11.2014 15:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

belika

Здравейте и тук! Най-накрая, не без чужда помощ, успях да се регистрирам във вашия форум. *bg*

Моля за помощ и съвети от по-запознати с воалените рибки, и ако има такива конкретно с воалените телескопки.

Ще постна нещата, които написах за описание на проблема ми от един друг форум, където отговор не получих. Все пак мога да кажа, че рибката днес е малко по-добре, но осъзнах нов проблем - помпата й пречи много, защото я дърпа по течението, което създава. Като я изключа си плува по-координирано, но ме е страх да я изключвам за дълго.

ЦитатИмам рибки от 2 месеца, 3 бяха, от които една блак моор, 1 бяла фантайл и 1 оранжева фантайл, последната е най-мъничка. И трите са малки, под 5 см. телцата, много жизнени и щастливи, живеят в 50 л. аквариум с филтърна помпа, хубава лампа, която им свети по 8 ч. на ден, и растение тревичка - рогоносец май беше, която им е много вкусна, сменям редовно водата, сипвам акуалини био шампоан + полезни бактерии сера, храня ги с храна за златни рибки сера.

Всичките ми рибки са с двойни опашки и не особено бързи в движенията.

Вчера купих четвърта приятелка, отдавна търсех истински дългоопашата воална златна рибка. намерих една единствена, беличка, с многооо дълга опашка спрямо телцето, с размер приблизително като моите, но с огромни телескопски очички, от които едното оче по-голямо от другото. Взимайки я, мислех, че ще я спася от пренаселения аквариум и нападенията на другите рибки в магазина. За съжаление откакто я взех - вчера на обяд, по съвет на специалиста от магазина - темперирах водата - пускайки рибката заедно с пликчето в аквариума и после скъсах пликчето и пуснах рибката. Тя обаче е много унила, днес сутринта нахраних рибките - а новата си седи като препарирана в единия ъгъл и почти не мърда, изобщо не стигна до храната.

Отделих я с кепчето като наточих половината вода от аквариума, и другата половина престояла 24 ч. на стайна температура вода и я сложих в 5 л. мини аквариум на саме. Сложих й храна за златни рибки съвсем мъничко - но тя отново не я погледна. Два часа по-късно й пуснах няколко зрънца чернодробна храна, и чак тогава хапна мъничко. Сега - в малкия аквариум поне мърда и плува, в големия беше ужасно жалка в ъгъла като препарирана, а другите си плуват и си се радват...

Дали ще оживее? Много ми е мъчно. В магазина ми казаха, че такава й била породата - двоен инвалид, опашката й тежи с огромните си размери, перките висят и не може да плува, за капа очичките й са съвсем недоскив...

Много е красива :scare2: А в магазина ми казаха, че нямало нужда да я осамотявам - да си живеела направо в големия аквариум с компанията...

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2Fs1%2F4061%2F034366281.jpg%3Fr%3D0&hash=0004eb61ca4788b5998d26f333135ab5a9dd35d3
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2Fs1%2F4061%2F034366282.jpg%3Fr%3D0&hash=67e84572878e3d43527fd61444facc35c1a7b5aa
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2Fs1%2F4061%2F034366283.jpg%3Fr%3D0&hash=8da402b6c7c11ed71b5fad372c10494de02ad471

Ето снимки на рибката:

и после:

ЦитатНикой не се включи с мнение или съвет.  :dontknow: Много съм притеснена да не сбъркам с нещо и прекрасната красавица на не оцелее.

Вчера през деня беше по-активна, днес отново смених 1/3 от водата в аквариума. Сутринта мислех да я отделя отново в малкия съд, за да я нахраня на саме, но тя не пожела като видя мрежичката, а и ме беше страх с тези прехвърляния да не контузя перки, опашки и очички. Оставих я при другите и опитах да я нахраня мъничко отделно в другия края на аквариума, ами хапна малко, но доста по-малко от другите, много е по-бавна и се затруднява да стигне до храната, а и изобщо да я види. Другите рибки налазиха и доядоха всичко.

Мисля, че е анорексична от недохранване, ако успее да похапне поне седмица редовно - сякаш ще се подобри, но дали ще дойде момент, в който да е равностойна на другите 3 бройки в аквариума? :(

Добавям, че не съм ползвала формата за описание на проблема ми - защото проблемна е рибката - новата воална телескопка, другите са си екстра.

Иначе аквариумът е от по-малко от месец, сменям половината вода на седмица, като последните дни - я смених през 2 дни пак само половината, грунд имам от морски камъчета, изварени и единствено растение роголистник. 2 шампоана за пречистване на водата и втори с полезни бактерии, маркови. Има помпа за до 60 л, с филтър, вътрешна, и вкарва мехурчета от горе. По случай воланата намалих помпата на минимум, има и лапма.

