• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 11:33

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Преместване на аквариум с кола.

Започната от djoko_iako, 23.03.2009 09:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

djoko_iako

Предстои ми да се изнасям от квартирата и трябва да взема и аквариума, но не ми се иска да изваждам растенията. Въпросът ми е дали ако източа всичката вода и оставя само грунда и растенията ще пристигна благополучно т.е. без смачкани растения. Аквариума ще го возя на задната седалка на колата, а пътя е около 3 часа. За рибите не се притеснявам, слагам ги в една кофа и все ще оцелеят 3 часа.
Моля да предложения и препоръки.

botan

Има някои баш воодни растения които няма да оцелеят без вода като валиснерията, цератофилума и егерията. Останалите ще издържат без проблем, само си покрий с мокри салфетки. Вестника според мен не става защото задържа малко вода. Хубаво ще е да сложиш отгоре на аквариума от прозрачното фолио за да се създаде максимално влажност.

ogogogo

А как ще го свалиш до колата,няма ли да замине дъното?
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

NO CARRIER

Само не оставяй грундът да изсъхне, както botan казва, сложи отгоре прозрачно фолио и мисля, че 3 часа ще устискат. Може все пак да оставиш и 2-3 пръста вода.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

breeze

Според мен още една добра идея е да се пулвелизира от време на време. Т.е. покриване на аквариума с нещо което лесно може да се повдигне, да се пръска с пулвелизатор от време на време и пак да се покрива.

HaIr4o

и какво ще стане като изсъхне грунда?ще трябва да чака за да се възтанови азотния сикъл ли? :karamse:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgbirds.com%2Fimages%2Fuserbar.jpg&hash=376d30a5c42be44b4d47f3bbe69e0b6d78975ca3

djoko_iako

Ами относно чупенето на дъното - мисля да сложа отдоло плоскост за да в наравно и стереопор за да е на меко. Според мене ако оставя 2-3 пръста вода, тя ще се тласка много и ще започне и грунда да се разваля, а от там и растенията ще се пречупят. Мисля да сложа прозрачно фолио за да се запази влажноста, както казва NO CARRIER и дано да устискат. Само дано да няма слънце, че ще стане една супааааа. *JOKINGLY*

Деян

Ако изсъхне дъното ще умрат всички полезни бактерии и гадинки които го населяват, в това число и нитрифициращите бактерии и да, ще трябва да се завърти на ново азотния цикъл.

djoko_iako

Цитат на: Деян - 23.03.2009 11:36
Ако изсъхне дъното ще умрат всички полезни бактерии и гадинки които го населяват, в това число и нитрифициращите бактерии и да, ще трябва да се завърти на ново азотния цикъл.
Мисля да оставя водата в грунда, за да не изсъхнат корените а и заради горе споменатото.

ceco

Цитат на: Деян - 23.03.2009 11:36
Ако изсъхне дъното ще умрат всички полезни бактерии и гадинки които го населяват, в това число и нитрифициращите бактерии и да, ще трябва да се завърти на ново азотния цикъл.
A дали е сигурно това. *dontknow*
Оспамвам темата, но ми е доста интересно.Аз няколко пъти при лечение на ихтио съм спирал, респективно източвал филтъра.Стоял е така по 24 часа.Естествено това не съм си го измслил, а ми е препоръчано от професионалист.Не съм прецаквал азотният цикъл, но не знам дали не съм избивал бактериите във филтъра *dontknow*

kasareev78

А защо започвате от най-лошото?Той не е казъл какъв му е аквариума,вие стъкла,камъни,растениа.А те колко са какви са?Какви са?
Вярно,той не дава тази информация,но все пак не можим да говорим на изуст.Това е моето мнение.Като изясни как му стоят нещата тогава по-целеносочени мнения,решения и т.н. :-)

djoko_iako

Растения не знам какви има, но основно да твърдолистни. Аквариума е 112 литра с около 4-5 см грунд, равномерно разпределен.

iek

Извади пълнежите на филтъра в плитък съд с малко вода, така че да имат контакт с въздуха.
А аз лично не бих возил 112 литров аквариум на задната седалка, не ми се мисли какво би станало при един инцидент.

bigbeer

Цитат на: djoko_iako - 23.03.2009 09:12
Предстои ми да се изнасям от квартирата и трябва да взема и аквариума, но не ми се иска да изваждам растенията. Въпросът ми е дали ако източа всичката вода и оставя само грунда и растенията ще пристигна благополучно т.е. без смачкани растения. Аквариума ще го возя на задната седалка на колата, а пътя е около 3 часа. За рибите не се притеснявам, слагам ги в една кофа и все ще оцелеят 3 часа.
Моля да предложения и препоръки.

Китките ще оцелеят, но ако оставиш дори и малко вода всичко ще стане на каша.. пробвал съм само на 8 км возих на задната седалка 90 литров аквариум с два пръста вода.. Грунда и растенията  така се бяха омешали с водата, че рестартът беше задължителен. Ако ще пробваш източи до край водата.. и кажи после как е минало - задължително.
Успех!

djoko_iako

Цитат на: iek - 23.03.2009 16:31
А аз лично не бих возил 112 литров аквариум на задната седалка, не ми се мисли какво би станало при един инцидент.
Дано не се стига до инцидент. А относно местенето е задължително, не ми се оставя вече готов аквариум на произвола на съдбата.
Цитат на: bigbeer - 23.03.2009 17:59
Китките ще оцелеят, но ако оставиш дори и малко вода всичко ще стане на каша.. пробвал съм само на 8 км возих на задната седалка 90 литров аквариум с два пръста вода.. Грунда и растенията  така се бяха омешали с водата, че рестартът беше задължителен. Ако ще пробваш източи до край водата.. и кажи после как е минало - задължително.
Успех!
Ами мисля да оставя водата само в грунда, надявам се да не се омеша всичко. И аз съм возил малък аквариум на предната седалка с много малко вода и всичко стана мокро. За това се надявам грунда да задържи водата и да няма кой знае какво местене, а и корените на растенията да държат грунда да не се мести.
Задължително ще пиша какво е станало. Местенето е предвидено за събота сутринта, ако не се обърка нещо.

Similar topics (5)

21853

Започната от pachoo


Публикации: 1
Прегледи: 2399

43861

Публикации: 0
Прегледи: 1650

17545

Публикации: 4
Прегледи: 2305

5747

Публикации: 13
Прегледи: 6235

17732

Публикации: 2
Прегледи: 2494