Българска Аквариумна Енциклопедия

ОБЩИ ТЕМИ => Проблеми => Темата е започната от: the_Saint - 03.02.2009 22:25

Заглавие: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: the_Saint - 03.02.2009 22:25
Здавейте, чувал съм, че силикон не хваща на ПВЦ, а за един проект ми трябва да залепя камъчета към ПВЦ. Някакви идеи? *dontknow*
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: chaykov - 03.02.2009 23:13
ПВЦ е доста широко понятие...
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: abaro - 03.02.2009 23:36
Силикона е материал които има адхезия (лепи се) към много гладки, непорьозни материали - напр. стъкло, фаянсови плочи, стъкло и също така стъкло. Той затова е измислен. Това че разни "пишман" майстори го ползват навсякъде, не го прави универсално лепило.
Към PVC-то всъщност може да се лепи само PVC и то със лепило за PVC.
В твоя случай, ако искаш да залепиш някакви камъчета към PVC, може да пробваш с аквариумен силикон, но трябва да си наясно че това е временно. Ще минат няколко месеца и камъните ще почнат да се отделят. Има материали които ще залепят камъчета към PVC но те са опасни за аквариумните обитатели и растенията.
Избора си остава твой.
Успех в експериментите!
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: proventuss - 23.11.2011 16:29
За лепене на и към пластмаси, камъни, строителни материали, въобще всичко без стъкло, метал или фаянс/непорести материали/ задължително се ползва неутрален силикон/по типа на втвърдяване/.
Различава се от ацетатния по това, че не мирише на оцет като ацетатния, има слаба алкохолна миризма/ако пише "алкокси" на тубичката. И естествено е по-скъп. Въобще много хора се лъжат, като четат "универсален", което изобщо не е така.
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: miTko - 23.11.2011 16:59
Потърсих в нета за този силикон и ето какво пише тук на последния ред:

http://www.parketimilanov.com/index.php?option=com_content&view=article&id=107%3A2011-05-28-13-19-21&catid=1&Itemid=11 (http://www.parketimilanov.com/index.php?option=com_content&view=article&id=107%3A2011-05-28-13-19-21&catid=1&Itemid=11)

"връзки между елементи от PVC и стъкло" !!!

Proventuss, според теб това може ли да е вярно, защото ако е, става интересно!
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: proventuss - 23.11.2011 20:38
Вярно е, и затова много хора не знаят разликата между ацетатни и неутрални силикони.Ацетатните са идеални за непорести повърхности, като стъкло, алуминий или фаянс.Ето защо са добри за направа на аквариуми.Опитай се обаче да си фугираш дограмата, бетон, дърво, мазилка, ПВЦ,  след това ще го издърпаш целия от край до край, т.е. липсва адхезия към порести повърхности. Ацетатните, или т.н. универсални с добавка на фунгицид стават вече санитарни, издържащи на действието на мухъли и плесени, развиващи се в баните и тоалетните, но пък са неподходящи за лепене на аквариуми, защото фунгицида убива микроорганизмите.Тук е мястото да въведа понятията "нискомодулен" и "високомодулен" и твърдост по Шор, по името на човека, измислил скалата за твърдост на еластомерите. Нискомодулен означава, че силикона се "разтяга" като ластик или от
плюс минус 50%. При високомодулните този процент е 25, или тези силикони са високоякостни, като именно това е целта при аквариумите, да издържат напора на стотици килограми вода. Шор е измислил скалата за твърдост на еластомерите от 15 до обикновено 70, или колкото цифрата е по-ниска, толкова е по еластичен еластомера, това се изисква при движеши се фуги, но е вече друга тема. Обратното, при високо число вече говорим за голяма твърдост, подходяща за добри лепилни свойства. Ако имаш интерес, мога да продължа лекцията по-нататък.
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: Асен Евгениев - 23.11.2011 20:46
Цитат на: proventuss - 23.11.2011 20:38
Ако имаш интерес, мога да продължа лекцията по-нататък.

Давай нататък, това е полезна информация. *DRINK*
Заглавие: Re: Силикон и ПВЦ?
Публикувано от: proventuss - 23.11.2011 21:22
И още нещо: когато лепиш порест с непорест материал, избора е само един: неутрален силикон. Например, периметър на дограма, ПВЦ с мазилка. И друго: въпреки глупостите, които пише на етикетите 100%силикон ит.н. има един друг фактор, производителите, за да спестят пари, вкарват в продукта пълнители и разтворители, за да компенсират пълнителя и да е силикона по-течен.  След втвърдяване на продукта и съответно изпарение на разтворителя, се наблюдава едно "свиване", което при нискобюджетните силикони достига до 10% губене на първоначалната маса, което е недопустимо, при качествените е едва до 3%. Тоест плащаш ниска цена, но после губиш една десета, каято се изпарява. Въобще, извода за мен е: никога не си купувам силикон от хипермаркет, и особено на промоция. В света има достатъчно много фирми, които изцяло работят на ишлеме, купува се 1000 тона прозрачна суровина и ти правят каквото си поръчаш, кеф ти универсален, кеф ти санитарен, кеф ти за аквариуми. За непрофесионалиста всички силикони са еднакви, както за мен, например всички аквариуми са еднакви.
: 23.11.2011г 21:09ч
Съвет: винаги гледайте сроковете на годност, при моите за ацетатните са 27 месеца, или за Dow cornig 881 в момента са съответно 12.2012 за прозрачния и 01.2013 за черния, докато за неутралния са 12 месеца и често в магазините има такива с изтекъл срок. За ацетатните това не е проблем докъм 6 месеца след изтичане на срока, докато за неутралните след 3 месеца не втвърдяват и са повече като маджун. И понеже неутралните не са известни на широката публика и са по-скъпи са често с изтрити срокове. Ееех, колко палета със  силикон сме изхвърлили.....