• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
08.06.2024 03:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тема за всички начинаещи с проблеми.

Започната от onyxman, 20.09.2008 18:37

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

hunter

На мен ми е по-чудно как са издържали без вода в плика с грунда  =-O Друг е въпроса че се запечатват май се казваше хибернация ама все пак.

martinessko

Пиша тук за да не отварям нова тема, а и съм начинаещ с проблем.  *ROFL*
Каква точно е светлината на аквастара и гролукса. Сложих една аквастар и един гролукс, ама много жълтеникав ми стана аквариума, направо ми се изгуби зеленинанта (говоря визуално) на растенията.

Ivan_S

Аквастар-а е 10000 К, т.е. студена, бяла светлина с пик в синия спекър. Свети розово-лилавеещо;
Гролукс-а е 8500 К, т.е. синкава светлина с пик в синия и червения спектър, както и в жълтия. Не ползвам такава, но предполагам, че светеща самостоятелно ще дава по-скоро червенееща светлина, отколкото жълта.

Не казваш кога е стартиран аквариума и какво има в него. Понякога корените отделят танин, който оцветява в жълто-кафяво водата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

martinessko

Цитат на: Ivan_S - 29.07.2013 12:11
Аквастар-а е 10000 К, т.е. студена, бяла светлина с пик в синия спекър. Свети розово-лилавеещо;
Гролукс-а е 8500 К, т.е. синкава светлина с пик в синия и червения спектър, както и в жълтия. Не ползвам такава, но предполагам, че светеща самостоятелно ще дава по-скоро червенееща светлина, отколкото жълта.

Не казваш кога е стартиран аквариума и какво има в него. Понякога корените отделят танин, който оцветява в жълто-кафяво водата.

Водата е чиста и бистра, проблема е от пурите, понеже преди бях с  2 пури RESUN WB 20W 10000k, но ми идваха силни за 120 л. (по пък светеше кристално бяло)

Ivan_S

Ами, значи наистина е от пурите и по-точно от спектъра на светлината. Преди време ползвах една Haquos 12000К студено бяла светлина, водата изглеждаше леко синкава, а рибите бледи. С Аквастар-а сега изглеждат наситени и максимално близко както изглеждат на дневна светлина, ако са извадени от аквариума ;). Естествено в началото ми трябваше малко време да свикна със "странната" розово-лилавееща светлина, но пък се радвам на естествени цветове. Казвам всичко това, защото това, с което понякога свикваме и ни изглежда добре, не означава, че наистина е такова. Вече ти си прецени дали търсиш стария ефект на светене или просто трябва да свикнеш с тези пури. По мое мнение водещото е натуралното предаване на цветовете на рибите и растенията  *THUMBS UP*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

martinessko

Цитат на: Ivan_S - 29.07.2013 12:52
Ами, значи наистина е от пурите и по-точно от спектъра на светлината. Преди време ползвах една Haquos 12000К студено бяла светлина, водата изглеждаше леко синкава, а рибите бледи. С Аквастар-а сега изглеждат наситени и максимално близко както изглеждат на дневна светлина, ако са извадени от аквариума ;). Естествено в началото ми трябваше малко време да свикна със "странната" розово-лилавееща светлина, но пък се радвам на естествени цветове. Казвам всичко това, защото това, с което понякога свикваме и ни изглежда добре, не означава, че наистина е такова. Вече ти си прецени дали търсиш стария ефект на светене или просто трябва да свикнеш с тези пури. По мое мнение водещото е натуралното предаване на цветовете на рибите и растенията  *THUMBS UP*.
Водещото на случея ми е да са ми добре растенията и рибоците. Просто питам, понеже никога до сега не съм ползвал гролукс и аквастар и не знам какво трябва да очаквам. Гролукса ми е предна пура, а аквастара задна. (А ако ги обърна ?)

FHM

И аз съм с гролукс и аквастар пък не ми жълтее странно защо при теб се получава така. Едната ми е с по синкава светлина другата с по червеникава. Сигурен ли си че не са ти пробутали някаква друга пура?

martinessko

Цитат на: FHM - 29.07.2013 13:29
И аз съм с гролукс и аквастар пък не ми жълтее странно защо при теб се получава така. Едната ми е с по синкава светлина другата с по червеникава. Сигурен ли си че не са ти пробутали някаква друга пура?

Не са ментаци - на Силвания са. Коя ти е предна - гролукса или аквастар. Като се прибера от работа ще ги разменя и ще видя какво ще се получи.

martinessko

Пускам CO2 от 5 дни и не го бях спирал нощем. Системата е мая и захар а изхода е - https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2Fru2oub.jpg&hash=afc2e87d02a5929a27c07ae7d8aae1ab019f211e
Локвата ми е 120 литра, а зеленината ми не е доста (Един Анубиас на корена, Nomaphila corymbosa, Echinodorus quadricostatus, Роголистник и малко Явански мъх). Имам 10 червени неона, два анцитруса и 5 хищни охлюва. Вчера вечерта забелязах, че балончетата CO2 образуват "синджир като на ракията"  *ROFL* по повърхността на водата, а неонките от време на време изкачат на повърхността. Реших да спра подаването нощем, като просто отвивам бутилката и я оставям в банята. Сутринта пак я закачих. До колкото съм запознат и така има опасност да навредя на рибоците. Моля за компетентен съвет. Торя и с Easy-Life ProFito.


