• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
22.05.2024 17:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Как по-лесно да сменям вода в 250 л. аквариум?

Започната от Charlly, 18.09.2013 12:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Charlly

Здравейте, от доста време чета форума и се подготвям за така желаният аквариум, и колкото повече чета толкова повече въпроси изникват.  :-| Първо се бях спряла на поръчков аквариум от Шумен от около 120л., но изникна въпроса за шкафа, който ще ми излезе повече пари от аквариума и до там зациклих. Сега намерих един на Juwel втора употреба, но е 250л. Цената ми се вижда привлекателна 400лв. с шкаф и оборудване (за външния филтър ще се договорим допълнително), не знам на вас как ще ви се стори, но от това което гледам по магазините е доста добра.
Основният ми въпрос е за смяната на водата, прочетох темите за начинаещи, от които ми стана ясно, че водата се сменя около половината в първите седмици и то с престояла минимум 12ч. което за този аквариум означава през ден през два да сменям около 125л. вода, което пък означава, че трябва да се заредя с доста туби вода.  :buff: Вие как процедирате и какво ще ме посъветвате? :)
Off topic: От Бургас съм, а в аквариума мисля да гледам 8 златни и една черна (Фън шуй мания  O:-) )

rollon

Цитат на: Charlly - 18.09.2013 12:32
Здравейте, от доста време чета форума и се подготвям за така желаният аквариум, и колкото повече чета толкова повече въпроси изникват.  :-| Първо се бях спряла на поръчков аквариум от Шумен от около 120л., но изникна въпроса за шкафа, който ще ми излезе повече пари от аквариума и до там зациклих. Сега намерих един на Juwel втора употреба, но е 250л. Цената ми се вижда привлекателна 400лв. с шкаф и оборудване (за външния филтър ще се договорим допълнително), не знам на вас как ще ви се стори, но от това което гледам по магазините е доста добра.
Основният ми въпрос е за смяната на водата, прочетох темите за начинаещи, от които ми стана ясно, че водата се сменя около половината в първите седмици и то с престояла минимум 12ч. което за този аквариум означава през ден през два да сменям около 125л. вода, което пък означава, че трябва да се заредя с доста туби вода.  :buff: Вие как процедирате и какво ще ме посъветвате? :)
Off topic: От Бургас съм, а в аквариума мисля да гледам 8 златни и една черна (Фън шуй мания  O:-) )
Първите седмици е важно да стартираш аквариума без рибки,за да може да се завърти азотен цикъл.Честата смяна на вода,особено в началото поне на мен ми се струва по-скоро вредно отколкото положително относто този цикъл.Осем златни рибки определено ще са ти много за този аквариум,т.е. филтрацията трябва да е добра,а и няма да минеш без чести смени на водата.

dalgia

Здрасти колега.Ако имаш възможност си вземи фирмен аквариум.На външен вид са доста по добре изработени.Каквото и да правиш не можеш си направи капака и шкафа да изглеждат така.За стъклото няма да коментирам.Аз нямах тази възможност от финансива гледна точка,и сега винаги се заглеждам по готовите аквариуми.Поздрави.

Charlly

Цитат на: dalgia - 18.09.2013 12:54
Здрасти колега.Ако имаш възможност си вземи фирмен аквариум.На външен вид са доста по добре изработени.Каквото и да правиш не можеш си направи капака и шкафа да изглеждат така.За стъклото няма да коментирам.Аз нямах тази възможност от финансива гледна точка,и сега винаги се заглеждам по готовите аквариуми.Поздрави.
Аквариума е фирмен с капак с 2 лампи на Juwel, само шкафа е правен специално за този аквариум, до колкото видях беше оребрен, което мисля че е добре  *THUMBS UP*

hunter

Вода се сменя често през първите седмици само ако правиш растителен аквариум и ако има хранителен грунд. Опреснителните, честите смени на вода са с цел да не се натрупват прекалено много хранителни вещества. С което да те налазят водорасли тъй като при новостартиран и новозалесен аквариум растенията хвърлят част от листата си. Доста и загниват с което се предразполагат водораслите. Именно със честата смяна на водата се стараем да върнем някакъв баланс отнемайки част от натрупалите се вещества. Това е мое мнение. Но ако няма да се прави растителен аквариум или той да е със малко на брой растения в началото. Не виждам смисъла от големи чести смени на вода.

vesso_vv

Не ти трябват толкова чести смени на водата в началото ... карай си със седмични смени по 40-50 литра . Не бързай да пускаш рибите ... лично аз бих пуснал 1 на втори-трети ден след старта и след втората седмица започни да добавяш останалите. Нагласи си 4 бутилки от минерална вода по 10-11 литра,всяка ... след смяна на водата ги пълни веднага,да са готови за следващата смяна ( само не ги дръж на слънце,че зеленясват ).Растения няма да имаш,затова не ти трябва да осветяваш аквариума преди да си пуснала рибите. Прочети темите за филтрация,избор на място на аквариума ... Успех.

