• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 02:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Мехурчета по повърхността на водата

Започната от vakata77, 17.12.2013 13:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vakata77

Здравейте!
Искам да попитам нещо-аквариум 55литра стартиран преди 1.5 години, вътрешен филтър eheim pick up 2010 за акви между 60 и 160литра,осветление 1лампа от 15вата,1от 8 вата за растепия и 1 15вата за растения.въпраса ми е следният :последните няколко дни на повърхността на аквариума се застояват мехурчетата от филтъра.проблем ли е това?филтъра работи на минимум
Благодаря предварително

Публикациите са слети: 17.12.2013 13:45

Да допълня- вчера сменях водата,нямам калихти

_Kirilov

Цитат на: vakata77 - 17.12.2013 13:26
Здравейте!
Искам да попитам нещо-аквариум 55литра стартиран преди 1.5 години, вътрешен филтър eheim pick up 2010 за акви между 60 и 160литра,осветление 1лампа от 15вата,1от 8 вата за растепия и 1 15вата за растения.въпраса ми е следният :последните няколко дни на повърхността на аквариума се застояват мехурчетата от филтъра.проблем ли е това?филтъра работи на минимум
Благодаря предварително

Публикациите са слети: 17.12.2013 13:45

Да допълня- вчера сменях водата,нямам калихти

Има ли как да снимаш  повърхността на водата отдолу ?
Ако имаш ципа на повърхността мисля , че ще ти се задържат балончетата .

vakata77

Ами нямам ципа, по скоро много лек оттенък

Ivan_S

Цитат на: vakata77 - 17.12.2013 14:24
Ами нямам ципа, по скоро много лек оттенък

Изключи филтъра, остави водата на повърхността да се успокои, погледни я отдолу и с пръст пипни повърхността. Може дори да го раздвижеш по повърхността. Ако видиш мазни петна или "разкъсвания" на повърхностния слой, значи имаш ципа. Не е нужно тя да е видима с просто, за да я има. Тя е просто фил върху повърхността на водата.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vakata77

Благодаря за отговора.ако имам ципа/което е твърде вероятно/ какво да направя?

Ivan_S

Цитат на: vakata77 - 17.12.2013 14:47
Благодаря за отговора.ако имам ципа/което е твърде вероятно/ какво да направя?

Сифонирай си дъното доколкото може, насочи си струята от филтъра към повърхността на водата или по повърхността на водата, ако си с флейта. Виж дали дебитът на филтъра е добър и прави ли добро течение. Нещо да не спира потока на струята. С една дума трябва да подобриш аерацията и циркулацията в аквариума. Ако имаш ципа освен това означава, че има натрупана някаква органика - от неизядена храна, от гниещи части на растенията, детрит и т.н. Това може би също трябва да се коригира (с по-малко хранене и повече внимание към растенията) :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vakata77

Значи филтъра е доста мощен и е насочен към повърхността. Може малко да съм попренаселил аквата окжло 50ина рибета

Ivan_S

Цитат на: vakata77 - 17.12.2013 15:14
Може малко да съм попренаселил аквата окжло 50ина рибета

Не може, а Си Пренаселил аквариума, не просто попренаселил  :-(. Как пък ги събра 50 риби в този съд. Не казвай, че са възрастни, защото ....  =-O. Ако беше казал в самото начало за рибите, следващите питания и отговори щяха да са излишни. Мисля разбираш накъде бия - намали рибите. Не знам, колегите също да споделят, но според мен си е чудо, че изобщо ти работи аквариума  *dontknow*. Колкото и да е мощен филтъра, според мен не смогва. Той може и да може да направи центрофуга в аквариума, ама биологичната филтрация ти куца. Това по моему трябва да оправиш и да намалиш рибите, поне 4-5 пъти (без да ги знам какви са го казвам).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

vakata77

Ами 15 неона 10 керита, 5 серпи,5 данио,з саета 2 коридораса....до колко горе долу да ги намаля?

Ivan_S

Аз бих махнал серпите и 5-те данио. Оставям по 7-8 неона и керита + САЕ-тата (макар, че и те ми се виждат много) + коридорасите. Аз лично не бих отглеждал повече от 12-15 риби с такъв размер в такъв аквариум.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

40972

Публикации: 15
Прегледи: 6071

12059

Публикации: 14
Прегледи: 5844

36394

Публикации: 16
Прегледи: 9890

10514

Публикации: 36
Прегледи: 13759

9520

Публикации: 11
Прегледи: 5309