Освен с декоративни рибки се занимавам и с отгелждане на растения хищници.Лятото нямам никакви проблеми с тях аз им ловя мухи,те растът,зимата обаче става много судено и се налага да ги прибирам в един 45л аквариум.Проблема е че в тоз аквариум трябва да се подържа температура минимум от 26-28 градуса.Досега правех това с бутилка от 1.5л. пълна с вода в която слагах 30W нагревател, но миналата година се сдобих със Sаrrасеniа и още 2 вида от семейство Nepentes и се почнаха проблемите.Парите от импровизираното парно пълнят чашките на Nepentes с вода почти догоре листата съхнат а след туй и растенията.Та ако някои има опит с терариуми или нещо от сорта да помага МОЛЯ lalala
Ако сложиш обикновена крушка с нажежаема жи4ка и скриеш светлината (ако пре4и) не става ли, те доста топлят ако е затворен плутно аквариума 80% от изразходваната енергия е за топлина.
Светлината не е проблем напротив,аквариума се затваря плътно отварям го веднъж дневно.Ще го пробам тия дни да видим какво ще се получи :!:
Ако светлината е проблем - крушката се поставя във висока консервена кутия пълна с пясък. Имам терариум и точно така го отоплявам зимата.
Просто вземаш тенекиена кутия (може и от кока кола само да й отрежеш горната част), насипваш 2 см пясък, слагаш вътре крушката с кабела нагоре така, че да не се опира в стените и напълваш с пясък около нея. Пясъкът трябва да е сух и възможно по-ситен без камъчета.
Иска малко време, докато загрее, но това приспособление служи и като акумулираща печка за около час ако спре тока.
Legion, няколко пъти бях на крачка от закупуване на растение от семейство Nepentes, но точно тези зимни проблеми ме възпряха. По подобен начин някои отглеждат орхидеи, но нямам преки контакти с тях. Там се контролира температура и влажност.
Ще ти предложа едно решение, което е доста разпространено. Лично аз съм го прилагал в няколко инкубатора за яйца, според мен по-безпроблемно е от крушките. Не знам как си с ел. техниката, но смятам, че ще се справиш. Отиваш в магазин/и за електронни компоненти, носиш си и калкулатор. Питаш какви налични керамични резистори могат да ти предложат. На тях са обозначени съпротивлението им- в омове или килоомове /само К/, и мощността им- във ватове. Търсиш такива с по- голяма мощност- напр. от 5 до 50- на вата. Съпротивлението им също трябва да е в килооми. По формулата P= U2 / R започваш да заместваш- Р е във ватове, R във омове / 1 килоом= 1000 ома/ . U2 e 48400- предполагам, че ще ги ползваш директно на 220 V напрежение. Стремиш се от наличните резистори при заместването във формулата изчислената мощност да не е по- голяма от обозначената на корпуса, в противен случай има опастност да ги прегрееш и изгориш. Тази изчислена мощност всъщност ще ти е мощността, с която ще отопляваш. Корпусът на тези резистори не е опасен за токов удар, само мястото на свързване трябва добре да го изолираш- например с термосвиваем шлаух. Ако не ти достига мощност, можеш да свържеш няколко в паралел. Ако имаш притеснения за сигурност, покрий ги с някаква мрежичка против случайни докосвания. Също може да ги вкараш във кварцов пясък по описаната от колегите технология, но той трябва задължително да е сух. При този вариант изчислената от теб мощност трябва да е доста по- малка от обозначената, защото пак може да ги прегрееш. Питай, ако има нещо неясно, ще ти отговарям подробно. Да сме квит после, когато те метна с въпроси за Nepentis-а :D :) .
Цитат на: "Longanlon"Ако светлината е проблем - крушката се поставя във висока консервена кутия пълна с пясък. Имам терариум и точно така го отоплявам зимата.
Просто вземаш тенекиена кутия (може и от кока кола само да й отрежеш горната част), насипваш 2 см пясък, слагаш вътре крушката с кабела нагоре така, че да не се опира в стените и напълваш с пясък около нея. Пясъкът трябва да е сух и възможно по-ситен без камъчета.
Иска малко време, докато загрее, но това приспособление служи и като акумулираща печка за около час ако спре тока.
Какво гледаш в терариума ?
Joro Vn МЕРСИИ :!: :bow hump Аз нищо не разбирам от ел. техника но брат ми с туй се занимава :lol: обеща да го направи засега всичко му е ясно,пък други ден като почне да го прави ще видим :lol:
А иначе цветята ми са само 2(само те отцеляха таз зима) една Sarracenia и една Dionea muscipula (Венерина мухоловка).
И от любопитство искам да те попитам тез Nepenthes с които за малко не си се сдобил някъде в България ли си ги виждал или...,щото аз мойте ги внасям от чужбина(Германия,Испания) и голям зор пада докато се сдобия с някое :lol: :shock:
Тези растения са се предлагали във Варна в някаи борси за цветя, също и по изложения. В момента ги има на една борса, казва се "Мимоза". Разбрах, че се ангажират с пратки на клиенти по спедиторски фирми, например "Интерлогистика". Днес успях да ти направя няколко снимки с GSM-то. Ако проявиш интерес да закупиш нещо, обади ми се. Пращам ти инфо и от няколко поредни броя на списание "Зелен рай"- № 29, 30, 31, 32/2005 г.
Регистиран съм в Bgphoto, но нещо не ми отваря програмката за качване. Дано тук стане- паролата е 1000.
http://www.snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=5147
Тези растения хищници са страшно интересни. Дали имат нямамви други особености в поведението, освен факта, че ядат насекоми? Дали в българския интернет има повече информация за тях?
