• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:53

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Измиращи гупички :(

Започната от vesmes, 09.04.2011 11:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vesmes

Здравейте от около малко повече от 2 седмици отглеждам в 35 литров аквариум 2, гупи, 2 хелера, 2 молинезии, 2 розови данио и 2 сомчета. Преди 3 дни женската гупичка започна да плува вяло и да се спуска със перката надолу и умря :( ...снощи забелязах че и мъжката гупа нещо е меланхолична и взе да стои на повърхността на аквариума. Днес сутринта и тя умря. Прочетох че може би проблема е липса на кислород или отряване с нитрити или амоняк.

Възможно ли е това при положение, че денонощно работи филтъра на аквариума ..който е от типа със струйник който пръска на повърхността на водата. Филтърчето го почиствам всяка седмица като изплаквам дунапренчето с хладка вода и го поставям обратно. Другите риби в аквариума се държат нормално и са игриви и весели  :-)

В аквариума имам засяти 3 вида растения който виждам че си пускат нови виданки и си растат. Не мога да назова точно вида им, нов съм в занаята :) Имам от преди няколко дена 1 родено молинезийче което е отделено в малко родилно в същия аквариум и то си е добре. Възможно ли е да няма кислород за гупите а да е достатъчен за другите рибки ?

Преди седмица съм сменил около 40% от водата в аквариума и го почистих, водата беше чиста и бистра без видими натрупвания на отпадъци. Храня рибките с толкова храна колкото могат да изядат за 5-10 минути.

Може би трябва да спомена че тези 2-те рибки който умряха са от различно място, всички останали са от зоомагазин.

Притеснен съм и съм си поготвил около 17 литра вода ...ще я сменя утре. Какво друго ?  *DRINK*

Mirobg

Колега една от грешките която правиш е ,че изплакваш гъбата на филтара с хладка вода. По този начин убиваш ПОЛЕЗНИТЕ организми които помагат за преубразуването на амоняка.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

vesmes

Здравей, ами аз останах с впечатление че не трябва да го изплаквам със гореща вода...затова го правя със чешмяна вода. Каква трябва да е ..защото така или иначе трябва да го изплаквам...не може без това..намаля дебита на струйките.  :coffee:

Mirobg

Във кофата в която източваш водата от аквариума потапяш гъбата и изтискваш после пак и пак...,няколло пъти.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

radko milanov

с аквариумна когато сменяш водата във го изплакваш във старата вода която си сменил. и колко точно храна слагаш че това Храня рибките с толкова храна колкото могат да изядат за 5-10 минути е множко трябва да изяждат храната която им слагаш за не повече от 2 минути.

vesmes

Ами то е много трудно да кажа колко им давам ..ами 2 малки щипчици  :-D

Рибите са видимо доста гладни сутрин когато ги храня, не мисля че ядат повече от необходимото. Храна по дъното няма, друго незнам какво да кажа :)

Четох на няколко места, че в последните години Гупите са станали доста "крехка" порода. Нещо което ми се стори странно понеже преди 20 години съм гледал гупи и дълги месеци без проблеми. Възможно е и това да им е бил проблема.

Dan4o70

Възможно е да са били възрастни гупи и промяната да им се е отразила фатално.
Все пак живеят до 2-3 години.
И изобщо да не е свързано с водата,смяната и изплакването на филтъра.

Mirobg

Има едно старо правило относно храненето 'често и по-малко'. Раздели количеството което даваш сега на две и храни сутрин и вечер.
: 09.04.2011г 15:03ч
Относно това,че Гупите в България са'крехки' до някаде не съм съгласен. Няколко човека внасят от вън и у нас/визирам София/могат да се намерят до към 80% чисти линии.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

vesmes

Ами гупичките бяха млади. Даде ми ги приятел с голям аквариум в който тези екземпляри бяха застрашени от изяждане..поради размера си - около 1,5 см. Самите 2 бр. бяха скрити във водораслите и от там ги хванахме и пуснахме в моя нов аквариум. Мъжкия беше с доста нахапана опашка и доста обезцветен ..когато ги взех. За 2 седмици опашката му израстна с около 2-3 мм и той видимо стана по-пъстър...плуваха си заедно като двойка и той си правеше мъжките танци и перчене...т.е. бяха в добро настроение и кондиция. Затова се стрестнах когато за 2-3 дена и 2-те умряха.

