• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 12:16

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

РАзпънки има ли нужда

Започната от abv, 02.09.2009 23:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

abv

Правя си Аква с размери 150д/57в/50ш  Обаче се чудя дали да е с разпънки по дъното които да хващат големите страници.Ако сложа целия пейзаж много ще се омаже.А реално ще се пълни не повече от 50см Разпънки по горната страна ще има +напречни 2 (дали ще стане с 1 ?)Литража при това положение излиза около 350л(148/50/47,5)за височина 50 при дебелина на стъклото 1см аз си мисля че няма нужда но все пак който има и е лепил да каже.

panchopan

Слагай.

А защо трябва да се омаже ?
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Alexfield

03.09.2009 10:06 #2 Last Edit: 14.12.2009 12:08 by Alexfield
Моят е с почти същите размери: 150 х 42 х 61 от 10мм стъкло
Няма никакви разпънки. В употреба е от около 2 години. Предното и задното стъкло се е издуло по средата и там е 43 см.
Ако имаше горе една напречна разпънка сигурно нямаше да се издуе така.

Актуализация: След малко повече от 2 години (1 при мен и 1 при предишния собственик) въпросният аквариум започна да се разлепва. Преден ляв вертикален ръб: от горната страна където имаше балончета в силикона започна да навлиза вода между 2-те стъкла (предното и лявото). Не протече, понеже от външната страна около 1 см е омазано със силикон.
Голям късмет имах, че не е станала белята докато няма никой вкъщи. Аквариумът вече е празен, рибите и растенията преместени.
Предстои разлепване на проблемния аквариум, почистване от стария силикон, залепване на ново, слагане на разпънки по всички направления.
Моята поука е: По-добре да се презапасиш от към сигурност, за да не ти се налага някой ден я да даваш пари на комшиите под теб за ремонт или в по-добрия случай да се чудиш къде да настаниш рибите, за да изпразниш проблемния аквариум.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

abv

03.09.2009 12:53 #3 Last Edit: 03.09.2009 12:55 by abv
Panchpan Ще се развали целия пейзаж ако има вертикални разпънки това е най грозното нещо и се набива на очи от пръв поглед било то залепени с черен или бял силикон черното се вижда по ивиците от всички страни а ако е бял зеленясва след 1-та година имам 1 аквариум 200л така направен ужасно грозно е дори го разлепвах за да го правя наново по добре е сега но не ми харесва.Лично на мен един перфектно залепен аквариум без излишен силикон и без ненужни допълнителни стъкла лепени по него е 50% от цялата му красота с обитателите(един грозно залепен аквариум какъвто и да е отвътре се набива на очи и вниманието на гледащия го е в стъклото).
Направих запитване и ето че 1 човек казва че няма никакви разпънки(Е аз отгоре по дължина и напречно ще сложа).
Може би има някакви формули някъде и затова питах ако някой знае нещо но заради нищо да си окепазя аквариум който всичко е моя изработка и ми излиза около 800лв(+шкаф) и да е грозен направо ще му ударя един чук *CRAZY* :-D *YAHOO*.
Чакам още мнения.щото днеска ще го лепя.а разпънките утре ако има нужда.

panchopan

Аз имам разпънки и не е грозно.
Виждал съм много аквариуми и ако са залепени добре, аквариума стои като излят.
Разпънките ти коригират и евентиално недобро залепване на стъклата.

Абе аквариума си е твой, ти решаваш.
Аз на моя си сложих.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

BOJO

И аз не мисля че е грозно , напротив ... допада ми ..

ето снимки

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F4008%2F014271774.jpg&hash=124b96067f769688ca3f7c7346f4241aea436761

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F3361%2F012977382.jpg&hash=0e38f257704efbe10ae5c2c91c4118c6ed723707

discus

Разпънките са необходими според мен, придават допълнителна здравина и увеличават живота на аквариума. Като си искал без разпънки е трябвало да ползваш 12 мм стъкло. Разпънките не са грозни, важно е да са изрязани добре, т.е. малки ако са от 10 мм стъкло, за да са хубави не трябва да превишават 1,5 см като дебелина. Така изглеждат почти квадратни и не дразнят.

BatV

На кое викате разпънки бре пичове?
Защото на показания аквариум аз не виждам такива.
Моя майстор ми лепна две парчета с дължина малоко по-мака от дължината на аквариума в горният му край на 5-6 см от върха.
Широки са около 4 см и ми служат като поставка на импровизирания от мен  стъклен капак.
Та що е то разпънка..? :buff: 

panchopan

Не виждаш щото са залепени добре !
Ей за това казах че стои като излято.

И твоите са разпънки ама само надлъжни отгоре.
За големи аквариуми се слагат по всиюки ръбове.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

BOJO

Цитат на: panchopan - 03.09.2009 16:29
Не виждаш щото са залепени добре !
Ей за това казах че стои като излято.

И твоите са разпънки ама само надлъжни отгоре.
За големи аквариуми се слагат по всиюки ръбове.

Tочно така , всичко което е като е рамка са разпънки навсякаде :)

BatV

 *THUMBS UP* Разбрано.
Още едно амат. въпросче. Гледам златни 5бр. в 120л. Като им отесне мисля за 250 - 300л.
Моя майстор не е от най-добрите и едва ли ще се справи като на горната снимка.
Доре ли е 250-300л от 10мм с разпънки само горе или да го правя направо 12мм.
Тава да си знам за в бъдеще да не пускам нови теми тогава...

Balkandjiev

Зависи от дължината, широчината и височината, но 99 % от 10 мм. ще е добре смисъл няма да имаш проблеми.

BatV

Мисля си за 130д х40ш х50в ?

Balkandjiev

Моят аквариум е 130д х 50ш х 60в и е от 10 мм. . Има оребрение горе и една разпънка пак горе по средата. Така, че не виждам никакъв проблем да е от 10 мм. стъкло.   

yanki1

В ъглите се слагат разпънки, чиято роля е да  заздравят шевовете между отделните елементи на съда/челно,задно ,странични стъкла и дъното/.

Напречни разпънки в горната част на аквариума се слагат, за да се предотврати издуването на предното и задното стъкла, както и поради същата причина се лепят надлъжници от вътрешната страна на лицето и гърба на съда.
526 литра

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi30.tinypic.com%2Fj0zlgl.jpg&hash=ae7ab03435ad73c6eca1b105b7531f3b048f7b50

Similar topics (5)

17268

Публикации: 1
Прегледи: 2359

24675

Публикации: 11
Прегледи: 4942

42298

Публикации: 24
Прегледи: 7879

37808

Публикации: 10
Прегледи: 3818