Моля за съвети. Дали да взема аквариумна сол, някой познат ми предложи да опитам?
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Ivan_S

От цялото обяснение аз лично почти нищо не разбрах  *dontknow*. Рибата не яде, бавна е и е "анорексична" (такова понятие при рибите не съм чувал, може и да има). Имам някои съмнения за наличието на азотен цикъл в твоя аквариум, т.е. мисля че няма такъв. Обърна ли внимание какво беше състоянието и поведенето на рибата в магазина? Ако там е била ОК, значи при теб нещо не е в ред и най-вероятно е кофти параметри на водата и/или стрес. Принципно рибите са лакоми животни и отказът за прием на храна често е свързан с някакъв проблем - или стрес, или заболяване. Пак казвам, при такова описание, на мен лично ми е трудно да предполагам каквото и да е, какво остава да се даде съвет. Колегите, ако могат да са по-адекватни, да заповядат :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Caxapa

Ще подкрепя колегата в мнението му и ще добавя, че тук имаме едно изкачащо меню в ляво на екрана. Там има подменюта с теми важни за начинаещите акваристи. Описание за Азотен цикъл и как се заражда е описано там, както и много други съвети за отглеждане на рибите. Също така има и профил за много видове риби и описание как се отглеждат в домашни условия и какви изисквания имат.
Ако след всички тези  теми  изчетени от теб възникнат въпроси, ще отговаряме и помагаме с насоки и съвети.

belika

Значи:

- рибата яде, но много бавно фокусира храната и трудно стига до нея. вчера отказа да яде храната за златни рибки, яде само чернодробна, но с удоволствие и малко бланширан спанак. Днес се оказа, че яде и храната за златни рибки. Просто й е по-трудно да хваща люспите отколкото зрънцата на чернодробната и нарязания спанак. Опитва да захапе роголистника, както правят другите - но не успява. Единствена от всичките яде от ръка, и дори иска да яде от ръка, лекичо ми хапе пръстите, и идва до стъклото, като й дам целувка и тя целува стъклото. Другите бягат.

- за азотния цикъл - не знам, би трябвало да е тръгнал - сипвам от бактериите при всяка частична смяна на водата, мия гъбата само с чиста вода... И да не е тръгнал - другите риби са в отлично състояние.

- златната рибка воална телескопка си беше мумифицирана още в магазина, от там е заболяла от анорексия, според мен. Беше в препълнен аквариум с много по-активни и късоопашати рибки, единствена от вида си. Според продавача - такава си и била породата, инвалидна и недоскив.

И друго - преди да ви пиша - доста изчетох - и от вашия форум, и от другия, и от френски, и на английски. Повечето неща са ми горе - долу понятни, и според бюджета си се старая да изпълнявам едно по едно по степени на важност...  :-( Питането е - как да се оправя с рибката двоен инвалид? Ако успея да я захраня някак дали ще започне да плува поуверено и да се състезава с другите? Те също са с двойни сравнително дълги опашки, но тази е твърде бавна миличката...
И друго - какво да правя с помпата? Тя пречи на рибката..? Освен да взема доста по-голям аквариум, мислех си за 200 л. - и там да взема някаква по-деликатна помпа, която да не движи толкова много водата при филтриране... *dontknow*
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Caxapa

За помпата, можеш да насочиш струята така, че да не създава толкова силно течение и да "отвява" рибите. Колкото до Азотния ти цикъл се съмнявам да е "тръгнал" та чак "хукнал".. Аквариум  на месец   и  ... иии .. иии още  фактори , да не ги изброявам всичките си е нов аквариум от където и да го погледнем.  А тези рибки се нуждаят   от доста литри вода. Малък им е този аквариум.
А сега за опитомяването и разните там целувки и прочие с рибата. За тези неща се обърнете към някой циркаджийски форум. Тум сме само акваристи. Имаше една "акваристка"  тук преди години, която беше научила рибата си да прави салта и да минава през обръч. Май  вече е в Холивуд. Ама пак се иска четене все пак......

belika

Нямам уреди за измерване на токсините във водата - възможно е и да не е тръгнал изобщо азотният цикъл, както казвате.

За другото и кандидатстването за цирка без четене по темата - не знам. Рибката ми е родом от Болоня - може нещо наследствено циркаджийско да има в кръвта си. *privet*

Ще опитам да насоча помпата иначе. А за малкия аквариум - малък е, да, но и рибките са малки - нямат и 4 см. телцата им, ако оживеят и пораснат ще си имат нов дом.