vesmes

Здравейте, отново имам проблем с гупички :(

Значи имах 4 бр. 2 мъжки и 2 женски гупи който съжителстваха около 2 месеца в аквариума. Единия мъжки изведнъж изчезна  *privet* ..оглеждах около аквариума не го видях да е навън. Взех си нов мъжки след около 10 дена. Изненадващо го намирам с почти изцяло прегризана опашка след около седмица от както е в аквариума. Застанах до аквариума и наблюдавах, оказа се че си имам убиец вътре..беше мъжки Хелер, доста по-едър от гупата ...той просто я нападна и взе да я хапе по гърба и навсякъде...извадих гупата от аквариума в друг съд но не можах да я спася ..умря след 4-5 часа. Забелязах, че и една малка молинезия която се роди и израстна в аквариума също се държи доста вяло..тя също умря. Предположих, че хелера е нахапал и нея защото го видях да гони почти всички риби в аквариума. Изнесох и него от там и го пуснах в друг аквариум. След 2-3 дни умря голямата женска гупа която спря да се храни около тези събития ..и се прегърби. Сега имам проблем със останалия мъжки в аквариума... спря да се храни и видимо се клатушка някак си вяло. Пуснах му нова жена онзи ден ..не и обръща внимание.  *dontknow*

Притеснявам се дали няма някаква болест засягаща гупите в аквариума ?

Важната информация. Храня веднъж дневно - сутрин с 2 вида храна - едната е Сера Випачипс за сомчета и боции..слагам едно парченце и другата храна е от тези в пликче...веднъж в седмицата гладуват. Сменям на 7-10 дни 50-60% от водата. Аквариума е 35 лт. филтъра почиствам при всяка смяна на водата и сифонирам основно дъното. Водата е с температура около 25-27 градуса. Използвам и вентилаторче за охлаждане когато започне да става горещо.

В аквариума има 2 молинезии, едно сомче коридорас, едно анциструсче, едно данио, една малка боция, 2 гупи. и един женски хелер. Всички други риби се държат нормално, проблема е само при гупите..тази е втора която спира да се храни. Какво да правя ?

Благодаря.

Dakata85

При мен се случи същото, имах 10 гупички с два хелера и 2 плати в 29 литров съд, при което. Реших да направя глобално почистване на аквариума, заради охлювите (бях пробвал всичко в рамките на една година и няма махане), при което ги преместих и след 1-2 седмици започна масово мрене на Гупи всеки ден по една, а даже и по две, и така за една седмица си отидоха всички (през това време едната ми роди 10 малки на който обаче им няма нищо две си заминаха ама другите 8 останаха и са живи и здрави и до днес). Въпроса ми е това може ли да е от смяната на водата, защото те гупичките не бяха и от най-младите бяха на по 1.5 - 2 години.

Giorgio_Armano

измирането на рибите май се дължи от проблеми с водата.
из много градове го има този проблем.
Отначало и аз си мислех че е нещо проблем с храната но НЕ
След консултиране с няколко човека се установи че е от водата.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

getsata73

Цитат на: Giorgio_Armano - 24.08.2011 12:31
измирането на рибите май се дължи от проблеми с водата.
из много градове го има този проблем.
Отначало и аз си мислех че е нещо проблем с храната но НЕ
След консултиране с няколко човека се установи че е от водата.
=====================================================================
Aз съм от Пазарджик и проблема с измирането го имам, особено 2-3 дни след смяна на водата,  въпреки че престоява по 1 седмица, плакна в същата вода и т.н.
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

Giorgio_Armano

Именно, видимо уж са здрави и в един момент............
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Асен Евгениев

Цитат на: getsata73 - 24.08.2011 12:36
=====================================================================
престоява по 1 седмица
За една седмица в тая жега могат да се намножат какви ли не гадини.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

32028

Публикации: 31
Прегледи: 16855

9730

Публикации: 22
Прегледи: 9986

41342

Публикации: 26
Прегледи: 8121

40099

Започната от Dakata85


Публикации: 31
Прегледи: 9930

47049

Публикации: 7
Прегледи: 3175