начинаещ съм - не ми се сърдете! четох доста във форума но не открих нищо. та проблема е, че хелерите свиха перки и станаха много неподвижни.нищо не съм променял в аквата (30л)
Сложи снимки ! Дай повече инфо за аквариума ............ помпи ,филтри , температура , какви рибки имаш *dontknow*
имам 5 гупи, 3 хелера, 2 златни, 2 молинезий.
аквата е 30литра, помпа с гъба, термометър, лампа
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F205tuhc.jpg&hash=7fef271413719f47ca7e6b9e9a9ffd984e3dbfde),
На каква температура ги държиш ?? И аз до колкото знам златни рибки не се слагат при гупи ,хелери , молинези защото може да бъдат изядени или да й бъдат отхапани перките ( зависимост от големината на Златните рибки и останалите ;) ) . Може да са наплашени от златните рибки
преди си беше нормално.това е от днес. темперетурата е от24-26 градуса. а златните са малки и не са агресивни.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F205tuhc.jpg&hash=7fef271413719f47ca7e6b9e9a9ffd984e3dbfde)
Абе да ти кажа чесно не ми се вижда малка златната сравнение с хелера , а пък и много плитко и тесно е сигурен ли си ,че е 30 литра ???
И на мен ми се струва плитичко ,дай снимка на целия аквариум. :-)
Така няма да стане! Нямаш азотен цикъл и си личи от 100км. чак. И ако продължаваш да сменяш всичката вода + да промиваш гъбата и грунда скоро няма да имаш нито една рибка и само оборот на някой зоомагазин да направиш. Вземи да прочетеш темите за начинаещите акваристи от менюто в ляво и чети обстойно а не през редовете!
Освен това не само с златните си пренаселил аквариума а като цяло бройката на рибите ти е много над допустимата граница.
този азотен цикъл не ми е ясен????? помощ!!!
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4 (http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=4)
в краина сметка кво трябва да се направи в аквата????
Цитат на: ventakiss - 18.11.2011 02:47
в краина сметка кво трябва да се направи в аквата????
Да се намалят драстично рибите, защото има голяма вероятност да измрат всичките (или поне голяма част от тях)!
Този съд е НЕ достатъчен за толкова риби.
Ако не се лъжа от снимката, мисля че даже и Трихогастер виждам... който не си го споменал.
Да обобщим:
1. Продаваш, подаряваш или заменяш за нещо друго повечето риби, като добър вариант е да си оставиш само Гупите!
2. Купуваш по-голям аквариум и гледаш всички риби, които имаш в момента.... с някои изключения!
Азотния цикъл е процес, при наличието на който рибите живеят в благоприятна за тях среда. За да работи добре този процес е необходимо да са се зародили нитрифициращи бактерии, чиято задача е да превръщат вредни вещества, в не до там вредни за рибите. С тяхна помощ амоняка се превръща в нитрити, а нитритите в нитрати, които са крайния продукт на азотния цикъл.
При теб в момента тези благоприятни бактерии не могат да смогнат да завъртят цикъла при наличието на толкова риби в този малък съд.
И още нещо... предполагам си направил същата грешка, която повечето от нас правят в началото, а именно купил си аквариума, напълнил си го - и хоп... пуснал си рибите веднага.
А правилният начин е - пълниш аквариума и чакаш 1 месец за да се завърти азотния цикъл. Макар, че предполагам малко колеги го спазват това. ;-)
За в момента мога да ти препоръчам да правиш по-чести смени на водата, като подменяш само около 30%, а не цялата. Гъбата плакнеш в кофата с източената вода, а не под чешмата. Водата за смяна е препоръчително да е престояла ~ 24 часа и да бъде със сходна температура като в аквариума.
Успех и няма се плашиш! ;-)
Сега може да умориш някоя и друга риба, но за по-нататък ще знаеш някои неща.
Bolta, благодаря ти от сърце! Казано просто и ясно какъв е този азотен цикъл за начинаещи. *bg*