Благодаря за съветите! *doskoro*
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Ivan_S

Ако това анемично поведение е характерно за тази раса златна риба, тогава не е трябвало да я купуваш. Не е въпроса да събереш всичко, което ти харесва, а и да има съвместимост между рибите. Айде, ще съм по-радикален - или вземи смени трите риби с три като "двойния инвалид", както почти съм сигурен неправилно са ти казали, че е тази, или смени нея с друга, като трите. Нищо не казваш за грудна - имаш ли такъв, какъв е, каква фракция. Ако нямаш повърхност, в която да се развият колонии от нитрифициращи бактерии, нямаш основание да очакваш, че имаш азотен цикъл. Освен това, чистенето на филтъра, което правиш с чиста вода, е неправилно. Чисти се с аквариумна вода. Повече от това не мога коментирам.  *dontknow*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

belika

Много благодаря за отговора!

Ще мия гъбата с аквариумна вода.

Грунд има - морски камъчета, изварени - различни размери - най-малките са 0.5см големите по няколко см. Страх ме беше са слагам по-дребни, защото четох, че рибките ги поглъщали и им разкъсвали чревцата.

Аз все още се надявам да се постегне и живне. Ще ви пиша ако се подобри.

Взех я не само, защото ми харесва, и защото изглеждаше много посърнала и тъжна в магазинния аквариум, заобиколена и дърпана от множеството бързи рибки там. Исках да й помогна и се надявах да й е по-добре при мен.

А никъде в интернет не успях да намеря писано за точно такава дълговоалеста телескопна порода златни рибки. Което леко ме наведе на съмнението, че е твърде трудна за гледане подобна кръстоска. Защото е наистина красива и нежна и ако не беше така - вероятно щяха да я популяризират...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Caxapa

Тук в тази тема има един въпросник. http://aquariumbg.com/forum/bolesti/blanka-za-infomaciya-pri-bolesti-i-umirane-na-ribite/ Така ще е по-лесно а и не само снимка на рибката а като цяло на целият аквариум.

Ivan_S

Цитат на: belika - 17.11.2014 17:12
Грунд има - морски камъчета, изварени - различни размери - най-малките са 0.5см големите по няколко см. Страх ме беше са слагам по-дребни, защото четох, че рибките ги поглъщали и им разкъсвали чревцата.

Наистина, прочети темите, които колегата Сахара ти предложи (менюто в ляво). С такъв едър грунд събираш органика по дъното и ако не го сифонираш, създаваш предпоставки за бързо образуване на нитрит, който е токсичен за рибите. ОК, златните може и да поглъщат грунд, но не е нужно да е няколко см. фракцията. Както имаш 5 мм, нека това да е размерът. Просто по-големите камъни задържат мръсотия, която влошава водата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

belika

Благодаря отново!  @}->--

Снимката е към пускане на рибите в аквариума, сега камъчетата са повече, и помпата е в горния край, така че пръчката е на около 5 мм. над водата и вкарва мехурчета.

За грунда - благодаря за съвета на Иван @}->--- задържа, но аз сифонирам добре, имам си помпа за сифониране с маркуч и мрежичка, но добре - ще взема още 0.5 см. камъчета още утре, планирам да посетя магазина, откъдето взех воалната телескопка и да поговоря за поведението й със специалиста там. Но тази вечер рибката е доста по-свежичка, Дано.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2Fs1%2F4025%2F034294815.jpg%3Fr%3D0&hash=1a0f10f61f2ce784afef3b0e8e7b09c9138b2c2e

Дата на стартиране на аквариума: преди 20 дни
Обем на аквариума: 50 л.
Размери: ширина - 55 см.

Данни за водата: бистра, чешмяна, добавям след престояване от 24 ч.
pH, амоняк, нитрити, нитрати: нямам с какво да ги измервам
Температура: в хола е 25-26*, водата предполагам е към 20, нямам термометър. 
Сменям по 20 литра на всеки 7 дни. Последните дни сменям по 20 л. през 2-3 дни. Общо 2 пъти до сега, днес сутринта последно.
При смяната: Водата е (престояла). Водата е с температура на пипане подобна на тази в аквариума.

Филтрация: отбележете кой от вариантите е и колко е дебита на филтъра
Аераторна помпа (без гъба): няма такава
Аераторна помпа (с гъба): има само една помпа в аквариума - hailea internal filters model: RP - 200, на опаковката пишеше, че за до 60 л. аквариум.

Филтрите работят(непрекъснато).

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: има една нова рибка от събота насам и нови камъчета, като камъчетата са от преди 15 дни.