Флекс, в терариума гледам само мъх и малко детелинки, както и роголистник и криптокорини във водната му част.
Цитат на: "Longanlon"Тези растения хищници са страшно интересни. Дали имат нямамви други особености в поведението, освен факта, че ядат насекоми? Дали в българския интернет има повече информация за тях?
Флекс, в терариума гледам само мъх и малко детелинки, както и роголистник и криптокорини във водната му част.
Скоро ще правя ново "блато" за костенурките ми. Да се похваля едната е около 1.5 кг. червенобуза :lol: .
В българския интернет няма почти нищо за тях.В основни линии нищо друго не правят.Но ако искаш можеш да се сдобиеш с растения хищници почти без пари в България се срещат няколко вида Петлюга(Pinguicula vulgaris) и Росянка(Drosera rotundifolia),хранят се с малки мухички, растът във високопланинските торфени блата близо до реките (полянка с много вода и трева и джвака яко,може и блато да има в близост)Петлюгата се среща по често жълто-зелена до
червено-лилава(синя),а росянката я търсиш в около петлюгата.В Рила ги има и двете,но росянката е рядкост аз съм я намирал само веднъж :cry: D Другите видове са водни растения едното е алдровондата(Aldrovanda vesiculosa),пусках веднъж тема за него във форума,среща се в блатата около София,Кюстендил,Перник и Сев.България,храни се с дафня(жива) :lol: ,никога не съм намирал от него за съжаление :cry: ,но ще е идеално за аквариума :roll:Водни растения са и мехунките 3 вида има у нас 2 са распостранени в централна и южна България,а третия вид Обикиновенна мехунка( Utricularia vulgaris) в цялата страна в блатата.Обикиновенна мехунка
през лятото цъфти с ярко жълти цветове приличат на цвета на кученцето,а на есен образува кръгли зелени пъпки над водата(в домашни условия от тези пъпкисъм я лъгал по цяла година да цъфти)
По подробна информация има във Flora bulgarica но те искат пари и ти продават диска,аз си взех за 10лв. преди 2 години сега може и по скъп да е.А ако искаш интересно растение което мърда като лудо вземи си мимоза(Mimosa pudica) има ги в ботаническата градина в София аз си купих преди 4 години за 2лв.,не ми се вярва да са
поскъпнали много от тогава.Растението е много интересно пипнеш го и то се свие решиш на риба да ходиш слагаш на прозореца и ако се свие има вятър( вълни) оставяш плувката и отиваш на тежко :lol: ,а вечер когато намалее много леко светлината веднага се свива и тъй спи цяла вечер,а ако искаш да го събудиш поставяш под аквариума и ако усветленито ти е като хората то се разлиства,ако не се разлисти си загазил и сменяваш усветленито на аквариума :lol: :shock: :lol:
А цветовете са му супер розовки като пухчета от топла има и техники с които да го накараш да върже плод(шушулка като акация те са от едно семеиство).За тез плодове съм чел че имат психотропни в-ва и шаманите по амазонка са ги използвали,можело да се слага по 1-2 семенца или корен от мимоза в чай(дозировката е според човека) и се получавал ефект като от цигара марихуана,не съм пробвал но съм чувал че се получава.Има и един др. вид мимоза който може да се намери в България в цветарските магазини,но много рядко Мimosa hostilis,по-голямо растение е става като дръвче,но не е чак толкова чуствително,но макар и по бавно и то се свива при допир а и цветовете са по-хубави червени,аз имах но котката го препика после го счупи и то изъхна :cry:
Това за хищните водни растения за пръв път го чувам. Наистина би било изключително интересно да се отглждат в аквариум!
Казваш, че си гледал такива и даже са ти цъфтели, но на колко градуса на водата се чувстват добре?
А доколкото знам росянката и петлюгата са защитени видове и не е законно да се вземат от природата...
Всъщност защо не направиш един сайт, посветен на тези растения? Така или иначе вече имаш онзи диск - добавяш личен опит и някоя преведена статия и готово.
Водните растения хищници не са известни защото не са обект на търговия толкова са малки,че за да са ти интересни ти трябва лупа,много книги и ако не си учен или научен работник поне малко да си се занимавал с акваристика :wink: та да знаеш какви гадинки да пускаш в акварима за да става екшън :twisted: :box :twisted: с жива дафниясе получава,но ще си искараш очите докато видиш как дафнията се набутва в kaпанчето на растението.
Спецялно мехунките ги смятат за водни плевели :roll: ,намаляват достъпа на светлина и т.н,много малки растения са събират се в дланта и по-интересна е подводната им част(когато са във вода де),температура около 20-23градуса,пускаш им жива дафния от време на време,а смяна на водата аз сменявам по 1/2 от обема на аквариума(той е пълен до половината малък 20литров),като новата вода която слагам я взимам е старата вода от аквариума с рибките,лятото се пълни с зелени водорастли ако е на слънчева светлина на растението не му пречи,само дето трудно се наблюдава и не е лошо да се почиства целия аквариум.Ето и няколко кратки описания на мехунка(не са на български :cry: ):
http://www.uwsp.edu/cnr/uwexlakes/laketides/vol26-3/bladderwort.htm
http://www.plantarara.com/carnivoren_galerie/utricularia/utricularia.htm
http://www.pathologyimagesinc.com/wildflowers/part-a_b/bladderwort/bladderwort.html
Aлдровандата е по-интересна(съдейки по прочетеното)обект е на научни изследвания тук пише защо:
http://www.bestcarnivorousplants.com/aldrovanda/papers_online/CONSERVATION.htm
Петлюгата и росянката са обект на търговия и в по спецялизирани магазини извън Българие де ги има,особено австралииските росянки и средиземноморските петлюги(по-голями са от нашите).
