• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 13:46

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

проблем с водата

Започната от vladi05, 08.08.2013 14:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vladi05

здравеите колеги имам голям проблем с водата .
та  аквариума е стартиран преди 5г гледах дискуси и преди 2г, му направих рестарт понеже смених рибите със скаларии,
значи проблама е стиностите на водата в аквата са
NO2- е под 0 лата
NO3- е под 0 лата
GH- е под 3
KH- е под 0 лата
PH- е под 6.4 
а в чешмата от кадето наливам вода са
NO2-0
NO3-0
GH-5
KH-15
PH-7.5
аквата е 150х30х60.общо вода 260л филтрация канистър 2800лч само с керамика сипоракс на сера и една гъба,
осветление  3 т8 х 120мм,светят 8ч
разтения анубиас,крптокорина и лимонче.
риби 6 скаларии,6анцитруса,8 неонки,2 трихогастера.
веднъж в седмицата сменям по 30-40 процента вода и слагам по 25мл,акваформула .
на последък спрях да слагам и акваформулата и няма резолтат.моя запознатите с такива случаи да помагат защото ми измряха и мекотелите,даже и след 20 дни изчезнаха и черубките,ще съм много благодарен за малко помощ *thanks *dontknow*

Ivan_S

На първо четене виждам, че ти е кисела водата. При такова рН започват окислителни процеси, които разграждат карбонатните съединения (варовика например). Това може да е обяснение за резорбирането на черупките на мекотелите. Явно нямаш никакви други карбонати, които да служат като буфер в случая и да ти държат рН-то. То и за това като наливаш вода с КН 15, веднага ти пада на 0. Моят съвет, ако греша колегите да ме поправят, е да почнеш да качваш рН-то и КН - примерно със Sera KH/pH plus. Следвай указанията на опаковката и плавно качвай рН-то, за да не избиеш рибите от рязката промяна на стойностите (все пак рН-то се движи в логаритмична прогресия). За начало може да смениш 50-60% от водата. Това трябва малко да качи рН-то, после с препарата до нужните стойности.

Успех  *THUMBS UP*
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vladi05

благодаря колега от къде мога да си купя това понеже в хасково няма такива препарати  *thanks

bustama

И какъв по-точно е проблема, че от написаното нищо не са разбира?
Проблем с охлювите ли имаш, растенията,риби... как параметрите на водата ще са под 0-та, това не го разбирам. На минус ли си? :-D
Проблем с азотния цикъл. Стар грунд - разбирай, много органика.
Пиши с какви тестове си мерил, че нитрати -0 не е за вярване. Прави големи смени на вода, или по-малки, но всеки ден и пак мери.

petko

Ако си ги мерил параметрите с тест лентичките -въобще не са точни.

vladi05

да колега с лентите го мерих но и един приятел ми ги мери с някви капки понеже и тои не вярваше и се оказа почти същите.а грунда се сифонира на всяка смяна



пс колега нее пролема с мекотелите а с параметрите на водата

Ivan_S

Цитат на: vladi05 - 08.08.2013 14:56
благодаря колега от къде мога да си купя това понеже в хасково няма такива препарати  *thanks

Потърси в Интернет възможности за он-лайн поръчка. Има такива сайтове, ама не е мястото тук да ги поствам, знаеш как е с рекламата :). Между другото с препарати ще закрепиш временно положението. Щом ти пада рН-то, значи нямаш карбонатен буфер, който да го държи. Лава или нещо варовиково ти трябва в канистъра, за да имаш трайно поддържане на параметрите в норма. В общия случай да слагаш варовик във водата на растителен аквариум не е добра идея, но в случая може да помогне.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vladi05

поръчал съм цо тиа дни трябва да е при мен

petko

Да не наливаш минерална вода :-).С тези параметри значи,че има доста натрий във водата.Може да ползваш и сода бикарбонат да повишиш твърдостта.

vladi05

колега системата за смяна на вода ес макуч пущам водата в банята и слад това го свързвам с маркуча на душа и пущам водата това е

Ivan_S

Цитат на: vladi05 - 08.08.2013 15:13
поръчал съм цо тиа дни трябва да е при мен

По-горе нещо се унесох и писах, че СО2 ще помогне като смесих понижаване на рН с ниско рН. Коргирах се, де, всъщност подаването на СО2 ще ти свали още рН-то, защото като се разтвори във водата образува въглеродна киселина. Та, като ти доставят СО-то, не бързай да го пускаш докато не оправиш рН-то. На теб ти трябва основа, каквато за пример ти е дал колегата petko содата за хляб. Само че там трябва да се пипа много внимателно, за да няма резки скокове. Мисля, че с препарат, на който е указана дозировката ще е по-прецизно.

Я кажи нещо за филтрацията и аерацията на аквариума. Растения има ли, колко са, да не би пък във водата да се задържа разтворен СО2 и за това така да ти пада рН-то. То не е въпросът само да вкараш в норма параметрите, ами да ги задържиш такива, като на първо място трябва да разбереш кое ги влошава. Махаш причината - махаш проблема  ;-)
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vladi05

фитрция сум писъл по горе,но филтрция канистър ресун 2800лч ,аератор с 2 гъби,разтения анубиас,лимонче и криптокорина от тази малката ,цо все още нямам

Ivan_S

Цитат на: vladi05 - 08.08.2013 15:37
фитрция сум писъл по горе,но филтрция канистър ресун 2800лч ,аератор с 2 гъби,разтения анубиас,лимонче и криптокорина от тази малката ,цо все още нямам

Да, аз го прочетох, ама що не обърнах внимание  :-[. Нещо ти окислява водата, там е проблема, това търси. Тук само гадаем сега.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vladi05

ок но не съм много на ясно,този проблем го имам от давна и затова вече реших да попитам защото ми писна да ровя и да търся причини ,оставих ги и без гунд и разтения и нямаше голяма полза  *dontknow* :duvar:

bustama

С тези риби, растения и филтрация - няма как да имаш нитрати 0. Какви са тези 25 мл. акваформула?
На охлювите им трябва калций, магнезий.

Similar topics (5)

40157

Публикации: 4
Прегледи: 2450

8530

Публикации: 9
Прегледи: 4069

32754

Публикации: 4
Прегледи: 2722

19239

Публикации: 4
Прегледи: 4815

3704

Публикации: 14
Прегледи: 6892