Използвани препарати или лекарства (ако сте слагали) през последните 20 дни: Aquili bio water conditioner + Sera bio nitrivec

Риби:
Полово зрели (видове, брой):
Млади риби (видове, брой): 4 златни, от които 1. черна телескопка с ветрилена опашка блак моор към 4 см, 2 бели воални с по-къси опашки - тип пеперудени/fantail, двойни перки, двойни опашки и плавници  - от които една 2.5 см оранжева и една към 4 см. бяла и воалната телескопка, за която ви разказах - тя е малко по-малка от бялата воална.
Нови риби през последните 20 дни (видове, брой): 1 воална телескопка, бяла.

Храна:
Видове храна: Sera goldy, + чернодробна + бланширан спанак + бейби бланширани и белени грахчета + портокалови цитрусчета в деня за диета
Колко често храните рибките си: всеки ден по веднъж, в неделя са на диета с портокал, но тази неделя заради новата рибка не бяха на диета
За колко време рибките изяждат порциите си: 2-3 минутки максимум, но новата рибка има нужда от повече време.

Растения: роголистник, планирам да взема още, вече имам списък с подходящи за воални рибки
Колко % от дъното е засадено с растения: закачен е роголистникът на 3 камъчета
Колко % са бързо растящи:
Колко са плуващи: половината от роголистникът плува

Грунд: морски камъчета
Дебелина на дъното: дебелината на всичкото стъкло на аквариума е 5-6 мм. дебелината на камъчетата по дъното като слой е 2-3 см.
Размер на камъчетата: между 0.5 см. и 4 см.

Осветление: лампа за аквариум 50см, може да се потапя, но съм я сложила отгоре, средна сила - по-скоро не много мощна, подходяща за растения, изхвърлила съм кутията, а надписът на самата лампа трудно се чете.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Ivan_S

Още няколко забележки:

1. Извинявай, ама това, което имаш не е никакъв грунд, а просто камъни по дъното. Грундът трябва да е слой дебел поне 3-4 см. (повече, ако имаш растения).

2. Филтърът ти е сложен неправилно. Поставя се така, че да е потопен на 3-4 см. от повърхността на водата, за да може флейтата да е максимално близко до нея. Целта на флейтата е именно да движи водната повърхност и да осигурява по този начин снабдяване на водата с кислород. При така монтиран филтър, нищо чудно, че течението завихря рибите ...
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

belika

Благодаря!  @}->-- Ще го оправя грундът. Когато сложа новия "грунд" от магазина - ще снимам отново и ще представя.

За помпата - наистина ми е сложно да разбера как ще бъде най-правилно да я монтирам.
От вашите обяснения разбирам - да я сложа с пръчката/"флейта" малко под водата с дупки, насочени нагоре, за да движи лекичко повърхността? *dontknow* Добре - ще я сложа така, но ще ми трябва нова машинка за мехурчета/аерация, нали? *dontknow*

В магазина, откъдето я купих, както и една приятелка, която гледа тропически рибки ми казаха:
ЦитатСлагаш я на дъното - на няколко см. от дъното и дупките на пръчката сочат нагоре
- така е на снимката която постнах.

После в един магазин в Младост, където попаднах случайно, но имаха много златни рибки ме посъветваха, че моята помпа - а те продаваха същите - трябвало да се слага с пръчката над водата, и с дупките на пръчката в посока водата, за да може тънките струйки да вкарват мехурчета въздух за аерация.

Техните аквариуми за златни рибки бяха с такива помпи, с подобни на моя размери и рибките си бяха добре. Но нямаха воални телесопки сред тях.

Сложих помпата според тези съвети и старите 3 рибки много се забавляват с мехурчетата. С идването на новата обаче течението от помпата се оказа проблем.

Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

asito

Купи си термометър.Това е един от най-важните уреди за аквариума.И не тип лепенка,а спиртен.На ферпласт ги харесвам най-много.

belika

Благодаря, Асито!  @}->-- И термометърът е в списъка с бъдещите цветя. Скоро ще взема. Дано оживее рибката само. Много се притеснявам. От час на изключена лампа се е закачила почти във вертикална поза до повърхността на водата. Мислех, че търси храна, но тя стои почти мирно. Днес смених доста от водата в аквариума и сифонирах. Не би трябвало да се е отровила с амоняк. Другите рибки си плуват навсякъде спокойно, както обикновено...
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Similar topics (5)

45500

Публикации: 6
Прегледи: 2301

23334

Публикации: 1
Прегледи: 4949

57120

Публикации: 3
Прегледи: 1959

38400

Публикации: 5
Прегледи: 2637

59481

Публикации: 0
Прегледи: 2150