• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 20:30

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с охлюви

Започната от milenader, 22.12.2010 22:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

milenader

Здравейте,имам проблем с охлювите в аквариума ми, не са точно охлюви по-скоро приличат на малки рапанчета. При всяка смяна на водата се опитвам да извадя колкото мога, но нищо не помага, даже става все по-зле. Няколко пъти филтъра ми спира, защото се заклещват вътре. От магазина ми дадоха този препарат "Sera snail ex" преди доста време. Така и не го използвах, защото не знаех дали е безвреден за рибите. Изведнъж охлювите изчезнаха, нямаше проблем 2-3 месеца до преди десетина дни някъде. Появиха се отново и даже са много повече от преди. Размножават се страшно бързо, повърхността на водата е покрита с малки всяка сутрин. Изчиствам ги и на вечерта пак същото. Някой ако знае какъв е проблема или ако може да ми даде съвет, ще съм му наистина много благодарна, защото не знам какво да правя вече. Слагам снимки, за да видите какви са точно.  Благодаря ви предварително!






Обем на аквариума: 70 литра

Височина: 32 см

Грунд
Дебелина на дъното: 4,5 см отпред и 6.5 см отзад
Размер на камъчетата: от 2 до 5 мм

Осветление: Лампата е Philips, работи по 10-12 часа на денонощие.

Филтрация
Аераторна помпа (без гъба): да
Аераторна помпа (с гъба): не
Вътрешен филтър л/ч: да
Външен филтър л/ч: не
Система за СО2: не

Филтрите работят непрекъснато .

Дата на стартиране на аквариума: август 2008г.

Промени в аквариума и оборудването през последните 20 дни: не
(смяна на голямо количество вода, спиране на тока, пускане на система за CO2 или нов филтър)
...........

Използвани препарати, лекарства през последните 20 дни: не

Вода
Сменям по 1/3 на всеки 7 дни.
При смяната: Водата е престояла поне 1 вечер и е с температура около 20-21 градуса.
Температурата на водата в аквариума е 24-25 градуса.

Храна
Видове храна: Tetra menu , Tetra fresh delica
Колко често храните рибките си: 1 път на ден без неделя
За колко време рибките изяждат порциите си: не повече от 1 мин.

Растения:
Колко % от дъното е засадено с растения: 30-40%
Колко % от дъното са бързо растящи: 3 растения
Колко плуващи: няма

Риби:
Полово зрели(видове, брой): 2 неона , 2 Тетри , 1 стъклен сом , 1 сае , 1 Анциструс
Млади риби(видове, брой): не
Нови риби през последните 20 дни(видове, брой): не

Асен Евгениев

Моите мелании ги разкарах ръчно, докато бяха малко на брой. Не съм ползвал химия.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

wwladoo

На снимката доколкото виждам няма само мелании има и др. вид--предлагам два вида борба с тях,или биологична--хищният охлюв Анатоме хелена,който ги яде и регулира популацията им--т.е. не ги изтребва докрак Меланиите защото все пак са полезен охлюв,другите ще ги изчисти напълно,вторият начин е нистатин(лекарство на таблетки за хора,в аптеките го има,ще кажеш че го искаш за рибки да не ти искат рецепта)--слагаш --4  хапчета --нали на 20л вода едно хапче и до 2 дни няма да има нито един жив охлюв,ще им обереш само празните черупки ,не вреди на рибите,даже действа профилактично против гъбични инфекции,не поврежда и растенията!!!Двата метода са несъвместими--нистатина ще убие и Анатоме хелена,ако имаш някой ценен друг вид охлюви ги извади ако ще третираш с нистатин!! :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

NO CARRIER

Давай по-малко храна. Много по-малко. Два дни в седмицата дръж рибите гладни. Вземи листо от маруля и го попари с вряла вода за 2-3 минути и го пусни в аквариума. Охлювите ще го налазят, а ти ги извади на куп. Повтори процедурата няколко пъти. След това виж първия съвет. При мен беше същото.  Някои събирах и ръчно, с пинсета. Химия не съм ползвал. Сега всичко е наред.

Успех!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

santah

23.12.2010 11:40 #4 Last Edit: 23.12.2010 12:00 by NO CARRIER
Доколкото се вижда на снимките другите охлюви са Физи. Ако си от Пловдив с удоволствие ще приютя известно количество мелании.
Методът с хищните охлюви е изпитан. При мен 3бр. от тях изчистиха 60л. аквариум за около 2 месеца.
Друг вариант е да ги събираш ръчно. Вечер меланиите излизат от грунда и плъзват по стъклата на аквариума. Тогава е моментът да ги събираш със стотици.

Similar topics (5)

19733

Публикации: 1
Прегледи: 3559

47097

Публикации: 1
Прегледи: 1932

11229

Започната от DarKkK


Публикации: 13
Прегледи: 5832

38368

Публикации: 6
Прегледи: 3455

31617

Публикации: 1
Прегледи: 2323