• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.05.2024 00:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тема за всички начинаещи с проблеми.

Започната от onyxman, 20.09.2008 18:37

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Mirobg

Цитат на: W - 01.08.2013 08:34
Здравейте отново искам да помоля за съвет относно червените листа на растенията в аквариума ми. Стартиран е преди около 60 дни, но се наложи третиране с антибиотик и цикълът завърши наново преди около седмица. Почервеняха листата на валиснерия и водна чума. Добавих още 2 лампи Sylvania Aquastar и Grolux ( в крайна сметка съм с 2х24W T5 обикновени и 2х18W Sylvania на 150л.) За съжаление проблема продължава въпреки, че си взех нови растения( преди около 10 дни)

Здравей
Почервеняването на листатана растенията се дължи на силното осветление.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

W

Цитат на: Mirobg - 01.08.2013 11:34
Здравей
Почервеняването на листатана растенията се дължи на силното осветление.

Те започнаха да почервеняват, когато бях с осветление около 0,33W/л  това не е ли слабо осветление?

Ivan_S

Цитат на: W - 01.08.2013 11:41
Те започнаха да почервеняват, когато бях с осветление около 0,33W/л  това не е ли слабо осветление?

Струва ми се, че меренето на достатъчност на осветлението на база ватове вече е поостаряло. След като осветеността се мери в луксове, които са пряко свързани с лумените, защо продължаваме да правим сравнения на база единица за мощност :duvar:. Многото ватове на литър не гарантират достатъчна осветеност, както и малкото ватове не означават лошо осветяване ...  *offtopic
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Mirobg

Валиснерията ти червенее защото светлината ти е силна - при някои растения червения пигмент е защитна реакция,за разлика от типично червени растения в които този пигмент участва в производството на хлорофил.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Nikiengi

Цитат на: Ivan_S - 01.08.2013 11:47
Струва ми се, че меренето на достатъчност на осветлението на база ватове вече е поостаряло. След като осветеността се мери в луксове, които са пряко свързани с лумените, защо продължаваме да правим сравнения на база единица за мощност :duvar:. Многото ватове на литър не гарантират достатъчна осветеност, както и малкото ватове не означават лошо осветяване ...  *offtopic

Когато осветлението е луминисцентно сравнителната оценка е достатъчно точна, лесна е за пресмятане и върши чудесна работа, когато е на светодиоди тогава се търсят лумени. Да не говорим, че в много от случаите на луминесцентните лампи не се изписват лумените. Просто не бива да се купуват най-евтините лампи, а да се търсят дву- и трислойни такива с коефициент 8 (845, 850, 865, 880). В този случай малкото /многото ватове значат точно това!

Ivan_S

Nikiengi и ти си прав. Макар, че ако се ползват качествени продукти, както казваш, ориентацията ще е лесна. То даже на енергоспестяващите вече ги има лумените. Аз карам с една проста Аквастар, на която, ако не са ме излъгали, лумените са 900. Ако ми беше растителен аквариума 300 лумена нямаше да ми стигат като гледам размерите му. Ако светлинният поток е около 50 лумена на ват, тогава може да се ползва и съотношението ват/литър. При повече или по-малко лумени на ват, обаче сметките може да станат други и да се пообъркат нещата :). За жалост си прав, че невинаги ги има лумените и тогава се надяваш да са поне 50 на ват, за да е точна ориентацията по ват/литър. Както и да е, аз до този извод съм стигнал, може и да греша. Все пак всеки си намира начин  *THUMBS UP*. Нещо май оспамих темата, извинявам се за което  :-[.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

kristiqna

Здравейте!Нова съм в форума и също така съм начинаеща с рибите.Преди един месец си купих гупи.Гледам ги в 8 литров аквариум без филтър и помпа.Казаха ми в магазина че са две мъжки и две женски.Едната ми умря преди 5 дни.И си мисля ,че едната  която ми я дадоха са мъжка е женска.  *dontknow* Навсякъде пише,че отдолу на женските им е като ветрилце и на нея е така. Бихте ли ми помогнали?  *SORRY*

hunter

Аз не разбрах какъв точно е проблема по това описание  *dontknow* Чудиш се защо умират или коя е женска и коя мъжка? Като за начало им сложи помпичка за въздух. Само лабиринтовите рибки могат да живеят без помпичка за въздух. Понеже поемат въздух от повърхността. На гупите им сложи, има и такива вътрешни филтри с представка от пред и правят въздух.

Nikiengi

Ами първото, което трябва да направиш е да смениш аквариумчето с по-голямо, поне 15-20 л. и задължително да му пуснеш помпичка с въздух и гъба за филтрация, или едно малко филтърче, което да разбърква водата, да му поставиш малко грунд, някое растение - в общи линии да им създадеш по-добри условия на живот. А за да ти кажем за гупите снимай ги и пусни една снимка, другото са само предположения. Отляво има едно меню, което се показва и прибира, там има много отговори на твоите въпроси и неща, които е важно да знаеш, щом ще отглеждаш рибки. :-)

kristiqna

Искам да разбера дали е женска.Съжелявам за тъпия въпрос но може ли да издържат още един месец без помпа и филтър

Nikiengi

Може би трябваше да вземеш и рибките след месец - няма да изкарат толкова!

kristiqna


Асен Евгениев

Сменяй вода всеки ден. Шише от минерална вода 1,5 л. ще ти свърши работа.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

hunter

Цитат на: akapulko - 03.08.2013 09:59
Сменяй вода всеки ден. Шише от минерална вода 1,5 л. ще ти свърши работа.
И аз съм на това мнение само да допълня водата да е престояла едно денонощие. Така ще ги задържиш докато си набавиш необходимото.

kristiqna

Благодаря ви на всички за отговорите.Снимките ще ги кача утре.А правилно ли ще ако един път в седмицата ги оставя на глад?  :-)

Similar topics (5)

19239

Публикации: 4
Прегледи: 4829

9839

Публикации: 8
Прегледи: 8220

45419

Публикации: 11
Прегледи: 4571

32484

Публикации: 10
Прегледи: 5277

15262

Започната от kuvert


Публикации: 2
Прегледи: 2357