http://www.nearctica.com/flowers/dtoh/drosera/Drotund.htm
Всички растения хищници срещащи се в България с изключение на петлюгата са записани в червената книга на България и повечето са със статут на защитени видове,защо всички не са защитени видове незнам,не съм наясно със закона,но както казват "циганите българска му работа" :roll:
Вярно е че се намират трудно(без петлюгата и обикновената мехунка),но като ги намериш те са толкова много на туй място че и да вземеш 2 растения едва ли ще затриеш вида :!: Пък и водните растения в ръцете на акварист-екоактивист могат да се распострянът из цялата страна :idea: :roll: :idea: Чехите имаха подобна програма преди години за разселване на алдрованда,координираше я тяхната академия на науките,но незнам дали успяха изведнъж спряха да пускат информация и закриха сайта
А въпросния диск е просто систематика на всички видове растения в Българи(около 3850 според авторите),наименования на растенията на латински и български,месеци на цъфтеж,на една карта се посочва разпостранението им и със знаци е обозначено дали растението е отровно,защитен вид,дали е в червената книга на България и повечето растения имат снимки от растенията хищници със снимки са само петлюгата и росянката,не пише нищо друго за растенията.Сайта им е http://flora.bsbcp.org но не работи сигорно е преместен
Лелеееее, цял раздел от акваристиката, за който не съм и чувал преди. Я вземи напиши поне една статийка за мехунката в Книги и документи - данните от книгите и как ти я гледаш, за да се запалят и другите от форума.
А ако имаш снимки на твоите хищни растения - особено водните - ще се радвам изключително много да ги разгледам.
Привет ,
Насекомоядни растения се внасят рядко , защото в борсите и цветарските магазини не успяват да ги опазят дълго време . Скъпи са , рядко се купуват и за вносителите си е риск / нещо като да продаваш цихлиди в зоомагазин , ако представа да си нямаш що за рибка е това / . В една от борсите в момента има Nepentes . Миналия месец имаше Saracenia / тази с по късите дебели листа / , но не знам дали са останали . Цените на едро и дребно са около 10-15 лв . Там може да намерите и мимоза произведена в България / по адаптирани са от вносните и вероятноста да се закрепи и расте е по голяма / . Мимозите са много чувствителни на течение и смяна на местоположението .
Не си правете труда да питатате дали скоро ще получават други видове , персонала не знае какво ще се внася . До този който прави поръчките няма да стигнете , освен ако не го познавате лично .
Борсата се намира на ул. Академик Георги Бончев 7 / зад новата офис сграда на Мотопфое / и е в бивша оранжерия на БАН . До там се стига от орлов мост с автобус 280 или всички номера тролеи . Слиза се на първата спирка след хотел Плиска .
Тодор
При първа възможност ще пусна статиика,а за снимки предполагам че ще мога да пусна към края на септември в момента всичката фото техника е с брат ми в Америка та евентуално като се върне той.
А за борсите аз направих поръчка от борсата която ми препоръча Joro Vn чрез цветарския магазин на една позната,но излезе солено по 25лв на бройка и още ги чакаме :roll:,но и на таз борса ще проверя,а мимоза в ботаническата градина в София(на околовръсното) на символична цена са 2-3лв.
А борсите и цветарските магазини щом не знаят как да се оправят с растенията не е лошо да вземат някой акварист да им покаже туй онуй :lol: :P :lol: Дори сухоземните се отглеждат в аквариум в Ботаническата градина в Мадрид бяха събрали растенията в един 30л аквариум и ги бяха изкарали отвън декември месец отоплението беше една печка с реотани на около 0.5 метра растояние от акварима, е не че техния декември е като нашия със сняг,лед и дядо Мраз :lol: ,но импровизацията беше успешна.Е куриоза беше че не бяха чували за живата мухоловка(drosophyllum lusitanicum),koято се среща само в Португалия и Испания.
А водните хищни растения като изключим алдровондата не се продават е с изключение на някои по спецялизирани интернет магазини,но за да внесеш едно растение в България ти трябват разрешения за около 80лв. като прибавим и ценаната на самото растение и доставкатаа цената е посилна само за милионер :? за алдровонда внос от Чехия цената по мой сметки беше към 140лв при условие че растението струваше 12лв някъде барабар с аквариумче от тез кръглите дето приличат на полюлеи :roll:
Е, в такъв случай ще се заинтересувам най-вече от българските водни хичници. От къде може да се намери/купи/вземе тази мехунка?
А в общ аквариум /с риби и растения/ и на по-висока температура има ли шанс да оцелее?
:roll: В общ аквариум не съм пробвал защото според някои мнения мехункта е воден ''плевел" ,който покрива плътно повърхността на водата,ограничава достъпа на светлина и т.н като по този начин води до измирането на водните растения и организми, изчезването на рибите и т.н,според други пък ефекта на мехункта е точно обратното предлага обежище на малките рибки в блатата и ограничава разпостраненито на водорастлите :roll: аз съм привърженик на второто мнение,като ходя за риба малки рибета все хващам в обраслите с растителност брегове,дафният и др. минятури също намирам там.Сега опитно от 2 седмици съм пуснал малки гамбузии в акрвариума с мехунките и изядени рибета още не съм видял :roll: (въпреки че много ми се искаше да видя :evil: )А температурата в акварима е стигала до 25 градуса max. ,но по принцип я подържам около 21-23 градуса по студено съм пробвал до 13-14 отцелява но семената не се развиват и не цъфти.
