• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 08:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Отравяне или болест??? (Златни)

Започната от uio, 30.07.2012 19:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

uio

Здравейте,


Ето и данните за аквариума:

Обем на аквариума: 110 л. (~ 100 л. вода)

Височина: 40 см.

Грунд
Дебелина на дъното: 1-5 см.
Размер на камъчетата: 3-5 мм.

Осветление: 2х18 вата

Филтрация
Вътршен филтър л/ч: 2 бр. х 300 л/ч.

Филтрите работят непрекъснато.

Дата на стартиране на аквариума: преди 5 месеца.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: няма


Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: няма

Вода
Сменям по 1/3 на всеки 5-6 дни.
При смяната: Водата е (престояла).
Водата е с температура 20-25 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 23-25 градуса.

Храна
Видове храна: Sera Goldy  на люспи. 2-3 по-големи люспи, стрити на дребни парчета и размекнати във вода. Два до три пъти седмично сварен и обелен грах стрит на дребно и размекнат във вода.
Колко често храните рибките си: 1 път на ден 6 дни в седмицата (не ги храня в деня за смяна на водата).
За колко време рибките изяждат порциите си: 30 секунди до 1 минута

Растения:
един анубиас и малко валиснерия спиралис.

Риби:
3 златни: 1 черен телескоп и 2 воални. Възраста на мога да кажа. Телескопа е най-голям 6 см. с опашката той е добре засега, другите 2 са около 4-5 см с опашките.

Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не

Вече 5-ти ден две от рибетата ми берат душа и не мога да разбера, какво не е наред. Или стоят горе на повърхността и дишат учестено или полягат на дъното. Едната се крие във растенията и стои неподвижно. Телескопа който е най-голям също се задържа горе понякога за малко, но мисля че е в рамките на нормалното, последните 2 дена почнаха да плуват някак с главите нагоре. На едната около едното ѝ око е станало оранжево. Направи ми впечатление, че на ръба на водата от едната страна се образува малко ситна бяла пяна. Има и алги, ситни зелени власинки по стъклата и листата на анубиаса. След консултация в един магазин където имам доверие на хората, ми казах че най-вероятната причина е нитратно отравяне и ми препоръчаха да не ползвам никакви препарати, а само да започна ежедневни смени на вода и да спра храната.

Това което съм направил досега е смяна на 50% от водата в четвъртък и после ежедневна смяна на 25%. Храната също е спряна от четвъртък, за последно ядоха грах.

Едва в неделя успях да измеря някакви показатели на водата с лентичка 6 в 1.
Ето резултатите:

Cl2: 0 mg/l
pH: ~ 6,5-7
KH: ~ 5od
GH: ~ 3od
NO2: 0 mg/l
NO3: ~ 15 mg/l

Тест на водата от чешмата е със същите показатели, като няма нитрати и отчита малко хлор. Няма високи нитрати. Започвам да се чудя дали не съм ги прехранвал и така да съм им докарал нещо.




*HELP*
: 30.07.2012г 12:12ч
За няколко месеца навъртане във форума ми е ясно, че новобранците със златни риби не са най-"възбуждащата" тема, но все пак някой нещо?

Svill

Трябва ти добра биологична филтрация и добро аериране на аквариума.
Забрави за грах и други такива, най-добре остави и люспите и си вземи от тази храна
http://bg-pet.com/Fish/Food/Images/JBL_Novo_pearl.jpg

uio

Ясно е, че няма да разбера каква е причината за проблема, а изхода не се очертава добър. Едната риба вече се пресели във вечните ловни морета, а другата е на път, почнаха да ѝ се разпадат и перките. Отделена е в карантиния аквариум и лекувам със сера омнипур, това ми препоръчаха, като широкоспектърно лекарство имайки предвид че няма ясна диагноза, но засега няма ефект и не храня големи надежди.

Както и да е започвам да се замислям какво да правя с аквариума, независимо дали ще има последен оцелял или не. Да рестартирам или да го заселя с нови риби както е? След доста четене все си мисля че имам работещ цикъл, а пораженията са в резултат на бактериална инфекция.

Similar topics (5)

54242

Публикации: 4
Прегледи: 1919

49627

Публикации: 1
Прегледи: 1493

53156

Публикации: 4
Прегледи: 2861

47090

Започната от Fifa


Публикации: 1
Прегледи: 1557