• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Помощ! Избързах с купуването на рибки в скоро стартиралия ми аквариум.

Започната от Borko_, 19.12.2014 21:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko_

Здравейте колеги. Преди 5 дни стартирах 80 литровия ми аквариум, който не бях използвал около 2 години. Днес реших да си взема 4 рибки, като си мислех че вече ще се е сформирал азотен цикъл. Към обяд си купих две гупи и две молинези. След около 5 часа вече се бяха натровили от амоняка поради липсата на азотен цикъл, сега гупите стоят постоянно на повърхността на водата, а молинезите по дъното на аквариума без да плуват. Въпроса ми е дали има начин да ги спася, бих пробвал да ги отделя, но нямам нужната вода за това. Единственото решение е непрестояла вода от чешмата, но не мисля, че ще помогне. Осъзнавам грешката си с избързването, но се надявам някой да ми каже начин да спася рибките си от смърт. До утре може и да не са живи. Извинявам се, ако не пиша в точния раздел. Благодаря предварително!

Ivan_S

Веднага смени 80-90% от водата. Продължи през ден по 50% поне 3-4 смени. Междувременно, ако искаш можеш да наливаш биоактиватори след всяка смяна. Можеш и да си набавиш Сера Токсивек и да го прилагаш според предписанието. Но за начало направи масирана смяна на вода. Рибите ще се почувстват по-добре. Не губи време, защото амонячното отравяне уврежда рибите. Не е проблем, че нямаш престояла вода, просто като я наливаш в кофа, я наливай под силна струя, за да се махне хлора. Естествено я наливаш темперирана до 25 градуса. Успех!

П.П. Имай предвид, че азотният цикъл се завърта за около 40 дни, а аквариумът се счита за що-годе стабилен след 3-я месец. Не е зле да прегледаш темите от менюто в ляво за стартиране на аквариум.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Borko_

Благодаря за помощта. Веднага ще я сменя. Лека вечер.

vanko77777

Нямаш ли някой твои приятел с аквариум да ти даде от неговата вода че да спасиш положението
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

Borko_

Идеята е добра, но нямам. Смених по голямата част от водата и това веднага даде резултат. Започнаха да си плуват нормално из аквариума. И да попитам това, че ще трябва да сменям водата често ще попречи ли за получаването на азотния цикъл? И още един въпрос: ще се получат ли нещата, без да използвам биоактиватори или ще трябва да си закупя? Все още съм начинаещ в тази дейност и някои неща не са ми ясни, макар и преди да съм гледал рибки, но с желание всичко се постига. Ето и снимки на аквариума ми, след като потръгнат нещата, ще има повече риби.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Fg16m52rab%2F20141219_231845.jpg&hash=695c238b52e65ff6696eb13c9a9db2cbf5d8a87d
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2F9tony2zh7%2F20141219_233646.jpg&hash=aac55b663a5e5d0880e7a0f7ac592360be49d09a

bunzip2

Забелязвам изкуствени растения. Махни ги, не ти помагат с нищо.
Вземи си истински - те помагат на аквариума общо казано.
Честите смени на вода ще забавят зациклянето на аквариума. Ама нямаш избор, избързал си с рибите. Сменяй по-малко вода като количество, но по-често. С големите смени на вода, реално правиш рестарт всеки път и аквариума много трудно ще се зацикли.
И все пак нямаш много риби, което е добре. Не купувай други в близкия месец.
Добавянето на бактерии (био активатори) е добре да го правиш за сега при всяка смяна на водата. След една/две седмици може да спреш да ги добавяш вече.
Забелязвам че си с гъба и аераторна помпа. Може да ги замениш с вътрешен филтър. Плюсовете са доста доста.
В менюто в ляво май не си чел темите за начинаещи :)

Ivan_S

Честата смяна на вода в твоя случай няма да попречи на зациклянето. Принципно, аз поне, при старт на аквариум първите 10-ина дни не сменям вода, за да започне колонизирането на аквариума с нитрифициращи бактерии. В твоя случай, обаче, ще се налагат смени, защото вече си пуснал рибите, а и вероятно амонякът е доста. Първоначалните големи смени ще помогнат за изчистването му.

След това можеш да продължиш със смени през ден на по 20-25%. Така още 10-ина дни.

Ако след тези 15-20 дни нещата са ОК, минаваш примерно на смени 2 х 30-35% седмично, 15 дни примерно. Ако нещата продължават да са ОК, минаваш на 1х30% седмично, минимум.

Щом стартираш наново, около 20-25-ти ден има пик на нитрит и трябва да внимаваш особено.

При гол аквариум (без риби) иначе правя долу-горе следното:
1-10 ден - не сменям вода + Нитривек + 1 пускане на малко храна за риби
11-16 ден - 4х25% + Нитривек + 1 пускане на малко храна за риби
17-24 ден - 2х25-30% + Нитривек + 1 пускане на малко храна за риби
След 25-ти ден - 1х30-40% + 1 пускане на малко храна за риби
Когато се завърти цикъла и аквариумът е стабилен (след 3-я месец) - 1х40-50%.

В менюто в ляво има теми за старт на аквариум, прочети ги. Това си е моята схема, не ангажирам никого с нея. Биактиватори не е задължително да слагаш, и без тях ще се завърти цикъла, само малко по-бавно. По-скоро бих ти препоръчал да си вземеш някакви тестове за нитрит или преди всяка смяна да носиш вода в някой акваристичен магазин да ти я тестват. След като ти е заселен вече аквариума, нещата да излязат от контрол е много лесно. В крайна сметка параметрите на водата ще определят количеството и честотата на смяна на вода.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Borko_

Благодаря ви за информацията. Ще се придържам към нея и ще прочета повечко теми за начинаещи.

bunzip2

Според няма смисъл да влиза в такива филми с носене на вода, тестове и т.н... най-много да се обърка. В аквариума има 2 гупи и някаква молинезия.
Просто 2-3 седмици още, по-лекичко с храненето, по-чести смени на вода и без нови риби и всичко ще се оправи.
Има достатъчно вода като количество, за да ти осигури и място за грешки (каквито очевидно допускаш).
Пак казвам - узкуствените растения ги махай. Вземи си истински и помисли за друга филтрация.

Similar topics (5)

23603

Публикации: 7
Прегледи: 3806

30804

Публикации: 11
Прегледи: 6159

37205

Започната от djozefina


Публикации: 6
Прегледи: 3171

33582

Публикации: 5
Прегледи: 3262