Мисля крайно време е да пуснеш някакви снимки на твоите хищници :-)
10Х, Legion. А интересът към тези растения май нараства :D :D .
Не бих отказал един опит- да мушна едно водно растение-хищник в моя аквариум. За Обикновената мехунка май ще е обречен на провал. От сайтовете, който си дал, виждам, че минава през фаза надводно цъфтене, както и другите видове от семейство Utricularia. А аз имам покривни стъкла. Дали ще може да оцелее само с подводната си част- видоизменени корени или нещо подобно. Това, че е плаваща и ще засенчва, не ме притеснява, количесвото /евентуално :D /лесно може да се контролира по класическия начин- вадиш и .... Хрането и със живи дафний или други микро ракообразни задължително меню ли е. Защото не съм сигурен, че ще е конкурентноспособна на харацини :shock: И параметрите на аквариумната вода- доста по-различни от блатната. Ако можеш, дай латинското наименование на другите два вида мехунки или някакво инфо за тях.
И хора, моят пост да не е последният по темата, ей :D :deal
храненето не би трябвало да е проблем при каквито и да е риби - растението едва ли се ориентира към плячката си визуално :wink: - просто пускаш дафниите след като изгасиш лампата
ако успее да се намери това растение с най-голямо удоволтвие ще си отгледам от него
Значи единия проблем отпада. Но пък се появява друг- откъде прибор за нощно виждане, за да не пропусна екшъна :D :D
Колегите- риболовци дали не могат да направят нещо по въпроса със снабдяването му. Аз лично нямам възможност за сладководен риболов, засега съм само на морски. При възможност ще се разгледам по местни езерца и блатца.
А едни синички светодиоди дали няма да свършат работа за "нощно осветление"? 8)
В случая- едва ли. Те рибите ми, ако са толкова будали, че да гледат безучастно как на лунна светлина дафний по пижами препускат под носа им, а няква си салатка вече се уригва от преяждане, направо ги пенсионирвам :shock: :D :D
Вече сериозно- а дали растението е активно денонощно, или само в светлата част :?:
Цитат на: "Joro Vn"...откъде прибор за нощно виждане, за да не пропусна екшъна :D :D...
Като ти гледам системките, контролерите и тн., се учудвам, че не си си измайсторил сам един :-)
Благодаря :) Май не съм дорасъл още. Но се замислям за една дистанционно управляема миниподводничка, която вечер да оставям на автопилот да документира събитието :D Май доста залитнахме от темата, стана за "лафче", ама пък петък вечер е :wink:
препоръчвам марката Svarovski за прибор за нощно виждане,много е добра.
е верно - 5 000 долара и нищо по малко от елен не виждаш де факто ,но пък е Сваровски :D
Мамка му, още като споменах прибор за нощно виждане, и се сетих за оръжия. И Raven с този пост :D .Хукнах в нета да видя, попаднах на конструкция на някакъв лазерен прицел, без малко да прекарам статията през "Сократ"-а и после цяла седмица да ми се въртят разни мисли в главата. Ама не, спирам дотук. Нататък само по темата :arrow:
препоръчвам марката Tiger за прибор за нощно виждане,невероятна е,особено за нощен риболов е вярно че 1.2кг костурче не можеш да видиш с туй китайско фенерче,обаче комарите те забелязват от километри и те обработват денонощно : :wink: lol: 8)
А що се отнася до водните растения хищници подводната им част не се влияе от светлината,те улавят жертвите си или чрез вместилище(самото листо е вид капан) или чрез настии(активни движения) мехунката е нещо средно между двете,докато алдровондата улавя плячката си само с помоща на настии.Растенията хищници са с миксотрофно(смесено)хранене т.е те са с автоторофно хранене по отношение на повечето хран. в-ва,но си набавят азот по хетеротрофен начин(като животните).Затова ако не се хранят с ракообразни,дафния и т.н ще умрът.Ето и имената им:
Обикновенна мехунка-Utricularia vulgaris,а на англииски Greatter Bladderwort
Малка мехунка-Utricularia minor, на англ. Lesser Greatter
Южна мехунка-Utricularia australis
Алдрованда-Аldrovanda vesicukosa
При първа възможност пускам снимки и статиика.
Тъй като тук сме писали за насекомоядни растения, ще поодухам праха от темата и я продължавам.
Днес най- после си купих венерина мухоловка:
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgphoto.net%2Fphotos%2F7010%2Fo632844365715781250.jpg&hash=6eda6dd56ac4293fa7dc7a86caf739158dd2c345)
Ще ми се и да досадя с няколко въпросчета, но има ли още форумни хобисти с подобни растения? Legion е експерт по темата, но нещо напоследък май не се включва в предаванията на живо. От следващите снимки се вижда даже замислената постановката на отглеждане- в стъклена колба:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=7010&AlbumId=53637
В борсата имаше и Drosera, но не запомних вторато латинско наименование. Ще я търся в Гугъла. Такава виждам на живо за първи път. Както и други видове непентис. Растенията са малки, но и пък цената ми се видя много атрактивна.
Чакам включване, колеги :!: :wink:.
Кофти тръпка! Регистрирани 1281 форумници и няма ли поне още някой с психични отклонения като моите! Ще се местя май на друго място в нета. Гадинката в момента цъфти, да не ми искате семена после :wink: /да :bash на дърво/.
Поне спец по орхидеи няма ли? :D
Legion се занимаваше с такива работи ама не знам кога е писал за последно
Цитат на: "Joro Vn"Кофти тръпка! Регистрирани 1281 форумници и няма ли поне още някой с психични отклонения като моите! Ще се местя май на друго място в нета. Гадинката в момента цъфти, да не ми искате семена после :wink: /да :bash на дърво/.
