• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 08:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпроси за стартиране на аквариумче!

Започната от streleca_stz, 09.08.2012 22:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

streleca_stz

Здравейте на всички!!
Реших да пиша, защото забелязах и преди (макар и да съм днес регистриран и преди съм посещавал форума), че повечето от тук са доста добри в акваристиката и помагате на хора, които имат въпроси! Ето го и моя случай:
Искам да стартирам аквариум, преди съм гледал риби, но за жалост живяха само 2 години....

Какво имам:
- 30 литров аквариум
- камъни, миди и т.н.
- помпа (китайска), не мога да кажа име (защото очевидно е на китайски *JOKINGLY* ), но мога да кажа, че е 220-240V/50Hz
- термометър (живачен/спиртен.. не съм особено сигурен)

Както виждате нямам кой знае какво.. някои работи като нагревател вече нямам защото просто се развали..
Четох из форума и ето какво разбрах като цяло:
- тъй като аквариума е малък не могат да се гледат много риби (2/3?)
- трябва грунд за дъното
- хубаво е да има водорасли
- осветление
- разположението на самия аквариум

Ето ги и въпросите:
- Колко точно риби мога да гледам в този 30л аквариум? Знам, че трябва да са някои от тези видове: молинезии, гупи, хелери
- Какъв точно нагревател ще ми трябва?
- Каква помпа? А тази която имам ще свърши ли работа?
- Какво осветление? Тъй като капака е непрозрачен и не е много висок.. Ето снимка на подобен -> линк, само че разликата е че капака на моя не е с 3 'нива', а е само с 1 (т.е. май няма много място за лапма??)
- Какви растения? Как да разпозная дали растението е болно, дали има брада? Видове подходящи за по-горе споменатите рибки?
- Какъв грунд? Има ли значение?
- Каква храна? Пак главно за по-горните изброени видове.
- Мога ли да използвам тези миди/камъни ако има грунд и може ли да са заместител на грунда? Ако може да се сложат за украса/да са заместител на грунда как точно се преработват? Аз бях чел някъде, че просто се преварявали...??
- Колко дни трябва да седи аквариума без обитатели, за да мине първия азотен цикъл?
- Как точно да преценя дали рибите са здрави?
- Помня, че една приятелка имаше лекарство, което го използваха когато получеха/купеха нова рибка.. Капваха няколко капки (кафеви на цвят) в пликчето при рибока и изчакваха малко.. След това го пускаха при останалите.

Ох.. много въпроси  %)

И ако може когато предлагате точни марки или какви мощности да казвате и г/д цени, за да мога да си записвам всичко, защото всичко ще си го плащам съм (ученик съм). Знам, че не съм опитен, но просто имам тази страст към акваристиката... Искам да ми обяснявате толкова подробно, защото просто ми е пределно ясно, че в магазина ще гледат само да ми пробутат работи, които уж били точни за мен, аквариума ми и рибките..

Similar topics (5)

45167

Публикации: 24
Прегледи: 7834

35596

Публикации: 4
Прегледи: 3154

20651

Публикации: 14
Прегледи: 7174

14869

Публикации: 6
Прегледи: 4771

6857

Публикации: 14
Прегледи: 5685