zariio

Цитат на: martinessko - 30.07.2013 09:16
Пускам CO2 от 5 дни и не го бях спирал нощем. Системата е мая и захар а изхода е - https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2Fru2oub.jpg&hash=afc2e87d02a5929a27c07ae7d8aae1ab019f211e
Локвата ми е 120 литра, а зеленината ми не е доста (Един Анубиас на корена, Nomaphila corymbosa, Echinodorus quadricostatus, Роголистник и малко Явански мъх). Имам 10 червени неона, два анцитруса и 5 хищни охлюва. Вчера вечерта забелязах, че балончетата CO2 образуват "синджир като на ракията"  *ROFL* по повърхността на водата, а неонките от време на време изкачат на повърхността. Реших да спра подаването нощем, като просто отвивам бутилката и я оставям в банята. Сутринта пак я закачих. До колкото съм запознат и така има опасност да навредя на рибоците. Моля за компетентен съвет. Торя и с Easy-Life ProFito.



За растенията които пишеш че имаш можеш да минеш и без со2.Не си създавай излишни проблеми.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

martinessko

Относно проблема и бледите цветове на аквата ми, за който си мислех, че е от осветлението се оказа, че проблема е във фона. Потресаваща разлика. Смених, купешкия фон, тип морско дъно с чисто черен и сега всичко е в пъти по красиво. :)

W

Здравейте отново искам да помоля за съвет относно червените листа на растенията в аквариума ми. Стартиран е преди около 60 дни, но се наложи третиране с антибиотик и цикълът завърши наново преди около седмица. Почервеняха листата на валиснерия и водна чума. Добавих още 2 лампи Sylvania Aquastar и Grolux ( в крайна сметка съм с 2х24W T5 обикновени и 2х18W Sylvania на 150л.) За съжаление проблема продължава въпреки, че си взех нови растения( преди около 10 дни) от колега от форума, при когото вървяха идеално. pH е около 8, а KH 10. В една от темите за начинаещи четох, че при pH> 7,6 не могат да се гледат читави растения. Въпросът ми е в този случай мога ли да пусна СО2 от бутилка с мая, за да намаля pH и трябва ли да започна да торя, защото предполагам, че с СО2 ако има недостиг на елементи ще се засили още повече. Също така се появи черна брада и tread algae.

Nikiengi

Подаването на СО2 е свързано с ускорен растеж на растенията, а от там до подаване допълнително на торове, защото без тях растенията ще загинат. Затова ще трябва да почетеш и за торенето с какво и по колко, дали да използваш собствено производство или купени от магазина и чак тогава да преминеш на подаване на СО2 и торене. Ако смяташ, че ще е много сложно по-добре не подавай изобщо СО2, защото не мисля, че проблема ти е в твърдостта на водата, при мен също е твърда но растенията си вървят, пък и Валиснерията колкото и да се казва, че е лесна за отглеждане - да, така е но при условие, че са угодени параметрите за нея. Имал съм силно осветление, достатъчно СО2 и торене и пак не е вървяла, а в момента расте при пълна сянка от останалите растения.  :-)

W

Цитат на: Nikiengi - 01.08.2013 09:52
Подаването на СО2 е свързано с ускорен растеж на растенията, а от там до подаване допълнително на торове, защото без тях растенията ще загинат. Затова ще трябва да почетеш и за торенето с какво и по колко, дали да използваш собствено производство или купени от магазина и чак тогава да преминеш на подаване на СО2 и торене. Ако смяташ, че ще е много сложно по-добре не подавай изобщо СО2, защото не мисля, че проблема ти е в твърдостта на водата, при мен също е твърда но растенията си вървят, пък и Валиснерията колкото и да се казва, че е лесна за отглеждане - да, така е но при условие, че са угодени параметрите за нея. Имал съм силно осветление, достатъчно СО2 и торене и пак не е вървяла, а в момента расте при пълна сянка от останалите растения.  :-)

Благодаря за съвета :)  Изчетох  страшно много за торенето, СО2 и всичко свързано с растенията, но май трябва да понатрупам малко опит преди да почна с торенето, защото четох че при неправилни пропорции нещата отиват на зле.

hunter

Според мен му е нужно на аквариума време особено като си прецакал цикъла с антибиотик. Ако не ти се занимава с СО2 си купи изилайф профито (с него ще добавяш микро елементи) и изилайф изикарбо (от него растенията си набавят и СО2) двете във комбинация дават много стабилен резултат. Изи карбото е и за борба с брадата, аз със спринцовка с игла съм инжектирал директно върху засегнатите листа на растението. Резултата е след 3 дни до седмица брадата изчезва. Ако изи карбото ти е скъпо тук колеги продават глутаралдехид за който казват че е същото. Успех  *THUMBS UP*

Similar topics (5)

45419

Публикации: 11
Прегледи: 4601

32484

Публикации: 10
Прегледи: 5287

15262

Започната от kuvert


Публикации: 2
Прегледи: 2364

762

Публикации: 24
Прегледи: 12197

59367

Публикации: 13
Прегледи: 5973