• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.05.2024 21:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

какво му е на хелера?

Започната от dvdimitrov, 23.09.2014 13:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dvdimitrov

Дата на стартиране на аквариума: 2009
Дата на рестартиране на аквариума:30.03.2014
Обем на аквариума:50л
Данни за водата: нямам тестове
pH, амоняк, нитрити, нитрати:????
Температура: 25
Сменям по 11 литра (15 ако се е изпарила през лятото) на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е (престояла) 48 часа. Водата е с температура 24-25 градуса.
Филтрация: вътрешен филтър марка JHJ-111B или нещо подобно
Вътрешен филтър л/ч: 200л/ч
Система за СО2:не
Филтрите работят(непрекъснато) .
Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: нови рибки 2 бр.
Използвани препарати или лекарства (ако сте слагали) през последните 20 дни: при всяка смяна на водата капвам от Sera aquatan по малко
Риби: 2 молинезии, 2 хелера, 3 гупи, 5 хеонки, 1 анциструс, - 13 бр. Общо
Нови риби през последните 20 дни (видове, брой): 1 мъжки хелер и една женска гупа преди 13 дена
Храна: tetra pro colour
Видове храна:
Колко често храните рибките си: всеки ден сутринта по една щипка храна без Неделя. Неделята сами се оправят!  :-)
За колко време рибките изяждат порциите си: 1-2 минути
Растения: криптокорина криспатула, явански мъх и Гваделупски наяс
Колко % от дъното е засадено с растения: 20-30
Колко % са бързо растящи: 100
Грунд:
Дебелина на дъното: 2см
Размер на камъчетата: 5мм, средно
Осветление: HDD-500 36w

Здравейте,
този мъжки хелер е от две седмици при мен, още от началото се креиеше доста из храстите и не се хранеше активно. Сега се поразмърда вече, но като цяло не е сред най-активните ми рибки. От два дена забелязвам, че като го доближи друга риба (най-вече женските гупи), той започва да трепти като лист, все едно е "ударен от ток". Иначе си плува нормално из аквариума, но когато гупата го доближи, започват "танците". Предполагам че е стресиран или има някакво бактериално натравяне, не знам точно. Ако някой е имал подобен проблем нека сподели.

Има и качено в Youtube видео, където ясно се вижда(към края на видеото е) какво точно се случва с тая рибка.



П.П:  Още един въпрос:
Преди два месеца ми умряха две риби за два дена, мъжка гупа и мъжки хелер(и двете риби с плоски кореми) и се наложи да изхвърля растенията, защото бяха почнали да се скапват от жегата и дори корените им се разлагаха в грунда, целия аквариум позеленя, грунда и стените, затова ги изхвърлих и почистих грунда из основи. Извадих всички риби и оставих 50 % от старата вода и сложих SERA bio nitrivec, от тогава нямам проблеми със старите риби, но тези мъжките със сплеснати кореми явно и те бяха се натровили нещо?






Caxapa

И на този Хелер му хлътва корема. Проблема може да идва от еднообразно хранене. Това изгърбване и хлътване на корема  не съм лекувал успешно с няколко изключения но като цяло са завършвали  *dead Да направя само една забележка към "родилката" Добре замислено НО така малките няма как да поемат "първата глътка въздух" необходима за оформяне на плавателния мехур. Живородките се нуждаят от това в самото начало, инак ....  в повечето случаи няма да ги бъде.

dvdimitrov

Ами преди четири дена се родиха 10 гупи и ги отделих веднага в 5 литров аквариум, засега са ок, пък ще видим.

Caxapa

Само да допълня, че не само от Гупата ще трепери така. Ако някоя риба го нападне да  го "кълве" ще трепери по същият начин.  Ако имаш свободен аквариум, можеш да го отделиш и да започнеш някакви оздравителни процедури с метиленово свиньо ли беше или зелено.../тук има съвсем друго име/  като го захранваш с жива храна  в повечето хранения. Може и да се съзстанови животинката. Има вероятност и от самата вода да идват проблемите и по-слабите риби, първи показват признаци да са болни.

dvdimitrov

Благодаря за съвета, днес ще го отделя и го почвам с химиотерапията  :-!

Joro V

ами за съжаление и аз не съм успявал да излекувам трайно риби с хлътнал корем.. най-много съм им удължавал животеца след лечение.. лошото обаче е, че рядко болестта се ограничава до една риба и със сигурност трябва да третираш целия аквариум, за да ограничиш пораженията. без да съм специалист, смятам, че причината са паразити.

Similar topics (5)

31390

Публикации: 2
Прегледи: 2754

54914

Публикации: 0
Прегледи: 1359

49907

Публикации: 1
Прегледи: 1860

45927

Публикации: 3
Прегледи: 2161

35800

Публикации: 17
Прегледи: 8645