Директно и на кратко искам да опиша поведението на женския ми скалар. От 1-2 седмици може би, наблюдавам че женския скалар е притиснал мъжкия в едно ъгълче, между пречиствателя и едно растение. В началото ми мислих че е обратно, че мъжката притиска женската но после ясно ги различих по челото на мъжкия и разбрах че не е така. Женската хапе, мъжкия по страничните перки и горната също, като оставя много грозни последици. Знам че скаларите си пазят територията, но те си съжителстваха идеално около 6 месеца а чак сега започнаха да се нападат... ако някой има мнение по въпроса нека пише ?
Сигурна ли си,че са мъжка и женска.Само да не се окаже да са от един пол.Снимки пусни да ги видим ;-)
Такова поведение са наблюдава между два мъжки които са в малък на литри аквариум. Дай малко повече подробности по аквариума+ снимки.
До сега са се разбирали защото са били малки . И сега когато са станали полово зрели вече имат претенции . Много е вероятно да са от един пол както са казали колегите . Колко ти е голям аквариума ?
Това мисля че е мъжкия скалар... вижда му се в профил "челото" (https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2Ft7ziwl.jpg&hash=60dd6dd8e62e6a2d2f547fb2b9c8d96fb743c311) , ето още една негова снимка (https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2Ffvcv4h.jpg&hash=d13495e421d97faf69cfeab620c3b9c15e4e3bdf) . Той е и нахапания вижда се на снимката задната му перка е деформирана. А това е другия скалар, който предполагам че е женски защото няма никакви отличителни белези да е мъжки, единствено че е малко по- голям (https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F5d5ssw.jpg&hash=28dc2b308d8dc9c90d82574fd457a9c9c6c3114c) .
Аквариума в който ги държа е около 60 l. с размери 60/40/30 .
От снимките виждам две прекрасни риби които ако бяха в нужните литри, щяха до сега да са показали цялата си прелест на окраската и разперени перки. Освен това "изпъкналото чело" не е водещо определение за мъжкари. От снимките се вижда, че имаш и сиамски водораслояд който също не обича малки аквариуми. Като общо заключение мога само да кажа, че проблема е в несъответствие на риби и литри. Враждебноста между двете скаларии е само един от факторите в този аквариум които не са на ред.
: 06-03-2013, 16:08:12
Рибите които отглеждаш в този 60 литров аквариум изискват много повече литри. Отговарям ти тук на запитването на ЛС. Дори и да хвърлят хайер, няма да оцелее заради другите обитатели в аквариума ти. А колко литра са необходими на Скаларии можеш да провериш с търсачката на форума като видиш профила на рибите си и прецениш как ги отглеждаш. В оптимални за тях условия или си като империалист и си ги заточила в несъответстващи за тях условия.