Charlly

Благодаря за помощта. Мисля да гледам растения, но както каза Хънтър най-добре ще е да са малко на брой и вече след първия месец да добавям по някое друго. (за хранителния грунд съм пропуснала да прочета, но се заемам ;))) ) Рибите мисля да ги добавя след първата седмица, но не знам дали ще е добре да сложа и риби, които ядат водорасли. (може би някои от тези - http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=128).
Мястото е избрано, изложението е западно и доста далеч от прозореца, може би само през страничното стъкло ще влиза пряка слънчева светлина. Аквариума е работил преди с филтър Ехейм 700л/ч, ако ми го дадат на цена под 100лв. може да го взема, ако не съм харесала TetraTec EX700, знам че е добре филтъра да е по-мощен, но като ги гледам са с извънземни цени  =-O.
А и още един въпрос :D надявам се да не ставам вече нахална, тези филтри колко долу горе шумят, понеже този Ехейм втора употреба е работил може би година и половина и предполагам, че се раздрънкват с времето, макар че за толкова пари трябва да ми мърка :D

hunter

За филтрите нищо не мога да ти кажа но след като ще имаш растения то сложи със стартирането. Сложи не голямо количество бързо растящи които после може да извадиш. Когато се стабилизира аквариума ще сложиш растенията каквито искаш и каквито ти харесват. Това е с цел да не пропилееш излишни средства за растения. Защото докато се стабилизира аквариума може да се гътнат някой растения(по претенциозни) и ако са и скъпи става кофти. Но след като искаш да гледаш растения сложи още в началото. И като стартираш аквариума най добре е да го направиш със малко количество стара аквариумна вода. Ако имаш от къде да си вземеш няколко литра. Това е с цел по бързото стабилизиране на аквариума и завъртане на азотния цикъл.

vesso_vv

В началото на темата споменаваш 8+1 златни рибки ... ако е така,забрави за почти всички растения ...
Ако ще гледаш растения,смени грунда,защото този е прекалено едър.
Рибите ( и скаридите ) които се споменават в статията ядат водорасли,не ВИСШИ ВОДНИ РАСТЕНИЯ и в този ред на мисли са безопасни за растенията ... ефекта върху контрола на водораслите е малко преувеличен,но могат да са ти добър помощник.
Реши какви риби ще гледаш,виж им изискванията за температура,хранене,агресия към себеподобни и други видове ... според рибите ще видиш възможно ли е да сложиш и растения. Ако твърдо искаш растения,тогава избери риби,които да си паснат с тях. Хранителни подложки за растения не ти трябват ... има достатъчно растителни видове,които са с ниски изисквания и ще растат добре.

hunter

Колега може ли няколко въпроса?
Цитат на: vesso_vv - 19.09.2013 14:48
Ако ще гледаш растения,смени грунда,защото този е прекалено едър.
Къде прочете какъв е размера на грунда?
Цитат на: vesso_vv - 19.09.2013 14:48
Хранителни подложки за растения не ти трябват ...
Как прецени кое ще трябва и кое не?
Цитат на: vesso_vv - 18.09.2013 17:10
Растения няма да имаш
Кога е писано, че няма да има растения?
*dontknow*

dalatt

колега,вземи си аквариум до 150л,защтото щте ти се вземе акъла да сменяш по 50л вода на седмица(нали щте гледаш растения все пак)

vesso_vv

За размера на грунда,явно съм се объркал с друга тема ... грешката е моя
А може ли и аз един въпрос към колегата Хънтър ... ти златни рибки гледал ли си ... от златните заключих,че растения няма да има.
Нека колегите с опит да препоръчат растения,които биха вирели със златни ... аз при моите "прасенца" не съм пробвал да посадя нищо.
За хранителните подложки под грунда ... много полезен продукт ... има отлични теми във форума по въпроса ... нека колегата прочете още малко,ако иска да прави аквариум с богата растителност.

hunter

Ами то и с цихлиди не става растения да гледаш ама има хора си гледат  ;-)

Димитър 744

Колкото по голям толкова по добре а растения ще се намерят *bg*

Charlly

Първоначално няма да слагам златните рибки, тях съм ги оставила за бъдещето все пак трябва да натрупам някакъв опит. Вчера говорих със стария собственик на аквариума и ми каза, че е сменял водата направо от бойлера с маркуч, разбира се с подходящата температура.
Може ли да ми обясните каква е целта на престоялата вода, освен че трябва да е със същата температура, защото си правих сметката тубите с водата да стоят на терасата, но зимата май ще им е студено там.  :-[ и вашите туби къде ги държите?

Цитат на: Димитър 744 - 19.09.2013 22:40
Колкото по голям толкова по добре а растения ще се намерят *bg*
*DRINK*

Similar topics (5)

20757

Публикации: 7
Прегледи: 5037

38082

Публикации: 25
Прегледи: 9022

7432

Публикации: 12
Прегледи: 5726

17569

Публикации: 12
Прегледи: 5356