Поне спец по орхидеи няма ли? :D
:D Честита мухоловка!!! Аз имах такава, но за съжаление нещо не се спогодихме с нея. Взех я от холандците на 4-ти км преди няколко месеца, но постепенно капанчетата ми загниха, станаха кафяви. Така и не можа да си хване муха. :(
Нали знаеш, че всяко капанче има живот 2-3 отваряния и после си отмира... Така че не трябва да я караш да ги затваря просто ей така, за майтап :)
Ето я бедната.. http://community.webshots.com/photo/549945045/2930121720085687985yIfeJe
Колкото до орхидеите - имам фаленопсис, максилария и целогине. Двете са по-отскоро. Кажи какво те интересува, напоследък доста се ровя, а ако не знам отговора - имаме си много хубав форум, в който биха могли да те посъветват отн. всякакви видове :D
ЦитатЧестита мухоловка!!!
Благодаря! При мен е само от месец, не зная дали и за в бъдеще ще се спогаждаме. Понаучих нещо за нея и от колеги в този форум, и в цветарски. Май не всичките ми действия бяха правилни, но засега като че ли без последствия. Всъщност се оказаха две растения в саксийката, едното от които цъфтеше. Правих два пъти опити да опрашвам цветове, а после разбрах, че не е желателно да са от едно и също растение. Все още не са окапали, не знам ще има ли някакъв резултат. Храних и на два- три пъти с живи насекоми, т.к. не виждах шанс да си хване само в стаята. Листата реагираха нормално, но след около две седмици започнаха да почерняват и съхнат, вместо да се отварят отново. Дотук виждам грешка, че макар и да бяха големи, не бяха червени отвътре. Приемам, че не са били оформени напълно. Като цяло и двете растения засега пускат нови листа. От няколко дни следобяд изкарваме растенията навън, когато остават в сянка на балкона. Но ловният им инстинкт :) нещо не проработва. Ще трябва да храня пак, една колежка ми писа, че разкладката им била едно дребно насекомо всеки ден. А моите карат вече сума ти време само на вода, друго си е мръвката :wink: .
Имаме орхидея фаленопсис от ноември миналата година. Цъфтя разкошно с две отделни съцветия. Последния цвят окапа преди около 2 месеца, не не ги отрязахме навреме, в резултат на което постепенно изсъхнаха целите стъбла заедно със спящите пъпки по тях. В същото време растението започна да оформя нов лист, май е 9-ти по ред. От местна борса ни посъветваха, че сега е момента да започнем активно торене. И ни препоръчаха Кристалон 12 : 12 : 36 + микроелементи /червената капачка/. Само че нещо ми се струва силна дозата, която препоръчаха- 1 гр. на 2 л вода. Торихме вече веднъж, но май ще продължа с мои торове. От година започнах да правя, освен за аквариума, и за стайните ни растения. Има ли единомислие по въпроса колко често и с каква концентрация се торят орхидеите в този период или всеки тори по собствена схема?
Не пиша защото досега нямах интернет.Първо честито и дано да поживее повечко венерината ти мухоловка.Не е лошо да я сложиш в малко по-голяма саксия,но сега вече е късно субстрата се сменя или пък се слагат в нови саксии пролетта като всички други растения.А твоята вече е цъфнала така че по-добре да я оставиш така. А иначе се избира саксия с повечко дупки на дъното, слага се малко пясък и отгоре най-добре торф или пък в краен случай от тази почва дето я продават по магазините дето се правеше от листа(твоята е посадена в такава почва).И пазиш корените и листата,ако се замърсят ще изсъхнат.А иначе за да не ти съхнат листата когато я поливаш внимаваш в листата да не попада вода,почва и т.н. Когато я храниш(вече си се досетил само червените листа) листото не се пипа с ръце мухата я набучваш на игла и с мухата ако е мъртва дразниш власинките.А туй с опрашвам цветове може и да даде някакъв резултат,но няма смисъл туй второто растение дето си видял в саксията най-вероятно не е само,а има още по-малки тя така се размножава :idea: .
А Drosera е родово наименование те най-често продават австралийски видове защото са по-голями листата им са по 20-30см. ,а Drosera gygantea до 60-70см. май :roll: :roll:
Непентес също са интересени и се отглеждат по лесно
Добре дошъл! От предна тема останах с впечатление, че си някъде на другия край на Европа :D !
За сега не мисля за пресаждане. А саксийката е в стъклена колба, в която постоянно поддържам ниво на вода от около 1-2 см. Минимум 50-60 % е ХОВ /химически чиста/. Хранехме с помощта на доста тънки пинсети, които после леко излизаха от листото.
Поддържаш ли още подобни растения?
Цитат на: "Joro Vn"Имаме орхидея фаленопсис от ноември миналата година. Цъфтя разкошно с две отделни съцветия. Последния цвят окапа преди около 2 месеца, не не ги отрязахме навреме, в резултат на което постепенно изсъхнаха целите стъбла заедно със спящите пъпки по тях. В същото време растението започна да оформя нов лист, май е 9-ти по ред. От местна борса ни посъветваха, че сега е момента да започнем активно торене. И ни препоръчаха Кристалон 12 : 12 : 36 + микроелементи /червената капачка/. Само че нещо ми се струва силна дозата, която препоръчаха- 1 гр. на 2 л вода. Торихме вече веднъж, но май ще продължа с мои торове. От година започнах да правя, освен за аквариума, и за стайните ни растения. Има ли единомислие по въпроса колко често и с каква концентрация се торят орхидеите в този период или всеки тори по собствена схема?
За торенето на орхидеи мога да ти кажа някои неща.
