• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.04.2024 01:03

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Паразити в аквариума

Започната от uyri, 08.12.2008 18:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

uyri

Ненамерих място за тази тема но...В целия ми аквариум са плъзнали някакви червеи, подобни на дъждовните но бели и много малки.И сега гледам още едни малки, малки  пак бели но различни. Някой знае ли какви са и как да се отърва от тях? И имам и нещо като мидички по стъклата живи.И тях ако знае някои да пише.
Винаги се стараи, но не се престараваи.

миа

Тези червейчета,ако не се лъжа,се казват планарии.Не вредят,не помагат.Рибите би трябвало да ги ядат.

"Мидичките" колко са големи?Може да са хидри-бебета.На допир като медузи ли са?

uyri

Ми мидичките са някъде 3-4мм/най-големите/ 1-2/най-малките не се осещат понеже са малки.
: 08.12.2008г 19:07ч
Каква е тази хидра
Винаги се стараи, но не се престараваи.

N.Nobs

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

миа

А сега един изпит по биология :-D.

Хидрата е полип,следователно се залепя за камъче,стъкло и др.Може и да се движи,но изключително бавно и тромаво-преобръща се *JOKINGLY*.Като медузата е мешесто.Прилича на палмичка-заоблено тяло и пипала.Достига до 1-2 см,следователно плячката й не може да е много голяма.Живее в сладководни води,което е още една предпоставка да се развие в аквариум.

Ни помага,ни вреди.В аквариума е неприятна за окото.

Ей сега ще потърся снимки.
: 08.12.2008г 19:07ч
http://e-vestnik.bg/imgs/world/0310-100-1.jpg

Това е супер увеличена снимка.Толкова е мъничка хидрата,че и на мидичка може да се оприличи.
: 08.12.2008г 20:08ч
Белите стърчащи неща от втората хидра предполагам,че са пъпки-бебетата на тая голямата.

uyri

Ами не е това. теса като истенски миди самоче с горното капаче ли как да го нареча.И се лепят /за стъклата каманите и разтенията/.То е жълто-оранжево. То е като охлюв с черупка от мида.
Винаги се стараи, но не се престараваи.

Raven

Моите хидри са петдесетина на брой,налепени са по страничното стъкло точно до всмукателя на канистъра и са много светло зеленикави на цвят.
Веят се по течението.Общо взето хидрите са нежелани в аквариумите  ,но не е ясно точно защо.

На мен ми харесват много и са ми интересни.

....Ако хидрите се завъдят в аквариум с подрастващи рибки или скариди - тогава са вредни и опасни!
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

pe6o_hristov

Ако някой може да напише или преведе статия за всички нежелани същества в аквариума добре ще направи

миа


chandler

Така по описанията на uyri тези мидички не са хидри. Имам ги същите - наистина са като охлюви, но много малки и плоски и отгоре имат като черупка на мида. движат се по различни повърхности и забелязвам, че чистят стъклата като ядат налепите по тях - подобно на неритината. Само че са много малки (2-3 мм са най-големите) и следата, която оставят при почистване е малка. Общо взето може и полезни да са именно заради това. При мен си ги имаше в един 30 литров със скариди, сега и в един по-голям пак със скариди.  т.е. не зная как се понасят с риби, но определено не съм забелязал да вредят с нещо на растенията или скаридите.

за белите червейчета - както казаха други, това си е планария явно.
chandler

uyri

а как да се отърва от тях че аз първо видях само една и си викам да я оставя и след една-две седмицигледам насякаде са плъзнали
Винаги се стараи, но не се престараваи.

chandler

Цитат на: uyri - 14.12.2008 10:46
а как да се отърва от тях че аз първо видях само една и си викам да я оставя и след една-две седмицигледам насякаде са плъзнали
е, тук вече не мога да ти помогна. ако рибите ти не ги ядат, ти остава механично да ги премахваш. т.е. или ги размазваш с пръст върху стъклото/камъните, или ги събираш с маркуча, като сменяш водата. малко трудно се отлепят, но като ги поразместиш насам-натам и се засмукват.
chandler

uyri

да ама там има новоизлюпени рибки те немогат да ги ядът а с пръст ако почна винаги може да остане поне едно и секи месец едно и също
Винаги се стараи, но не се престараваи.

zambo

Преместваш рибата и или измиваш хубаво аквариума /за препоръчване / или използваш химия да ги изтребиш .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

uyri

Те едва се виждат. Половината още немогат да плуват. Как да ги преместя.
Винаги се стараи, но не се престараваи.

Similar topics (5)

31425

Започната от petsata


Публикации: 3
Прегледи: 5437

11356

Публикации: 15
Прегледи: 6734

4020

Публикации: 4
Прегледи: 4685

3400

Започната от Valkata


Публикации: 19
Прегледи: 38143