• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
11.07.2025 17:07

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми

Активен въглен ?

Започната от pep4ooo, 28.07.2009 17:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dok70

То че няма да навреди, няма. Въпроса е с каква цел се слага.
Микробите определено няма да ги премахне.
За токсични вещества след лечение съм съгласен.
Ако не си прозвеждате сами токсини, за какъв чеп ви е
активния въглен и как ще разберете кога да се смени.
Понеже като се насити с токсини, почва да ги отделя, а
точно в този момент сте забравили за него.
За мен, ако няма конкретна цел, си е усложняване на живота.
Сега остана да си торите аквариума и филма става цветен.
*STOP*
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

petkob

Цитираната от Емил статия е доста слаба, а и подвеждаща, за съжаление.

Основните замърсители в един аквариум са отпадъчните продукти от храненето на рибите, като нитрати и фосфати. Нито едните, нито другите биват отстранени от активния въглен (нито пък амонякът или нитритите).

АВ отстранява тежките метали, но ако не вкарвате в аквариума вода, богата на тежки метали, с какво ще ви помогне това? Само ще доведе растенията до глад.

Отстранява органични химични съединение, затова е полезен след приключване на някакво лечение в аквариума.

Ако не знаеш дали ти трябва, АВ най-вероятно не ти трябва.

http://www.thetropicaltank.co.uk/carbon.htm
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

Emil

29.07.2009 19:11 #17 Last Edit: 29.07.2009 19:21 by Emil
Посочването на статии с неизвестен автор е несериозно, особенно за оборването на теза с автор. Няма смисъл от изписване на дълги химически формули нито от анализ на структурата на активния въглен.

Има смисъл само от някой друг учебник по органична химия, физикохимия, биохимия и физика( аз такива си имам и си ги чета).

За мразещите напрягането на очните нерви:
ЦитатСмятам, че съществуват няколко фактора, които внасят объркване по темата. Един от тях е, че активния въглен е чудат материал - един вид мистичен елемент и доста акваристи не са сигурни относно това, какво представлява и как работи. Друг фактор е, че повечето хора не разбират, че термина "активен въглен" е толкова специфичен, колкото и думата "боя". Има различни видове боя за различни нужди и вие не бихте боядисали колата си с латекс, например. По същият начин, някои от активните въглени, които се предлагат за използване в аквариум не са много подходящи за това. И накрая, за съжаление, има няколко продукта на пазара, които се продават с напис "активен въглен" и наистина са "въглен", на не са "Активен". Те са напълно безполезни като филтърен материал. Един акварист ползвайки тези продукти няма да бъде особено впечатлен от това, което той мисли за активен въглен.

ЦитатАктивният въглен а навлязал доста в нашия бит. Повече, от колкото си представяме. Той се използва за обработката на много продукти, които използваме всекидневно; от премахването на нежеланото оцветяване, вкус, мирис от питейната ни вода, храна, напитки (прави захарта от кафява, бяла), до контролирането на въздушни замърсители (противогази) и широко се използва в химическата и фармацефтична промишленост. Терминът "активен въглен" покрива група материали направени от въглерод, които имат свойството да привличат и задържат определени субстанции върху повъхрността на въглена. Това свойство се нарича "абсорбация". Процеса на абсорбация е добър пример за така наречената "химическа филтрация", където дадени разтворими субстанции се премахват от водата. Филтърната вата, от друга страна, прави "механична филтрация", като задържа твърди частици, които плуват във водата.

ЦитатТези компоненти се извличат, като суровината се загрява в обезвъздушена среда, за да се получи чист въглерод. Така полученият въглен се активира като се обработва с горещ газ, обикновено пара, с температура над 450 градуса по Целзий, което отваря микроскопични пукнатини през частиците. Суровината, от който е получен плюс начина, по който е активиран определят характеристиките и цената му. Има дузина различни видове активен въглен и само единици от тях могат да се използват в дадена ситуация.

ЦитатЕдно парче активен въглен най-вече съдържа въздух. То е набраздено от хиляди микроскопични пори през, които водата циркулира. Когато водата прекара някоя органична молекула (замърсител) -през тези пори, тя се залепва за въглерода под силата на привличането. Този метод се нарича физична абсорбация. Другите видове абсорбация, които активния въглен извършва, не са от такова значение за аквариума.