Важно е то да бъде с мярка, защото щетите могат да са доста пагубни и да се проявят чак след месеци.
Торовете трябва да бъдат без урея - не знам дали червеният кристалон, който имаш е подходящ, може би, след като са ти го препоръчали. Но прочетох, че ако торът не е специално за орхидеи /а кристалонът май е такъв/, за орхидеи трябва да се разрежда 2 пъти повече от указанията на етикета. Така, че за всеки случай го разреди. По-добре да не достигнеш желанат концентрация, отколкото да я превишиш!!! Ако растението е болно или е в покой - също не трябва да се тори. Това се прави само през пролетта и лятото, когато се развива.
Важно е поне 1 път месечно да се промива субстратът на течаща вода, за да се отмият натрупаните соли. Когато отглеждането е в субстрат от кори, трябва да се тори с по-високо съдържание на азот. Някой беше дал и рецепта за стимулиране на цъфтеж - по 1 щипка английска сол на всеки три месеца. :D
една щипка на 3 месеца...
леле, аз се чудя що не ми растат саксийните растения в къщи - щото ги торя както си торя аквариума (всеки ден по 0.25 грама от всичко)
Спокойно, Лонги, тези дози са за орхидеи- епифити. Беше проявил интерес към хищни растения, кажи нещо по въпроса :)
Този кристалон няма амиден азот /получава се обикновено от урея или карбамид/. Точно за това ме е страх да торя често- за да не превиша концентрацията. Докато цъфтеше, не сме слагали и грам тор. Само поливане с престояла вода. Аз настоявах даже да я разреждаме 50 % с хим. чиста вода, но не постигнахме съгласие с жената. А по принцип орхидеята е регистрирана на нейно име. До сега не сме сменяли субстрата, но ще трябва и този операция да проведем. Там имам доста рецепти, но май ще се ориентирам към продукта на VAM. За калатеите ни започнах да слагам само субстрат на тази фирма и чист торф. Българските почви често предлагат изненадки.
Цитат на: "Joro Vn"Спокойно, Лонги, тези дози са за орхидеи- епифити. Беше проявил интерес към хищни растения, кажи нещо по въпроса :)
Този кристалон няма амиден азот /получава се обикновено от урея или карбамид/. Точно за това ме е страх да торя често- за да не превиша концентрацията. Докато цъфтеше, не сме слагали и грам тор. Само поливане с престояла вода. Аз настоявах даже да я разреждаме 50 % с хим. чиста вода, но не постигнахме съгласие с жената. А по принцип орхидеята е регистрирана на нейно име. До сега не сме сменяли субстрата, но ще трябва и този операция да проведем. Там имам доста рецепти, но май ще се ориентирам към продукта на VAM. За калатеите ни започнах да слагам само субстрат на тази фирма и чист торф. Българските почви често предлагат изненадки.
Не знам дали знаеш за особеност при поливането - аз я поливам 1 път седмично с почти гореща вода - над телесната. За субстрата - не знам. Моято е с кори, а знам, че не е много хубаво да се пресаждат, така че ако не й е много тясно - по-добре не я бутай много. А в българските почви - само анциструс няма да намериш! :lol:
Иначе - си има субстрати специално за орхидеи - с дървени въглища, торф и борови кори. Сега си търся камъчета, защото било добре да е върху влажни камъчета.
ето го моят фаленопсис!
http://community.webshots.com/photo/551447590/2612276150085687985avzXki
Да ти кажа, тази тема си е за друг форум... 8) Дано скоро да не си отнесем боя :angel
Мале този фаленопсис тук струват 30 евро в магазина, а почвата е 7 евро сърцебиене получавам когато мина покрай тях,то една гупичка струва евро и нещо пък за цветя да не говорим :shock: :shock: :?
Други растения хищници отглеждам от рода непентес и сарацинии,имам и петлуга,а сега в Испания търся жива мухоловка(Drosophyllum lusitanicum)много интерстно растение хищник характерно за Испания,но местните не са го чували :cry: :cry: :cry: И сега търся връзки по другите провинции и ако успея да го намеря ................. 8) :D :lol: :P
Цитат на: "Legion"Мале този фаленопсис тук струват 30 евро в магазина, а почвата е 7 евро сърцебиене получавам когато мина покрай тях,то една гупичка струва евро и нещо пък за цветя да не говорим :shock: :shock: :?
Сигурна съм, че може и по-изгодно да се намери
дори и да се поръчва оттук: http://cgi.ebay.com/20-DECO-SILK-PHALAENOPSIS-ORCHID-FLOWER-PLANT-6-COLORS_W0QQitemZ4443415427QQcategoryZ20566QQrdZ1QQssPageNameZWINQ3aPOST0Q3aRECOQ3aBINQQcmdZViewItem
В София ги има и по 90 лв, аз моят го купих за 20лв. Да не говорим за оранжериите на БАН, откъдето си взех другите орхидеи за под 10 лв. Но трябва да се обикаля доста! :D
ЦитатДа ти кажа, тази тема си е за друг форум... Дано скоро да не си отнесем боя
За боя аз съм насреща! Тази темичка си е точно на мястото, че и орхидеите. Не съм ги виждал напълно завършени, на има стъклени съдове /шкафове/ за отглеждане на орхидеи и др. подобни екзотични растоения. Правил съм само отделни компоненти от оборудването им. Така че сме по правилата на играта.
Орхидеята ти е разкошна. И нашата е същата на цвят, но тази изглежда по- събрана някак си. Ще пусна снимки, но не сега, че преди малко изпратих гости и не ми се джурка сега. Субстрата ни е оригинален, от късчета дървесина основно. А за горещата вода чувам за първи път. За стайна температура да, но и топла!?
