В момента имам 200 литра аквариум пълен, работещ от година и половина.С външен фиртър достатъчен за аквариума съм. Преди това прекалих с торове и изгорих растенията, съответно завъдих и водорасли. Рибите също махнах, преориентирам се към други.
След затъмнение и по честа смяна на вода се освободих от водораслите. Някои ще кажете продължавай си го така, но грудна ми е едър и има доста органика и колокото и да го сифонирам май не става, а и искам да го смена с по ситен.
Как е най добре да се направи в моя случай:
Мога ли да използвам водата от този аквариум или направо с нова?
Грунда мога ли да го изкарам да го промия тотално и да сложа отгоре няколко см. ситен или направо с изцяло ситен нов?
Давай на ново.
И да засипеш със ситен той пак ще потъне м-у едрия и ще се омеси.Сменяй го щом искаш по ситен!
Цитат на: bismitev - 07.09.2011 15:29
Рибите също махнах, преориентирам се към други.
Щом няма риби в него... и аз съм на мнение да го стартираш на ново. Но преди това си избери подходящата фракция грунд и не го омесвай със стария, щом е едър. Нека новия да е с приблизително еднаква големина на камъчетата.
А, към какви други риби си се ориентирал?
Мерси за препоръките, сменям го напълно с по-ситен бял. Ориентирал съм към 6 дискуса в компания с 15тина дребни тетери. Бихте ли препоръчали и някой по хубав пълнеж за външен филтър?
Не съм много убеден, но 6 дискуса за 200 литр. аквариум, не са ли много? До колко знам ти трябва и поне 50 см. височина на аквата.
Цитат на: bismitev - 09.09.2011 17:23
Мерси за препоръките, сменям го напълно с по-ситен бял. Ориентирал съм към 6 дискуса в компания с 15тина дребни тетери. Бихте ли препоръчали и някой по хубав пълнеж за външен филтър?
Лава или сипоракс, а ако парите не са проблем за теб - ADA Bio Rio! От личен опит зная за първите две, че са много добри, а за последното - от това, което съм чел в интернет! Но също е важно и как ще наредиш отделните елементи в този филтър! :-)
6 са ок за 200 литра докато са малки- да са живи и здрави, после ще мисла за нещо по голямо.
За пълнежите ще потърся тези които препоръча, досега бях с обикновена керамика и силикати.
Мерси за препоръките.