ЦитатРазмер на порите: Размерите на порите в активния въглен са класифицирани на микропори, транзпори и макропори (малки, средни и големи). Малките пори са ограничени до абсорбацията на дребните молекули, средните абсорбират повечето от молекулите, които интересуват нас акваристите, а макропорите позволяват по-свободна циркулация на водата през вътрешността на активния въглен, предотвратяват задръстването и изпълняват ролята на механична филтрация, подобрявайки чистотата на водата.
Повечето активни въглени имат твърде много микропори и по-малко средни, за да бъдат напълно ефективни за използване в аквариум. Получава се така, че активният въглен се задръства бързо с големи молекули, въпреки че голямата част от ефективната му повърхност под формата на микропори остава неизползвана. За да имате представа за активният въглен, който сте намерили, погледнете спецификацията за порозен обем.


и т.н. и т.н.

bengan

 Човекът отворил темата попита нещо просто (може би само за знаещите).
Отговорът дойде от
Цитат на: NO CARRIER - 28.07.2009 17:36
Не слагай.
и после стана една свада с която трудно можем да се гордеем.
Оставете питащия да се "огледа" скоро ще се осъзнае.

petkob

Колега Емил, статията, която цитираш също е с неизвестен автор. Известен е само никът на преводача. За разлика от нея, статията която аз посочих, поне има известен оригинал, та си личи, че не съм си я изсмукал от пръстите. Не казвам, че преводачът го е направил, но без оригинал не можем да сме сигурни дори в точността на превода, а без източник не е ясно и откъде е взета.

Покрай тази тема днес се позачетох за активния въглен и съм готов дори да си взема част от думите назад. Дори само риби да има в аквариума, каквито има доста цихлидарници, активният въглен не е непременно безвреден, понеже голяма част от тях отделят допълнителни фосфати и нетът е пълен със съвети как да се промива и изкисва преди употреба. Тъй че и тогава употребата му без нужда може само да навреди.

На мен не ми пречиш с шума, който внасяш, но пречиш на хората, които питат и искат да научат.

@bengan: Когато аз питам, предпочитам да видя и аргументи, за да си направя собствена преценка, но за някои прости указания от по две думи може би са за предпочитане.
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

Emil

 *offtopic Извинявам се, че мнението ми е внесло шум в некомпетентните по въпроса  Ви мисли . Наистина няма смисъл да се убеждава "дървен филофоф", но стоя зад мнението си, че активния въглен е необходим за качествената филтрация в аквариума.
За съжаление както във всеки един форум "думкащите тъпана" и събиращите брой мнения, скоро се превръщат в "специалисти" скрити зад анонимността на никнейма си. Всяко мнение което е различно от тяхното , скоро се превръща в шум пречещ на " Сиянието" им.

NO CARRIER

Emil, извадките, които си цитирал по-горе, наистина са върхът на сладоледа. Ама поради липса на нещо по-добро, за момента статията си остава актуална. :-(  *dontknow*

Активният въглен е много полезно нещо, когато знаеш какво правиш с него. Ако питаш - трябва ли ми - според мен, не е за теб.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

petkob

Цитат на: Emil - 29.07.2009 19:11
Има смисъл само от някой друг учебник по органична химия, физикохимия, биохимия и физика( аз такива си имам и си ги чета).
И така, както си ги четеш, не ти ли е направило впечатление, че има разлика между адсорбция и абсорбция? И щом е сбъркан най-същественият термин в статията, обясняващ принципа на работа на активния въглен, не ти ли минава през ума, че е малко вероятно това да е единствената грешка?
"Това са моите принципи. Ако не ви харесват, имам и други." - Граучо Маркс

slayerp5

 :coffee:Аз съм твърдо убеден, че карбоновият сустат е перфектен филтърен механизъм за премахването на оцветената вода в аквариума, както и за хиимическите препарати, които се използват за лечение на аквариумните рибки. Не без значение е и външния филтър на аквариума. Колкото по-голям е, толко по-голяма е възможността за използване на различен вид филтърни материали. Моят съвет е, ако искаш да имаш кристално чиста вода да използваш карбонен субстат, само про положение, че имаш хубав външен филтър с добра филтърна подредба. Не забравяй, че карбоненият субстат се сменя на всеки четири седмици.

aresto

Здравейте,имам въпрос относно активния въглен.Искам да изкарам солта от аквариума която е попаднала там от нитратната смола.Чудя се дали активният въглен ще ми помогне да изкарам солта.Или дайте други идей...

NO CARRIER

Здрасти!

Активният въглен не може да отстрани натриевия хлорид.
Честа смяна на водата ще помогне много повече.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

aresto

Това е сигурно :-) Благодаря

Similar topics (1)

46314

Публикации: 2
Прегледи: 2410