Legion, ти наистина ли си в странство? И с такива хоби интереси, да не оставаш там! Не си май на екскурзия само :wink: .
Руските сайтове са много богати отн. орхидариумите. Ето, тук пускам линкове за някои интересни идеи и статии:
http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.epiphyte.ru/articles/2004/10/07/715/images/%25CE%25F0%25F5%25E8%25E4%25E0%25F0%25E8%25F3%25EC%2520%25CC%25E0%25F0%25EA%25E0.jpg&imgrefurl=http://www.epiphyte.ru/articles/2004/10/07/715/imagepages/image6.html&h=700&w=476&sz=77&hl=bg&start=12&tbnid=95NZd2GStwZ7UM:&tbnh=138&tbnw=93&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2585%25D0%25B8%25D0%25B4%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%26svnum%3D10%26hl%3Dbg%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DN
горе-долу е показано как се прави орхидариум.
А ето още няколко вида орхидариуми
http://www.epiphyte.ru/articles/2004/10/07/715/images/%CE%F0%F5%E8%E4%E0%F0%E8%F3%EC%20%CC%E0%F0%EA%E0.jpg
http://www.flowersweb.info/images/orchids/experience/experience-3.jpg&imgrefurl=http://www.flowersweb.info/orchids/experience/experience-3.php&h=334&w=250&sz=24&hl=bg&start=13&tbnid=pu-XWVoIFqp-NM:&tbnh=115&tbnw=86&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2585%25D0%25B8%25D0%25B4%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%26svnum%3D10%26hl%3Dbg%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DN
http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.orchidarium.pl/Orchidarium/Image4.jpg&imgrefurl=http://www.orchidarium.pl/Orchidarium/Orchidarium.htm&h=401&w=600&sz=33&hl=bg&start=11&tbnid=EYBAvrUyze0q4M:&tbnh=88&tbnw=133&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2585%25D0%25B8%25D0%25B4%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%26svnum%3D10%26hl%3Dbg%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DN
http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.glassjungle.ru/image/o5_mini.gif&imgrefurl=http://www.glassjungle.ru/orchid.htm&h=50&w=36&sz=2&hl=bg&start=14&tbnid=5PDNVgQpLWwD4M:&tbnh=50&tbnw=36&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25BE%25D1%2580%25D1%2585%25D0%25B8%25D0%25B4%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2583%25D0%25BC%26svnum%3D10%26hl%3Dbg%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official_s%26sa%3DN
Много интересни неща могат да се намерят по тези сайтове.
Един орхидариум си е доста сложна работа :roll:
Чакам с нетърпение да видя орхидеята ти. А може да е от т.н. вид фаленопсис-дендробиум, при който цветовете са доста по-гол. от фаленопсиса.
Благодаря за инфото!
Ето няколко снимки на орхидеята:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=7010&AlbumId=57502
Първите 3 са може би от м. януари, а последната е от преди месец, десетина дни преди да отрежа сухите вече стъбла на съцветията. Не са много качествени, но по- добри в момента нямам. А и от няколко дни съм без фотоапарат- нещо го прецаках и ще го давам на ремонт.
я,така ли си расте в стаята.
аз мислех че искат по специални условия,при мен влажността е висока и в хола при аквариума ми добре расте бамбук и алоказия,ще взема да пробвам и орхидеи.
до сега им се плашех,особено откакто убих няколко бромелии.
Стои в другата стая, която през зимата изобщо не се отоплява. И няма голама разлика межди дневната и нощната температура. През зимата там е средно около 15 С. Висока влажност на въздуха в стаята не бих казал, че има. И аз мислех, че няма да оцелее до сега, но не познах. За специален шкаф нямам никакво място.
Цитат на: "Joro Vn"Ето няколко снимки на орхидеята:
http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=7010&AlbumId=57502
Първите 3 са може би от м. януари, а последната е от преди месец, десетина дни преди да отрежа сухите вече стъбла на съцветията.
:D Страхотна е!!! Много хубаво растение!!! Според мен това е дендробиум - фаленопсис. Цветовете са по-едри от обикновения фаленопсист, който за сметка на това е по-гъст /с много цветове еднин до друг/ - както е моята. А твоята е по принцип по-висока и е страхотна с тези 2 цветоноса!
днес ходих до ботаническата градина в София и си взех някой неща ,между които и Drosera aliciae.
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.ruhr-uni-bochum.de%2Fboga%2Fhtml%2FDrosera.aliciae.ka10.jpg&hash=c0c45a73431a243a40d6f7b06ba1870eb555fc8a)
имаше още няколко вида насекомоядни ,но са много големи.
голям кеф е в ботаническата ,абсолютно всичко се продава,накупувах си папрати и разни други.
и е ефтинийка,много се кефех докато Биг Гонзо току що не ми се похвали че е ходил в ботаническата в Прага и не ми пусна снимки- направо ме утрепа :shock:
Малка редакцийка от модератора.
Много хубава китка:)Аз имам същата.Наскоро я взех от магазина и забелязах че по листенцата власинките не са сочни.За да е готова да яде насекоми власинките трябва да са покрити с роса.При мойто обаче бяха сухи.Този вид дросера произхожда от Африка-не е европейската.Тя изисква определени условия за да се развива добре.Моето го поставих до прозореца в едно малко аквариумче и поддържам 25-27 градуса.Отгоре аквариума го затварям и само през ноща го държа наполовина отворен-температурата пада само с 2-4 градуса.Така гледана още на 3-тия ден започна да се уросява и сега много бързо се развиват нови листа.Така ще презимува в инкубатора.Когато се уроси китката взе да привлича насекоми-това не значи че мирише лошо даже аз миризмата й не я усещам изобщо.Та най-важното за да се развива добре е да е на топло и влажно място.Поливай я с дестилирана или дейонизирана вода без минерали,като и сипваш доло в купичката не се полива отгоре.
Утоплението на аквариумчето съм го решил така:Взех си нагревател за аквариум 10вата.В една кутия от фитнесхраните ми сипах вода тя побира към 700мл.итгире пробих кутията и мушнах нагревателя.Тези нагреватели от 10вата са слабички загряват водата в кутията и тя топли само трябва да се следи нивото на водата щото тя помалко се изпарява и доливаш аз за 6 дена съм долял 1 спринцовка само.Така и въздуха в аквариума се овлажнява и дросерката расте:)
*THUMBS UP* Пушка! Един- два пъти видях от този вид, ако не се лъжа, в една варненска борса, но не хващаха окото и се отказах от покупка. Тази изглежда заситена. :-) С какво мислиш да я подхранваш, вече насекомите са кът? Raven, надявам се на периодични репортажи, може и в тази тема!
Аз от лятото отново съм с Венерина мухоловка. Ето снимки от преди 10 минути:
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVr4HI9.jpg&hash=8ddd5df96020b1e569262936c3cf5573c1218c5d) (http://www.postimage.org/image.php?v=aVr4HI9)
(https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVr4RGJ.jpg&hash=477c5965d71cbe9c2ee506415f7a72237d93aad9) (http://www.postimage.org/image.php?v=aVr4RGJ)
От лятото е. Имах до преди година същата, но си замина постепенно. Сега леко смених тактиката на отглеждане, ще видим дали е за добре. Чинийката е редовно пълна с вода, но от чешмата, престояла. На предната карах само с деминерализирана. Избягва се засоляването на почвата, но пък и нищо за папо не влиза. Ако няма и мръвка, лошо. Преди месец даже торих- наколко капки. Предната беше в стъклена колба, уж заради влажността. Сега е на открито. В стаята не мога да се оплача от сух въздух, имаме 15-на саксии, аквариума не го броя. Забелязвам, че се появиха доста нови растения. От няколко седмици мисля да разсаждам, но нещо все нямам кураж. Не съм сигурен дали са от семена, които сега избиват, или дъщерни. Но скоро мисля да действам, пък каквото стане. Не случайно питах за насекоми, нещо в къщи се губят напоследък и не съм хранил доста отдавна. Досега действах само със живи, но явно ще минавам вече през супермаркета. :-) Когато се мъртви, на няколко пъти не ги приемаше, въпреки че дразнех листото и то се затваряше с насекомото. Тази явно е от аристократичен род и си иска своето! ;-)
Дъщерни са, съветвам те да си я оставиш така както си е. Дионеите имат луковички и понякога се случва да заспят, но после си се събуждат. В магазините съм срещал да продават така дионеи, на луковички. Ако няма с какво да я храниш - просто недей и без това слагаш достатъчно соли с водата. Което м/у другото не е много хубаво, защото фотосинтезиращата повърхност се увеличава а капанчетата намаляват размера си.
Ако искаш да увеличиш влажноста без да пухаш растениято някъде му сложи една по-голяма паничка, напуълни я с едър пясък или керамзитсложи толкова вода колкото да ги покрие и после саксията от горе. :-)
ЦитатДъщерни са, съветвам те да си я оставиш така както си е. Дионеите имат луковички и понякога се случва да заспят, но после си се събуждат. В магазините съм срещал да продават така дионеи, на луковички.
*thanks Има две-три едри растения и между тях поне два пъти повече дребни, да не кажа миниатюрни. Мислех за някое от тези последните- да го присадя. Рискът ми се вижда минимален. Най- много да го загубя, макар че и между големите не е сигурно оцеляването му за в бъдеще
ЦитатКоето м/у другото не е много хубаво,
.
Не разбрах добре- да не храня или да не поливам с обикновена вода?
Саксийката е в стъклена чинийка, където водата е около 4-5 мм мах. Така се изпарява, като би трябвало да поддържа някаква влажност около листата, и същевременно почвата винаги е поела вода. Доколкото четох, не трябва да остава суха, като в естествените му блатни ареали.
Тези дни ще се опитам да уловя няколко мухи, докато все още ги има, вероятно ще ги сервирам мъртви. И може би ще започна да смесвам дейонизирана вода с обикновена. Този път, ако някое растение започне да пуска цветонос, ще режа веднага. Предният път допуснах да цъфти два пъти. Правех експеримент- опрашвах ги изкуствено, после събирах семената. Тази пролет посях веднъж, но не се получи нищо. Явно последният цъфтеж му дойде в повече, вече беше залиняло нещо.
Миналата година в един наш форум за цветя се кооперираха за покупка на семена от Чехия, ако не се лъжа. На месоядни растения. Опитах да се включа, но не получих отговор. Може би пре-преобладаващия дамски състав реши, че не съм достатъчно узрял за такова начинание. *JOKINGLY* А излизаше много изгодно, количеството семе след евентуалната подялба може би щеше да стигне да засея квартална градинка. Хващаше се някаква промоционална разпродажба. Само дето не се знаеше какво ще излезе като вид, всичко пристига микс. Ако има желаещи за подобен внос, може да се опита.
Който има такава дросера алисея може ли да ми каже кои насекоми и допадат най-добре.За моята забелязах,че най-лесно и бързо се справя с комарите.Като и дам комара и гледам сутринта истискан и стои като исъхнал.С паяк се справя по-трудно.Може и да не е много гладна.